Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Сергієнко Андрій Миколайович. Проліферативні вітреоретинальні процеси при регматогеному відшаруванні сітківки, діабетичній ретинопатії і травмі ока (патогенез, клініка, діагностика, хірургічне лікування) : Дис... д-ра наук: 14.01.18 - 2009.



Анотація до роботи:

Сергієнко А.М. Проліферативні вітреоретинальні процеси при регматогеному відшаруванні сітківки, діабетичній ретинопатії і травмі ока (патогенез, клініка, діагностика, хірургічне лікування). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.18 - офтальмологія. - Державна установа «Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України», Одеса, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей розвитку вітреоретинальних проліферативних процесів та вдосконаленню хірургічного лікування. Доведено, що при проліферативній вітреоретинопатії (ПВР) та проліферативній діабетичній ретинопатії (ПДР) розвиваються вторинні імунодефіцитні стани загального та місцевого імунітету неспецифічного характеру, має місце підвищення концентрації тканинноспецифічних антитіл до тканин ока в крові. При ускладнених формах відшарування сітківки виявлено значне зниження кислотності в субретинальній рідині. При травматичному та регматогенному відшаруванні сітківки виявлено підвищення концентрації інтерлейкіна-1rа в субретинальній рідині, що підтверджує його роль, як антипроліферативного чинника. Встановлено значне підвищення концентрації фактору росту ендотелію судин при ПДР в скловидному тілі, що підтверджує його роль в індукції ангіогенезу. Виявлений істотний дефіцит вмісту основних антиапоптогенних мікроелементів – цинку й міді в субретинальній рідині при відшаруванні сітківки. Впровадження розроблених методів дозволили підвищити ефективність операцій з приводу відшарування сітківки, ускладненого ПВР, з 79,5% до 92,2- 96,4% і досягти гостроти зору 0,1 і вище у 75% пацієнтів. Використання вдосконалених прийомів вітреоретинальних втручань при ПДР, ускладненій відшаруванням сітківки, дозволило досягнути стабільної гостроти зору 0,04 і вище у 75% пацієнтів.

1. Розвиток проліферативних мембран у задньому сегменті ока ускладнює процес і є завершальною фазою перебігу регматогенного відшарування сітківки, діабетичної ретинопатії, наслідків травм і запалень. Хронічний характер і рецидивування мембраноутворення не дозволяють досягти стабільного результату та значного підвищення функцій в результаті хірургічного лікування. Вивчення особливостей проліферативних процесів при різноманітній вітреоретинальній патології, розробка методів прогнозування перебігу проліферації, вдосконалення патогенетично-обґрунтованої тактики мікрохірургічного лікування пацієнтів – все це є актуальними проблемами у хірургії заднього відрізка ока, рішення яких дозволить поліпшити результати лікування.

2. При регматогенному та травматичному відшаруваннях сітківки, ускладнених проліферативною вітреоретинопатією, у рідинах заднього сегмента ока були виявлені зміни місцевого імунітету, характерні для хронічного запалення, а саме: наявність у скловидному тілі і субретинальній рідині популяцій і субпопуляцій лімфоїдних клітин та основних класів імуноглобулінів, зниження показників Т-клітинної ланки імунної системи і активація В-ланки імунітету, що носили неспецифічний характер. У пацієнтів з проліферативною діабетичною ретинопатією зміни місцевого імунітету в скловидному тілі проявлялися підвищенням відносного вмісту хелперів (45,76±1,95), зниженням вмісту супресорів (13,56±1,07), підвищенням імунорегуляторного індексу (3,09±0,15) й вмісту CD95 (46,76±2,76) в порівнянні з референтними значеннями в крові.

3. Встановлено, що при відшаруваннях сітківки, ускладнених проліферативною вітреоретинопатією, має місце різне значення рН у середовищах заднього сегмента ока, що проявляється алкалозом (7,71+0,08) субретинальної рідини та нормальною кислотністю у скловидному тілі (7,16+0,07).

