Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Судова влада, прокурорський нагляд, організація правоохоронної діяльності, адвокатури


Толочко Яна Миколаївна. Прокурорський нагляд за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти довкілля : дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2007. — 206арк. — Бібліогр.: арк. 183-202.



Анотація до роботи:

Толочко Я.М. Прокурорський нагляд за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти довкілля. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.10 – судоустрій; прокуратура та адвокатура – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню проблем прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство у справах про злочини проти довкілля.

Розкривається правова природа, об’єкт, предмет і правові основи прокурорського нагляду на досудовому слідстві, завдання та повноваження прокурора.

Розроблено тактику і методику прокурорсько-наглядової діяльності у справах про злочини проти довкілля; запропоновано шляхи оптимізації та критерії оцінки ефективності прокурорського нагляду на досудовому провадженні. На цій підставі сформульовано пропозиції щодо вдосконалення законодавства.

У дисертації теоретично узагальнено і по-новому вирішено наукове питання, що полягає у дослідженні проблем прокурорського нагляду за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти довкілля, шляхів оптимізації прокурорської діяльності на цьому напрямі та підвищення її ефективності. Головними науковими та практичними результатами роботи є наведені нижче висновки:

1. Прокурорський нагляд за законністю розслідування злочинів проти довкілля є владно-розпорядчою діяльністю прокурора і характеризується: імперативністю (прокурор – представник влади, тому його вимоги обов’язкові для виконання органами досудового провадження); інтегративністю (прокурор опирається на весь механізм забезпечення законності, спонукає органи досудового провадження додержуватися законів при розслідуванні злочинів); універсальністю (прокурор комплексно підходить до питань усунення порушень закону органами досудового провадження та координує виконання правоохоронними органами законів щодо боротьби зі злочинністю.

2. Розкривається зміст предмета й об’єкта прокурорського нагляду. Предметом прокурорського нагляду за законністю розслідування злочинів проти довкілля є відповідність процесуальних дій і рішень органів дізнання та досудового слідства положенням Конституції України, міжнародно-правових договорів України, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України, природоохоронного законодавства (в більшості випадків склад злочинів проти довкілля має бланкетний характер) та інших законодавчих актів. При цьому прокурор перевіряє також, чи не суперечать підзаконні нормативні акти, які регламентують охорону природного середовища, положенням Конституції України, законам і міжнародно-правовим договорам України, а також, чи правильно орган дізнання та слідчий їх застосовують при розслідуванні злочинів проти довкілля.

Об’єктом прокурорського нагляду є суспільні відносини, які охороняються законом і яким завдається шкода незаконними діями суб’єктів досудового провадження.

3. На стадії порушення кримінальної справи предметом прокурорського нагляду за законністю розслідування злочинів проти довкілля є:

1) додержання вимог закону про прийом, реєстрацію, перевірку та вирішення заяв і повідомлень про злочини;

2) додержання вимог закону про законність, обґрунтованість і своєчасність прийняття рішення про порушення кримінальної справи або направлення заяви чи повідомлення за підслідністю.

4. Предметом прокурорського нагляду на етапі притягнення особи як обвинуваченого у справах про злочини проти довкілля є виконання слідчим вимог про законність, обґрунтованість і своєчасність винесення відповідної постанови, а також про порядок пред’явлення обвинувачення та забезпечення прав обвинуваченого.

При цьому аналіз рішень Європейського суду з прав людини в питаннях тлумачення поняття «кримінальне обвинувачення» дає змогу дійти висновку про необхідність удосконалення українського процесуального законодавства в частині чіткого визначення початку обвинувачення особи у вчиненні злочину та посилення процесуальних гарантій, що їй надаються. Право на захист слід перенести на більш ранній етап кримінального переслідування, з моменту проведення таких дій, як перевірка повідомлень про вчинений чи той, що готується злочин, конкретною особою, проведення невідкладних і першочергових слідчих дій, спрямованих на збір доказів проти конкретної особи, яка ще не є підозрюваним або обвинуваченим.

5. Предметом прокурорського нагляду під час закінчення досудового слідства у справах даної категорії є додержання вимог закону про достатність зібраних доказів для прийняття підсумкового, на цьому етапі, процесуального рішення у кримінальній справі з огляду на доведеність вини особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, а також забезпечення прав і законних інтересів учасників досудового слідства.

6. Процесуальними функціями прокурора в сфері розслідування злочинів є прокурорський нагляд за додержанням законів органами, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство та кримінальне переслідування осіб, які вчинили злочин. При цьому кожна з них обумовлюється певними процесуальними повноваженнями. З метою підвищення ефективності реалізації вказаних функцій доцільно визначити в КПК України, зокрема відповідно, наглядові повноваження прокурора і його повноваження при здійсненні кримінального переслідування.

Реальне гарантування незалежності прокурора при реалізації зазначених функцій потребує скасування інституту висловлення недовіри Генеральному прокурору України Верховною Радою України. Останній за своєю сутністю є формою політичної відповідальності Генерального прокурора України.

