Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Оборнєв Олексій Леонідович. Променева діагностика змін серця і малого кола кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця : Дис... канд. наук: 14.01.23 - 2005.



Анотація до роботи:

Оборнєв Олексій Леонідович. Променева діагностика змін серця і малого кола кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.23 - променева діагностика, променева терапія. - Інститут онкології АМН України, Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена проблемі діагностики змін серця і малого кола кровообігу у хворих на ІХС за допомогою променевих методів дослідження. Обстежено 215 хворих: 48 – на гострий інфаркт міокарда, 167 – на хронічну ішемічну хворобу серця. На підставі результатів комплексного променевого дослідження встановлено залежність стану лівого шлуночку у хворих на ІХС від локалізації ураження коронарних артерій. Визначено вентрикулографічну семіотику змін лівого шлуночка залежно від локалізації і поширеності постінфарктного кардіосклерозу. Виділено ультразвукові детермінанти порушення функціонального стану міокарду, що залежать від локалізації і поширеності ураження серцевого м'яза. Встановлено значення допплерографічних швидкісних параметрів трансмітрального кровотоку (перш за все, швидкості раннього трансмітрального кровотоку) в діагностиці доклінічної стадії лівошлуночкової недостатності у хворих на ІХС. Визначено рентгенологічну картину малого кола кровообігу при гострому інфаркті міокарду і хронічній ІХС і залежно від стану коронарних артерій.

1. На підставі аналізу даних лівої контрастної вентрикулографії і коронарографії встановлено, що ураження передньої міжшлуночкової гілки лівої коронарної артерії несприятливіше для стану серця, ніж ураження правої коронарної артерії або огинаючої гілки лівої коронарної артерії. Максимальні функціональні порушення лівого шлуночка розвиваються при поєднаному ураженні обох гілок лівої коронарної артерії або всіх трьох вінцевих артерій, мінімальні - при пошкодженні однієї правої коронарної артерії.

2. За даними контрастних рентгендосліджень виявлена чітка залежність розмірів лівого шлуночку і його функціонального стану від об'єму ураження міокарду при постінфарктному кардіосклерозі. Найбільш несприятливим є трансмуральне ураження. Виявлено вплив локалізації постінфарктного кардіосклерозу на розміри і функціонування лівого шлуночка. Найбільш виражені зміни розвиваються при ураженні передньої стінки, яка є шляхом відтоку крові з лівого шлуночка в аорту.

3. За результатами ехокардіографії встановлено, що об'єм ураження серцевого м'яза у хворих на гострий інфаркт міокарда і постінфарктний кардіосклероз є одним з чинників, що впливають на ступінь дилятації лівого шлуночка і вираженість його функціональних порушень.

4. За даними ехокардіографії виявлено, що при гострому інфаркті міокарда і при постінфарктному кардіосклерозі найменші зміни функціонального стану лівого шлуночка розвиваються у хворих із задньою локалізацією ураження. Залучення до процесу передньої стінки лівого шлуночка приводить до більш значних функціональних порушень.

5. Результати проведеного дослідження показали, що ехокардіографія дає можливість діагностувати порушення функціонального стану лівого шлуночка у хворих на ІХС без клінічних ознак серцевої недостатності, тобто на доклінічній стадії. Найбільш інформативними при цьому є допплерографічні швидкісні параметри трансмітрального кровотоку (перш за все, швидкість раннього трансмітрального кровотоку).

6. Аналіз даних рентгенографії органів грудної порожнини і рентгенконтрастних досліджень серця показав, що ІХС часто приводить до порушень в малому колі кровообігу – венозної і артеріальної гіпертонії. Вираженість останніх у хворих на ХІХС обумовлена кількістю уражених коронарних артерій. Венозна легенева гіпертонія була виявлена у 85,88% обстежених хворих і була наслідком лівошлуночкової недостатності.

7. Артеріальна легенева гіпертонія при гострому інфаркті міокарда і при хронічних формах ІХС є вторинною по відношенню до венозної. Значно більша частота виявлення артеріальної легеневої гіпертонії у хворих з вираженою венозною легеневою гіпертонією при ХІХС в порівнянні з такою при ГІМ показала, що у пацієнтів з хронічним ішемічним ураженням міокарду, що мають II ст. підвищення тиску в легеневих венах, артеріальна легенева гіпертонія розвивається за рахунок спазму дрібних артеріальних судин, зменшуючи приток крові в легеневі вени і тим самим знижуючи ризик виникнення набряку легенів.