4. При відшаруваннях сітківки, ускладнених проліферативною вітреоретинопатією, відбувається перерозподіл мікроелементів у середовищах заднього сегмента ока, що проявляється у підвищенні вмісту міді (91,5х10-3%СОП ), цинку (52,9х10-3%СОП ) у скловидному тілі в порівнянні з відповідними значеннями в нормі (20,2х10-3%СОП та 26,7х10-3%СОП ) при їх вираженому дефіциті в субретинальній рідині (вміст міді 8,1х10-3%СОП, цинку 3,4х10-3%СОП ). Для субретинальної рідини характерне нагромадження елементів – срібла, кальцію, магнію, марганцю, свинцю, олова в порівнянні із скловидним тілом в нормі.

5. У рідинах заднього сегмента ока при аваскулярних проліферативних процесах виявлено дисбаланс цитокінів сімейства інтерлейкіна-1, що виражається зниженням експресії прозапального Іл-1 в скловидному тілі (0,72+0,31 рg/ml) і субретинальній рідині (0,65+0,07 рg/ml) при регматогенному відшаруванні в порівнянні з референтними значеннями для плазми (40 рg/ml), значним підвищенням вмісту цитокіну Іл-1ra у субретинальній рідині при регматогенному (1986,89+919,23 рg/ml) і травматичному (3275,43+2241,39 рg/ml) відшаруваннях сітківки в порівнянні з його змістом в скловидному тілі (197,00+147,15 рg/ml) та референтними значеннями для плазми крові (200-300 рg/ml), що свідчить про активність інтерлейкіна-1ra як антипроліферативного фактору в регуляції внутрішньоочних проліферативних процесів.

6. Виявлена значна різниця у вмісті фактора росту ендотелію судин у скловидному тілі при васкулярному (45+12,63 pg/ml) та аваскулярному (6,75 +2,01 pg/ml) типах проліферативних процесів.

7. При проліферативній вітреоретинопатії в крові відзначається підвищення вмісту тканинноспецифічних антитіл до пігментно-хоріоїдального комплексу (22,84+7,39), скловидного тіла (17,91+4,43) і нейроепітелію (13,79+4,36). Для неускладненого післяопераційного перебігу проліферативної вітреоретинопатії характерне поступове зниження рівнів тканинноспецифічних антитіл в крові протягом трьох місяців після операції. Підвищення експресії тканинноспецифічних антитіл до рівня більше, ніж 25 оптичних одиниць або зниження до рівня менше, ніж 5 оптичних одиниць у периферичній крові свідчать про порушення репаративного процесу в післяопераційному періоді.

8. Застосування тривалих тампонад силіконовою олією у комбінації з інтраокулярною корекцією ІОЛ у випадках рецидивуючих відшарувань сітківки з вираженою проліферацією дозволяє зберігати анатомічне прилягання сітківки і гостроту зору 0,05 і вище у 85% пацієнтів.

9. Впровадження ширококутних систем для інтраопераційної офтальмоскопії, контрастування волокнистих структур скловидного тіла кристалами бетаметазону, вдосконалення інструментальних методів видалення епіретинальних мембран, диференційований підхід до застосування комбінованих втручань дозволили підвищити ефективність операцій з приводу відшарування сітківки, ускладненого проліферативною вітреоретинопатією, з 79,5 до 92,2- 96,4% і досягти гостроти зору 0,1 і вище у 75% пацієнтів.

10. Використання вдосконалених патогенетично орієнтованих прийомів вітреоретинальних втручань при проліферативній діабетичній ретинопатії, ускладненій відшаруванням сітківки, спрямованих на повне виділення і видалення задньої гіалоїдної мембрани, дозволило досягнути стабільної гостроти зору 0,04 і вище у 75% пацієнтів.

Публікації автора:

  1. Сергиенко А.Н. Ранние результаты применения техники «иссечения блоком» в хирургическом лечении пролиферативной диабетической ретинопатии / А.Н. Сергиенко, А.Н. Рубан // Офтальмол. журн. - 1998. - № 3. - С. 184-187 (автору належить обстеження та відбір хворих, формування висновків).

