Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Гарбовський Леонід Антонович. Процесуальне забезпечення конфіскації майна в кримінальному судочинстві. : Дис... канд. наук: 12.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Гарбовський Л.А. Процесуальне забезпечення конфіскації майна в кримінальному судочинстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Академія адвокатури України. – Київ, 2008.

Робота присвячена комплексному дослідженню проблем забезпечення застосування в кримінальному процесі конфіскації майна як виду додаткового покарання та кримінально-процесуального засобу. У ній досліджуються історичні умови розвитку законодавчого регулювання застосування конфіскації майна, визначено шість етапів розвитку нормативно-правового регулювання забезпечення застосування конфіскації майна. На основі аналізу праць вітчизняних і зарубіжних учених-процесуалістів визначено поняття „забезпечення конфіскації майна” та особливості її застосування в кримінальному процесі.

Автором обґрунтовано положення про необхідність законодавчого закріплення загального правила застосування конфіскації засобів, знарядь вчинення злочину, речей, здобутих злочинним шляхом, у чинному КПК України і запропоновано виключити положення про їх застосування із Особливої частини КК України. Внесено пропозицію до речових доказів віднести також будь-який дохід чи прибуток, отриманий від речей, нажитих злочинним шляхом, та унормувати вирішення питання про їх конфіскацію завдяки внесенню змін до ст. ст. 78 та 81 КПК України.

За даними матеріалів анкетування практичних працівників і на підставі виконаного дослідження, автор пропонує ряд змін і доповнень до статей 125, 126, 177, 179 КПК України з метою вдосконалення практики забезпечення застосування конфіскації майна та речових доказів.

Відповідно до визначеного предмету і завдань, у дисертації сформульовано висновки, обґрунтовано і висвітлено основні положення і рекомендації щодо вдосконалення практики забезпечення застосування конфіскації майна при провадженні у кримінальних справах, зокрема:

  1. У сучасному законодавстві України існує два види конфіскації:

- конфіскація майна, що визначена як один із видів додаткового покарання і передбачена чинним КК України та застосовується як санкція за вчинення тяжких та особливо тяжких корисливих злочинів відповідно до положень ч. 2 ст. 59 цього Кодексу з метою індивідуалізації покарання та призначення особі такого покарання, яке необхідне і достатнє для її виправлення та запобігання новим злочинам;

- конфіскація засобів, знарядь вчинення злочину, грошей, цінностей та інших речей, здобутих злочинним шляхом, що є кримінально-процесуальним засобом, передбаченим ст. 81 КПК України, як один із правових наслідків вчинення злочину.

2. Поняття „забезпечення”, що зустрічаються в юридичній літературі, не розкривають сутності забезпечення конфіскації майна у кримінальному процесі, тому запропоновано авторське визначення цього поняття. А саме забезпечення конфіскації майна на стадіях кримінального процесу розуміється як система дій та практичного застосування органами дізнання, досудового слідства і судом передбачених нормативно правовими актами заходів і засобів з метою виявлення, арешту, опису, збереження та охорони майна, що підлягає конфіскації, а також подальшого використання результатів цих заходів у доказуванні причетності обвинуваченого до певної злочинної діяльності та зв’язку підданого арешту майна з цією діяльністю.

3. Аналітичний огляд історичних джерел свідчить про те, що конфіскацію як один із видів покарання, на різних етапах розвитку суспільства держави застосовували у різних її видах, що за сучасними ознаками відповідають загальній та спеціальній конфіскації.

Ураховуючи історичні періоди розвитку нормативно-правового регулювання застосування конфіскації майна, конфіскації засобів і знарядь вчинення злочинів, а також майна, нажитого злочинним шляхом, запропоновано визначити шість етапів розвитку забезпечення конфіскації.

4. Способи забезпечення конфіскації майна здійснюються шляхом:

- особистого огляду затриманої особи, що підозрюється у вчиненні злочину, вилучення та пред’явлення предметів для впізнання, проведення обшуку, виїмки;

- опису виявленого майна з залученням понятих, а за потреби, спеціаліста для встановлення вартості описаного майна;

- арешту виявленого майна;

- заборони здійснення будь-яких цивільно-правових угод щодо майна, яке підлягатиме конфіскації;

- збереження конфіскованого майна через передачу його на зберігання представникам підприємств, установ, організацій або членам родини обвинуваченого чи іншим особам, а якщо цього вимагають властивості майна, вживаються спеціальні заходи для його збереження;

- охорони майна, через передачу його спеціальним органам охорони, а за потреби, вилучення його і передачу під їх охорону.

5. Обґрунтовано висновок щодо необхідності вилучення із статей КК України такого виду конфіскації, як спеціальна (конфіскація засобів, знарядь вчинення злочину, речей, здобутих злочинним шляхом) та вдосконалення її застосування у чинному КПК України, внісши зміни до ст. 78 та ст. 81 КПК.

6. Запропоновано ввести до КПК України ще один вид конфіскації – конфіскацію доходів чи прибутків, отриманих від майна, нажитого злочинним шляхом, внісши зміни до ст. 78 КПК України виклавши її в наступній редакції: „Речовими доказами є предмети, які були знаряддям вчинення злочину, зберегли на собі сліди злочину або були об’єктом злочинних дій, гроші, цінності та інші речі, нажиті злочинним шляхом, а також будь-який доход чи прибуток, отриманий від цих речей, і всі інші предмети, які можуть бути засобами для розкриття злочину і виявлення винних або для спростування обвинувачення чи пом’якшення відповідальності” та ч. 4 ст. 81 КПК України і викласти її в такій редакції: „гроші, цінності та інші речі, нажиті злочинним шляхом, а також будь-який доход чи прибуток, отриманий від цих речей, передаються в доход держави”.

