Нешта Вячеслав Васильович. Профілактика і комплексне лікування гнійно-запальних ранових ускладнень в невідкладній абдомінальній хірургії з застосуванням аплікаційних сорбентів : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2009.
Анотація до роботи:
Нешта В.В.Профілактика і комплексне лікування гнійно-запальних ранових ускладнень в невідкладній абдомінальній хірургії з застосуванням аплікаційних сорбентів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.03 – хірургія. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України. - Київ, 2009.
На основі експериментального та клінічного аналізу результатів лікування 361 хворого, що перенесли оперативні втручання на органах черевної порожнини за невідкладними показаннями показана висока ефективність розробленого алгоритму профілактики, який включає в себе застосування аплікаційних сорбентів в попереджені гнійно-запальних ускладнень з боку післяопераційної рани та для лікування ускладнень, що вже розвинулись. Виявлено клінічні і лабораторні показники, що мають найбільшу прогностичну значимість для оцінки можливості нагноєння операційної рани, а також критерії прогнозування напрямку подальшого перебігу гнійно-запального процесу та контролю ефективності застосованих лікувальних заходів. Доведена ефективність комплексного застосування аплікаційних сорбентів для профілактики розвитку гнійно-запальних ускладнень у хворих в ургентній абдомінальній хірургії, а також включення в комплекс лікувальних заходів аплікаційних сорбентів та еубіотичних препаратів. Впровадження програми профілактики, ранньої діагностики та лікувальних заходів дозволило зменшити частоту нагноєння післяопераційної рани в 3,2 рази, летальність – на 3,7% (р<0,05).
В дисертаційній роботі теоретично обґрунтоване та практично вирішене наукове завдання відносно покращення результатів профілактики виникнення гнійно-запальних ранових ускладнень у хворих оперованих з приводу ургентної патології органів черевної порожнини, а також покращення результатів лікування ускладнень в випадку їх виникнення шляхом розробки нових та удосконалення існуючих методик на основі використання аплікаційних сорбентів нового покоління створених з застосуванням нанотехнологій та еубіотичних препаратів.
В результаті вирішення наукового завдання зроблені наступні висновки:
Частота розвитку гнійно-запальних ускладнень з боку операційної рани у хворих в невідкладній абдомінальній хірургії залишається на досить високому рівні складаючи для стаціонарів загально-хірургічного профілю 26,5%, за умови бездоганного дотримання правил асептики та використанні антибіотикопрофілактики за показаннями, що пов’язане з ендогенним характером розвитку ускладнень.
Застосування аплікаційних сорбентів при змодельованому гнійно-запальному процесі в експерименті на щурах дозволяє суттєвим чином покращити результати лікування в порівнянні з контролем. При поєднаному використанні аплікаційних сорбентів та еубіотичних препаратів ефективність лікуваня зростає.
При застосуванні «Метросилу» з «Лінексом» строки очищення ранової поверхні зменшуються в 1,9 разів (t=8,16; р = 0,001), а заживлення відбувається в 1,4 рази (t = 8,856; р = 0,001) швидше в порівнянні з контрольною групою.
Об’єктивними критеріями відображення характеру перебігу ранового процесу є цитоморфологічні зміни ранової поверхні.
Загальна кількість клітинних елементів при неускладненому перебігу післяопераційного періоду в 3,22 рази (р<0,001) переважає кількість клітин у групі хворих з несприятливим перебігом гнійно-запального процесу.
При поєднаному застосуванні аплікаційних сорбентів та еубіотичного препарату «Лінекс» відмічається підвищення рівня лімфоцитів (як відносної (на 30,6%) так і абсолютної (на 40,9%) їх кількості (р<0,05), CD3 (на 24,5%)(р<0,02), зміна регуляторних субпопуляцій Т – лімфоцитів в бік збільшення CD4 (хелперів) на 33,5% (р<0,02) і зниження рівня CD8 (супресорів) на 8,7% (р<0,02). Фагоцитарний індекс в 1,6 разів (р<0,05) у групі хворих, що лікуються за допомогою сорбенту та еубіотика перевищує такий у хворих групи, які отримують традиційне лікування.
Відносні співвідношення субпопуляцій Т – клітинної ланки, імунорегуляторного індексу та фагоцитарна активність лейкоцитів являються прогностичними критеріями сприятливого або несприятливого перебігу ранового процесу та визначають його наслідок.
6. Рівень С – реактивного білка є об’єктивним критерієм, який дозволяє прогнозувати ймовірність виникнення ранових ускладнень з боку післяопераційної рани в ранні строки і оцінити схильність до ускладненого, чи неускладненого перебігу гнійно-запального процесу. При виникненні ускладнень вже на першу добу після операції рівень С – реактивного білка в 2,5 рази (р<0,001) вище ніж в групі з неускладненим перебігом.
Запропонована тактика дозволила в 3,2 рази знизити частоту нагноєння операційних ран в невідкладній абдомінальній хірургії відносно групи контролю (t=3,36; р<0,05), та покращити результати лікування ускладнень в випадку їх виникнення. Тривалість ліжко-дня при застосуванні «Гентаксану» зменшилась на 3,6 діб (р=0,001), «Метросилу» - на 5,1 (р=0,001) та «Сертасилу» на 9,9 діб (р0,001) в порівнянні з контролем.