  2. Сергиенко А.Н. Анализ эффективности методик хирургического лечения дислокаций хрусталика / А.Н. Сергиенко, Д.В. Жмурик // Офтальмол. журн. – 2000. - № 6. - С. 12-16 (автору особисто належить ідея написання статті, участь зборі первинного матеріалу, розробка методики лікування, формулювання висновків).

  3. Сергієнко А.М. Хірургічне лікування дислокацій кришталика, ускладнених відшаруванням сітківки / А.М. Сергієнко, Д.В. Жмурик // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2000. - № 2. - С. 518-520 (автору належить ідея написання статті, участь зборі первинного матеріалу, розробка методики лікування, формулювання висновків).

  4. Сергиенко А.Н. Инструмент и методика удаления плотных хрусталиков, вывихнутых в стекловидное тело / А.Н. Сергиенко, Д.В. Жмурик // Офтальмол. журн. – 2002. - № 6. - С. 15-17 (автору належить ідея методики, виконання оперативних втручань та формулювання висновків).

  5. Сергієнко А.М. Двостороннє регматогенне відшарування сітківки / А.М. Сергієнко, Д.А. Чічур, О.О. Леус // Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. – Київ, 2003. – Вип. 12, Кн. 1. - С. 102-108 (автору належить ідея роботи, дисертант брав участь у зборі первинного клінічного матеріалу, аналізі та написанні висновків).

  6. Сергиенко А.Н. Характеристика локального иммунитета заднего отрезка глаза у больных с пролиферацией различного генеза / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Д.А. Чичур // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. праць. - Київ-Луганськ-Харків, 2003. - Вип. 1(47). - С. 147-154 (автору належить ідея написання статті, участь в зборі первинного матеріалу та його аналізі, написання висновків).

  7. Сергиенко А.Н. Уровень сенсибилизации к антигенным детерминантам глаза у больных с пролиферативной диабетической ретинопатией / А.Н. Сергиенко // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: Зб. наук. праць. - Київ-Луганськ-Харків, 2003. - Вип. 6(52) - С. 90-95.

  8. Сергиенко А.Н. Показатели аутосенсибилизации к тканям глаза у больных с пролиферативной витреоретинопатией различного генеза / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Д.А. Чичур, Ю.А. Матвиенко // Імунологія та алергологія. – 2004. - № 1. - С. 20-22 (автор брав участь у зборі первинного клінічного матеріалу, аналізі отриманих результатів).

  9. Сергиенко А.Н. Опыт применения различных систем для интраоперационной офтальмоскопии / А.Н. Сергиенко // Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - Київ, 2004. - Вип.13, Кн. 4. – С. 324-329.

  10. Сергієнко А.М. Від субтотальної до повної вітректомії. Повна вітректомія при ускладнених формах відшарування сітківки / А.М. Сергієнко, О.М. Филипчук // Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л. Шупика. - Київ 2004. - Вип.13, Кн. 2. - С. 28-33 (автору належить ідея роботи, розробка методики, аналіз результатів, формулювання висновків).

  11. Сергиенко А.Н. Кислотно-щелочной баланс внутриглазных жидкостей при отслойке сетчатой оболочки, осложненной пролиферацией / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Д.А. Чичур // Офтальмол. журн. – 2004. - № 4. - С. 35-38 (автору особисто належить ідея написання статті, збір первинного клінічного матеріалу, статистична обробка, інтерпретація та аналіз отриманих результатів, формулювання висновків).

  12. Сергиенко А.Н. Роль семейства интерлейкина-1 в развитии витреоретинальной пролиферации при диабете и травме глаза / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Е.М. Корнилина // Імунологія та алергологія. – 2004. - № 2. - С. 63-65 (автору належить ідея написання статті, збір первинного клінічного матеріалу, аналіз і узагальнення результатів).

  13. Сергиенко А.Н. Самофиксирующаяся ирригационная канюля для операций на заднем отрезке глаза / А.Н. Сергиенко // Офтальмол. журн. – 2005. - № 3. - С. 80-81.

  14. Сергієнко А.М. Результати лікування клінічно значимого діабетичного макулярного набряку із застосуванням інтравітреального введення бетаметазону / А.М. Сергієнко, Я.В. Сірман, М.А. Знаменська // Офтальмол. журн. – 2005. - № 4. - С. 52-55 (автору належить ідея статті, збір первинного клінічного матеріалу та формулювання висновків).

