Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


830. Шаповалов Ігор Миколайович. Прогнозування і профілактика ішемії товстої кишки при реконструктивних операціях на черевній аорті: дис... канд. біол. наук: 14.01.03 / Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К.Гусака АМН України. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Шаповалов І.М. Прогнозування і профілактика ішемії товстої кишки при реконструктивних операціях на черевній аорті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Інститут невідкладної і відновної хірургії ім. В.К. Гусака Академії медичних наук України, Донецьк, 2004 р.

Дисертація присвячена поліпшенню результатів лікування хворих з ішемією товстої кишки після реконструктивних оперативних втручань з приводу атеросклеротичного ураження черевної аорти та її гілок.

Робота побудована на порівнянні результатів електрофізіологічного обстеження скорочувальної функції товстої кишки з традиційними методиками обстеження хворих з атеросклеротичними ураженнями аорти та магістральних артерій нижніх кінцівок для діагностики і профілактики ішемії товстої кишки при виконанні реконструктивних операцій на черевній аорті у 164 хворих.

Аналізуючи отримані результати, доведено, що у хворих з атеросклеротичними ураженнями аорти є порушення скорочувальної функції товстої кишки, які залежать від її кровопостачання. Виявлено корельовано співвідношення між моторною активністю і кровопостачанням товстої кишки.

Визначено стадії порушень скорочувальної функції товстої кишки і на їх підставі було розроблено ступені ризику виникнення післяопераційного парезу, як ознаки ішемії кишки у післяопераційному періоді.

Використання інтраопераційної механоколограми дало змогу використати оптимальнішу хірургічну тактику щодо кровопостачання товстої кишки.

Доведено ефективність і доцільність застосування електрофізіологічного засобу для ранньої діагностики, лікування та профілактиці ішемічних ушкоджень товстої кишки, що дало змогу зменшити кількість післяопераційних ускладнень у 1,25 рази і скоротити тривалість перебування хворого в стаціонарі у середньому на 2,3 доби.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі поліпшення результатів лікування хворих з ішемією товстої кишки після реконструктивних втручань на черевній аорті за допомогою нових методів діагностики, лікування і профілактики порушень скорочувальної функції товстої кишки, що дало змогу знизити кількість післяопераційних ускладнень і летальності.

2. Поряд із загальновідомими методами дослідження, вивчення рухової активності товстої кишки за допомогою застосовуваної нами механоколограми і за розробленою методикою опрацювання отриманих кривих, дало змогу якісно і кількісно оцінити стан моторної функції товстої кишки у хворих з атеросклеротичними ураженнями аорти та її гілок.

3. Встановлено, що за характером уражень тільки НБА не можна судити про ступінь ішемії лівої половини ободочної кишки. Найбільш інформативним є функціональний стан цієї ділянки кишки. При ішемії кишечнику порушується в першу чергу його скорочувальна функція.

4. Результати дослідження дають змогу вирішити питання про перев'язку або реімплантацію нижньої брижової артерії за ступенем ішемії стінки кишки. Основними критеріями для перев'язки цієї артерії були: задовільний кровоток по дузі Ріолана і відсутність наростаючого пригнічення скорочувальної здатності сигмоподібної кишки на механоколограмі після її перетискання.

5. Одночасна реєстрація біоелектричних потенціалів, внутрішньопорожнинного тиску, тиску стінки кишки, визначення порогу чутливості та збудності кишкової стінки поряд із загальновідомими методами дослідження дозволяє визначити стадію компенсації функції кишечнику і ступінь ризику виникнення післяопераційного парезу, уточнити показання до реконструктивних операцій на вісцеральних артеріях, а також стежити за ефективністю лікування.

6. Використання електростимуляції товстої кишки в післяопераційному періоді дало змогу відновити перистальтику в ранній термін післяопераційного періоду, поліпшити реваскуляризацію і трофіку тканин товстої кишки, завдяки чому знизилася кількість її ішемічних уражень на 16,1%. Ефективність даних методів доведена зменшенням числа хворих з вираженими порушеннями моторно-евакуаторної функції, що дозволило поліпшити якість життя хворих.

7. Застосовані методи визначення порушення моторної функції товстої кишки і прогнозування ризику виникнення парезу кишечнику в післяопераційному періоді дали змогу у 1,25 рази зменшити кількість післяопераційних ускладнень і скоротити тривалість перебування хворого в стаціонарі у середньому на 2,3 доби.

Публікації автора:

1. Шаповалов И.Н. Результаты механоколографии у здоровых лиц и у больных с атеросклеротическим поражением брюшной аорты // Вестник неотлож. и восст. медицины. - 2002. - Т.3. - № 1. - С.112-113.

2. Гусак В.К., Міміношвілі О.І., Ярощак С.В., Попандопуло А.Г., Шаповалов І.М. Лапароскопічна діагностика гострих хірургічних захворювань черевної порожнини // Науковий вісник. Ужгород.університету. Ужгород. - 2001. - № 14. - С.201-203.

3. Гусак В.К., Міміношвілі О.І., Ніконова О.А., Анішина А.Н., Попандопуло А.Г., Шаповалов І.М. Можливості відеолапароскопії в ургентній хірургії // Шпитальна хірургія. – 2001. - № 2. - С.111-113.

4. Миминошвили О.И., Шаповалов И.Н., Михайличенко В.Ю. Ишемические поражения толстой кишки при реконструктивных операциях на брюшной аорте и её ветвях. // Вестник неотлож. и восст. медицины 2003. -Т.4.- № 2.-С. 256-260.

5. Патент Украины на изобретение № 38078 А, МПК 7 А61В5/00. Спосіб визначення вірогідності парезу товстої кишки у післяопераційному періоді у хворих з ураженням інфраренального відділу аорти. Гусак В.К., Миминошвили О.И., Попандопуло Г.Д., Шматько Л.П., Ярощак С.В., Шаповалов И.Н. - Заявка № 2000052998 от 26.05.2000, публіковано 15.05.2001 г., бюл.-№ 4.

6. Миминошвили О.И., Завгородний Л.Г., Шматько Л.П., Шаповалов И.Н. Новый принцип стимуляции моторной функции толстой кишки у больных с колостазом // II Конгрес хірургів України. – Київ - Донецьк. Клінічна хірургія. - 1998. - С.543-544.

7. Миминошвили О.И., Шматько Л.П., Шаповалов И.Н., Михайличенко В.Ю. Функциональные запоры и их лечение // Здоровье Донбасса. - 2003. - № 1. – С.57-60

8. Гусак В.К., Миминошвили О.И., Завгородний Л.Г., Шматько Л.П., Шаповалов И.Н., Сопельняк В.П. Электрофизиологические методы исследования и их значение в выборе тактики при острой кишечной непроходимости // Тез.доп. науково-практичної конференції хірургів. Крим.- Ялта.- 2001.-С.53-54.