СКОРОМНИЙ Олександр Миколайович. Профілактика та лікування прогресуючих форм гострого панкреатиту з урахуванням порушень органної гемодинаміки (експериментально-клінічне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2002.
Анотація до роботи:
Скоромний О.М. Профiлактика та лiкування прогресуючих форм гострого панкреатиту з урахуванням органної гемодинамiки (експериментально-клiнiчне дослiдження). Рукопис.
Дисертацiя на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спецiальнiстю 14.01.03 - Хiрургiя, Кримський державний медичний унiверситет iм. С.I.Георгiєвського, Сiмферополь, 2002.
Дисертацiя присвячена вивченню порушень гемодинамiки в органах черевної порожнини при гострому панкреатиту та можливостi їх профiлактики i корекцiї.
Експериментальними дослiдженнями встановлено, що в процесi розвитку гострого панкреатиту виникають значнi порушення гемодинамiки i кисневого режиму не тiльки в пiдшлунковiй залозi, а також в печiнцi, тонкому кишечнику, нирках. Даларгiн, рибоксин та озонований iзотонiчний розчин натрiю хлориду в цих умовах покращують органну гемодинамiку, реактивнiсть судин мiкроциркуляторного русла та напруги кисню в тканинах.
У хворих на гострий панкреатит методом допплерографiї установлено порушення об'ємної швидкостi кровотоку в судинах черевної порожнини.
Запропонована схема лiкування хворих на гострий панкреатит дозволяє, поряд з покращанням клiнiчних та лабораторних показникiв, проводити ранню корекцiю гемодинамiчних порушень не тiльки в пiдшлунковiй залозi, але й iнших органiв, попереджуючи розвиток полiорганної недостатностi.
При гострому експериментальному панкреатиту виникають значнi порушення гемодинамiки не тiлько в пiдшлунковiй залозi, але й в iнших органах. При цьому зменшується тканинний кровоток в печiнцi та органний кровоток у тонкому кишечнику та нирках, знижується напруга кисню в тканинах печiнки та тонкого кишечника, зменшується реактивнiсть судин мiкроциркуляторного русла, що приводить до гiпоксiї.
При гострому експериментальному панкреатиту вiдбувається активацiя процесiв перекисного окислення лiпiдiв, зниження антиоксидантної активностi сироватки кровi, що пiдтверджується збiльшенням ТБК-активних продуктiв перекисного окислення лiпiдiв та молекул середньої маси в сироватцi кровi, збiльшенням активностi ЛДГ та зменшенням активностi СДГ, a-ГФДГ, Г-6-ФДГ.
Цiлеспрямована медикаментозна терапiя, включаючи в себе, крiм базового лiкування, введення даларгiну, рибоксину та озонованого iзотонiчного розчину натрiю хлориду, в умовах гострого експериментального панкреатиту, покращує тканинний кровоток в печiнцi та органний кровоток у тонкому кишечнику i нирках, збiльшує напругу кисню в тканинах, iнгiбує процеси перекисного окислення лiпiдiв, виявляє нормалiзуючий вплив на активнiсть ЛДГ, СДГ, a-ГФДГ, Г-6-ФДГ.
У хворих на гострий панкреатит методом допплерографiї встановлено збiльшення об'ємної швидкостi кровотоку у воротнiй, печiнковiй та нирковiй венах, печiнковiй, нирковiй та верхнiй брижовiй артерiях та зниження об'ємного кровотоку у селезiнковiй артерiї, що свiдчить про перерозподiл органного кровотоку в органах черевної порожнини при гострому панкреатиту. Пiсля проведеної медикаментозної терапiї об'ємна швидкiсть кровотоку у дослiджуємих судинах, крiм верхньої брижової та селезiнкової артерiї, знижується.
Запропонована схема лiкування хворих на гострий панкреатит дозволяє зменшити кiлькiсть вiдкритих операцiй, пiсляоперацiйну та загальну летальнiсть, проводити ранню корекцiю гемодинамiчних порушень не тiльки в пiдшлунковiй залозi, але й в iнших органах, попереджаючи розвиток полiорганної недостатностi.