Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Вишневська Олена Миколаївна. Принципи побудови і шляхи реформування податкової системи України: політекономічний аспект: дисертація канд. екон. наук: 08.01.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Вишневська О.М. Принципи побудови і шляхи реформування податкової системи України: політекономічний аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2003.

Дисертацію присвячено вирішенню актуальної наукової задачі обґрунтування принципів оподаткування, адаптованих до умов ринкової трансформації економіки, й удосконалення на цій основі податкової системи України. Удосконалено періодизацію еволюції ролі і форм податків, що побудована на врахуванні комплексу з взаємопов'язаних факторів. Досліджено еволюцію поглядів і розкрито економічну сутність і функції податків у сучасних умовах. Обґрунтовано цілісну систему принципів оподаткування, що складається з двох підсистем – базисних та додаткових принципів оподаткування. Сформовано кластери країн-членів ЄС, однорідні за характеристиками застосовуваних у них податків, і на цій основі конкретизовано напрямок європейського вектора розвитку податкової системи України. Розроблено рекомендації з удосконалення податкової системи України і пропозиції по внесенню змін і доповнень до чинного законодавства. Результати роботи використано органами центральної влади та місцевого самоврядування в процесі удосконалення господарського законодавства.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі обґрунтування принципів оподаткування, адаптованих до умов ринкової трансформації економіки, й удосконалення на цій основі податкової системи України.

Воно спирається на такі основні наукові результати й положення.

1. Удосконалена періодизація еволюції ролі і форм податків, що побудована на врахуванні комплексу з чотирьох взаємопов'язаних факторів: способу виробництва, основних джерел національного доходу, напрямів державних витрат і способів їхнього фінансування. Обґрунтування того, що еволюція форм оподаткування має не просто пасивний запізнілий характер, а, навпаки, активно взаємодіє з податковою базою, прискорюючи чи сповільнюючи її розвиток.

2. Обґрунтування того, що в демократичній державі податки за своєю економічною сутністю є добровільними еквівалентними внесками у власних інтересах кожного громадянина, а за способом прояву через сферу публічно-правового регулювання – незалежними від бажання окремих громадян примусовими платежами. Тому ефективність податкової системи – заручник реального ступеня свободи громадян, що забезпечується демократичним суспільством. Механізм приневолення до сплати податків, закладений у нормах цивільного і господарського права, може діяти безперебійно тільки за умови його опори на надійний фундамент свободи волі громадян, що діють у своїх власних інтересах. З цієї причини податки настільки дієві, наскільки є надійним механізм зворотного зв'язку між фіскальними рішеннями влади і реальним вибором індивідів.

3. Методичний підхід до обґрунтування принципів оподаткування, що заснований на послідовному виконанні таких процедур: дослідженні особливостей і сфери застосування базисних принципів оподаткування; ідентифікації комплексу їхніх обмежень (вихідних передумов); знятті частини обмежень і обґрунтуванні додаткових принципів оподаткування, що враховують особливості сучасного етапу функціонування суспільного сектору господарства.

4. Удосконалена система принципів оподаткування за рахунок її структуризації на базисні (принципи вигоди і платоспроможності) та додаткові, які враховують комплекс нових факторів, що визначають специфіку сучасної соціально-економічної і політичної ситуації (принципи гнучкості, субсидіарності, політичної відповідальності, чистого доходу, нейтральності, економічності, первинності бухгалтерського обліку). Обґрунтування особливого значення базисних принципів тим, що вони відбивають два основних аспекти, дві протилежні, але взаємодоповнюючі сторони фіскальної проблематики: відносини в комплексі громадянин-уряд, які визначають, за що вносяться податки (але безвідносно до того, як ці платежі розподілені між окремими індивідами); відносини в комплексі громадянин-громадянин, що визначають, як зобов'язання по сплаті податків повинні бути розподілено між платниками (але безвідносно до того, за що вони вносяться).

5. Подальший розвиток методики міждержавного порівняльного аналізу податків з урахуванням фактора тіньової економіки; обґрунтування того, що за критерієм податкового коефіцієнту (частки фактичних внесків платників до бюджету та позабюджетних фондів у ВВП) податки в Україні не є надзвичайно високими, й що в цілому приватний сектор господарства знаходиться у відносно кращому положенні, ніж суспільний, основним джерелом доходів якого є податки.

