Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Василенко Ігор Костянтинович. Протидія незаконній міграції населення країн Азії в Європу через територію України (організаційно-правовий аспект): дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія державної податкової служби України. — Ірпінь, 2006.



Анотація до роботи:

Василенко І.К. Протидія незаконній міграції населення країн Азії в Європу через територію України (організаційно-правовий аспект) – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна академія державної податкової служби України. – м. Ірпінь. – 2006.

Дисертація являє собою комплексне дослідження організаційно -правового аспекту проблеми протидії незаконній міграції населення країн Азії в Європу через територію України. Досліджуючи причини та сучасний стан зовнішньої незаконній міграції у європейських країнах, автор відзначає, що проблема незаконної міграції в Європі виникла в результаті дії ряду факторів і має глобальний характер. У дисертації досліджуються сутність, форми та причини виникнення незаконної міграції. Зроблено висновок про особливу небезпеку незаконної міграції через територію України жителів саме ісламських азіатських країн, зв'язаної зі специфічними особливостями даного контингенту. Визначено категорії учасників незаконної міграції: незаконні іммігранти, незаконні емігранти. Сформульовано низку відповідних понять.

Досліджується механізм правового регулювання незаконної міграції як складової частини міграційного процесу. Розглядається система державних органів, на які покладені функції по протидії незаконній міграції, способи та форми їхньої взаємодії.

Розглядаються проблеми юридичної відповідальності іноземців, осіб без громадянства та посадових осіб за порушення загальнообов'язкових правил у сфері міграційного процесу. Визначено юридичну природу адміністративного видворення як заходу припинення і заходу відновлювання належного стану речей.

Обґрунтовано пропозиції щодо вдосконалювання системи організації державних органів з протидії незаконній міграції, а також чинного законодавства, що регулює міграційний процес.

Аналіз організаційно-правового аспекту діяльності державних органів щодо протидії незаконній міграції через територію України дав підстави для таких висновків.

  1. Найближчий сухопутний шлях з Азії в Європу пролягає через територію України. На південь лежать Чорне та Середземне моря, які відділяють Азію від Європи. Історія показує, що усе найбільш значні переміщення населення азіатських країн у Європу відбувалися через територію України. Роль і місце території Україні у процесах міграції є в том, що вона приречена служити транспортним коридором у Європу для мігрантів з азіатських країн.

  2. Населення України формувалося значною мірою за рахунок міграційних процесів. Це є причиною толерантного ставлення більшості українського населення до мігрантів з інших країн і відсутності виникнення конфліктів на національному ґрунті.

  3. Незаконна міграція населення країн Азії У Європу через територію України, є одним із наслідків глобалізації, на які Україна окремо від інших країн світового співтовариства впливати не може. Тільки з огляду на фундаментальні принципи міжнародного гуманітарного права, у тісній взаємодії з іншими країнами Україні необхідно вибудовувати державну політику регулювання міграційних процесів і відповідну систему державних органів, із залученням неурядових та міжнародних організацій.

  4. Повна інтеграція в українське суспільство вихідців з азіатських країн неможлива: проникнення в Україну каналами неконтрольованої міграції ісламських екстремістів та поширення їх впливу серед кримськотатарського населення створює загрозу національній безпеці України. Реальність такої загрози підтверджують події останніх чотирьох років у Нью-Йорку, Мадриді, Лондоні, Парижі.

  5. Критерієм вимушеності міграції є прийняття самою людиною рішення – виїхати з країни або залишитися. Вимушеною міграцією варто визнати тільки насильницьке переміщення людей (у ході збройних конфліктів тощо) проти їх волі. Таким чином, сучасна зовнішня міграція через територію України є добровільною. Терміни „нелегальна міграція” та „нелегальний мігрант” не мають достатнього смислового навантаження, відтак пропонуємо послуговуватися термінами „незаконна імміграція”, „незаконна еміграція”, „незаконний іммігрант”, „незаконний емігрант”. Порушення правових норм, що регулюють в'їзд, транзит, проживання, працевлаштування в Україні іноземцями та особами без громадянства є незаконною імміграцією, а правопорушення, вчинені громадянами України, іноземцями та особами без громадянства при виїзді, – незаконною еміграцією.