Публікації автора:

  1. Каменецкий М.С., Первак М.Б., Оборнев А.Л. Магнитно-резонансное изображение в диагностике сердечной недостаточности // Архив клинической и экспериментальной медицины.- 2000.- Т. 9, №2.- С 288-292.

Особисто дисертанту належить проведення пошуку відповідних даних у сучасних джерелах інформації.

  1. Первак М.Б., Резниченко В.И., Оборнев А.Л., Алтын И.В. Нарушения коронарного кровотока как фактор развития левожелудочковой недостаточности у больных ИБС // Вопросы экспериментальной и клинической медицины: Сб. ст. – Вып. 4.- Т.1.- Донецк, 2000. - С 213-216

Особисто дисертанту належить аналіз отриманих даних.

  1. Первак М.Б., Муромцев А.И., Оборнев А.Л., Алтын И.В. Тактика лучевого исследования больных ИБС с целью диагностики левожелудочковой недостаточности //Вопросы экспериментальной и клинической медицины: Сб. ст. – Вып. 4.- Т.1.- Донецк, 2000. - С 217-219.

Дисертант приймав участь в аналізі отриманих даних та оформленні статті.

  1. Первак М.Б., Шульженко О.І., Муромцев О.І., Оборнєв О.Л. Вплив локалізації ішемічного ураження на функціональний стан серця у хворих на гострий інфаркт міокарда та постінфарктний кардіосклероз //Променева діагностика, променева терапія : Зб. наук. робіт Асоц. радіол. України. - Вип. 10. - К., 2001. - С.152-157.

Здобувач приймав участь у доборі і обстеженні хворих, аналізі отриманих даних та оформленні роботи.

  1. Первак М.Б., Оборнєв О.Л., Століка О.І. Стан коронарного і легеневого кровотоку у хворих постінфарктним кардіосклерозом // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт Асоц. радіол. Украни. - Вип. 9.- К., 2001.- С 36-38.

Здобувач брав участь в доборі хворих, аналізі отриманих даних та оформленні роботи.

  1. Первак М.Б., Оборнєв О. Л., Шульженко О.І., Муромцев О.І. Променева оцінка стану серця у хворих з різним об’ємом ураження серцевого м’язу при гострому інфаркті міокарду і постінфарктному кардіосклерозі //Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт Асоц. радіол. Украни. - Вип.12. –– К., 2002. – С.31-37.

Особисто дисертантом було здійснено аналіз отриманих даних та оформлення роботи.

  1. Первак М.Б., Оборнєв О. Л. Тактика променевого обстеження хворих на ішемічну хворобу серця // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт Асоц. радіол. Украни. - Вип. 13. – К., 2002. – С.32-38.

Особисто дисертантом був проведений аналіз сучасних літературних джерел, брав участь в аналізі матеріалів.

  1. Первак М.Б., Оборнєв О. Л., Шульженко О.І., Котлубей О.В. Променева оцінка стану серця у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) та аритмії // Променева діагностика, променева терапія: Зб. наук. робіт Асоц. радіол. Украни. - Вип. 16. – К., 2003. – С.55-62.

Здобувач брав участь в доборі хворих, аналізі отриманих даних та оформленні роботи, аналізі сучасних літературних даних.

  1. Первак М.Б., Каменецкий М.С., Оборнев О. Л. Дифференциальная лучевая диагностика заболеваний сердца при аортальной конфигурации сердечной тени// Променева діагностика, променева терапія. –2004, № 1. – С.14-16.

Дисертант приймав участь у доборі зображень та оформленні статті.

10. Pervak M., Kamenetsky M., Grin V., Shulzhenko A., Obornev A., Stolika O. Radiological prognostication of cardiogenic pulmonary edema //Abstracts of European Society of Thoracic Imaging 9th Annual Meeting.- Rome, Italy, 2001.- P. 42.

Особисто дисертантом було здійснено аналіз отриманих даних та оформлення роботи.