Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Цуркаленко Олена Сергіївна. Прогностичні критерії перебігу субарахноїдальних крововиливів, обумовлених повторним розривом артеріальних аневризм : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2009.



Анотація до роботи:

Цуркаленко О.С. Прогностичні критерії перебігу субарахноїдальних крововиливів, обумовлених повторним розривом артеріальних аневризм. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. – Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України. – Харків, 2009.

На основі комплексного обстеження 105 хворих з субарахноїдальними крововиливами, обумовленими повторним розривом артеріальних аневризм судин головного мозку, яке включало клінічний моніторінг, комп'ютерно-томографічне дослідження головного мозку, доплерографічне та ангіографічне дослідження структурних і функціональних характеристик судин мозку і церебрального кровоточу, встановлено, що перебіг захворювання визначався не тільки локалізацією і характером патологічного процесу, але й синергічною дією ускладнень, що розвинулись, клініко-анатомічною формою крововиливу, віком хворих, а також зміною системних фізіологічних показників організму (артеріальний тиск, температура тіла) і залежав від особливостей первинного крововиливу. Комплексний статистичний аналіз чинників, що визначають перебіг захворювання, з'явився основою для створення математичної моделі, яка сприяє розробці ефективної системи прогнозування термінів розвитку повторних розривів артеріальних аневризм і дозволяє раціональніше планувати тактику превентивної терапії можливих ускладнень на різних етапах перебігу мозкового інсульту.

1. У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі, яка полягає в поглибленні уявлень про патогенез перебігу субархноїдальних крововиливів, обумовлених повторним розривом артеріальних аневризм, у виявленні чинників, що визначають терміни розвитку повторних геморагій.

2. Клінічний перебіг захворювання визначався не тільки локалізацією і характером патологічного процесу, але і синергетичною дією неврологічних ускладнень, віком хворих, а також зміною системних фізіологічних показників організму (артеріальний тиск, температура тіла) і залежав від особливостей первинного крововиливу.

3. Важкість перебігу захворювання визначалася клініко-анатомічною формою крововиливу та віком хворих. Найбільш важкий стан (IV-V ступеню за Нunt-Нess) відзначався у I (66,7%), II (50%), III (61,5%), IV (62,5%) клінічних групах і був обумовлений множинною дією крові, що вилилася, на різні ділянки мозку, об'ємом і локалізацією внутрішньомозкової гематоми, масивністю вентрикулярного компоненту, наявністю дислокаційного і оклюзійного синдромів. В осіб старших вікових груп достовірно частіше зустрічалися IV і V ступені важкості стану за шкалою Нunt-Нess (р<0,01).

4. Внаслідок дослідження результатів комп'ютерної томографії встановлено, що більш важливим чинником, що визначає перебіг захворювання, є не локалізація джерела геморагії, а поширеність крові, яка вилилася, та вражає різні структури речовини мозку і субарахноїдальних просторів. При цьому, окрім чинників локалізації і розмірів ураження, важливе значення для перебігу захворювання має вираженість набряку мозку, зсув серединних будов мозку і наявність гідроцефалії.

5. Комплексна оцінка (доплерографічна і ангіографічна) церебральної гемодинаміки дозволила виявити основні закономірності формування ангіоспазму для різних клініко-анатомічних форм. Найбільш часто ангіоспазм було виявлено у I, IV і V клінічних групах (у 87,1%; 93,3% і 93,3% хворих відповідно). Критичний ангіоспазм спостерігався у 29% хворих I групи, серед хворих IV і V клінічних груп - у 33,3%. Мінімально виражений ангіоспазм відзначався у хворих II групи (65,2%, критичний - у 17,4%). Хворі третьої клінічної групи за ступенем вираженості АС розподілялися гетерогенно.

6. Встановлено негативний вплив на перебіг захворювання анатомічних особливостей будови Віллізієва кола (іпсилатеральне розташування передніх і задніх трифуркацій у 85,7%) і структурних змін судин мозку (наявність гігантських аневризм - у 79% хворих повторні крововиливи на 1-6 добу; множинних аневризм – у всіх хворих розвились змішані крововиливи; стенозів екстракраніальних відділів магістральних судин голови на стороні розриву артеріальної аневризми – у 72%).