  15. Сергиенко А.Н. Изменения цитокинов и кислотности внутриглазных сред в патогенезе пролиферативной витреоретинопатии / А.Н. Сергиенко // Офтальмол. журн. – 2006. - № 3 (II) - С. 148-150.

  16. Сергиенко А.Н. Особенности изменений цитокинов и кислотности стекловидного тела при пролиферативной диабетической ретинопатии / А.Н. Сергиенко // Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наук. Праць. – Запоріжжя, 2006. - Вип.69, Кн. 2. - С. 233-237.

  17. Сергиенко А.Н. Различие уровней фактора роста эндотелия сосудов в стекловидном теле при витреоретинальных пролиферативных процессах / А.Н. Сергиенко // Український медичний альманах. – 2006. -№ 1. - С. 134-136.

  18. Рыков С.А. Хирургическое лечение ретинопатии недоношенных V стадии / С.А. Рыков, А.Н. Сергиенко, А.Н. Филипчук, Ю.В. Баринов // Офтальмол. журн. – 2007. - № 3. - С. 20-22 (автор брав участь у підборі клінічної групи, розробці методики лікування, аналізі отриманих результатів).

  19. Сергієнко А.М. Мікроелементи та кислотність середовищ заднього відрізка ока при ускладненому відшаруванні сітківки / А.М. Сергієнко // Клінічна фармація. – 2007. - Т. 11, № 2. - С. 39-41.

  20. Патент 52195А Україна, МПК А61F9/00. Спосіб фіксації штучного кришталика в плоскій частині циліарного тіла при відсутності капсулярного мішка. Д.В. Жмурик, А.М. Сергієнко заявник і власник Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика. – № 2002032014; опубл. 12.16.12.2002. - Бюл. № 12. Кн. 1 – С. 4.42 (дисертант брав участь в розробці методики лікування).

  21. Патент 26214 Україна, МПК А61К 31/375. Спосіб попередження рецидивів відшарування сітківки та його виникнення на парному оці. А.М. Сергієнко, Д.А. Чічур, І.Ф. Ільїнська, Ю.О. Матвієнко заявник і власник Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика. - № u200704641; опубл.10.09.2007. – Бюл. № 14. Кн. 1– С. 5.21 (автор брав участь в розробці методики, обстеженні та відборі хворих та узагальненні результатів).

  22. Патент 34385 Україна, МПК А61F 9/00. Спосіб лікування ускладненого макулярного набряку у хворих на діабетичну ретинопатію. А.М. Сергієнко, Я.В. Сірман опубл.11.08.2008. – Бюл. № 15. Кн. 1– С. 5.31 (автор брав участь в розробці методики, відборі хворих та узагальненні результатів).

  1. Сергиенко А.Н. Бимануальная техника иссечения заднего витреошизиса в хирургическом лечении пролиферативной диабетической ретинопатии / А.Н. Сергиенко, А.Н. Рубан // Тези IV міжнар. конф. з офтальмології, 1-2 жовтня, 1998 р. – Київ, 1998. – С. 140.

  2. Сергиенко А.Н. Результаты удаления преретинальных макулярных пленок / А.Н. Сергиенко // Тези IV міжнар. конф. з офтальмології, 1-2 жовтня, 1998 р. – Київ, 1998. – С. 147.

  3. Сергиенко А.Н. Опыт применения диодного лазера фирмы «Милон» / А.Н. Сергиенко, А.Н. Рубан // Тези II Українсько-польської конф. з офтальмології, Трускавець, 17-18 верес. 1999 р. – Київ, 1999. – С. 130-131.

  4. Сергиенко А.Н. Особенности хирургической тактики при посттравматических изменениях заднего отрезка глаза у детей / А.Н. Сергиенко // I конф. Дитячих офтальмологів України: Тези та лекції, Ялта, 5-7 жовтня 2000 р. – Ялта, 2000. – С. 124-125.