  6. В Україні головним чином сформований механізм правового регулювання міграційними процесами, однак організаційно-правовий аспект протидії незаконній міграції розроблений недостатньо. Відсутність самої концепції такої протидії, поділ функцій між різними відомствами й недосконалість законодавства призводять до неефективності в боротьбі з цим явищем. Не існує об'єктивного уявлення про масштаби незаконної міграції, не вироблені методики виявлення незаконних мігрантів.

  7. Необхідним є створення міграційної служби на основі Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС, з наданням їй додаткових функцій та повноважень щодо протидії незаконній міграції.

  8. Адміністративне видворення є заходом припинення правопорушень, вчинених незаконними мігрантами, а також заходом, що відновлює належний стан речей, коли іноземець або особа без громадянства не мають права перебувати на території України. Відтак пропонуємо виключити адміністративне видворення іноземців за межі України з ч. 3 ст. 24 КУпАП „Види адміністративних стягнень” та внести зміни до Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” щодо застосування адміністративного видворення за межі України незаконних мігрантів в обов’язковому порядку.

  9. Існують певні проблеми адміністративної відповідальності громадян України, іноземців та посадових осіб державних органів за порушення загальнообов’язкових правил у сфері міграційного процесу, у зв’язку з чим пропонуємо нову редакцію окремих статей КУпАП.

  10. В Україні немає чіткого розуміння масштабів загрози національній безпеці від незаконної міграції. При незаконному перетині державного кордону порушується не порядок управління міграційними процесами, а право держави на суверенітет над своєю територією. При порушенні кордону держава не контролює частину своєї території, через яку вільно переміщаються в будь-якому напрямку особи, транспортуються товари, наркотики, зброя та ін. Після виключення статті 331 КК України, що передбачала кримінальну відповідальність за незаконне перетинання державного кордону, на цей час не існує дієвого способу припинити неодноразові спроби якого-небудь іноземця або особи без громадянства незаконно проникнути в Україну. Навіть при його виявленні йому загрожує тільки адміністративне стягнення, після відбуття котрого він знову може намагатися незаконно проникнути в Україну. У зв’язку з вищевикладеним необхідно поновити кримінальну відповідальність за незаконний перетин державного кордону України.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Василенко І.К. Нелегальна міграція в Україні: причини та шляхи протидії //Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. Збірник наукових праць. Донецький юридичний інститут М ВС при ДонНУ. – 2005. – №1. – С. 136-145.

  2. Василенко І.К. Деякі питання щодо міграції населення азіатських країн через територію України //Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – 2005. – № 1 (20). – С. 230-237.

  3. Василенко І.К., Шкарупа В.К. Щодо визначення терміна «нелегальний мігрант» у чинному законодавстві //Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України (економіка, право). – 2005. – № 1(28). – С.208-214.

  4. Василенко І.К. До питання юридичної природи видворення іноземців та осіб без громадянства //Митна справа. Науково-аналітичний журнал. – 2006. – № 1(43). – С.24-28.

  5. Василенко І.К. Адміністративна відповідальність за незаконне перетинання державного кордону України // Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України (економіка, право). – 2005. – № 3(30). – С. 193-197.

Праці, які додатково відображають наукові результати дисертації

  1. Василенко И.К. Проблеми обеспечения личной безопасности сотрудников милиции при борьбе с нелегальной миграцией //Збірник матеріалів міжвузівської науково-практичної конференції „Проблеми забезпечення особистої безпеки працівників ОВС та представників громадських формувань під час охорони громадського порядку”. (Донецьк, 26 березня 2004 р.). – Донецьк 2004. – С. 191-196.

  2. Юридична відповідальність за порушення міграційного законодавства: методичні рекомендації до вивчення дисципліни для курсантів, що навчаються за навчальним планом „бакалаври” факультетів №№ 1-4 ДЮІ ЛДУ ВС України /Укладачі Ю.В. Делія, І.К. Василенко – Донецьк: ДЮІ ЛДУ ВС України – ВАТ «Метапринт», 2005. – 26 с.