7. Виявлений характер клінічних, структурних і гемодинамічних змін дав можливість розробити прогностичні чинники перебігу захворювання, ведучими з яких є вік хворих, ступінь вираженості і тривалість гіпертонічної хвороби, ступінь важкості за шкалою Нunt-Нess, наявність гіпертермії, масивність субарахноїдального компоненту, наявність, об'єм і локалізація внутрішньомозкової гематоми, масивність вентрикулярного компоненту, наявністю дислокаційного і оклюзійного синдромів, а також наявність вираженого і критичного ангіоспазму, структурних змін і анатомічних особливостей будови судин мозку.

8. Комплексний статистичний аналіз чинників, що визначають перебіг захворювання, з'явився основою для створення математичної моделі, яка сприяє розробці ефективної системи прогнозування термінів розвитку повторних розривів артеріальних аневризм і дозволяє раціональніше планувати тактику превентивної терапії можливих ускладнень на різних етапах перебігу мозкового інсульту. Репрезентативність прогнозу склала 92% правильного визначення прогнозу термінів розвитку повторного крововиливу у чоловіків і 96% у жінок.

Публікації автора:

  1. Цуркаленко О. С. Клинические особенности осложненного течения аневризматических субарахноидальных кровоизлияний / О. С. Цуркаленко // Нейронауки : теоретичні та клінічні аспекти. 2005. Т. 1., № 2. С. 107 - 109.

  2. Дзяк Л. А. Особливості перебігу субарахноїдальних крововиливів з повторним розривом артеріальних аневризм / Л. А. Дзяк, О. С. Котолевська, В. А. Голик // Український медичний альманах. 2002. Т. 5, № 6. С. 38 - 40. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі та обстеженні хворих, опрацюванні одержаних результатів).

  3. Дзяк Л. А. Структурно-функціональні особливості перебігу субарахноїдальних крововиливів, зумовлених повторним розривом артеріальних аневризм / Л. А. Дзяк, О. С. Цуркаленко // Одеський медичний журнал. 2005. № 3 (89). С. 4 - 7. (Внесок здобувача полягає в аналізі комп'ютерно-томографічних досліджень хворих, опрацюванні одержаних результатів).

  4. Дзяк Л. А. Прогностические критерии повторных субарахноидальных кровоизлияний, обусловленных повторным разрывом артериальных аневризм / Л. А. Дзяк, Е. С. Цуркаленко // Український вісник психоневрології. 2007. Т. 15, вип. 1 (50). С. 42. (Внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, в опрацюванні одержаних результатів, статистичній обробці матеріалу, підготовці статті до друку).

  5. Котолевская Е. С. Клинико-морфологические особенности течения субарахноидальных кровоизлияний с повторным разрывом артериальных аневризм / Е. С. Котолевская, В. А. Голик // Вестник Российского Государственного Медицинского Университета. 2002. № 1 (22). C. 51. (Внесок здобувача полягає в аналізі отриманих результатів за даними клінічного та інструментального обстеженнь, підготовці тез до друку).

  6. Дзяк Л. А. Особливості перебігу субарахноїдальних крововиливів з повторним розривом артеріальних аневризм / Л. А. Дзяк, О. С. Котолевська : зб. тез ІІІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених [«Медицина - здоров'я XXI сторіччя»], (Дніпропетровськ, 26-28 вересня 2002 р.) / М-во охорони здоров'я України, Дніпропетровська державна медична академія. Д. : ДДМА, 2002. С. 281-282. (Внесок здобувача полягає в аналізі отриманих результатів за даними клінічного та інструментального обстеженнь, підготовці тез до друку).

  1. Цуркаленко О. С. Вплив структурно-функціональних характеристик судин головного мозку на ризик та терміни розвитку повторних розривів артеріальних аневризм / О. С. Цуркаленко : матеріали IV з'їзду нейрохірургів України (Дніпропетровськ, 27 - 30 травня 2008 р.) / М-во охорони здоров'я України, Дніпропетровська державна медична академія. Д. : ДДМА, 2008. С. 180. (Внесок здобувача полягає в аналізі ангіографічного та доплерографічних досліджень судин головного мозку та церебрального кровотоку хворих, аналізі та узагальненні отриманих результатів.