Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Степанова Світлана Василівна. Профілактика рецидивів хронічного катарального гінгівіту при ортодонтичному лікуванні аномалій зубних рядів у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Степанова С.В. Профілактика рецидивів хронічного катарального гінгівіту при ортодонтичному лікуванні аномалій зубних рядів у дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Державна установа «Інститут стоматології АМН України», Одеса, 2008.

Встановлена висока розповсюдженість зубощелепних аномалій та їх зв’язок з гігієнічним станом та захворюваннями тканин пародонту. При клініко-лабораторному обстеженні виявлено порушення адаптаційних та захисних механізмів при застосуванні незнімних апаратів при лікуванні аномалій зубних рядів у дітей. Показано, що ортодонтичне лікування дітей на тлі ХКГ сприяє підвищенню рівня протеолітичних ферментів (еластази, катепсинів), збільшенню вмісту МДА та зменшенню функціонального стану АОС. В експерименті на тваринах (60 щурів лінії Вістар) доведено, що профілактичне застосування запропонованого комплексу препаратів попереджує патологічні зміни в кістковій тканині альвеолярного відростка і знижує кількість каріозних порожнин. Установлено, що поєднане застосування запропонованих препаратів за всіми вивчаємими показниками сироватки крові та ротовій рідини були найефективнішими. Доведена висока ефективність застосування комплексу адаптогенів «Біотрит-Дента», «Бактулін», «Мареполіміел» при лікуванні хронічного катарального гінгівіту до та в період ортодонтичного лікування аномалій зубних рядів у дітей.

У дисертаційній роботі представлене експериментально-клінічне обґрунтування рішення актуального наукового й практичного завдання - підвищення ефективності терапії й профілактики рецидивів ХКГ у дітей з аномаліями зубних рядів до початку й у процесі ортодонтичного лікування.

1. Установлено, що поширеність зубощелепних аномалій у дітей м. Дніпропетровська з віком збільшується: з 41,4% (в 6-7 років) до 93% (в 15 років). У 6-7 літніх дітей превалювали аномалії зубних рядів (16,7%), перехресний (11,7%) і дистальний прикуси (10,0). До 12 років значно збільшується кількість дітей з аномаліями зубних рядів (до 21,7%) і дистальним прикусом (до 15,0%). Ця тенденція зберігалася й в 15 літньому віці: дистальний прикус збільшився до 21,4%, а аномалії зубних рядів - до 51,7%.

2. Висока поширеність зубощелепних аномалій у дітей 6-7 літнього віку м. Дніпропетровська супроводжувалася "незадовільним" (65,0%) і "поганим" рівнями гігієни порожнини рота, а також негативно впливала на тканини пародонту: симптом кровоточивості склав 65,1%, запалення - 16,6%. Збільшення з віком частоти зубощелепних аномалій привело до утворення в 12 - 15- літніх дітей зубного каменю (26,7% і 46,7% відповідно) і пародонтальних кишень (1,7%).

3. Розроблено лікувально-профілактичний комплекс для лікування хронічного катарального гінгівіту при скупченості зубів у дітей з використанням препаратів природного походження: «Біотрит-Дента», «Бактулін», «Мареполіміел».

4. Запропонований комплекс в експерименті на тваринах з моделлю пародонтиту показав, що його застосування знижує на 45,2% загальну протеолітичну активність у сироватці крові, на - 41,6% у ротовій рідині, на - 36,7% у гомогенатах ясен; зменшує процеси перекисного окислення ліпідів, що визначається зниженням рівня малонового діальдегіду на 25,5% у сироватці крові, на 49,6% - у ротовій рідині й на 33,2% - у гомогенатах ясен, і підвищує на 23,7% активність ферменту антиоксидантної системи каталази у сироватці крові, на 41,4% -у ротовій рідині, на 33,3% - у гомогенатах ясен.

