Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


Вачилькевич Ярослава Зіновіївна. Психологічні чинники процесуальної динаміки пошукової активності в умовах професійного навчання : Дис... канд. наук: 19.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Василькевич Я. З. Психологічні чинники процесуальної динаміки пошукової активності в умовах професійного навчання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01 – загальна психологія, історія психології. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2009.

У дисертації представлено теоретичний та експериментальний аналіз проблеми психологічних чинників процесуальної динаміки пошукової активності в умовах професійного навчання. Здійснений системно-змістовий аналіз поняття і психологічних особливостей пошукової активності з визначенням зовнішніх і внутрішніх джерел та умов її прояву. Розроблено засади і методи емпіричного дослідження процесуальної динаміки пошукової активності. З’ясовані психологічні особливості стимулювання і реалізації пошукової активності у процесі розв’язування творчих задач. Визначені та досліджені основні психологічні умови розвитку пошукової активності особистості у професійному навчанні.

Експериментально підтверджений мобілізуючий ефект стимуляції пошукової активності особистості. Виявлені особливості дії когнітивних і особистісних чинників динаміки пошукової активності.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми психологічних чинників процесуальної динаміки пошукової активності в умовах професійного навчання: здійснений системно-змістовний аналіз поняття і психологічних особливостей пошукової активності; розроблено засади і методи емпіричного дослідження процесуальної динаміки пошукової активності. Комплексне психологічне дослідження внутрішніх і зовнішніх чинників реалізації та умов формування пошукової активності дозволяє зробити наступні висновки:

1. Здійснений системно-змістовий аналіз поняття пошукової активності уможливив формулювання робочого визначення пошукової активності як такої, що:

спрямована на зміну ситуації (або стану самого суб’єкту, його ставлення до даної ситуації);

здійснюється в умовах невизначеності, при відсутності певного прогнозу її результатів;

відбувається при постійному аналізі ситуації та досягнутих результатів на кожному її етапі.

Порівняльний аналіз підходів до вивчення і визначень пошукової активності дозволив вивести характерні її особливості:

- пошукова активність ініціюється ситуацією проблемності у відношенні шляхів і способів досягнення необхідної мети;

- безпосереднє входження в пошукову активність починається з усвідомлення індивідом тієї обставини, що для зняття проблемності недостатньо лише наявних знань і досвіду;

- динаміка пошукової активності виступає у вигляді безперервної суб'єкт-об'єктної взаємодії, спрямованої на зміни ситуації, що дозволять зняти її проблемність і тим самим можуть призвести до позитивного результату;

- у силу великої вихідної міри невизначеності проблемної ситуації і низької ймовірності прогнозування результатів пошуку в процесі його здійснення можливі різні за рівнем і якістю кінцеві результати цієї активності.

Визначені внутрішні і зовнішні джерела та умови прояву пошукової активності:

- внутрішні чинники – самостійна потреба в пошуковій активності, яка може реалізуватись у сприятливих умовах і навіть з ризиком для власного благополуччя; найбільш яскравим проявом потреби в пошуках є творчість як процес, який надає людині безкорисливого задоволення;

- зовнішні чинники – включення суб'єкта у вирішення проблемних ситуацій, тобто умови, що не задовольняють суб'єкта і не можуть бути змінені в рамках стереотипної поведінки.

2. Розроблена та апробована в дисертаційній роботі комплексна методика експериментального дослідження процесуальної динаміки пошукової активності, яка за своєю сутністю є абстрактною моделлю орієнтувально-пошукової проблемної ситуації, дозволяє вивчати особливості та рівні розвитку пошукової активності, проводити діагностику продуктивних пізнавальних можливостей і здібностей людини.

3. На основі теоретичного аналізу та експериментального дослідження з’ясовані психологічні особливості стимулювання і реалізації пошукової активності у процесі розв’язування творчих задач.

Аналіз результатів експериментального дослідження впливу стимуляції пошукової активності на процес пізнання показав, що введення до структури професійного навчання активного пошуку істотно впливає на характер і якість результатів, а також тривалість і зусилля, необхідні для їх досягнення.