7. Обґрунтовано думку щодо необхідності внесення змін до обов’язку забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна обвинуваченого чи підсудного, який зазначено у ст. 125 КПК України. Зокрема, пропонуємо ч. 2 ст 125 КПК України викласти в такій редакції: „У справах про злочини, за які кримінальним законом або обставинами справи передбачена конфіскація майна, слідчий зобов’язаний протягом п’яти днів після порушення кримінальної справи вжити необхідних заходів до забезпечення виконання вироку в частині можливої конфіскації майна, склавши про це постанову”.

8. Запропоновано доповнити ч. 1 ст. 126 КПК України і викласти її в такій редакції: „Забезпечення цивільного позову і можливої конфіскації майна провадиться шляхом проведення обшуку, виїмки, накладення арешту на вклади, цінності та інше майно обвинуваченого чи підозрюваного або осіб, які несуть за законом матеріальну відповідальність за його дії, де б ці вклади, цінності та інше майно не знаходилось, а також шляхом заборони здійснення будь-яких цивільно-правових угод щодо майна, яке підлягає конфіскації, вилучення майна на яке накладено арешт, а, якщо цього вимагають властивості майна, вживання спеціальних заходів для його збереження. Накладення арешту на вклади зазначених осіб проводиться виключно за рішенням суду. Майно, на яке накладено арешт, описується і може бути передане на зберігання представникам підприємств, установ, організацій або членам родини обвинуваченого чи іншим особам, а також передане під охорону спеціальних органів охорони, а за потреби, вилучене і передане під їх охорону.

9. Обґрунтовано думку про необхідність внесення змін до ст. 177 КПК України щодо підстав для проведення обшуку з метою забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна обвинуваченого чи підсудного. Пропонуємо ч. 1 ст. 177 КПК викласти в такій редакції „Обшук проводиться в тих випадках, коли є достатні підстави вважати, що знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочинним шляхом, а також інші предмети і документи, що мають значення для встановлення істини в справі чи забезпечення цивільного позову або можливої конфіскації майна, знаходяться у певному приміщенні, місці чи в якої-небудь особи ”.

10. Доведено необхідність внесення доповнень до ст. 179 КПК України „Обов’язковість видачі предметів і документів”. Пропонуємо доповнити її частиною третьою такого змісту: „Якщо особа, яка володіє речовими доказами, що зазначені в ч. 1 цієї статті, відмовилася добровільно видати їх слідчому, суд вправі накласти на таку особу грошове стягнення до половини мінімального розміру заробітної плати. Питання про грошове стягнення вирішується судом у судовому засіданні при розгляді справи”.

Публікації автора:

1. Гарбовський Л.А. Кримінально-процесуальні аспекти застосування конфіскації майна при розслідуванні злочинів / Л.А. Грабовський // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2006. - № 1-2. - С. 341-346.

2. Гарбовський Л.А. Особливості застосування конфіскації майна. (Судова практика і проблеми вдосконалення законодавства) / Л.А. Грабовський, Ф.М. Марчук // Вісник Верховного Суду України. – 2006. - № 7. - С. 32-39.

3. Гарбовський Л.А. Окремі аспекти вдосконалення кримінально-процесуального забезпечення конфіскації майна органами дізнання та досудового слідства / Л.А. Грабовський // Підприємництво, господарство і право. – 2006. - № 10. - С. 135-137.

4. Гарбовський Л.А. Забезпечення конфіскації грошових сум і майна, отриманих злочинним шляхом (міжнародно-правові аспекти) / Л.А. Грабовський // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2006. - № 3. - С. 248-255.

5. Гарбовський Л.А. Конфіскація майна в Україні: історико-правовий аспект / Л.А. Грабовський, П.В. Цимбал // Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 2. – С. 116-121.

6. Гарбовський Л.А. Міжнародне співробітництво з розшуку, арешту та забезпечення конфіскації грошових сум і майна, отриманих злочинним шляхом: матеріали міжнародної науково-практичної конференції [„Проблеми гармонізації законодавства країн СНД та Європейського Союзу”].(16 квітня 2004 р.) – Ірпінь. 2006. - С. 84-86.

7. Гарбовський Л.А. Конфіскація у випадках вчинення контрабанди: матеріали VI Міжнародної науково-технічної конференції „Авіа-2004” [„Правові засади державотворення України”].(26-28 квітня 2004 р.) – Київ: НАУ. 2004. - С. 69-72.

8. Гарбовський Л.А. Правові підстави застосування державою примусового засобу у виді конфіскації майна: збірник матеріалів IX Всеукраїнської науково-практичної конференції [„Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість”].(25-27 квітня 2006 р.) – К,: Європейський університет. 2006. - С. 200-202.

9. Гарбовський Л.А. До питання вилучення інформації при електронному банкінгу: збірник матеріалів науково-практичного круглого столу [„Організаційно-правові основи протидії податковим та суміжним правопорушенням у сфері електронного банкінгу” (додаток до журналу „Правова інформатика”)].(22 травня 2007 р.) – Ірпінь-Київ: Національний університет ДПС України, Академія правових наук України, 2007. – С. 81-82.