5. Лікування хронічного катарального гінгівіту у дітей з аномаліями зубних рядів запропонованим комплексом до ортодонтичного лікування сприяє зниженню ступеня запальних процесів у тканинах пародонту (РМА) на 70%. Біохімічні дослідження показали, що застосування даного комплексу сприяє зниженню активності протеолітичних ферментів у ротовій рідині: еластази (на 33,8%) і катепсинів (на 61,8%), підвищенню активності ферменту антиоксидантної системи каталази (на 43,3%), зниженню рівня малонового діальдегіду (на 46,6%).

6. Результати клінічного обстеження дітей через 6 місяців після початку ортодонтичного лікування, що одержували запропонований комплекс до початку ортодонтичного лікування, свідчать про його ефективність при лікуванні й профілактиці рецидивів хронічного катарального гінгівіту. Установлено зниження індексів РМА на 36,7%, проби Шиллєра-Писарєва на 15,8%, індексу кровоточивості - на 41,7% у порівнянні з дітьми, які одержували протизапальну й антимікробну терапію, відповідно на 21,4%, на - 17,0%, і на - 47,5% у порівнянні з контрольною групою.

Публікації автора:

1. Поширеність зубощелепних аномалій та стан порожнини рота у дітей м. Дніпропетровська / О.В. Дєньга, Б.М. Мірчук, В.Н. Горохівський, С.В Степанова // Вісник стоматології. – 2004. - № 2. - С. 74-77. Особистий внесок здобувача складається в клінічному обстеженні, у статистичній обробці матеріалів обстеження, аналізі статистичних даних, участь у написанні статті.

2. Влияние экологических факторов на распространенность зубочелюстных аномалій и их корреляция с заболеваниями тканей пародонта у школьников г. Днепропетровска / О.В. Деньга, Б.Н. Мирчук, Е.Н. Дычко, С.В. Степанова, В.Н. Горохивский, И.В. Ковач, Л.В. Анисимова., В.С. Иванов, И.А. Спичка // Вісник стоматології. - 2004. - № 3. - С. 72-75. Особистий внесок здобувача складається в статистичній обробці матеріалів обстеження, аналізі статистичних даних, участь у написанні статті.

3. Деньга О.В. Коррекция антиоксидантной защиты и перекисного окисления липидов у детей с хроническим катаральным гингивитом во время ортодонтического лечения скученности зубов / О.В. Деньга, С.В. Степанова, Б.Н. Мирчук // Вісник стоматології. - 2006. - № 4. – С. 59-62. Особистий внесок здобувача складається в проведенні лабораторних обстежень, аналізі результатів, їхньої статистичної обробки, участі в написанні статті.

4. Степанова С.В. Применение комплекса симбиотика и средств природного происхождения в лечении и профилактике катарального гингивита при скученности зубов / С.В. Степанова // Актуальні питання клінічної медицини та післядипломної освіти. Наукове видання. - Дніпропетровськ: ІМА-прес.- 2006. - С. 96-97.

5. Патент на корисну модель №23840, Україна, МПК (2006) А61К 6/00. Спосіб лікування хронічного катарального гінгівіту / Деньга О.В., Степанова С.В. - № u200700599; Заявл. 22.01.2007; Опубл. 11.06.2007. – Бюл. № 8.

6. Мірчук Б.Н. Гігієнічний стан ротової порожнини та стан тканин пародонту у дітей зі скупченням зубів / Б.Н. Мірчук, С.В. Степанова // Актуальні питанн профілактики захворювань пародонту та слизової оболонки порожнини рота. Науково-практична конференція. - Київ. - 2007. - С. 69-70. Особистий внесок здобувача складається в проведенні клініко-лабораторних обстежень, аналізі результатів, їхній статистичній обробці, у написанні статті.

7. Деньга О.В. Экспериментальное обоснование коррекции прооксидантно-антиоксидантного статуса у крыс при пародонтите / О.В. Деньга, С.В. Степанова, А.П. Левицкий // Вісник стоматології. - 2007. - № 2. - С. 10-15. Особистий внесок здобувача складається в проведенні клініко-лабораторних обстежень, аналізі результатів, їхній статистичній обробці, участі в написанні статті.