Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Бойко Віктор Володимирович. Променеві методи моніторингу радіаційних змін у легенях при лікуванні раку легень і грудної залози : дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Бойко В. В. Променеві методи моніторингу радіаційних змін у легенях при лікуванні раку легень і грудної залози. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 - променева діагностика і променева терапія. - Інститут онкології АМН України, Київ, 2005.

Променеві ушкодження легень у вигляді променевого пульмоніту (ПП) і фіброзу (ПФ) є досить розповсюдженою проблемою в практиці застосування променевої терапії (ПТ) та головною перешкодою на шляху підвищення ефективності цього виду лікування для новоутворень грудної клітки.

У роботі обстежено 130 хворих віком від 36 до 62 років, що одержували променеве, комбіноване та комплексне лікування з приводу недрібноклітинного раку легень (РЛ) та рака грудної залози (РГЗ). Кожна із груп дослідження (78 і 52 пацієнта відповідно) розділялися на дві порівнянні за основними медико-біологічними показниками підгрупи відповідно до методики підведення дози (класична або інтенсифікована). Вони склали, відповідно, 60 і 18, а також 32 і 20 хворих. Наявність та ступінь тяжкості виявлених променевих змін легень у процесі лікування враховували за міжнародною класифікацією SOMA з використанням набору методів необхідного для цього інструментального обстеження та обліком відповідних клінічних даних.

На підставі аналізу отриманих результатів констатовано, що при діагностиці променевих реакцій, променевого пневмонита і стадій фіброзу легень основними методами їхнього визначення варто вважати рентгенографію і КТ, які дозволяли діагностувати розвиток радіаційних змін у легенях у всіх випадках. Уточнюючим методом варто вважати дослідження ФЗД, що дозволяло уточнити стадію виявленого ПП або ПФ, а допоміжним методом діагностики, який призначається за показаннями, варто вважати пульмосцінтіграфію. Оптимальними строками для оцінки ефективності курсу променевого лікування з одночасною діагностикою наявності ПП у хворих з РЛ є 4-6 місяців після закінчення ПТ. Для пацієнток з РГЗ період спостереження для своєчасної діагностики варто подовжити до 6-8 місяців. Встановлено, що використання прискорених режимів фракціонування дози при проведенні ПТ РЛ є більш прийнятним у порівнянні з класичним методом через незначне збільшення частоти виявлення ПП і наявними терапевтичними перевагами відносно лікування онкопроцесу. ПФ зустрічався з однаковою частотою при використанні сучасних хіміопрепаратів у загальноприйнятих схемах їхнього використання.

Запропонований до використання алгоритм (послідовність діагностичний процедур) застосування інструментальних методів діагностики з метою своєчасного обліку ускладнень ПТ з боку легень при комплексному лікуванні РГЗ та РЛ.

  1. При дiагностицi променевих реакцiй, променевого пневмоніту та фiброзу легень основними методам їх визначення слiд вважати рентгенографiю i КТ, якi дозволяють в усiх випадках дiагностувати розвиток радiацiйних змiн в легенях. Уточнюючим слiд вважати ФЗД, яка дозволяє уточнити стадiю виявленого ПП чи ПФ.

  2. Оптимальними термiнами для оцiнки ефективностi курсу променевого лікування з одночасною дiагностикою ПП у хворих на РЛ є термiн у 4-6 мiсяцiв пiсля закiнченення ПТ. Для пацiєнтiв з РГЗ перiод спостереження для своєчасної дiагностики слiд подовжити до термiнiв у 6-8 мiсяцiв.

  3. Використання прискорених режимiв фракцiювання дози iонiзуючого випромiнення при проведеннi ПТ РЛ, є бiльш прийнятним перед класичним методом через незначне зростания частоти виявлення ПП та iснуючу перевагу в лiкуванні онкопроцесу.

  4. Променевий фiброз зустрiчається з однаковою частотою при використаннi сучасних хiмiопрепаратiв в загальноприйнятих схемах хiмiопроменевого лiкування в умовах ООД.

Рис. 3. Частина А. Алгоритм застосування променевих методів діагностики радіаційних змін легень у хворих на РГЗ і хворих на РЛ. Пунктиром вказані особливості виявлення та уточнення стадії променевого фіброза легень.

Рис. 3. Частина Б. Алгоритм застосування променевих методів діагностики радіаційних змін легень у хворих на РГЗ і хворих на РЛ. Пунктиром вказані особливості виявлення та уточнення стадії променевого фіброза легень.

Публікації автора:

  1. Бойко В.В. Дифференциальный диагноз лучевого пневмонита у пациентов с немелкоклеточным раком легкого // Проблеми екології та медицини.— Т.7.— №3-4.— 2003.— С.17-20

  2. Бойко В.В., Киношенко Ю.Т., Мороз В.А. Актуальные проблемы диагностики постлучевых изменений легких // Актуальні проблеми сучасної медицини.— Т.4.— Вип.1.— 2004.— С.77-81. Особисто дисертантом проведений аналіз отриманої інформації та формулювання висновків.

  3. Бойко В.В., Мороз В.А. Результаты оценки регрессии опухоли в процессе лучевой терапии немелкоклеточного рака легкого данными лучевых методов диагностики // Світ медицини та біології.-№1.-2005.- С.75-79. Автором дисертації особисто проведений збір та обробка матеріалу, власноручно виконані всі клінічні дослідження, самостійно проведений аналіз отриманих результатів, сформульовані висновки роботи.

  1. Бойко В.В., Мороз В.А. Променево-діагностичні методи оцінки регресії пухлини в процесі променевої терапії недрібноклітинного раку легені // В кн..: Матеріали VIII міжнародного медичного конгресу молодих вчених.— Тернопіль: ТДМА, 2004.— С.127

  2. Бойко В.В. Мороз В.А. Питання діагностики променевого пульмоніту у пацієнтів з недрібноклітинним раком легень // Тези наук.-практ. конференції „Актуальні питання променевої діагностики та лікування онкологічних захворювань”/ 15-16 квітня.— Чернівці: БДМА.— 2004.— С. 216-217.

  3. Старенький В.П., Мороз В.А., Васильев Л.Я., Бойко В.В. Оценка степени лучевых реакций легочной ткани при облучении рака легкого с ускоренным фракционированием // Материалы III съезда онкологов и радиологов СНГ.— Часть II.— Минск, 2004.— С. 350-351.

  4. Бойко В.В., Мороз В.А. Особенности диагностики и лечения лучевых изменений легких у пациентов с немелкоклеточным раком легкого // В кн.: Студенческая медицинская наука XXI века. Тезисы IV международной научно-практической конференции.— Витебск, 2004.— С.35-36.