Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Костельна Любов Іванівна. Професійна підготовка студентів вищих професійних училищ в умовах модульної технології навчання: Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Тернопільський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. - Т., 2002. - 195арк. + дод. 147арк. - Дві кн. одиниці. - Бібліогр.: арк. 174-195.



Анотація до роботи:

Костельна Л.І. Професійна підготовка студентів вищих професійних училищ в умовах модульної технології навчання. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. - Тернопільський державний педагогічний університет імені В.Гнатюка, Тернопіль, 2002. Розкрито педагогічні умови підвищення якості професійної підготовки студентів вищих професійних училищ. Досліджено навчальний процес. На основі індивідуалізації і диференціації розроблено методику впровадження модульної технології навчання, яка включає комплекс форм, методів і прийомів, що спрямовані на підвищення якості професійної підготовки студентів вищих професійних училищ. Обґрунтовано можливості поєднання модульного навчання з контекстним при застосуванні різнорівневого рейтингового контролю та 12-ти бальної шкали оцінювання.

1. Розпочаті на етапі будівництва державності України соціально-економічні і політичні перетворення вимагають перебудови існуючої системи професійно-технічної освіти. Поява вищих професійних училищ стала об'єктивною необхідністю.

Аналіз теорії і практики підготовки студентів показав наявність тенденції відставання професійно-технічної освіти від сучасних вимог виробництва та сфери послуг.

Навчально-виробничий процес у вищих професійних училищах організовують і здійснюють, як правило, ті ж викладачі і майстри виробничого навчання, що працювали в професійно-технічних училищах. Вони використовують, в основному, репродуктивні форми і методи навчання, які не сприяють формуванню ініціативи, самостійності і творчості у майбутніх молодших спеціалістів і робітників високої кваліфікації. Розв'язання проблем в системі професійної підготовки студентів стане можливим завдяки зміни типу навчання, використанні нових освітніх технологій.

2. Теоретичний аналіз науково-методичної літератури показав, що проблеми, які загострилися на етапі перебудови системи професійно-технічної освіти, досліджені недостатньо. Необхідні педагогічні умови для вдосконалення професійної підготовки студентів вищих професійних училищ можуть бути створені при впровадженні у навчальний процес модульної технології. При цьому необхідно забезпечити діяльнісний підхід до навчання, в основі якого в комплексі використовуються ідеї контекстного навчання, різнорівневий рейтинговий контроль та дванадцятибальна шкала оцінювання. Такий підхід сприяє ефективному формуванню у студентів вищих професійних училищ самостійності, активності, творчої пізнавальної діяльності, елементів професійної компетентності і готовності в умовах виробництва набувати нові знання; здійсненню вибору найбільш результативних способів навчання, створенню авторських методик і прийомів професійної діяльності.

3. Основним комплексним заходом підвищення якості професійної підготовки студентів вищих професійних училищ є експериментальна модульна технологія вивчення професійних дисциплін, яка забезпечила реалізацію таких педагогічних умов:

- поєднання можливостей модульного і контекстного навчання, що дозволяло використовувати пошуково-творчі і дослідницькі методи та прийоми навчання, адаптовані до умов конкретних навчальних і навчально-виробничих задач і завдань. Контекстне навчання, яке виникло на противагу традиційному, базується безпосередньо на логіці (контексті) професійної діяльності, трансформуючи її в систему практичних завдань, забезпечує можливість студентові оволодіти структурою професійної діяльності;

- диференціація і інтеграція навчання, робота малими групами, тьюторське навчання, що дозволяло активно включати студентів у самостійну творчу навчальну і навчально-виробничу діяльність;

- індивідуалізація професійного навчання з врахуванням рівня підготовки кожного студента, шляхом підбору темпів його просування у навчанні і ефективного шляху досягнення навчальної мети, взаємодії викладача і майстра виробничого навчання.

- створення мотиваційної основи на початку вивчення кожного модуля і кожного навчального елемента в модулі, яка сприяє активному включенню студентів у пошуково-творчий навчальний і навчально-виробничий процес;

- широке застосування різнорівневих професійно-орієнтованих завдань і задач, що забезпечують послідовне в умовах контекстно-модульного навчання зростання рівня вмінь і навичок студентів з наступним аналізом результатів їх виконання і розв'язання;

- застосування системи різнорівневого рейтингового контролю, пов'язаного єдиною дидактичною ціллю в модулі і забезпеченого системою критеріїв і показників;

- розробку і впровадження дванадцятибальної шкали оцінювання, що стимулює навчальну ініціативу студентів, їх самостійну пізнавальну творчу діяльність і дозволяє повніше і об'єктивніше вимірювати і оцінювати навчальні досягнення.

