Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


2. Абсава Людмила Олександрівна. Прогнозування інвестиційної привабливості аграрного сектору (теоретичні і практичні аспекти): Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Херсонський держ. аграрний ун-т. - Херсон, 2001. - 200арк. - Бібліогр.: арк. 145-155.



Анотація до роботи:

Абсава Л.О. Прогнозування інвестиційної привабливості аграрного сектору (теоретичні і практичні аспекти). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02. – економіка сільського господарства і АПК. - Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2002.

Дисертація присвячена питанням прогнозування інвестиційної привабливості аграрного сектору економіки. Викладено сутність інвестиції, їх місце і роль у процесі відтворення матеріально-технічної бази АПК. Досліджено джерела формування інвестицій, динаміку та основні чинники скорочення обсягу інвестицій в аграрний сектор. Проаналізовано інвестиційний клімат в аграрному секторі Херсонської області та основні шляхи його поліпшення. На основі побудованої моделі встановлена залежність між обсягом інвестицій та основними макроекономічними показниками. Розраховано прогноз обсягу інвестицій в аграрний сектор по районах області.

Ключеві слова: інвестиції, відтворення, інвестиційна привабливість, прогноз, аналіз, багатофакторна модель, рейтинг.

1. В умовах прискорення ринкового реформування аграрного сектора економіки України відчувається гостра потреба у додаткових вкладеннях капіталу. Активізація інвестиційних процесів визначає необхідність обґрунтування чинників інвестиційної привабливості галузі, удосконалення методів прогнозування обсягу інвестицій та створення системи оцінок інвестиційної діяльності в регіонах і підвищення їх ролі в реалізації інвестиційних рішень.

2. Розвиток ринкових відносин надає категорії “інвестиції” нові змістовні ознаки, які дозволяють нам доповнити визначення цієї економічної категорії: грошові засоби більш правильно буде виділити окремо, тому, що вони є основним інвестиційним ресурсом; об’єкти вкладення визначати як реальні та фінансові активи; досягнення соціального ефекту як мети інвестиційної діяльності суперечить сутності “інвестиції” як економічної категорії. Тому, інвестиції – це всі види грошових, майнових та інтелектуальних цінностей що вкладаються в реальні та фінансові активи з метою отримання прибутку.

3. При оцінці ефективності інвестиції в агропромисловому виробництві необхідно враховувати такі особливості: поточні витрати в агарних підприємствах різняться за роками, тому спрощений спосіб розрахунку доходів від інвестицій малопридатний; ефективність інвестицій в агарних підприємствах залежить від загальної ефективності використання всього комплексу ресурсів, які змінюються у зв’язку з додатковими вкладеннями.

4. Виробничо-технічний потенціал, який був нагромаджений впродовж багатьох років, його кількісна та якісна характеристика не в повній мірі відповідає новим формам організації виробництва.

Для поліпшення ситуації необхідне залучення фінансових ресурсів, як вітчизняних, так і зарубіжних інвесторів до сільськогосподарського машинобудівного комплексу з метою створення власної системи машин, яка б дозволила зменшити залежність від імпортної техніки.

5. В Україні не створена амортизаційна політика, яка дала б змогу стимулювати використання одного з найбільших інвестиційних ресурсів – амортизаційних відрахувань. Необхідно створити таку систему амортизації, яка б у рамках загальнодержавного регламенту дала змогу кожному аграрному підприємству обрати найсприятливіший режим відновлення основного капіталу.

6. В період реформування економічних відносин в аграрному секторі посилюється значення однієї з форм довгострокового інвестування – лізингу, як найефективнішого методу матеріально-технічного забезпечення сільгоспвиробництва. Основний лізингодавець вітчизняної сільгосптехніки “Облагропостач” за період 1998-2000 рр. надав аграрним підприємствам Херсонської області техніки на суму 20,6 млн. грн., що склало 25,7% від загальної вартості надходжень.

7. На регіональному рівні необхідно розробити комплексну програму стимулювання прямих іноземних інвестицій через механізм участі в процесі приватизації. Прямі інвестиції – найвигідніший спосіб іноземного інвестування, оскільки держава не здійснює платежі по обслуговуванню боргу.

8. Обґрунтовано, що кращою організаційною формою концентрації інвестицій в матеріально-технічному забезпеченні агроформувань ринкового типу є створення обслуговуючих сервісно-технологічних сільськогосподарських кооперативів – міні МТС.

9. При прогнозуванні обсягу інвестицій на регіональному рівні доцільно використовувати методи екстраполяції, а саме метод підбору функцій та експоненційного згладжування.

10. На надходження обсягу інвестицій в аграрний сектор районів Херсонської області в більшій мірі, відповідно з побудованою кореляційно–регресійною моделлю, впливають наступні фактори: питома вага інвестицій в основні засоби сільськогосподарського призначення; чистий прибуток (збиток) в розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь; коефіцієнт відношення амортизаційних відрахувань до вартості основних засобів сільськогосподарського призначення.

11. Відсутність землі в товарообороті не дозволяє сформувати реальну ринкову ціну землі, відповідно попиту і пропозиції, тим самим знижується значення впливу фактора вартості землі на активізацію інвестиційних процесів в аграрному секторі. Ринкова ціна землі повинна стати основою для довгострокових інвестиційних проектів.

12. Прогнозний обсяг інвестицій в аграрний сектор Херсонської області становить 36,3 млн. грн. Найбільш інвестиційно привабливими районами в аграрному секторі Херсонської області (за розрахунковими даними) є Нижньосірогозький, Геничеський, Новотроїцький і Скадовський райони.

Публікації автора:

  1. Хлудова Л.А. Анализ финансовых результатов в условиях инфляции // Экономика и управление. – 1997. - № 4. – С. 14-16.

  2. Хлудова Л.А. Моделирование доходов и расходов предприятия с учетом инфляции // Экономика и управление. – 1998. - № 4. – С. 27-28.

  3. Хлудова Л.А. Индикатор финансово-экономической устойчивости предприятия // Экономика и управление. – 1999. - № 4. – С. 25-26.

  4. Хлудова Л.А. Рейтинговая оценка платежеспособности сельскохозяйственных предприятий // Экономика и управление. – 1999. - № 5. – С. 11-13.

  5. Хлудова Л.О. Значення амортизаційної політики у відтворенні основних засобів підприємств АПК // Таврійський науковий вісник: зб. наук. пр. ХДАУ. – 2000. - №14. – С. 132-137.

  6. Абсава Л.О. Інвестиційний клімат в аграрному секторі Херсонської області, стан та напрями поліпшення // Таврійський науковий вісник: зб. наук. пр. ХДАУ. – 2001. - № 16. – С. 156-160.

  7. Шаповалова В.М., Абсава Л.О. Особливості проведення аналізу при прийнятті інвестиційних рішень в аграрному секторі // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. ДНУ. – 2001.- № 86. – С. 84-87.