Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кузьменко Сергій Володимирович. Програмно-цільове управління в сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Кузьменко С.В. Програмно-цільове управління в сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних положень та практичних рекомендацій щодо використання програмно-цільового управління в сільськогос-подарських підприємствах як передумови ефективної їх діяльності. Проаналізовано сучасний стан сільськогосподарського виробництва аграрних підприємств Чернігівської області та виявлено основні причини зниження ефективності їх діяльності. Розроблено схему процесу розробки і прийняття управлінських рішень із застосуванням програмно-цільового управління в сільськогосподарських підприємствах, що включає постановку задачі, розробку програми прийняття рішень та їх кількісну оцінку, погодження та прийняття рішень, доведення кількісних параметрів рішення до безпосереднього виконавця, організацію та контроль за виконанням рішень.

Розроблено методичний підхід до програмно-цільового управління виробничими процесами сільськогосподарських підприємств, що включає: розробку оптимізаційних стратегій розвитку підприємства; прийняття тактичних рішень на базі бізнес-карт вирощування культур; застосування методів оперативного управління з використанням сітьових графів вирощування культур. Запропоновано цільовий сітьовий графік щодо виконання комплексів робіт ведення виробничої діяльності СТОВ “Линовицьке” Прилуцького району Чернігівської області.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розвитку методологічних та методичних підходів щодо використання програмно-цільового управління в сільськогосподарських підприємствах та розробка на їх основі модельного інструментарію та практичних рекомендацій щодо оцінки можливостей підвищення ефективності діяльності.

  1. Матеріали аналізу управлінських явищ та їх абстрактне відтворення в теорії сучасного менеджменту дає підстави стверджувати, що в системі управління сільськогосподарськими підприємствами є значний резерв реалізації їх потенціалу. В цьому контексті вагома роль належить професійному використанню програмно-цільового управління. Аналіз теоретичних розробок цієї управлінської категорії свідчить, що використання програмно-цільового управління передбачає досягнення кінцевої цілі, розробку шляхів і способів її вирішення, розробку програми прийняття рішення в реальній ситуації, управління окремими елементами програми, контроль за взаємодією всіх ланок та елементів організаційно-економічного механізму діяльності підприємства.

  2. Дослідження сучасного стану сільськогосподарського виробництва в Чернігівській області свідчить, що не спостерігається стабільної тенденції ефективності виробництва продукції сільського господарства. За досліджуваний період спостерігається зниження ефективності виробництва зерна (з 76,3% у 2000 р. до 3,9% у 2005 р.), насіння соняшнику (відповідно з 29,6% до 15,1%), плодів (з 98,6% у 2000 р. до 23,2% у 2005 р.). Позитивна тенденція спостерігається щодо вирощування овочів, рівень рентабельності виробництва яких у 2005 р. збільшився майже у 5 разів порівняно з 2000 р. Збитковим (-6,4%) у 2005 р. було виробництво картоплі. Визначено основні фактори, що зумовили таку ситуацію – низький рівень платоспроможності товаровиробників, погіршення ресурсного забезпечення, високий рівень тінізації доходів, недосконалість законодавчо-нормативної бази тощо.

  3. Враховуючи сучасні тенденції розвитку аграрного сектору запропоновано алгоритм програмно-цільового підходу до управління, що сприятиме вирішенню проблем організації управлінських процесів в сільськогосподарських підприємствах різного виробничого напряму, розробці обґрунтованих стратегій розвитку для досягнення конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва з урахуванням кон’юнктури ринку та в умовах обмеженого ресурсного забезпечення.

  4. Поглиблення спеціалізації і концентрації, створення нових агропромисло-вих формувань ускладнюють управління сільськогосподарським виробництвом. Це призводить до збільшення кількості та складності прийняття управлінських рішень. У практиці управління керівникам досить часто доводиться використовувати інтуїтивний підхід. Частка управлінських рішень, що приймаються на основі інтуїції та досвіду в умовах обмеженого фінансово-кредитного забезпечення, зростає і потребує застосування сучасних методів та прийомів управління. За допомогою лінійного програмування розроблено стратегію розвитку підприємства залежно від фінансово-кредитного забезпечення і запропоновано економіко-математичну модель оптимізації виробничої програми сільськогосподарського підприємства. На основі кількісних параметрів розвитку галузей аграрних підприємств розроблено бізнес-карти вирощування окремих культур. В умовах застосування оперативного управління розроблено сітьові графіки, які враховують виконання комплексних робіт у заданий період з нанесенням графіка на шкалу часу, що визначає реальний поточний фінансовий стан підприємства та критичні строки виконання.

