Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


348. Чучукало Оксана Ігорівна. Процесуальне та криміналістичне забезпечення доказування на судових стадіях кримінального процесу України: дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Чучукало О.І. Процесуальне та криміналістичне забезпечення доказування на судових стадіях кримінального процесу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес і криміналістика, судова експертиза. – Національна академія внутрішніх справ України, Київ, 2004.

Дисертація містить комплекс питань теоретичного і практичного характеру щодо доказування на судових стадіях кримінального процесу України та його процесуального і криміналістичного забезпечення. У роботі наданий системно-структурний аналіз процесуального і криміналістичного забезпечення доказування на судовому слідстві, визначені їх поняття та завдання, досліджені закономірності та особливості даних видів діяльності відповідно до сучасних потреб судової практики, а також розглянуті заходи, спрямовані на вдосконалення забезпечення.

Підсумовуючи результати проведеного дослідження проблем процесуального та криміналістичного забезпечення доказування на судових стадіях кримінального процесу України автор формулює наступні висновки, які розкривають основний зміст роботи:

  1. Процесуальне забезпечення доказування у судовому розгляді це система нормативних засобів досягнення мети доказування та діяльність, що базується на цій системі і охоплює формування у суддів знань та вмінь, необхідних для її здійснення. Засобами процесуального забезпечення доказування є закріплені в законодавстві України загальні положення або принципи кримінального судочинства, чітко визначена процесуальна форма дій і документів та система слідчих та процесуальних дій.

2. Криміналістична діяльність в суді є складовою частиною процесу доказування при судовому розгляді кримінальних справ, здійснюється шляхом застосування процесуально-тактичних, науково-технічних та окремих методичних прийомів та засобів. Вона надає широкі можливості для використання досягнень науково-технічного прогресу у встановленні судом всіх обставин кримінальної справи, сприяє активності суду та поширює його можливості щодо дослідження доказів, підвищує культуру судового розгляду, створює належні організаційні умови для успішного розгляду кримінальних справ у суді і надає діяльності суддів науково обґрунтованого характеру.

3. Відмінність між функціями досудового і судового слідства, процесуального становища слідчих та суддів зумовлює необхідність розробки тактики проведення слідчих дій у суді та методики судового слідства по окремим видам злочинів.

Пізнавальний характер діяльності суддів по доказуванню пов’язаний з використанням даних криміналістики на судовому слідстві при безпосередньому виявленні, фіксації, вилученні, дослідженні доказів, а також сприйнятті показань підсудних, потерпілих, свідків, висновків експертів та співставленні їх з матеріалами досудового слідства.

4. Наявність та достатній рівень правових та спеціальних криміналістичних знань у суддів надає їм змогу більш ефективно, в тактичному плані, будувати судове засідання, провадити окремі слідчі дії та оцінювати зібрані на досудовому слідстві докази. Тактичні рекомендації щодо провадження слідчих дій та методичні рекомендації по розслідуванню окремих видів злочинів використовуються суддями з урахуванням незалежності від висновків та оцінки доказів, отриманих на досудових стадіях.

Криміналістичні знання сприяють підвищенню якості здійснення судочинства та винесенню законних, обґрунтованих та справедливих вироків, є невід’ємною частиною фахової підготовки суддів та обов’язковим елементом їх кваліфікаційної характеристики.

Наявність позитивного законодавчого та наукового підґрунтя ще не забезпечує відповідного високого рівня доказування безпосередньо у практиці судів при розгляді кримінальних справ тому потребує забезпечення з боку науки криміналістики.

5. Криміналістичне забезпечення доказування на судовому слідстві має самостійний характер та визначає можливість і потребу використання судом у необхідних випадках технічних засобів та методів, тактичних прийомів і методичних рекомендацій з розслідування, незалежно від того, чи використовувались вони при провадженні досудового слідства.

Криміналістичним забезпеченням процесу доказування при провадженні судового слідства є діяльність по створенню належних умов для отримання і сприйняття суддями криміналістичних знань і придбання відповідних вмінь та навичок по застосуванню у процесі доказування криміналістичних засобів, методів і прийомів з метою всебічного, повного та об’єктивного розгляду справ у суді.

Криміналістичні знання, криміналістична освіта та криміналістична техніка є підґрунтям та основою системи криміналістичного забезпечення доказування на судовому слідстві.

6. Об’єктом забезпечення доказування у судових стадіях кримінального процесу України є діяльність суддів по розгляду кримінальних справ.

Суб’єктом забезпечення доказування у судових стадіях кримінального процесу України є держава, яка виступає його організатором і замовником та визначає у якості виконавців конкретні елементі державної структури.

Зв’язок між об’єктом та суб’єктом криміналістичного забезпечення доказування у судових стадіях кримінального процесу України значною мірою полягає у належній організації судового процесу, зокрема, в його здійсненні кадрами, що достатньо підготовлені в методичному відношенні і озброєні матеріально-технічними засобами.

7. Процесуальне і криміналістичне забезпечення доказування у судових стадіях кримінального процесу України потребує вдосконалення, шляхом внесення змін та доповнень до кримінально-процесуального законодавства України та інших нормативних актів, що регулюють діяльність судів, до організаційно-штатного розкладу судів, до програм фінансового і матеріально-технічного забезпечення суддів, підготовки та підвищення кваліфікації суддівського корпусу.

Публікації автора:

  1. Судові стадії кримінального процесу: Навч. прогр. підготов. фахівців слідчої спеціалізації / Уклад.: І.О.Ієрусалимов, В.І.Моргун, О.І.Чучукало. – К.: Наук. світ, 2002. – 33 с. (особ. внесок – 65%).

  2. Процесуальне та криміналістичне забезпечення доказування у кримінальному судочинстві: актуальні проблеми // Право України. – 2002. – №10. – С.53-55.

  3. Важливий фактор забезпечення слідчої спеціалізації при підготовці фахівців // Право України. – 2002. – №12. – С.78-82 (в співав. з І.О. Ієрусалимовим, особ. внесок – 70%).

  4. Вплив змагальності і диспозитивності на криміналістичне забезпечення судового слідства // Право України. – 2003. – №5. – С .71-74.

  5. Деякі теоретичні та правові аспекти поняття техніко-криміналістичного забезпечення судового слідства // Право України. – 2004. – №1. – С. 67-70.

  6. Процесуальне та криміналістичне забезпечення доказування на судових стадіях кримінального процесу України // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. – Харків, 2002, вип.2. – С.110 (в співав. з І.О.Ієрусалимовим, особ. внесок – 80%).

  7. Вплив загальних умов судового розгляду на криміналістичне забезпечення судового слідства // Актуальні проблеми кримінального і кримінально-процесуального законодавства та практики його застосування. – Хмельницький, 2003. – С.234.