Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Макуха Світлана Миколаївна. Протиріччя світогосподарських зв'язків і форми їх розв'язання в умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес : дис... д-ра екон. наук: 08.01.01 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2006. — 428арк. — Бібліогр.: арк. 388-416.



Анотація до роботи:

Макуха С. М. Протиріччя світогосподарських зв’язків і форми їх розв’язання в умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес. Рукопис.

Дисертація на здобуття ученого ступня доктора економічних наук за фахом 08.01.01 – економічна теорія. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2006.

Здійснено теоретико-методологічний аналіз сутності економічної глобалізації як сучасного етапу розвитку основного протиріччя світового господарства з метою концептуального обгрунту-вання ефективної зовнішньоекономічної доктрини перехідних суспільств, зокрема України.

Проведено розмежування понять “інтернаціоналізація, “міжнародна економічна інтеграція”, “економічна глобалізація”, що представлені як етапи розвитку основного протиріччя світового господарства. Досліджено форми його прояву щодо складових елементів процесу економічної глобалізації: світової торгівлі, вивозу капіталу, розвитку спеціальних (вільних) економічних зон, валютних відносин та міжнародної міграції населення в умовах включення країн із перехідною економікою у світовий глобальний простір.

1. Глибинна сутність економічної глобалізації полягає у перетворенні націо-нальних господарств на складову частину світового відтворювального процесу, який потребує створення планетарної системи регулювання міжнародних економічних відносин.

2. Глобалізацію слід розглядати як сучасний етап розв’язання основного протиріччя світового господарства – між усуспільненням відтворювального процесу в планетарних масштабах і його відокремленням у межах певних країн і регіонів.

3. Додаткові аргументи, наведені в дисертації, дозволяють стверджувати, що регіоналізм – це усебічна політика розвитку, яка не протистоїть глобалізму, а є засобом його просування і прискорення.

4. Сполучними елементами економічної глобалізації виступають, міжнародна торгівля, міжнародний рух капіталу, спеціальні економічні зони, світова валютна система, міграція населення.

5. Надзвичайно високі та зростаючі темпи росту зовнішньої торгівлі (починаючи з 2003 р.) країн, що розвиваються, і перехідних економік та збереження зазначеної тенденції у майбутньому дозволяє припустити виникнення руху до зближення й вирівнювання економік різних регіонів щодо розвитку зовнішньоторговельних зв’язків.

6. Лібералізація зовнішньої торгівлі перехідних країн має насамперед спрямовуватись на прискорення структурної перебудови економіки, створення сприятливих умов для збільшення експорту.

7. Нині об’єктами державного регулювання інвестиційної політики стають більш конкретні питання, пов’язані з безпосередніми умовами функціонування іноземного капіталу. Так, зменшуються, а часто й зовсім скасовуються вимоги щодо мінімального обсягу інвестицій. Це дозволяє малим та середнім фірмам брати участь у загальносвітовому процесі глобалізації.

8. Удосконалення правових норм щодо створення оптимального інвестиційно-го клімату у країнах СНД має доповнюватись створенням сучасного фондового ринку, розвитком венчурного бізнесу, удосконаленням податкової системи, зменшенням інфляційних ризиків, забезпеченням твердих гарантій приватної власності, посиленням боротьби з корупцією й свавіллям чиновників.

9. Оцінка результативності функціонування СЕЗ не може грунтуватися виключно на фіскальних здобутках. Вона має враховувати їх роль у розвитку інноваційних процесів та реалізації соціальних завдань, що поставлені перед ними. Ліквідація СЕЗ найчастіше є свідченням низької якості управління їх діяльністю, незадовільним станом інфраструктури та недостатнім захистом прав власності в країні їх розташування.

10. Сучасна світова валютна система стає все більш глобалізованою, спрямованою на створення єдиного економічного простору. Одночасно розповсюджується регіональналізм валютної системи. Підкоряючись загальним принципам, визначеним світовими фінансовими організаціями, регіональні валютні угруповання розвиваються на власних основах. Отже на сучасному етапі розвитку світової економіки її основне протиріччя у валютній сфері проявляється як протиріччя між створенням та функціонуванням регіональних валютних союзів та тенденцією до створення єдиної світової валюти.

