Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Архітектура / Теорія архітектури, реставрація пам’яток архітектури


1. Бітар Шаріф Жаміль. Принципи архітектурної організації і регенерації міст Лівану (на прикладі міста Тир): дис... канд. архітектури: 18.00.01 / Харківський держ. технічний ун-т будівництва та архітектури. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Шаріф Жаміль Бітар. Принципи архітектурної організації і регенерації міст Лівану (на прикладі міста Тир). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата архітектури за спеціальністю 18.00.01 – теорія архітектури, реставрація пам’яток архітектури. – Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури. – Харків, 2005.

У дисертації розглянута актуальна проблема тактовного збереження безцінної архітектурної спадщини історичних середовищ древніх міст Лівану (на прикладі міста Тир). Визначені принципи, що забезпечують архітектурну організацію і регенерацію міст Лівану у контексті сталого розвитку міст. Розроблена концепція збереження і регенерації архітектурної структури міста Тир. Запропоновані архітектурно-планувальні і дизайнерські засоби збереження і регенерації міста: толерантність щодо історичної панорами міста; збереження і відродження у археологічних районах планувально-просторової історичної системи міста; принцип контекстуалізму; урахування археологічних залишків, «легенди» міста і його історичної символіки, «міфопоетики» кожного конкретного місця; збереження етнокультурної ідентичності середовища у композиційно-просторовому рішенні нової забудови та наслідування у ній традиційних історичних елементів, способів декорування та матеріалів оздоблення фасадів; реконструкція втраченої забудови, реставрація і збереження міських інтер’єрів; перетворення історичних елементів благоустрою; відтворення і реставрація історичних вулиць різного рангу з підкреслюванням їх символіки, історичних деталей, розробка ландшафтного дизайну рекреаційних зон; пристосування історичних будівель до нових функцій без руйнування традиційної забудови; реставрація і відтворення архітектурної колористики, архітектурного декору, реклами, та ін. як елементів міського дизайну.

У результаті проведеного ретроспективного аналізу літературних джерел, зразків проектної практики, систематизації висновків попередників, критичного аналізу генпланів був з’ясований сучасний стан проблеми збереження, реабілітації і регенерації архітектурно-містобудівельного пам’ятника – міста Тир. Для міст Лівану ця проблема вирішувалася фрагментарно, без науково обґрунтованої програми дій, без стратегічних концепцій і проведення архітектурних конкурсів.

Систематизація результатів археологічних досліджень дозволила виявити генезис архітектурно-планувальної схеми м. Тир і основні ціннісні культурні шари в його організації (фінікійський, грецький, римський, візантійський, періоду хрестоносців, мусульманський, османський).

У результаті моніторингового дослідження був проаналізований характер порушень міського середовища м. Тир, які створюють екологічний дискомфорт для життєдіяльності людини, і були розроблені рекомендації у формі заходів щодо збереження і регенерації міського середовища для кожного конкретного адміністративного району міста.

Розроблені пропозиції щодо концепції збереження і регенерації містобудівельної структури м. Тир:

  1. Проведення наукового дослідження принципів архітектурної організації м. Тир як основи для оголошення міжнародних архітектурних конкурсів на розробку генерального плану регенерації міста-пам’ятника Тир.

  2. Розробка проектів для стихійно зростаючого житлового району півострова Тир з метою його кардинальної перебудови.

  3. Розробка нових архітектурних об’єктів для історичних районів, що підлягають реконструкції.

Запропоновані архітектурно-планувальні засоби відносно збереження і перетворення (регенерації) історичного середовища м. Тир:

1) Планувальні: а) дотримуватися особливостей історичної панорами міста, яка склалася, утворення силуету, висотних домінант, «історичних картин», характерних міських пейзажів; б) збереження і відродження у археологічних районах планувально-просторової історичної системи міста, кварталів, вулиць, системи забудованих і відкритих просторів; в) виконання забудови з урахуванням історичної планіметричної системи міста в цілому та окремої ділянки; г) вирішення композицій вузлових центрів урбаністичної інфраструктури у стилістиці традиційного формоутворення; є) збереження і реставрація містобудівельного об’єкта як різночасового комплексу незалежно від хронологічної глибини збереженої міської забудови; ж) реабілітація паркових і сільськогосподарських зон; і) реконструкція і створення туристичного порту; к) удосконалення підземних комунікацій (каналізації), які впливають на екологічний стан моря.

2) Архітектурні: а) принцип контекстуалізму - «сумісність» сучасного об’єкта та існуючої забудови (міська «тканина»); б) урахування цінності кожного конкретного місця, на якому проводиться забудоваархеологічних залишків, «легенди» міста і його історичної символіки, «міфопоетики» місця, ролі у панорамі вулиць або площ; в) збереження етнокультурної ідентичності середовища у композиційно-просторовому рішенні нової забудови незалежно від форми і способу інвестування; г) наслідування у новій забудові традиційних історичних елементів, використання традиційних способів будівництва і будівельних матеріалів, способів декорування та оздоблення фасадів; д) реконструкція втраченої забудови, реставрація і збереження міських інтер’єрів – майданів, вулиць, скверів та ін.;

3) Дизайн міського середовища: а) відтворення і реставрація історичних вулиць різного рангу з підкреслюванням їх символіки та історичних деталей; б) виконання благоустрою і обладнання рекреаційних зон засобами сучасного ландшафтного дизайну з урахуванням регіональних особливостей; в) реставрація і відтворення колористики фасадів, архітектурного декору, зовнішньої реклами, ліхтарів, воріт, дверей, вікон та ін. як елементів міського дизайну; г) пристосування історичних будівель до нових функцій без руйнування традиційної забудови.

Публікації автора:

  1. Битар Шариф Жамиль. Городская застройка и безопасность жизнедеятельности // Науковий вісник будівництва. – Х.: ХДТУБА, ХОТВ АБУ. – 2003. – вип. 24. – С. 34-38.

    Битар Шариф Жамиль Археологические находки в Тире // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті: Зб. наук. праць вищих навчальних закладів художньо-будівельного профілю України і Росії / Під заг. ред. Н.Є. Трегуб. – Харків: ХДАДМ. – 2001, № 2-3 – 2002, № 1. – С. 200-204.

    Битар Шариф Жамиль. История города Тир, Ливан. Анализ проблемных ситуаций // Науковий вісник будівництва. – Х.: ХДТУБА, ХОТВ АБУ. – 2003. – вип. 17. – С. 14-20.

    Битар Шариф Жамиль, Битар С.В. Мероприятия по спасению Тира // Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті: Зб. наук. праць вищих навчальних закладів художньо-будівельного профілю України і Росії / Під заг. ред. Н.Є. Трегуб. – Харків: ХДАДМ. – 2003, № 3-4 – 2004, № 1-2. – С. 207-208.