Публікації автора:
Радзіховський А.П., Знаєвський М.І., Біляєва О.О., Процюк Р.Р., Сюта Л.О., Нешта В.В. Застосування аплікаційного сорбенту „Метроцефасил” для профілактики нагноєння післяопераційної рани при гострому розповсюдженому перитоніті // Acta medica Leopoliensia (Львівський медичний часопис). - 2006. - Т. 12. - №1. - С. 35-37. (здобувачем здійснювався підбір літератури та її узагальнення, дана клінічна характеристика груп, аналізувався отриманий матеріал, підготовка статті до друку).
Біляєва О.О., Нешта В.В., Міхантьєв Д.І. Застосування аплікаційних сорбентів нового покоління в хірургії // Вісник Української медичної стоматологічної академії. Актуальні проблеми сучасної медицини. - 2007 – Т.7. - Випуск 1 – 2 (17 – 18). - С. 52- 55. (здійснювався підбір літератури та її узагальнення, визначені клінічні групи та їх узагальнення, проводилось обстеження хворих аналізувався отриманий матеріал, підготовка статті до друку).
Беляева О.А., Нешта В.В., Михантьев Д.И., Голуб А.А. Опыт диагностики и лечения кисты урахуса в практике хирурга с использованием аппликационных сорбентов // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. -. Книга 1, Вип.16. – Київ, 2007. – С. 54 – 60. (здобувачем особисто проводилось клінічне обстеження хворих, проведено розподіл хворих на групи. Зроблена статистична обробка матеріалу, написана та підготовлена до друку стаття).
Біляєва О.О., Нешта В.В., Ткаченко В.О., Ротко В. П., Тугушев А.С. Аплікаційні сорбенти в комплексі профілактики гнійно-запальних ускладнень в невідкладній хірургії черевної порожнини // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. - 2008. - Випуск 73. - Т. 1. - С. 16- 23. (здобувачем здійснювався підбір літератури та її узагальнення. Проводилось обстеження хворих, визначення клінічних груп хворих, дана їх оцінка, аналіз отриманого матеріалу. Підготовка статті до друку).
Біляєва О.О., Нешта В.В., Тугушев А.С. Вплив еубіотиків на функціональну активність імунної системи в хірургічних хворих з різним характером перебігу ранового процесу в невідкладній абдомінальній хірургії // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім.. П.Л. Шупика. -. Книга 2, Вип.17. – Київ, 2008. – С. 23 – 31. (здобувачем особисто проводилось клінічне обстеження хворих, проведено розподіл хворих на групи. Зроблена статистична обробка матеріалу, написана та підготовлена до друку стаття).
Деклараційний патент України №6356, МПК 7 А61К35/00. Комплексний антимікробний сорбційний препарат Метросил для профілактики хірургічної інфекції та лікування перитоніту, гнійних ран, трофічних виразок, опіків // Біляєва О.О., Голуб О.А., Радзіховський А.П., Невзгляд В.А., Процюк Р.Р., Нешта В.В.- Заявл. 22.06.2004; Опубл. 16.05.2005, Пром. власність. - Бюл. №5. - 2005. (здобувачем проведено патентний пошук, набір та систематизація хворих по групах, аналіз отриманих результатів, підготовка патенту до друку).
Деклараційний патент України № 28103, МПК (2006) А61В17/00. Комплексний сорбційно-протеолітичний препарат Сертасил для лікування гнійних ран, трофічних виразок, опіків // Біляєва О.О., Голуб О.А., Нешта В.В.- Заявл. 12.07.2007; Опубл. 26.11.2007, Пром. власність. - Бюл. №19. - 2007. (здобувачем проведено патентний пошук, набір та систематизація хворих по групах, аналіз отриманих результатів, підготовка патенту до друку).
Біляєва О.О., Міхантьєв Д.І., Нешта В.В. Профілактика нагноєння операційної рани при деструктивних формах холециститу ускладнених перитонітом // Матеріали ХХІ з’їзду хірургів України 5-7 жовтня 2005 р. – Запоріжжя, 2005. – Т.2. - С. 126 - 128. (здобувачем здійснювався підбір літератури та її узагальнення, дана клінічна характеристика груп, аналізувався отриманий матеріал, підготовка статті до друку).
Беляева О.А., Нешта В.В., Процюк Р.Р., Тугушев А.С. Применение аппликационных сорбентов нового поколения в гнойной хирургии // [Тези наук.-практ. конф. за участю міжнародних спеціалістів «Рани м’яких тканин. Проблеми шпитальної інфекції»] // Клин. хирургия. – 2007. – № 11 – 12. – С. 5 – 6. (здобувачем здійснювався підбір літератури та її узагальнення, дана клінічна характеристика груп, аналізувався отриманий матеріал, підготовка статті до друку).
Нешта В.В. Профілактика гнійних ранових ускладнень невідкладної лапароскопії // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. - 2007. - Випуск XIX. - Т. 2. - С. 220- 221.
Нешта В.В. «Рання діагностика гнійних ускладнень з боку операційної рани в невідкладній абдомінальній хірургії». // Тези доповідей 76 міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю «Працюємо, творимо, презентуємо» 26 – 27 квітня 2007р. - Івано-Франківськ, 2007. - C. 86.
Нешта В.В. Ефективність застосування аплікаційних сорбентів в комплексі з еубіотиками для лікування експериментальної гнійної рани // Матеріали ХІІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених 31 березня – 2 квітня 2008р. – Тернопіль, 2008. - С. 52.