11. Глобальна економіка суттєво змінює всі елементи світової валютної системи. У свою чергу така модифікація прискорює процес входження національних валют у світову валютну систему. Ефективний розвиток міжнародних економічних зв’язків потребує повної конвертованості національної валюти. Однак для застосування режиму повної конвертованості необхідні відповідні умови, які б сприяли позитивному впливові її впровадження.

12. Інтенсивність міграційних потоків у Білорусі, Росії, Україні останніми роками слабшає. Незважаючи на певні особливості національного міграційного законодавства, можна констатувати посилення регулюючого впливу перехідних держав на міграційні процеси.

На основі дослідження запропоновано рекомендації щодо їх практичного застосування у розвитку економічних форм включення перехідних суспільств, зокрема України, у глобальні процеси та використання одержаних теоретичних результатів у викладанні економічних дисциплін.

1. Здійснюючи лібералізацію зовнішньої торгівлі перехідних суспільств, враховувати ступінь готовності країни до реалізації заходів, спрямованих на відкритість економіки, і поєднувати їх із збереженням протягом певного часу захисту пріоритетних галузей.

2. З метою активізації зовнішньоторговельного співробітництва перехідних країн із країнами – членами СОТ та Європейським Союзом створити систему зовнішньоекономічної інформації для орієнтації на зовнішніх ринках і оцінки конкурентоспроможності товарів у нових умовах; для запобігання зростанню безробіття необхідно прийняти відповідні документи щодо підготовки системи освіти до потреб ринку в умовах інтеграції.

3. Розв’язати протиріччя, притаманні рухові іноземного капіталу у країнах СНД можливо шляхом створення відповідного інвестиційного клімату, спрямованого на використання іноземного інвестування для реалізації першочергових соціально-економічних завдань економічної політики держави: підвищення темпів економічного зростання; досягнення оптимальної структури економіки у цілому та експорту, зокрема; розширення внутрішнього ринку; розвиток енерго - та матеріалозберігаючих технологій та інновацій.

4. Для підвищення ефективності функціонування СЕЗ і територій зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності трансформаційних країн необхідно:

- чітко визначити функціональне призначення СЕЗ;

- особливу увагу приділити розвиткові технопарків як територій інноваційного прориву, які відіграють провідну роль у випуску високотехнологічної продукції;

- застосувати відповідні форми державної підтримки регіональних інноваційних центрів, які довели свою ефективність в інших країнах;

- на законодавчому рівні чітко визначити критерії ефективності функціонування кожної СЕЗ і ТПР із переліком кількісних параметрів для зіставлення і з урахуванням мети їх створення.

5. Запровадити бюджетне фінансування та створення інституціональних умов для інновацій у провідних взаємозв’язаних групах галузей (кластерах), включаючи насамперед машинобудівний комплекс та АПК, з метою підвищення конкурентоспроможності перехідних країн.

6. Застосовувати комплексний підхід у реалізації валютної політики України: посилення контролю безпосередньо за каналами відтоку капіталів та установами, через які цей відтік здійснюється, поєднувати з проведенням структурних реформ.

7. Посилити керованість міграцією шляхом скорочення нелегального сектора міграції та формування системи селективної імміграції, визначення певних регіонів України для розселення та працевлаштування мігрантів, створення необхідних соціальних умов і культурного середовища. З метою підвищення ефективності управління міграційними процесами доцільно створити єдину державну міграційну службу та програму регулювання міграції.

8. Включити у програму курсу “Основи економічної теорії” теми: “Економічна глобалізація: сутність, проблеми, соціально-економічні наслідки”, “Особливості участі у процесі економічної глобалізації країн із трансформаційною економікою”. Доцільно на окремих факультетах увести спецкурс “Економіко-правові основи активізації участі України у процесі економічної глобалізації”.

Публікації автора:

Монографії

1. Макуха С.М. Україна в міжнародних економічних відносинах в умовах економічної глобалізації. – Харків: Легас, 2003. – 350 с.

2. Макуха С.М. Міжнародні господарські зв’язки країн із перехідною економікою в умовах глобалізації. – Х.: Право, 2005. – 304 с.

