Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Статнік Ірина Яківна. Прийоми і методи поліпшення племінних та продуктивних якостей яєчних курей : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут розведення і генетики тварин. - Чубинське (Київ. обл.), 2005.



Анотація до роботи:

Статнік І.Я. Прийоми і методи поліпшення племінних і продуктивних якостей яєчних курей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 - розведення та селекція тварин. - Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське Київської області, 2005.

Дисертаційна робота присвячена удосконаленню існуючих та розробці нових методів, прийомів і технологій селекції для поліпшення важливих господарсько-корисних ознак для яєчної птиці.

Для підвищення маси яєць лінійної птиці доведена доцільність використання методу “прилиття крові“, після попередньої перевірки генетичного матеріалу в пробних схрещуваннях з лініями, які необхідно поліпшувати.

Встановлено невисокі коефіцієнти кореляції між ранговими оцінками півнів, визначеними за масою яєць і несучістю у напівсестер та дочок. Остаточну оцінку племінної цінності півнів-плідників здійснювати за даними і напівсестер, і дочок. Від півнів-поліпшувачів, при гомогенному підборі до них самок, можна одержувати 48-60% синів з поліпшуючими характеристиками.

Розроблено і апробовано більш ефективну систему відтворення селекційного стада з використанням молодої та переярої птиці, нову технологію селекції для оптимізації форми яєць селекційними методами за розробленою технологією.

Встановлено високу адаптивну здатність прабатьківських і батьківських форм імпортного кросу “Хайсекс білий“ в умовах Криму, за результатами комплексної оцінки продуктивних і відтворних якостей.

1. Для підвищення маси яєць і несучості курей доведена доцільність застосування методу “прилиття крові", як в прямих, так і в зворотних схрещуваннях. В кращих групах гібридів F1 підвищення маси яєць склало 2,1-2,4 г, несучості - 6-11 яєць. У гібридів F2, одержаних від зворотних схрещувань F1 на поліпшувану лінію, ефект за масою яєць був більший на 0,4-1,1 г при використанні напівкровних самців, а за несучістю на 2,2 яйця - напівкровних самок.

2. Показники кореляцій між рангами самців, визначених на основі даних продуктивності напівсестер або дочок за початковий (40 тижнів) і повний період яйцекладки, в різних генераціях ліній були нестабільні, а саме: для показника несучості від 0,51 до 0,84, маси яєць від 0,56 до 0,73. Такий зв’язок необхідно відслідковувати для підтримання високої ефективності добору самців в процесі вдосконалення ліній.

3. Коефіцієнти кореляції рангів самців по показникам напівсестер і якістю дочок в цілому по лінії не високі: для несучості - 0,17- 0,38, для маси яєць - 0,16-0,47. Ідентичні показники у групі самців-поліпшувачів були вищими у 48-62% особин. Таких цінних самців слід максимально використовувати в селекційному процесі.

4. Синів-поліпшувачів за масою яєць нащадків з більшою вірогідністю необхідно одержувати в спарюваннях тільки кращих за цією ознакою родинних пар.

5. Показник маси яєць у курей 26 тижневого віку доцільно використовувати як критерій відбору для прискорення нарощування маси яєць на початку яйцекладки, оскільки між масою яєць у 26 і 30-тижневому віці несучок виявлено високий корелятивний зв’язок (rf = 0,59 - 0,72 і rg = 0,81 - 0,91).

6. При спрямованій селекції на підвищення маси і поліпшення якості яєць встановлено високу ефективність добору птиці за індексом форми яєць для його оптимізації. За 4 генерації селекції кількість яєць продовгуватої форми у лініях 5 і 6 породи леггорн зменшилась з 13,1-13,3% до 8,4-9,3%, а яєць круглої форми у лінії 4 сірої каліфорнійської породи з 20% до 6,5%. Для поліпшення форми яєць розроблена нова технологія селекції.

7. Для прискорення селекційного прогресу при вдосконаленні ліній за кількома ознаками розроблена і апробована в практичній селекції нова технологія відтворення селекційного стада згідно з якою 40% селекційних гнізд комплектують переярою птицею, а 60% - молодою. Використання цієї технології дає змогу підвищити селекційний тиск при відборі птиці в селекційне ядро без збільшення загального поголів’я птиці на індивідуальному обліку продуктивності.

