Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Трускавецький Богдан Любомирович. Променева діагностика і рентгеноендоваскулярне лікування артеріовенозних мальформацій і артеріальних аневризм головного мозку : Дис... канд. наук: 14.01.23 - 2008.



Анотація до роботи:

Трускавецький Б.Л. Променева діагностика і рентгеноендоваскулярне лікування артеріовенозних мальформацій і аневризм головного мозку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика та променева терапія. Державна установа “Інститут раку” МОЗ України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена питанням діагностики і хірургічного лікування хворих з артеріовенозними мальформаціями і артеріальними аневризмами головного мозку на основі впровадження сучасного алгоритму обстеження і диференційованого застосування рентгеноендоваскулярних методів.

Розроблено діагностичний алгоритм обстеження хворих з артеріовенозними мальформаціями і артеріальними аневризмами головного мозку .На основі даних променевої діагностики 93 хворих вивчено особливості ангіоархітектоніки судин головного мозку та кровопостачання артеріовенозних мальформацій і артеріальних аневризм. Встановлено придатність транскраніальної допплерографії для скринінгу хворих із підозрою на наявність артеріовенозних мальформацій чи артеріальних аневризм та для оцінки ефективності їх ендоваскулярної емболізації. Вивчено ультразвукові особливості артеріовенозних мальформацій і артеріальних аневризм головного мозку. Діагностична ефективність поєднаного застосування АГ і ТКДГ становить 100 %. На основі запропонованого діагностичного алгоритму і з урахуванням ангіографічно виявлених варіантів ангіоархітектоніки визначено критерії вибору тактики рентгеноендоваскулярного лікування артеріовенозних мальформацій і артеріальних аневризм головного мозку. На основі диференційованого застосування рентгеноендоваскулярних методик у 41 хворого з артеріовенозними мальформаціями і артеріальними аневризмами досягнута висока ефективність лікування.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання променевої діагностики артеріовенозних мальформацій і аневризм головного мозку та оцінки ефективності їх ендоваскулярної емболізації. Вивчено: поширеність даної патології, розподіл за віком, статтю та типом перебігу, частота ускладнень, діагностична цінність променевих методів дослідження, розроблено та впроваджено оптимальний комплексний метод променевої діагностики АВМ і АА з оцінкою ефективності їх ендоваскулярної емболізації.

1. Розроблений нами діагностичний алгоритм обстеження хворих з АВМ і АА головного мозку полягає в наступному: Після ретельного неврологічного обстеження, при підозрі на ГПМК по геморагічному типу, обов’язкове проведення КТ обстеження. Як метод відбору хворих - ТКДГ. Основний метод діагностики - АГ для детальної візуалізації АВМ і АА, вивчення ангіоархітектоніки головного мозку з можливістю безпосереднього переходу до рентгеноендоваскулярного втручання та інтраопераційного контролю АВМ чи АА і судин головного мозку. Для післяопераційної уточненої візуалізації судинних аномалій і стану судин головного мозку - АГ. Оцінка стану церебральної гемодинаміки та післяопераційний моніторинг радикальності емболізації АВМ і АА - ТКДГ.

2. Особливостями ангіоархітектоніки судин головного мозку є трифуркація передньої і задньої мозкових артерій, ембріональні гілки, гіпоплазія і S - подібний згин артерій, множинні АА, поєднання АВМ і АА, двокамерність, неправильна форма та частковий тромбоз АА.

3. Основними критеріями для вибору рентгеноендоваскулярного методу хірургічного лікування та прогнозу його результатів є локалізація, структура та розмір АВМ чи АА, оцінка шийки АА, гемодинамічний тип будови АВМ.

4. АВМ спостерігається у пацієнтів, середній вік яких становить 33,5 роки, а АА – 44,6 років (на 10 років більше). Найнижчий середній вік (22 роки) - виявлено у групі з відсутнім анамнезом, а найвищий (48,6 р.) – у групі хворих з больовим анамнезом. Больовий синдром у хворих з АВМ має місце у 18,7% випадків, у хворих з АА - у 11,4 %; судомний синдром у хворих з АВМ виникає у 31,2 % випадків, а у хворих з АА значно менше - 1,6%; АВМ і АА не мають клінічних проявів відповідно у 3,1 % та 1,6 % хворих. Найбільш грізним ускладненням АВМ та АА є раптовий внутрішньочерепний крововилив, що був виявлений у 46,8 % хворих з АВМ та у 85% - з АА. Найбільшу схильність до розриву мають аневризми ПМА – 94,7 %.

