Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Паєнтко Тетяна Василівна. Прибуткове оподаткування та напрями його оптимізації в Україні : Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національна академія держ. податкової служби України. — Ірпінь, 2006. — 204, [27]арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 189-204.



Анотація до роботи:

Паєнтко Т.В. Прибуткове оподаткування та напрями його оптимізації в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національна академія державної податкової служби України. – Ірпінь, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню прибуткового оподаткування та напрямів його оптимізації в Україні. У роботі досліджуються теоретико-методичні аспекти справляння прибуткових податків в Україні. Визначено особливості становлення системи прибуткового оподаткування та висвітлено основні проблеми її функціонування. Проведено порівняльний аналіз прибуткового оподаткування в Україні та за кордоном. Здійснено розрахунок ряду аналітичних показників, що характеризують систему прибуткового оподаткування в Україні протягом 1992–2004 рр. Дано аналітичну оцінку пільговим режимам оподаткування. Проаналізовано основні концепції удосконалення справляння прибуткових податків, аргументовано їх переваги та недоліки. Зроблено теоретичні узагальнення і висновки, визначено ряд заходів та надано практичні рекомендації з метою підвищення ефективності функціонування прибуткового оподаткування в Україні як важливого джерела наповнення державного бюджету та ефективного інструмента державного регулювання економіки.

У дисертації зроблено теоретичні узагальнення і висновки щодо напрямів оптимізації прибуткового оподаткування з метою підвищення ефективності функціонування прибуткових податків в Україні як важливого джерела надходжень до державного бюджету та регулятивного важеля розвитку економіки. Основні результати дисертаційного дослідження полягають у наступному.

1. Прибуткове оподаткування необхідно розглядати не тільки як механізми роздільного справляння податків з доходів юридичних і фізичних осіб, але й у їх взаємозв’язку через оподаткування розподіленого прибутку. У прибуткових податках досить рівномірно поєднуються фіскальна і регулююча функції. Оптимальним можна вважати таке прибуткове оподаткування, коли використання одного прибуткового податку як засобу державного регулювання поєднується з посиленням фіскальної ролі іншого податку цієї групи.

2. Дефініцію “оптимізація прибуткового оподаткування” слід визначити як урівноваження інтересів держави та платників податків при виборі варіанта оподаткування доходів шляхом визначення розмірів та шкали ставок прибуткових податків, об’єктів оподаткування, податкових пільг та механізмів адміністрування податків.

3. Український податок на прибуток та податок на прибуток розвинених західних країн мають різну природу виникнення. Так, в основі українського податку на прибуток лежать нормативи відрахувань від прибутку. Західний податок на прибуток виник як податок на прибуток корпорацій в ході розвитку акціонерної форми власності. Цю відмінність необхідно обов’язково враховувати при використанні зарубіжного досвіду, визначаючи шляхи реформування вітчизняної системи оподаткування.

4. Розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток необхідно максимально наблизити до бухгалтерського обліку. Таким чином, буде виконуватись принцип відповідності витрат отриманим доходам, а також спроститься адміністрування. Надалі знижувати ставку податку на прибуток недоцільно, оскільки вона перебуває на нижчому рівні, ніж ставки аналогічного податку в розвинених країнах.

5. З метою оптимізації розподілу податкового навантаження оподатковувати доходи фізичних осіб доцільно за малопрогресивною шкалою на умовах сукупного оподаткування подружжя. Така система оподаткування сприятиме перенесенню податкового навантаження на багатші верстви населення, зменшивши потреби держави надавати субсидії і допомоги біднішим верствам. З іншого боку – вона сприятиме зміцненню інституту сім’ї. Змодельовані ситуації підтвердили, що малопрогресивне оподаткування не призведе до значних втрат доходів державного бюджету.

6. Система прибуткового оподаткування повинна мати інвестиційну (з боку податку на прибуток) й соціальну (з боку податку на доходи фізичних осіб) спрямованість. У процесі дослідження було з’ясовано, що серед пільг з податку на прибуток значну питому вагу займає пільга, яка дозволяє переносити від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток на наступні податкові періоди. Але пільги з податку на прибуток повинні надаватись на певний строк і за умови використання коштів на визначені державою потреби. Тому оптимальним для України може бути використання інвестиційного податкового кредиту. Посилити соціальну спрямованість пільг з податку на доходи фізичних осіб можна шляхом поступового запровадження звільнення від оподаткування доходів у межах прожиткового мінімуму.