Статті у наукових фахових виданнях

3. Макуха С.М. Світова валютна система: сутність і тенденції розвитку // Вестник национального технического университета “ХПИ”. Вип. № 11-1.– 2002. – С. 62 – 65.

4. Макуха С.М. Шляхи реалізації конкурентних переваг України у світовій торгівлі // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць ДНУ Вип. 126.– Дніпропетровськ, 2002. – С. 64 – 68.

5. Макуха С.М. Необхідність активізації участі перехідних суспільств у процесі економічної глобалізації // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2002. – № 534. – С. 35 – 39.

6. Макуха С.М. Золото як міжнародний ліквідний ресурс // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2002.– № 564. – С. 226 – 229.

7. Макуха С.М. Головні риси зовнішньоторговельної стратегії перехідних суспільств // Економіка розвитку. Науковий журнал Харківського державного економічного університету – 2002. – № 2.– С. 34 – 36.

8. Макуха С.М. Міграція: тенденції та засоби регулювання // Підприємництво, господарство й право. – 2002. – № 4. – С. 70 – 72.

9. Макуха С.М. Регулювання зовнішньої торгівлі України: методи й тенденції // Підпри-ємництво, господарство й право. – 2002. – № 7. – С. 124 – 126.

10. Макуха С.М. Валютна політика України в контексті економічної глобалізації // Підпри-ємництво, господарство й право. – 2002. – № 11. – С. 126 – 128.

11. Макуха С.М. Експорт капіталу: суть і форми // Фінанси України. – 2002.–№ 11. – С. 77 – 83.

12. Макуха С.М. Проблеми регулювання іноземних інвестицій в Україні // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. – 2000. – Вип. 107. – С. 26 – 30.

13. Макуха С.Н. “Своевременные мысли” о гуманитаризации высшего образования и “корпоративных” правах // Предпринимательство, хозяйство и право. – 2002.– № 11. – С. 7 – 9.

14. Макуха С.М. Економічна глобалізація: сутність, тенденції, проблеми // Економіка. Збірник наукових праць Харківського державного педагогічного університету. – 2002. – Вип. 2. – С. 178 – 183.

15. Макуха С.М. Головні передумови експортної експансії України // Збірник наукових праць Харківського національного аграрного університету. Серія “Економіка АПК і природоко-ристування”. – 2002. - № 7. – С. 114 – 119.

16. Макуха С.М. Розвиток теорії міжнародної торгівлі та її застосування в умовах економічної глобалізації // Вестник Международного славянского университета. Серия “ Экономика”. – Харьков, 2002. – Т.V. – № 5. – С. 11 – 14.

17. Макуха С.М. Особливості вивозу підприємницького капіталу в умовах економічної глобалізації // Збірник наукових праць Кіровоградського технологічного університету. – 2002. – Вип. 3. – С. 221 – 225.

18. Макуха С.М. Роль міжнародних економічних інститутів у реформуванні економіки України // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія економічна. – 2003. – Вип. 56. – С. 205 – 210.

19. Макуха С.М. Міжнародний ринок праці як об’єкт економічної глобалізації // Вестник национального технического университета “ХПИ”.– 2002.– № 8-2. – С. 201 - 207.

20. Макуха С.М. Функції та міжнародне значення спеціальних економічних зон України // Вісник Харківського національного університету. Економічна серія. – 2002. – Вип. 575. – С. 321 – 326.

21. Макуха С.М. Методологічні аспекти аналізу процесу економічної глобалізації // Вісник Харківського національного університету. Економічна серія. – 2003 .– № 580. – С. 256 – 260.

22. Макуха С.М. Головні передумови вступу до СОТ країн із перехідною економікою // Вісник Харківського національного університету. Економічна серія. – 2003. – № 608. – С. 208 – 211.

23. Макуха С.М. Багатовекторність зовнішньоекономічної стратегії перехідних суспільств – фактор оптимізації їх участі в глобальних економічних процесах // Вестник национального технического университета “ ХПИ ”. Сборник научных трудов. Тематический выпуск “Технический прогресс и эффективность производства”. – 2003. – № 10. – Т. 3. – С. 267 – 270.