Вихідне стимулювання пошукової активності сприяє виникненню внутрішньої пізнавальної мотивації, що викликає позитивне ставлення до пізнавальної діяльності, зокрема, до невдач при розв’язуванні нестандартних, творчих задач. Тому неможливість швидко знайти оптимальне рішення не приводила до відмовлень від подальших пошуків, що збільшувало часові витрати.

У підсумку навчання, що включає самостійний пошук, виявилося більш напруженим і важким у порівнянні з навчанням на основі пояснення і повідомлення готових знань, воно сполучене з більшими витратами часу, але приводить до значно кращих якісних результатів (використання продуктивних стратегій пошуку рішення, знаходження оптимальних варіантів рішень задач, реалізації продуктивно-творчих рівнів діяльності).

4. Визначені основні психологічні умови формування пошукової активності особистості у професійному навчанні:

- включення суб'єкта у вирішення проблемних ситуацій, використання в навчанні проблемних завдань як основної спонукальної сили до здійснення пошукової діяльності;

- наявність засобів контролю за кожною спробою розв’язання пошукових задач;

- заохочення творчого самовираження за допомогою зниження критичності викладача при підвищеному емоційно позитивному ставленні до проявів пошукової активності, створення клімату психологічної свободи, введення рівноправного діалогу (забезпечення однорівневості позицій учасників сумісної діяльності);

- організація навчального процесу за типом співробітництва, що сприяє як вирішенню проблемних ситуацій, так і активізації творчого самовираження;

- реалізація діалогічного принципу у навчанні: збіг і узгодженість зовнішнього та внутрішнього діалогів викладача і студента.

Здійснена експериментальна перевірка і апробація психологічної моделі формуючого впливу на ефективність продуктивно-пошукової діяльності. Реалізація в навчальному процесі умов прояву пошукової активності дозволила досягти істотного переходу студентів на рівні більш високого розвитку пошуково-творчої діяльності, сприяла формуванню нового смислу навчання, що полягає не тільки в набуванні нових знань, але й у саморозвитку внутрішніх, продуктивно-творчих потенцій людини.

5. Експериментальне дослідження процесуальної динаміки пошукової активності особистості показало, що включення студентів у пошукову активність привело до зростання мобілізуючих і спадання демобілізуючих компонентів у структурі актуального психоемоційного стану. Це дозволяє нам розцінити стимуляцію пошукової активності як сприятливий, мобілізуючий фактор.

Виявлені на основі емпіричного дослідження особливості дії когнітивних і особистісних чинників процесуальної динаміки пошукової активності. Високий рівень пошукової активності передбачає поряд з високим рівнем когнітивних здібностей (психометричного інтелекту та креативності) сформованість мимовільного інтелектуального контролю (у таких його формах, як рефлективний та поленезалежний стиль переробки інформації). У міру зростання рівня пошукової активності збільшується готовність до ризику в поєднанні зі зменшенням прагнення до самозахисту і мотивації уникнення невдач, а також зростає рівень інтернальності в сфері невдач.

Перспективи подальшого дослідження проблеми ми бачимо у вивченні умов розвитку потреби в пошуковій активності в онтогенезі, а також можливостей її реалізації і форм прояву в різних сферах життєдіяльності.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Василькевич Я. З. Пошукова діяльність у формуванні готовності до творчої праці / Я. З. Василькевич // Вісник Київ. ун-ту : Питання філос. наук. – 1988. – Вип. 20. – С. 48–52.

2. Василькевич Я. З. Дослідження особливостей готовності майбутніх педагогів до професійної діяльності / Я. З. Василькевич // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного інституту імені Г. С. Сковороди : Науково-теоретичний збірник. – Вип. 1. – Переяслав-Хмельницький, 2000. – С. 142–148.

3. Василькевич Я. З. Філософсько-психологічні аспекти формування досвіду творчої діяльності особистості / Я. З. Василькевич // Психологія. Збірник наукових праць. – К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, Випуск 15, 2002. – С. 84–90.

4. Василькевич Я. З. Пошукова діяльність як засіб формування продуктивно-творчих здібностей людини / Я. З. Василькевич // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного інституту імені Г. С. Сковороди : Науково-теоретичний збірник. – Вип. 2. – Переяслав-Хмельницький, 2001. – С. 179–186.