7. З метою оптимізації функції кримінального переслідування виключно прокурору доцільно надати повноваження щодо: а) порушення кримінальної справи незалежно від підслідності злочину; б) закриття кримінальної справи (за винятком кримінальних справ, рішення про закриття яких приймає суд); в) притягнення особи як обвинуваченого, пред’явлення обвинувачення та допиту обвинуваченого; г) зміни обвинувачення на досудовому провадженні; ґ) складання обвинувального висновку й направлення кримінальної справи до суду.

8. Прокурорський нагляд і судовий контроль на досудовому провадженні у кримінальних справах є двома самостійними формами державної діяльності з властивими їм завданнями, методами та засобами. Судовий контроль за розслідуванням злочинів проти довкілля є більш ефективним засобом захисту прав учасників процесуальної діяльності, ніж прокурорський нагляд, оскільки процесуальний статус прокурора відповідно до законодавства України та його безпосередня участь у досудовому провадженні не дають достатньої гарантії для незалежного та безстороннього розгляду скарг учасників процесу. Однак проблему забезпечення прав особи на досудовому слідстві не можна вирішити шляхом заміни прокурорського нагляду на судовий контроль. Судовий контроль фактично не може охопити всю діяльність органів досудового слідства, пов’язану із застосуванням примусових заходів. Тому варто забезпечити ефективність прокурорського нагляду, поставивши при цьому під судовий контроль і законність самого прокурорського нагляду.

9. Оптимізація прокурорського нагляду за законністю розслідування злочинів проти довкілля повинна відбуватися у таких напрямах:

1) дослідження структурних елементів організації прокурорського нагляду як способу забезпечення законності на досудовому слідстві з метою досягнення його найбільшої оптимальності;

2) визначення критеріїв оцінки ефективності прокурорсько-наглядової діяльності.

Оптимізація прокурорського нагляду за законністю розслідування злочинів проти довкілля залежить від досконалого використання прокурором тактики і методики як засобів пізнавального процесу і оцінки прокурором інформації, яку він отримує під час прокурорської діяльності.

10. Під тактикою прокурорського нагляду за законністю досудового провадження розуміється процес визначення та реалізації прокурором системи прийомів оптимальної організації та здійснення наглядової діяльності з метою досягнення встановленого в законі результату. Методика прокурорського нагляду за законністю розслідування злочинів проти довкілля являє собою систему науково обґрунтованих положень і рекомендацій, спрямованих на оптимальні способи пізнання прокурором конкретної кримінальної справи з метою забезпечення законності досудового провадження.

11. Критеріями оцінки ефективності прокурорського нагляду за законністю розслідування злочинів проти довкілля є: а) повнота і принциповість реагування на незаконні дії та незаконні рішення органів, що здійснюють досудове провадження; б) принциповість в усуненні порушень закону; в) своєчасність використання прокурором своїх повноважень щодо попередження та усунення порушень закону; г) притягнення винних осіб до відповідальності.

12. З метою оптимізації прокурорського нагляду за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти довкілля внесено пропозиції щодо вдосконалення Конституції України (розділ VII), Закону України «Про прокуратуру», КПК України, нормативного врегулювання процедури прийняття, реєстрації, перевірки та розгляду заяв та повідомлень про злочини, а також нормативного забезпечення діяльності природоохоронних прокуратур.

Публікації автора:

1. Клочко Я.М. Прокурорський нагляд за розслідуванням злочинів проти довкілля на початковому етапі досудового слідства // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – Вип. 69. – С. 195–201.

2. Клочко Я.М. Прокурорський нагляд за додержанням законів при призначенні та провадженні екологічних експертиз // Право і Безпека. – Харків. – 2005 – № 4’1. – С. 125–128.

3. Клочко Я.М. Методика здійснення прокурорського нагляду за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти довкілля // Вісник прокуратури України, 2006 – № 1. – С. 42–47.

4. Клочко Я.М. Щодо вдосконалення прокурорського нагляду за розслідуванням злочинів проти довкілля // Актуальні проблеми правознавства. Тези доповідей та наукових повідомлень учасників наукової конференції молодих учених та здобувачів. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004 – С. 186–188.

5. Клочко Я.М. Нагляд прокурора за дотриманням закону про всебічне, повне і об’єктивне дослідження обставин злочинів проти довкілля // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. Матеріали науково-практичної конференції. – Х.: Національний університет внутрішніх справ, 2004 – С. 85–86.

6. Клочко Я.М. Питання оцінки ефективності прокурорського нагляду за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти довкілля // Сучасні проблеми юридичної науки: стан і перспективи розвитку. Тези доповідей та наукових повідомлень учасників наукової конференції молодих учених та здобувачів. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005 – С. 174–175.

7. Клочко Я.М. Організаційно-правові проблеми удосконалення прокурорського нагляду за законністю розслідування злочинів проти довкілля // Міжнародна науково-практична конференція «Реформування органів прокуратури України: проблеми і перспективи». – К.: Академія прокуратури України, 2006 – С. 238–240.