24. Макуха С.М. Особливості розв’язання основного протиріччя сучасного світового господарства // Вестник национального технического университета “ХПИ”. Сборник научных трудов. Тематический выпуск “Технический прогресс и эффективность производства”. – 2004. – № 10 . – С. 72 – 82.

25. Макуха С.М. Перехідні країни в процесі економічної глобалізації: порівняльний аналіз // Вісник Харківського національного університету. Економічна серія. – 2004. – № 630. – С. 128 – 131.

Статті в інших виданнях

26. Макуха С.Н. Особенности землевладения в развивающихся странах // Вопросы землеустройства и рационального использования земель. Сб. научных трудов ХСХИ – 1979. – Т. 265. – С. 67 – 74.

27. Макуха С.Н. Валютные курсы (методология определения и режимы) //Бизнес информ. – Харьков. – 2002. – № 5-6. – С. 64 – 67.

28. Макуха С.Н. Актуальные проблемы стимулирования иностранных инвестиций в Украине // Десяті харківські політологічні читання “Формування суспільної політики: теоретичний, практичний та правовий аспекти” (збірник наукових статей). – Харків: НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, 2000. – С. 34 – 35.

29. Макуха С.М. Іноземний капітал як засіб подолання економічної кризи // Конфлікти в суспільствах, що трансформуються. Збірник наукових статей (за матеріалами Х1 Харківських політологічних читань – Харків, Право, 2001.– С.77 – 78.

30. Макуха С.Н. Региональный аспект внешнеторговой деятельности Украины // Бизнес информ. – Харьков, 2002. – № 3-4. – С. 39 – 42.

31. Макуха С.М Передумови активізації участі АПК України в процесі економічної глобалізації // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах / За ред. П.Т. Саблука, В. Я. Амбросова, Г. Є. Мазнєва. Ч. 3. Фінансово-кредитна система – К.: ІАЕ, 2002. – С. 194 – 198.

32. Макуха С.М. Світова валютна система: особливості та перспективи розвитку // Економічне, політико-правове і духовне життя в Україні та розвиток особистості: Матеріали наук. конф. За підсумками виконання комплексної цільової програми. – Харків: НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, 2003. – С. 188 – 192.

33. Макуха С.М. Особивості включення країн СНД у процес економічної глобалізації // Соціально-політичні та соціально-правові проблеми сучасності. Збірник наукових тез за матері-алами ХV Харківських політологічних читань, що проведені кафедрою соціології та політології НЮАУ ім. Ярослава Мудрого). – Харків: НЮАУ, – 2004. – С. 134 – 136.

34. Макуха С. Нужен прорыв // “Жизнь” – “Неделя”. – Донецк. – 2003.– № 11.– С. 14.

35. Макуха С.М. Економічна глобалізація як етап розвитку основного протиріччя світового господарства // Соціально-політичні протиріччя та проблеми соціального партнерства. Збірник наукових тез (за матеріалами ХVІ Харківських політологічних читань). – Харків: НЮАУ, 2005. – С. 72 – 75.

36. Макуха С.М. Електоральна поведінка як відображення протиріч економічної інтеграції // Проблеми формування електоральної культури населення. Збірник наукових статей (за матеріалами ХVІІ Харківських політологічних читань). – Харків: НЮАУ, 2005. – С. 59 – 61.

Підручники і навчальні посібники

37. Макуха С.М. Зовнішньоекономічні зв’язки. Економіка України у світовому господарстві. Конспект лекції. – Харків: Укр. юрид. акад, 1994. – 24 с.

38. Макуха С.М. Стратегічний міжнародний маркетинг // Вступ до маркетингу. Консп. лек-цій / За ред. О.О. Мамалуя. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 1997. – С.74 – 82.

39. Макуха С.М. Ринок капіталу. Процент // Основи економічної теорії / За ред. О.О. Ма-малуя. Навч. Посібник: У 2 ч. – Харків: Нац. юрид. акад.України, 1999.Ч. 1. – С.130 – 138.

40. Макуха С.М. Всесвітнє господарство // Основи економічної теорії / За ред. О.О. Мама-луя: Навч. посібник: У 2 ч. – Харків: Нац. юрид. акад.України, 1999.Ч.2. – С. 92 – 105.