5. Встановлено існування прямого кореляційного зв’язку між розмірами АВМ і ЛШК та радикальністю емболізації і ступенем зниження показників ЛШК до і після ендоваскулярної емболізації, що підтверджує придатність ТКДГ для оцінки ефективності ендоваскулярної емболізації. Гігантські АВМ (>7 см) допплерографічно характеризуються турбулентністю току крові і є особливо складними для лікування.

6. Точність ТКДГ для діагностики АВМ становить 89,8 %, а для АА – 88,6 %. Точність АГ для діагностики АВМ становить 97,8 %, а для АА – 98,9 %. Діагностична ефективність поєднаного застосування АГ і ТКДГ становить 100 %.

7. В результаті проведених рентгеноендоваскулярних втручань тотальної емболізації АА вдалось досягти у 13 (81,25 %) хворих, субтотальної – у 3 (18,75 %) хворих. Тотальна емболізація АВМ виконана у 9 (36 %) хворих, субтотальна та часткова - у 16 (64 %) хворих. У 17 хворих з АВМ вдалося здійснити перевід із шунтуючих у мальформації без вираженого венозного дренажу. Летальних випадків та інтраопераційних геморагічних ускладнень не було.

Публікації автора:

  1. Русин В.І., Буцко Є.С., Трускавецький Б.Л. Ультразвуковий моніторинг ендоваскулярної емболізації артеріовенозних мальформацій та аневризм головного мозку // Вісник Харківського національного університету. Серія “Медицина”. Вип. 7. – 2004. № 614. – C.62–68. (автор – виконував обстеження, описав результати).

  2. Трускавецький Б.Л. Співставлення інтракраніальної допплерографії та ангіографічних даних оцінки стану церебральної гемодинаміки при ендоваскулярній емболізації гігантської артеріовенозної мальформації // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Медицина”. Вип. 25. – 2005. – С. 110–115.

  3. Трускавецький Б.Л., Гончар О.А. Оптимізація променевої діагностики, лікування артеріовенозних мальформацій і артеріальних аневризм головного мозку та післяопераційного моніторингу хворих // Променева діагностика, променева терапія. – 2006. – №2. – С. 58–63. (автор – виконував обстеження, підготував роботу до друку).

  4. Пат. 24661/1 Україна, МПК А61В 8/06, G03С 5/16 від 11.10.2006. Спосіб діагностики стану артеріовенозних мальформацій. - № u 2006 07689; Заявл. 10.07.06; Опубл. 15.01.07. Офіційний бюлетень “Промислова власність” № 1. – 2007.

  5. Трускавецький Б.Л. Роль променевих методів в обстеженні та лікуванні хворих з аневризмами судин головного мозку // Променева діагностика, променева терапія. – Матеріали конгресу радіологів України (УКР’2006). Тези доповідей. – Київ. – 2006. – C.81–82.

  6. Трускавецький Б.Л. Оптимізація вибору діагностичних методик при обстеженні та лікуванні хворих з підозрою на патологію судин головного мозку // Матеріали Української науково-практичної конференції “Стандартизація рентгенологічного, комп’ютерно – томографічного та магнітно – резонансного досліджень в діагностиці захворювань органів та систем” (м. Вінниця, 6 – 7 червня 2006 р.). Рентгенологія практика. – №2. Тези доповідей. – Київ. - 2006. – С.52-53.

  7. Трускавецький Б.Л. Променева діагностика гострого порушення мозкового кровообігу по геморагічному типу у хворих з артеріальною аневризмою та артеріовенозною мальформацією головного мозку // Конгрес рентгенологів і рентгенолаборантів України (КРРУ-2007) (м. Алушта, 24-26 квітня 2007 р.). Рентгенологія практика. – №2. Тези доповідей. – Київ. - 2007. – С.75.