  5. Сергиенко А.Н. Локальный иммунитет заднего отрезка глаза у больных с пролиферацией различного генеза / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Д.А. Чичур // Тези Х з’їзду офтальмологів України, Одеса, 28-30 травня 2002 р. - Одеса, 2002.- С. 156-157.

  6. Сергиенко А.Н. Локальный иммунитет заднего отрезка глаза у больных с пролиферацией различного генеза / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Д.А. Чичур // Сб. научн. статей «Современные технологии лечения витреоретинальной патологи». - Москва, 2002. - С. 229-233.

  7. Sergienko A.M. The acid-base balance within the posterior segment of the eye with retinal detachment complicated by proliferative vitreoretinopathy / A.M. Sergienko, E. Leus, D. Chichur // 3rd EURETINA Congress: Abstracts, Hamburg, 15-17 May 2003. - Hamburg, 2003. - P. 90.

  8. Сергиенко А.Н. Аутоиммунитет глаза при витреоретинальных пролиферативных процессах / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Д.А. Чичур, Ю.А. Матвиенко // IV-Українсько-польська конф. з офтальмології, 22.-24 травня 2003 р. – Київ, 2003. - С. 140.

  9. Sergienko A.M. Acid-base balance of eye posterior segment in retinal detachment with PVR / A.M. Sergienko, E. Leus, D. Chichur // Third EVRS Joint Meeting, 13-16 September, 2003. – Sopron-Hungary, 2003.- P. 12.

  10. Сергиенко А.Н. Малоинвазивный способ репозиции дислоцированной ИОЛ модели C-Loop / А.Н. Сергиенко, Д.В. Жмурик // III Симпозіум з катарактальної та рефракційної хірургії, 22-24 травня 2003 р. – Київ, 2003. - С. 89-90.

  11. Сергиенко А.Н. Особенности хирургии заднего отрезка глаза у детей / А.Н. Сергиенко // 2 конф. дитячих офтальмологів України «Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей»: Тези та лекції. – Київ: КВІЦ, 2003. - С. 285-290.

  12. Сергиенко А.Н. Взаимоотношения компонентов семейства интерлейкина-1 при пролиферативной витреоретинопатии / А.Н. Сергиенко, Е.А. Леус, Е.М. Корнилина // Сб. научн. статей по материалам научн-практ. конф. «Современные возможности в диагностике и лечении витреоретинальной патологии». – М.: Экономика, 2004. – С. 300-304.

  13. Sergienko A. The interleukin-1 family in pathogenesis of proliferative diabetic retinopathy and traumatic vitreoretinopathy / A. Sergienko, E. Leus, E. Kornilina // 4th European Vitreoretinal Society Meeting. - Stambul, 2004. - P. 35.

  14. Сергиенко А.Н. Применение дипроспана для интраоперационного контрастирования волокон стекловидного тела / А.Н. Сергиенко, А.Н. Филипчук // 2 міжнародна наукова конф. офтальмологів Причорномор’я. – Одеса, 2004. – С. 117

  15. Сергієнко А.М. Тунельний транскорнеальний доступ в лікуванні ретинопатії недоношених V стадії / А.М. Сергієнко, О.М. Филипчук // Науково-практ. конф. з міжнародною участю «Нове в офтальмології», присвячена 130-річчю з дня народження академіка В.П. Філатова: Тези. - Одеса, 2005. - С. 208-209.

  16. Сергієнко А.М. Хірургічні підходи у лікуванні ретинопатії недоношених V стадії / А.М. Сергієнко, О.М. Филипчук // Міжнародна науково-практ. конф. лікарів-офтальмологів України «Запобігання сліпоті у дітей в Україні в рамках виконання програми ВОЗ «Зір-2020» з практичним семінаром «Жива хірургія». – Київ, 2005. – С. 272-273.

  17. Сергиенко А.Н. Результаты перманентных тампонад силиконовым маслом в хирургии осложненных отслоек сетчатки / А.Н. Сергиенко, А.Н. Филипчук, М.А. Знаменская // Сб. научн. статей республиканской научно-практической конференции «Современные методы диагностики и лечения в офтальмологии». – Беларусь, Гомель, 2005- С. 75-77.

