Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


133. Сохадзе Давид Іраклійович. Професійний психологічний відбір кандидатів для комплектування підрозділів миротворчих сил: дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / Харківський військовий ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Сохадзе Д.І. Професійний психологічний відбір кандидатів для комплектування підрозділів миротворчих сил. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – психологія праці в особливих умовах. – Харківський військовий університет, Харків, 2004.

Дисертація присвячена проблемі професійного психологічного відбору військовослужбовців для комплектування підрозділів миротворчих сил. В роботі виявлені основні теоретико-методологічні підходи до дослідження професійного психологічного відбору військовослужбовців. Проведено аналіз професійної діяльності військовослужбовців при виконанні миротворчих завдань. Досліджено її цілі, завдання, умови та психологічні особливості. На основі методу професіографії розроблено професіограми основних спеціальностей військовослужбовців миротворчих підрозділів, що дозволило визначити професійно важливі якості необхідні військовослужбовцям при виконанні миротворчих завдань.

Досліджено динаміку професійно важливих якостей з використанням їх психологічних показників, а також рівнів працездатності, що свідчить про адекватність професійного психологічного відбору розробленим професіограмам досліджуваних спеціальностей, а також обґрунтованому комплектуванню миротворчих підрозділів.

Розроблені система, організаційно – методичні рекомендації по професійному психологічному відбору та комплектуванню військовослужбовцями миротворчих підрозділів.

Теоретично обґрунтоване і запропоноване нове вирішення професійного психологічного відбору та комплектування військовослужбовцями миротворчих підрозділів фахівцями-військовослужбовцями контрольного блок-посту зони безпеки та спостерігача припинення ведення вогню і врегулювання взаємовідносин між ворогуючими сторонами.

  1. Професійний психологічний відбір є безперервним керованим процесом, що включає комплекс психодіагностичних заходів щодо виявлення рівня розвитку сукупності професійно важливих якостей особистості та наступного визначення придатності до ефективної професійної діяльності з обраної спеціальності в складі миротворчих сил.

  2. На основі аналізу професійної діяльності військовослужбовців миротворчих підрозділів (запобігання, стримування, регулювання зупинення військових дій між протиборчими сторонами, надання гуманітарної допомоги, роззброювання протиборчих сторін, розмінування території та ін.) встановлено її психологічні особливості: стресогеність, висока психічна напруженість, втома.

  3. Професіографічний аналіз діяльності військовослужбовців миротворчих підрозділів дозволив розробити професіограми фахівців-військовослужбовців контрольного блок-посту зони безпеки та спостерігача припинення ведення вогню і врегулювання взаємовідносин між ворогуючими сторонами, в яких відображено сутність, зміст та вимоги до цих спеціальностей.

  4. Конкретизовано поняття “професійно важливі якості”, яке визначено як інтегровані утворення, що включають у себе взаємозалежні критерії й ознаки та відбивають характер і особливості діяльності військовослужбовців миротворчих підрозділів.

  5. На підставі професіограм визначені професійно важливі якості військовослужбовців досліджуваних спеціальностей (емоційно-вольова стійкість, позитивна мотивація на досягнення успішного результату, а також здатності до: зниження впливу стресогених факторів обстановки, швидкого й оптимального розв’язання поставлених завдань, нормальної і підвищеної адаптації в екстремальних умовах) та обґрунтовані адекватні методи їх дослідження.

  6. Визначено психологічні показники та виявлено динаміку професійно важливих якостей військовослужбовців миротворчих підрозділів, яка мала тенденцію до зростання їх показників в місійний період: ситуативної тривожності, зниження адаптивності та стійкості до стресу, при незначних змінах особистісної тривожності інтелекту та мотиваційних показників і ситуативних змін такої типологічної властивості нервової системи як її сила, що в сукупності призводило до незначного зниження рівня працездатності військовослужбовців.

  7. Розроблені: система професійному психологічному відбору та комплектуванню військовослужбовцями миротворчих підрозділів; організаційно – методичні рекомендації по комплектуванню військовослужбовцями миротворчих підрозділів.

    1. Система включає комплекс заходів: в предмісійний період – з розробки професіограм, діагностування, диференціації відносно професійної придатності, комплектування миротворчих підрозділів, організацію і проведення спеціальної і психологічної підготовки; в місійний період – з комплексного супроводження у процесі виконання миротворчих завдань; в постмісійний період - з проведення комплексної реабілітації, визначення ступеня придатності ексмиротворців для зарахування до резерву миротворчих підрозділів.

    2. Організаційно-методичні рекомендації включають до себе: розподіл кандидатів у миротворчі підрозділи на чотири групи (безумовно придатні, придатні, умовно придатні та непридатні); критерії (сформованості професійно важливих якостей, визначення професійної придатності); психологічне забезпечення виконання миротворчих завдань; розкривається спеціальна психологічна підготовка військовослужбовців для виконання миротворчих завдань в різних ситуаціях; основні заходи та прийоми подолання різних за проявом форм нервово-психічних розладів та стрес-факторів особливих та екстремальних умов професійної діяльності.

    Запропоновані система, організаційно – методичні рекомендації по професійному психологічному відбору та комплектуванню військовослужбовцями миротворчих підрозділів зарекомендували себе, як високоефективні і знайшли своє практичне застосування при формуванні миротворчих підрозділів Грузії і доборі кадрів у дипломатичні представництва. Окремі елементи системи професійно-психологічного відбору та комплектування використовуються в військово-навчальних закладах при підготовці фахівців спеціальних підрозділів силових структур.

    Основні положення і результати дослідження відображені в публікаціях:

    1. Сохадзе Д.І. Психологічні і організаційні особливості формування військових підрозділів миротворчих сил: Збірник наукових праць / Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України, – К., 2003, Т.5 частина 2. – С. 227-232.

    2. Сохадзе Д.І. Методологія і досвід професійного відбору збройних сил: Збірник наукових праць / Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України, – К., 2003, Т.5 частина 4. – С. 315-320.

    3. Сохадзе Д.І. Форми забезпечення системи військово-професійного психологічного відбору військовослужбовців /Актуальні проблеми психології. Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія: Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України /За ред.. Максименка С.Д., Карамушки Л.М. – К., 2003. – Т. 1 частина 10. – С. 115-117.

    1. Сохадзе Д.І. Проблемы, принципы, особенности комплектования и использования военных подразделений миротворческих сил //Локальні війни та збройні конфлікти сучасності: проблеми розвитку теорії і практики: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (12 грудня 2002 року). – К.: 2003. – С. 82-91.

    2. Сохадзе Д.І. Психологічні особливості функцій і завдань діяльності миротворчих підрозділів на сучасному етапі // Шляхи євроінтеграції України: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції Київський міжнародний університет, м. Київ, 17-18 квітня 2004 р. – К., 2004. – С. 224-231.