Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


37. Бондаренко Олексій Олексійович. Процесуальний статус обізнаних осіб та їх правовідносини з дізнавачем і слідчим у кримінальному судочинстві України: дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Бондаренко О.О. Процесуальний статус обізнаних осіб та їх правовідносини з дізнавачем і слідчим у кримінальному судочинстві України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза – Національний університет внутрішніх справ – Харків, 2004.

Дисертація присвячена теоретичним та практичним проблемам правового регулювання статусу обізнаних осіб у кримінальному судочинстві та їх правовідносин з дізнавачем і слідчим. Розроблено поняття та класифікацію таких осіб у кримінальному судочинстві.

У роботі формулюється висновок, згідно з яким обізнані особи виконують у кримінальному процесі допоміжну функцію – сприяння органам дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду у встановленні обставин справи. Визначено структуру та запропоновано нормативну модель кримінально-процесуального статусу обізнаних осіб (експерта, спеціаліста та ін.), який включає: процесуальні права, гарантії процесуальних прав, процесуальні обов’язки і ретроспективну відповідальність за їх невиконання. Досліджено правовідносини дізнавача і слідчого з обізнаними особами, які виникають при перевірці заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини і події, а також на досудовому розслідуванні. Сформульовано пропозиції щодо удосконалення КПК і інших нормативно-правових актів України, які спрямовані на підвищення ефективності взаємодії дізнавача та слідчого з обізнаними особами.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає в удосконаленні поняття спеціальних знань і обізнаних осіб, процесуального статусу спеціаліста та експерта, правового регулювання відносин дізнавача і слідчого з ними, урегулюванні процесуального статусу осіб, які проводять судово-медичне освідування, обізнаних свідків, консультантів, а також процедури виконання судово-медичного освідування, допиту обізнаних осіб (експертів і обізнаних свідків) та отримання дізнавачем і слідчим їх консультацій.

Автор стверджує, що юридичними фактами, які породжують кримінально-процесуальні правовідносини дізнавача і слідчого з обізнаними особами, є певні процесуальні дії цих суб’єктів. Правовідносини між ними виникають з приводу: а) встановлення особи і рівня компетентності обізнаної особи; б) вирішення питання про її відвід чи самовідвід; в) роз’яснення обізнаній особі прав, обов’язків і відповідальності; г) ознайомлення її із матеріалами справи; ґ) забезпечення безпеки; д) реалізації певної сукупності прав обізнаної особи під час проведення процесуальної дії та в ході оформлення дізнавачем чи слідчим її результатів; е) роз’яснення обізнаній особі порядку реалізації її права на відшкодування витрат у зв’язку з явкою за викликом до органів дізнання, досудового слідства, прокуратури чи суду; отримання винагороди за відрив від занять, якщо вона не є ні робітником, ні службовцем, та за виконання обов’язків, які не входять до кола службових; є) забезпечення обізнаній особі збереження середнього заробітку за місцем основної роботи за час, витрачений у зв’язку з її явкою за викликом тощо. Змістом кримінально-процесуальних правовідносин дізнавача і слідчого з обізнаними особами є як їх дії (зовнішня форма), так і взаємні права та обов’язки (внутрішня форма).

Дисертантом сформульовано низку пропозицій щодо внесення ряду змін і доповнень до статей 32, 62, 66, 68, 69, 70, 75, 77, 92, 97, 107, 121, 128, 1281, 167, 171, 187, 1871, 193, 196, 201, 311 Кримінально-процесуального кодексу України; статей 384, 387 Кримінального кодексу України; статей 1853, 1854 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також до пунктів першого і другого Інструкції про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів.

Публікації автора:

1. Бондаренко О.О. Функції слідчого в кримінальному судочинстві // Вісник Запорізького юридичного інституту: Науково-практичний збірник. – 1999. № 3 (8). – С. 141-147.

2. Бондаренко О.О. Процесуальний стан експерта у кримінальному судочинстві // Вісник Університету внутрішніх справ. – 1999. Випуск 9. – С. 299-306.

3. Бондаренко О.О. Поняття спеціальних знань та спеціаліста в кримінальному судочинстві // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України: Науково-теоретичний журнал. – 2000. – Випуск 2. – С. 104-108.

4. Бондаренко О.О. Допит обізнаних осіб в кримінальному судочинстві // Вісник Університету внутрішніх справ: Наукове видання. – 2000. – Вип. 12. – Частина 1. – С. 16-20.

5. Бондаренко О.О. Поняття та класифікація обізнаних осіб у кримінальному судочинстві України // Бюлетень з обміну досвідом роботи: Науково-практичне видання. – 2003. – № 150. – С. 37-40.

6. Бондаренко О.О. Допит експерта у кримінальному судочинстві // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. Випуск 2: Збірник матеріалів міжнарод. наук.-практ. конф. / Міністерство юстиції України, Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, Академія правових наук України, Національна юридична академія імені Ярослава Мудрого; Ред. колегія: М.Л. Цимбал, М.І. Панов, Е.Б. Сімакова-Єфремян та ін. – Харків: Право, 2002. – С. 151-154.

7. Бондаренко О.О. Проведення судово-медичного освідування в кримінальному судочинстві // Актуальні проблеми сучасної криміналістики // Матеріали науково-практичної конференції: У 2-х ч., Сімферополь-Алушта, 19-21 вересня 2002 р. – Сімферополь: Доля, 2002. – Ч. 2. – С. 151-157.

8. Бондаренко О.О. Консультації обізнаних осіб як форма використання спеціальних знань у кримінальному судочинстві // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. Випуск 3. Збірник науково-практичних матеріалів (до 80-річчя заснування Харківського НДІ судових експертиз) / Міністерство юстиції України, Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз імені Засл. проф. М.С. Бокаріуса, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого; Ред. колегія: А.П. Заєць, М.Л. Цимбал, В.Ю. Шепітько та ін. – Харків: Право, 2003. – С. 90-95.