  18. Сергиенко А.Н. Метод контролированного тромбообразования при удалении преретинальных диабетических фиброваскулярных мембран / А.Н. Сергиенко // Матеріали II Міжнародної науково-практ. конф. офтальмологів та ендокринологів «Актуальні проблеми діагностики та лікування судинно-ендокринних захворювань органа зору». - Київ 2005. – С. 103-105.

  19. Сергієнко А.М. Ефективність інтравітреального введення бетаметазону в лікуванні дифузного макулярного набряку / А.М. Сергієнко, Я.В. Сірман // Матеріали II Міжнародної науково-практ. конф. офтальмологів та ендокринологів «Актуальні проблеми діагностики та лікування судинно-ендокринних захворювань органа зору». - Київ 2005. – С. 106-107.

  20. Сергієнко А.М. Віддалені результати оперативного лікування регматогенних відшарувань сітківки, ускладнених проліферативною вітреоретинопатією / Сергієнко А.М., Филипчук О.М. // 4-й Симпозіум з офтальмології в Україні «Сучасні досягнення в хірургії переднього та заднього сегментів ока» з практичним семінаром «Жива хірургія» за участю міжнародних спеціалістів: Тези. – Київ, 2005. – С. 127-128.

  21. Сергиенко А.Н. Уровни фактора роста эндотелия сосудов в стекловидном теле при различных видах патологии сетчатки / А.Н. Сергиенко // Тези ХIV міжнародного наукового симпозіуму «Одеса-Генуя» «Дистрофічні захворювання органа зору». – Одеса, 2005. – С. 117-118.

  22. Сергиенко А.Н. Результаты перманентных тампонад силиконовым маслом в хирургии осложненных отслоек сетчатки / А.Н. Сергиенко, А.Н. Филипчук, М.А. Знаменская // Тези ХIV міжнародного наукового симпозіуму «Одеса-Генуя» «Дистрофічні захворювання органа зору». – Одеса, 2005. – С. 119-120.

  23. Сергиенко А.Н. Двухсторонняя регматогенная отслойка сетчатки: профилактика, лечение, исход / А.Н. Сергиенко, Д.А. Чичур // Современные технологии лечения витреоретинальной патологии – 2006: Сб. научных статей по материалам научно-практ. конф. – Москва, 2006 - С. 149-152.

  24. Сергієнко А.М. Хірургічні підходи в лікуванні ретинопатії недоношених V стадії / А.М. Сергієнко, О.М. Филипчук // V Polsko-Ukrainska konferencja okulistyczna. – Lublin, 2006. – PU-P-9.

  25. Сергиенко А.Н. Результаты хирургического удаления субретинальных пролиферативных мембран / А.Н. Сергиенко, Т.А. Велигорский // Матеріали ХІ з’їзду офтальмологів України. – Одеса, 2006. - С. 106-107.

  26. Сергиенко А.Н. Микроэлементный состав стекловидного тела и субретинальной жидкости при отслойке сетчатки осложненной ПВР / А.Н. Сергиенко, В.В. Сиряченко, Е.А. Леус // Тези 5 симпозіуму з офтальмохірургії в Україні «Сучасні досягнення в хірургії переднього та заднього сегментів ока з практичним семінаром «Жива хірургія» за участю міжнародних спеціалістів. - Донецьк, 2007- С. 199-200.

  27. Сергиенко А.Н. Особенности течения и результаты хирургии при двухсторонней регматогенной отслойке сетчатки / А.Н. Сергиенко, Д.А. Чичур // Тези 5 симпозіуму з офтальмохірургії в Україні «Сучасні досягнення в хірургії переднього та заднього сегментів ока з практичним семінаром «Жива хірургія» за участю міжнародних спеціалістів. - Донецьк, 2007- С. 200-202.

  28. Сергиенко А.Н. Субретинальная жидкость: первоисточник или блокатор пролиферации / А.Н. Сергиенко // Тези науково-практ. конф. за участю міжнар. спеціалістів «Новітні проблеми офтальмології». - Київ, 2008- С. 174-175.