6. Обґрунтування того, що країни-члени ЄС не є однорідними за фіскальними параметрами і що з цієї причини європейський вектор розвитку України потребує уточнення. Виконане за допомогою методів багатомірного статистичного аналізу угрупування країн-членів ЄС за факторами, що впливають на рівень і структуру податків, на кластери: "південний" (Іспанія, Португалія, Греція), "центральний" (Ірландія, Італія, Великобританія, Франція, Нідерланди, Бельгія) і "північно-східний" (Фінляндія, Швеція, Німеччина, Данія, Австрія). При цьому, за своїми об'єктивними параметрами (виходячи з геополітичних і соціальних особливостей), стратегічним орієнтиром для України може служити "центральна" група європейських країн (типовий представник – Франція). На практиці це означає, що в перспективі питома вага податків у ВВП повинна поступово підвищуватися (а не скорочуватися, як це спостерігається в останні роки), наближаючись до нормального для центральноєвропейських країн значення в 40% ВВП, насамперед за рахунок істотного (у 2-3 рази) зростання частки прогресивного прибуткового податку, обумовленого поступовим збільшенням реальних декларованих доходів громадян України.

7. Обґрунтування того, що підвищення ефективності податкової системи України і приведення її у відповідність з європейськими вимогами передбачає не стільки зміни складу чи ставок податків, скільки формування нового інституціонального середовища оподаткування; заснованого, на відміну від нинішньої ситуації, на забезпеченні добровільної згоди фізичних і юридичних осіб брати участь у фінансуванні суспільних витрат. Розроблений комплекс законодавчих заходів, що реалізують вимоги раніше обґрунтованих принципів оподаткування і направлених на: запобігання податкової дискримінації; досягнення інституційної симетрії і фіскальної децентралізації; забезпечення явно вираженого зворотного зв'язку між сплачуваними уряду податками і зворотним потоком суспільних послуг; зміну правил визнання доходів і витрат юридичних осіб; спрощення порядку розрахунку податкових зобов'язань, ґрунтуючись на повсюдно визнаних принципах бухгалтерського обліку.

Реалізація цих пропозицій дозволить створити умови фіскальної транспарентності у відносинах між платниками податків і органами влади, і завдяки цьому підвищити значення і ефективність суспільного сектору господарства, що є обов'язковою передумовою переходу України на інноваційний шлях розвитку.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях.

1. Попова Е.Н. К вопросу об экономической роли налогов // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1999. – Т. 2. – С. 76-82.

2. Тарасенко Г.Д., Попова Е.Н. Проблемы совершенствования налоговой системы // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – Харків. – 2000. – № 468. – С. 251-254.

Особистий внесок: обґрунтовано недоцільність заміни ПДВ податком з реалізації.

3. Вишневская Е.Н. Проблемы развития и реализации принципов налогообложения // Регион, город, предприятие в условиях переходной экономики – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – С. 58-62.

4. Вишневская Е.Н. К вопросу о методике исследования принципов налогообложения // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2001. – С. 83-86.

5. Вишневская Е.Н. Проблемы формирования системы принципов налогообложения // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – С. 116-121.

6. Вишневская Е.Н. Пути совершенствования налоговой политики Украины // Економіка промисловості. – 2003. – № 1. – С. 167-171.

Публікації за матеріалами конференцій

7. Попова Е.Н. Некоторые направления совершенствования налоговой системы Украины в свете опыта развитых стран // Материалы II междунар. науч. конф. молодых ученых-экономистов "Проблемы теории и практики управления в современной экономике". Том 2. Управление экономическими процессами на макроуровне. – Донецк: ДонГТУ Минобразования Украины, ИЭП НАН Украины, ИЭИПИ НАН Украины, Юго-Восток. – 1999. – С. 79-84.

8. Попова Е.Н. О направлениях совершенствования системы налогообложения // Материалы регион. науч.-практ. конф. "Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года". Секция "Бюджетно-налоговая и денежно-кредитная политика". – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, Юго-Восток. – 1999. – С. 76-79.

9. Вишневская Е.Н. Некоторые направления развития местного налогообложения в свете европейского опыта // Матеріали міжнар. конф. "Актуальні проблеми і досвід місцевого самоврядування у Східноукраїнсікому регіоні". – Донецьк: ІЕПД НАН України. – 2001. – С. 132-134.

Інші публікації

10. Попова Е.Н. К вопросу о направлениях развития налоговой системы Украины // Труды Донецкого государственного технического университета. Серия: экономическая. Выпуск 5. – Донецк: ДонГТУ. – 1999. – С. 243-254.