41. Макуха С.М. Всесвітнє господарство // Основи економічної теорії у питаннях і відпо-відях: Навчальний посібник / За ред. О. О. Мамалуя. – Харків, 2001. Ч. 2. – С. 137 – 142.

42. Макуха С.М. Ринок капіталу. Процент (гл.12); Світове господарство (розд.V1) // Основи економічної теорії: Підручник / За ред. О.О. Мамалуя. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – С. 172 – 180; 444 – 467.

Тези доповідей наукових конференцій

43. Макуха С.Н. Основные вопросы организации свободных экономических зон // Проблемы создания и функционирования специальних (свободных) экономических зон в Харькове: Тез. докл. межд. науч.-практ. конф.(г. Харьков, 3 –5 июня 1993 г.) – Х., 1993. – С. 23 – 24.

44. Макуха С.М. Проблеми розвитку міжнародних економічних відносин України // Сб. кратк. тез. и научн. сообщ. научн.-практ. конф. по итог. научн.-исслед. работ, вып. проф.-препод. сост. УГЮА в 1993 г. (г. Харьков, 1994г.) – Х. – С. 87 – 88.

45. Макуха С.М. ВЕЗ – фактор стабілізації економіки регіону // Проблеми формування й розвитку регіональних механізмів господарювання: Тез. доп. межрег. наук.-практ. конф.( м. Хар-ків, 22 – 23 берез. 1994 р.) – Х., 1994. – С. 97.

46. Макуха С.Н. Необходимость усиления практической функции экономической теории в условиях переходной экономики // Развитие экономической теории в условиях трансформацион-ного кризиса: Тез. докл. и выст. научн. конф. (г. Харьков, 6 июня 1996 г.). – Х., 1996. – С. 7 – 8.

47. Макуха С.Н. Технопарки как средство реализации инновационной модели развития государства // Інженерна освіта на межі століть: традиції, проблеми, перспективи: Праці міжн. наук.-метод. конф. ( м. Харків, 28 – 30 бер. 2000 р.) – Х., С. 81 – 82.

48. Макуха С.М. Регіональні інноваційні центри: міжнародний досвід і вітчизняні реалії // Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХ1 століття: Тез. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. У двох томах. – Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2001. Т. 1. – С. 95 – 96.

49. Макуха С.М. Світова валютна система: особливості та перспективи роз-витку // Економічне, політико-правове і духовне життя в Україні та розвиток особистості: Матеріали наук. конф. за підсумками викон. Комплекс. цільової прогр. (м. Харків, 12 -13 квіт. 2001 р.) – Х., 2003. – С. 188 – 192.

50. Макуха С.М. Вивіз підприємницького капіталу в умовах економічної глобалізації // Розширення ринку праці в центральному економічному регіоні України: Матеріали наук. конф.

( м. Кіровоград, 11 -12 лист. 2002 р.) – Кіровоград, 2002. – С. 3 – 8.

51. Макуха С.М. Соціально-економічні наслідки глобальних процесів // Социальные, еконо-мические, политические и психологические последствия глобализации в современном обществе: Материалы всеукр. научно-практ. конф. (г. Донецк, 13-14 марта 2003 г.) – Донецк, 2003. – С. 89 – 93.

52. Макуха С.М. Регіоналізація і глобалізація: єдність чи протиріччя? // Исследование и оптимизация экономических процессов “оптимум – 2003”.Труды 1V межд. науч.-практ. конф. 11 – 14 дек. 2003 г. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2003. Ч. 2. – С. 163 – 164.

53. Макуха С.М. Протиріччя функціонування СЕЗ у країнах із перехідною економікою // Динаміка наукових досліджень ‘2005”. Том 7. Економіка. Матеріали 1V міжн. наук.-практ.конф. 20 – 30 червн. 2005 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 50 – 54.

54. Макуха С.М. Форми руху і розв’язання основного протиріччя світового господарства // The Science: Theory and Practice. Vol. 7. Economic sciences. Materials of final international scientificaly-practical conferens July, 20 th - August, 5 th, 2005. – Prague, Dnepropetrovsk, Belgorod: Publishing House “Education and Science”, 2005. – C.44 – 46.