8. Результати комплексної оцінки продуктивних і відтворних якостей та життєздатності прабатьківських і батьківських форм імпортного кросу “Хайсекс білий“ в умовах Криму (НД “Племзавод ім.Фрунзе НАУ“) свідчать про його високу адаптивну здатність.

Публікації автора:

1. Степаненко І.А., Коваленко Г.Т., Якимчик Б.О., Статнік І.Я. Сучасні досягнення селекції у птахівництві та напрями її подальшого розвитку // Тваринництво України. - 2001. - №4. - С.11-14. (Дисертантом проведено аналіз літератури та підготовлена стаття)

2. Якимчик Б.О., Гудима М., Статнік І.Я. та ін. Селекційні досягнення держплемптахозаводу ім.Фрунзе // Тваринництво України. - 2001. - №4. - С.8-10. (Дисертантом проведено аналіз результатів селекції птиці та написана стаття).

3. Статнік І.Я., Степаненко І.А., Коваленко Г.Т. Методи поліпшення несучості й маси яєць яєчних курей // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. (Матеріали ІІІ Української конференції по птахівництву з міжнародною участю). -Борки, 2001. - Вип.51. - С.159-163. (Дисертантом проведено дослідження, оброблено і проаналізовано результати, написана стаття).

4. Степаненко І.А., Коваленко Г.Т., Острякова О.Є., Статнік І.Я. Відгук на селекцію курей за показниками якості яєць // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. - 2001. - Вип.51. - С.85-88. (Дисертантом проведено дослідження, оброблено і проаналізовано результати, підготовлений рукопис статті).

5. Подстрєшний О., Острякова О., Статнік І.Я., Якимчик Б. Генетична структура ліній та гібридів кросу „Бєларусь 9” за поліморфними локусами білка яєць // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. - 2001. - Вип.51. - С.121-126. (Дисертантом проведено дослідження, проаналізовано результати та підготовлений рукопис статті).

6. Статнік І.Я., Острякова О.Е., Коваленко Г.Т. Якість яєць курей селекції племзаводу ім. Фрунзе // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. - Борки, 2003. -Вип.52. - С.13-20. (Дисертантом проведено дослідження, оброблено результати, написана стаття).

7. Статнік І.Я., Коваленко Г.Т. Вдосконалена система відтворення селекційного стада яєчних курей // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. (Матеріали ІV Української конференції по птахівництву з міжнародною участю). –Харків, 2003. - Вип.53. - С.125-130. (Дисертантом проведено дослідження, оброблено і проаналізовано результати, написана стаття).

8. Статнік І.Я. Ефективність використання методу “прилиття крові“ для поліпшення продуктивних якостей ліній яєчних курей // Розведення і генетика тварин: Міжвід. темат. наук. зб. - 2003.- Вип.37. - С.159-168.

9. Печеніжська Т.Б., Острякова О.Є., Коваленко Г.Т., Статнік І.Я. Якість яєць у ліній яєчних курей різного генетичного походження // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. (Матеріали ІV Української конференції по птахівництву з міжнародною участю). – 2004. - Вип.55. - С.83-86. (Дисертантом проведено дослідження, оброблено і проаналізовано результати, підготовлений рукопис статті).

10. Коваленко Г.Т., Статнік І.Я. Племінна оцінка ліній яєчних курей за масою яєць у різному віці // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. (Матеріали V Української конференції по птахівництву з міжнародною участю) –Харків, 2004. -Вип.55. - С.64-69. (Дисертантом проведено дослідження, оброблено і проаналізовано результати, написана стаття).

11. Якимчик Б.А., Статник И.Я., Коваленко Г.Т. Продуктивные и воспроизводительные качества прародительских и родительских форм кросса «Хайсекс белый» в условиях Украины // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. (Матеріали ІV Української конференції по птахівництву з міжнародною участю). – 2004. - Вип.55. - С.159-162. (Дисертантом проведено дослідження, оброблено і проаналізовано результати, написана стаття).