  5. Запропонована схема процесу розробки і прийняття управлінських рішень із застосуванням програмно-цільового управління в аграрних підприємствах надає змогу керівникам скоротити строки обробки інформації та оптимізувати управлінські рішення. Виявлено доцільність цілеспрямованого порядку дій у процесі прийняття рішень, зокрема шляхом систематизації й обґрунтування його етапів, що включає постановку задачі, розробку програми прийняття рішень, їх кількісну оцінку, погодження і прийняття рішень, доведення кількісних параметрів рішення до безпосереднього виконавця, організацію та контроль за виконанням рішень.

  6. Розроблені на основі лінійного програмування програми пріоритетів вирощування товарних культур у сільськогосподарських підприємствах свідчать про їх теоретичну обґрунтованість та практичне застосування і дозволяють визначити залежність між прибутком і наявним фінансово-кредитними ресурсами, що сприятиме ефективному управлінню фінансовими ресурсами підприємства та забезпечуватиме прибутковість сільськогосподарського виробництва. Крім того, в умовах поглиблення спеціалізації та концентрації виробництва виникає необхідність у розробці варіантів рішення, які можна застосувати в діяльності підприємств різного виробничого напряму. Використання моделювання при розробці рішень дозволяє отримати множину варіантів і вибрати з них оптимальний.

  7. З метою підвищення ефективності оперативного управління сільськогос-подарським виробництвом складено цільовий сітьовий графік проведення збиральних робіт у СТОВ “Линовицьке” Прилуцького району Чернігівської області, що передбачає виконання комплексу робіт у визначені часові строки. Розробка рішень на основі сітьових графіків дозволить обґрунтувати перспективні технології виробництва сільськогосподарської продукції, визначити необхідну кількість одиниць машинно-тракторного парку в підприємстві, розмір капітальних вкладень, потребу у вихідних матеріалах для розрахунку рівня планової собівартості окремих робіт, вибір найбільш ефективних агрегатів, раціональне використання техніки, здійснення планування виробничих витрат, що сприяє вирішенню проблеми прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

  8. В умовах конкуренції підвищується роль програмно-цільового управління в аграрних підприємствах. Раціональне використання ресурсного потенціалу, рівень фінансового забезпечення підприємства, наявність науково обґрунтованих техно-логій вирощування культур, враховуючи особливості природного середовища, рівень технологічного навантаження у поєднанні з програмно-цільовим управлінням дасть змогу товаровиробникам вирощувати конкурентоспроможні культури, оптимізувати структуру виробництва, знизити собівартість продукції та збільшити прибуток підприємства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Кузьменко С.В. Фактори формування конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2004. – Вип. 79. – С.271-277.

  1. Галушко В.П., Ковтун О.А., Остапчук А.Д., Кузьменко С.В. Програмно-цільове управління конкурентоспроможністю сільськогосподарської продукції // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства: Ринкова трансформація економіки АПК. – Харків: ХНТУСГ, 2004. – Вип. 30. – С.4-7. (Особисто автором вивчено вплив різних факторів на формування конкурентних переваг сільськогосподарських товаровиробників).

  2. Кузьменко С.В. Програмно-цільовий метод в управлінні конкуренто-спроможністю сільськогосподарської продукції // Вісник Полтавської державної агарної академії. – 2005. – №3 (38). – С.173-177.

  3. Кузьменко С.В. Управління конкурентоспроможністю сільськогосподар-ської продукції в сучасних умовах господарювання // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – 2006. – №4 (38). – С.278-281.

  4. Кузьменко С.В. Використання програмно-цільового управління в сільсько-господарських підприємствах // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – 2007. – №2 (40). – С.195-198.

Матеріали конференцій:

  1. Кузьменко С.В. Формування природно-економічного потенціалу аграрного сектора зони Полісся // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, магістрів та аспірантів “Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи”: У двох томах. – Т.1. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – С.318-320.

  2. Кузьменко С.В. Управління витратами та їх вплив на конкурентоспроможність продукції рослинництва // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Роль інформаційних технологій у забезпеченні конкурентоспроможності підприємств”. – Полтава: ПДАА, 2006. – С.164-166.