5. Василькевич Я. З. Роль пошукової діяльності в професійній підготовці студентів / Я. З. Василькевич // Вісник Харківського університету. Серія „Психологія”, № 539. – Харків, 2002. – С.17–19.

6. Василькевич Я. З. Набута безпорадність як відмова від пошукової активності та шляхи її подолання / Я. З. Василькевич // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди : Науково-теоретичний збірник. – Вип. 3. – Переяслав-Хмельницький, 2002. – С. 138–145.

7. Василькевич Я. З. Психолого-педагогічні передумови розвитку пошуково-творчої активності в навчанні / Я. З. Василькевич // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди : Науково-теоретичний збірник. – Вип. 6. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – С. 106–110.

8. Василькевич Я. З. Проблема діагностики креативності як професійної якості особистості майбутніх педагогів / Я. З. Василькевич // Гуманітарний вісник ДВНЗ „Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди” : Науково-теоретичний збірник. – Вип. 10. – Переяслав-Хмельницький, 2006. – С. 46–50.

9. Василькевич Я. З. Особливості співвідношення стильових і продуктивних характеристик інтелектуальної діяльності / Я. З. Василькевич // Гуманітарний вісник ДВНЗ „Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди” : Науково-теоретичний збірник. – Вип. 11. – Переяслав-Хмельницький, 2006. – С. 160–164.

10. Василькевич Я. З. Проблема взаємозв’язку креативності з інтелектуальними здібностями і мотиваційно-особистісними характеристиками студентів / Я. З. Василькевич // Актуальні проблеми психології : Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія / За ред. С. Д. Максименка. – К. : ДП „Інформаційно-аналітичне агентство”, 2007. – Том. Х, Вип. 2. – С. 107–116.

Статті в інших виданнях

11. Василькевич Я. З. Діагностика розвитку професійних якостей майбутніх педагогів / Я. З. Василькевич // Рідна школа. – 2002. – № 7 (870). – С. 18–19.

12. Василькевич Я. З. Психологічні особливості професійної адаптації студентів педвузу / Я. З. Василькевич // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Випуск 41. Серія : психологічні науки : Збірник наукових праць у 2-х т. – Чернігів : ЧДПУ, 2006. – Вип. 41. – Том 1. – С. 40–43.

Матеріали і тези наукових доповідей

13. Василькевич Я. З. Роль активизации поисковой деятельности студентов в учебном процессе / Я. З. Василькевич, И. Т. Романюк // Вторая Всесоюзная конференция по экспериментальной психологии : Тезисы докладов. – Львов, 1988. – С. 82–83.

14. Василькевич Я. З. Дидактические условия формирования опыта творческой деятельности студентов / Я. З. Василькевич // Дидактические проблемы подготовки учительских кадров : Тезисы научно-практической конференции (Тернополь, 27-28 сентября 1988 г.). – Тернополь, 1988. – С. 156–157.

15. Василькевич Я. З. Активизация поисковой деятельности студентов в учебном процессе / Я. З. Василькевич, И. Т. Романюк // Психологические проблемы трудовой подготовки учащихся. Психология и высшая школа : Тезисы докладов к YII съезду Общества психологов СССР. – М., 1989. – С. 101–102.

16. Василькевич Я. З. Психологічні фактори вдосконалення самостійної роботи студентів / Я. З. Василькевич // Зміст, форми і методи самостійної роботи студентів : Тези науково-практичної конференції, Тернопіль, 5-6 лютого 1990 р. – Тернопіль, 1990. – С. 11–12.

17. Василькевич Я. З. Формування творчого потенціалу як елементу культури особистості / Я. З. Василькевич // Человек, бытие, культура : Тезисы ХIY Всесоюзного теоретического семинара “Мировоззрение и научное познание”, Переяслав-Хмельницкий, 30 сентября – 4 октября 1991 г. – Ч. 1. – Киев – Переяслав-Хмельницкий, 1991. – С. 91–92.

18. Василькевич Я. З. Діагностика особливостей готовності майбутніх педагогів до професійної діяльності / Я. З. Василькевич // Гуманітарна освіта в профільних вищих навчальних закладах: проблеми і перспективи : Матеріали YI Всеукраїнської науково-практичної конференції 16-18 березня 2005 р. : В 2 т. – Т. 1. – К. : НАУ, 2005. – С. 82–83.