7. Оптимізація оподаткування корпоративних доходів передбачає дотримання критерію нейтральності при прийнятті управлінських рішень. Необхідним для України є вирішення проблеми подвійного оподаткування корпоративних доходів. У роботі запропоновано методику, яка дозволяє зменшити негативний вплив подвійного оподаткування корпоративних доходів на основі вивчення зарубіжного досвіду та з урахуванням специфіки української економіки. За запропонованою методикою оподатковувати розподілений прибуток необхідно за нижчою ставкою, яка встановлюється на рівні ставки податку на доходи фізичних осіб.

8. У роботі обґрунтовано, що податкове адміністрування це не тільки заходи, направлені на боротьбу з ухиленням від оподаткування. Перш за все, це державне управління системою оподаткування в цілому та її структурними елементами – окремими податками – в частині їх законодавчого введення, планування і оперативного управління, податкового контролю за дотриманням платниками податків і податковими агентами податкового законодавства. На основі ігрової моделі доведено, що повністю усунути можливість ухилення від оподаткування неможливо, оскільки платник податків, враховуючи психологічний фактор, завжди буде прагнути максимізувати чистий прибуток і зменшити податкові зобов’язання, тому з метою оптимізації адміністрування та зменшення штучної збитковості вітчизняних підприємств варто запровадити мінімальний альтернативний податок на доходи. Альтернативний мінімальний податок повинен існувати поряд з існуючими прибутковими податками. Запропоновано визначати суму альтернативного мінімального податку на прибуток залежно від суми валового доходу. Якщо сума нарахованого податку на прибуток буде меншою за суму нарахованого альтернативного податку, суб’єкту оподаткування доведеться сплатити альтернативний податок.

9. Реформування вітчизняної системи оподаткування малого бізнесу повинно проводитись еволюційним шляхом, який передбачає поступове переведення юридичних осіб – суб'єктів малого бізнесу на загальну систему оподаткування і застосування до них малопрогресивного оподаткування. Прогнозні розрахунки показують, що запропонований механізм оподаткування сприятиме підвищенню рентабельності вітчизняних підприємств та розширенню їх інвестиційних можливостей. Умови оподаткування мають бути прості і зрозумілі платникові, але традиційна та спрощена схеми оподаткування малих підприємницьких формувань повинні істотно різнитись тільки за ступенем складності фіскальних процедур, а не за величиною сумарних зобов’язань таких платників податків.

Публікації автора:

у фахових виданнях

  1. Гаєвська Л.М., Паєнтко Т.В. Про механізми реформування податку з доходів фізичних осіб в Україні // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2003. – № 3. – С. 79-85 (особисто автором запропоновано напрями реформува-ння податку з доходів фізичних осіб).

  2. Паєнтко Т.В. Деякі аспекти оптимізації оподаткування корпоративних доходів // Економіст. – 2004. – № 10. – С. 37-39.

  3. Паєнтко Т.В. Шляхи оптимізації пільг у системі оподаткування доходів з урахуванням міжнародного досвіду // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2004. – № 4. – С. 236-242.

  4. Паєнтко Т.В. Гармонізація прибуткового оподаткування // Фінанси України. – 2005. – № 3. – С. 37-44.

  5. Паєнтко Т.В. Можливості оптимізації бази і ставок оподаткування податком на прибуток // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2005. – № 2. – С. 78-85.

  6. Паєнтко Т.В. Оптимізація механізмів прибуткового оподаткування // Економіка та держава. – 2005. – № 9. – С. 48-54.

в інших виданнях

  1. Гаєвська Л.М., Паєнтко Т.В. Перспективи збільшення податкових надходжень до зведеного бюджету за рахунок податку на прибуток // Матеріали Науково-практичної конференції “Бюджетно-податкова політика: теорія, практика, проблеми”. – Ірпінь, 2003. – С. 38-40 (особис-то здобувачем проаналізовано можливі шляхи збільшення надходжень до бюджету від податку на прибуток з урахуванням зарубіжного досвіду).

  1. Паєнтко Т.В. Альтернативи пропорційної та прогресивної шкали ставок оподаткування доходів // Матеріали IV Міжрегіональної науково-практичної конференції “Оподаткування в промисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку”. – Донецьк: ДДУЕтаТ, 2004. – С. 103-108.

  2. Паєнтко Т.В. Оподаткування доходів як елемент інвестиційної політики в регіонах // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період”: Зб. наук. пр. – Хмельницький: ТОВ НВП „Евріка”, 2004. – С. 139-141.

  3. Паєнтко Т.В. Проблеми адміністрування податку на прибуток підприємств та можливі шляхи їх вирішення // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період”: Зб. наук. пр. – Хмельницький: ХЕУ, 2005. – С. 278-282.

  4. Паєнтко Т.В. Теоретичні аспекти категорії “податок” // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2005”.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 74: Фінансові відносини. – С. 31-33.