4. Структура модульної технології вивчення професійних дисциплін передбачає цільову програму діяльності, дидактичні модулі, банк інформації кожного модуля, методичні рекомендації та вказівки викладачам і студентам з організації модульного вивчення професійних дисциплін, завдання для самостійного вивчення студентами матеріалу. У розробленій експериментальній методиці для вимірювання і оцінювання рівня знань при вивченні професійних дисциплін було обґрунтовано чотири основних і три додаткових критерії та їх показники. Основними критеріями є: спрямованість особистості студента на майбутню професійну діяльність; рівень теоретичних знань; рівень практичної навчально-виробничої діяльності; темпи наближення до максимально можливого результату. Додатковими показниками навчального процесу є традиційні, діючі в системі професійно-технічної освіти: абсолютна успішність, якість знань і середній бал.

5. Аналіз результатів проведеного педагогічного експерименту свідчить:

Спрямованість особистості студентів на майбутню професійну діяльність в експериментальних групах збільшилась з 4.33 на початку експерименту до 4.49 на завершальній стадії експерименту. У контрольних групах показники критерію зросли з 4.34 до 4.40. Рівень теоретичних знань студентів експериментальних груп зріс на 32 % і оцінюється як "високий". У контрольних групах - тільки на 8 %.

Рівень навчально-виробничої діяльності у студентів експериментальних груп зріс на 35 %. В контрольних групах тільки на 3.8 %. На завершення експерименту показники цього критерію в експериментальних групах виявились вищі, ніж в контрольних на 29.7 %.

За критерієм "темпи наближення до максимально можливого результату" показники експериментальних груп у кінці експерименту виявились вищі показників контрольних (більш, як в 5 разів).

На основі проведеного дослідження нами запропоновано такі практичні рекомендації:

- для підвищення якості професійного навчання молодших спеціалістів доцільно впроваджувати модульну, поєднану з діяльнісним підходом технологію навчання, яка передбачає систему різнорівневого рейтингового контролю на основі дванадцятибальної шкали оцінювання;

- розробку модульної технології уніфікувати за галузями промисловості і сфери послуг, дотримуючись при цьому умов, обґрунтованих у проведеному дослідженні;

- до процесу розробки модульної технології залучати викладачів та майстрів виробничого навчання проводячи, за необхідністю, їх допідготовку.

Результати дослідження можуть бути використані в навчальних закладах системи професійно-технічної освіти, технікумах і коледжах, які готують молодших спеціалістів, а також в системі підготовки і перепідготовки робітничих кадрів.

Наше дослідження не вичерпує всіх проблем удосконалення професійного навчання студентів вищих професійних училищ. Перспективними є дослідження особливостей модульної технології вивчення дисциплін соціально-гуманітарного циклу. Необхідні дослідження в сфері підготовки педагогічних кадрів для роботи у вищих професійних училищах в умовах модульних технологій навчання. Актуальним є питання впровадження дванадцятибальної шкали оцінювання в системі професійно-технічної освіти.

Публікації автора:

1. Костельна Л.І. Діяльність педагога у процесі організації модульного навчання // Вісник ЖПУ. - Житомир. - 2000- Випуск 6. - С.255-256.

2. Костельна Л.І. Модульна організація навчального процесу у вищих професійних училищах // Теоретичні питання освіти та виховання: Збірник наукових праць КДЛУ. - К. - 2000. - С. 146-148.

3. Костельна Л.І. Контекстно-модульна технологія навчання як умова формування професійних умінь учнів вищих професійних училищ // Науковий вісник ЧУ.: Педагогіка та психологія. - ЧНУ. - 2000. - В. 99. - С.80-83.

4. Костельна Л.І. Педагогічні проблеми формування практичних вмінь і творчої самостійності студентів вищих професійних училищ // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. - К. - 2001. - В. 5. - С.349-353.

5. Костельна Л.І. Контекстно-діяльнісний підхід до професійного навчання // Нові інформаційні технології навчання в навчальних закладах України: Педагогічні науки. - Одеса. - 2001. - №8. - С.49-54.

6.Сверида Б.В., Костельна Л.І. Дидактичне забезпечення модульної технології навчання // Нові технології навчання: Науково-методичний збірник. - К. - 2001. -Вип.29.-С.З-7.

7. Костельна Л.І. Теоретичні аспекти сучасних нових технологій при підготовці фахівців // Науковий вісник Чернівецького національного університету: Педагогіка та психологія. - Чернівці. - 2001. - Вип. 100.

8. Костельна Л.І. Професійна підготовка студентів вищих професійних училищ в умовах модульної технології навчання // Наукові записки. - Тернопіль: ТДПУ. -2002. - № 2. - С. 45-47

9. Костельна Л.І. Педагогічні проблеми практичної підготовки учнів вищих професійних училищ в умовах нових технологій навчання //Сучасні педагогічні інновації у підготовці і післядипломній освіті педагогічних працівників: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. - Черкаси. - 2000. - С.99-102.

10. Сверида Б.В., Костельна Л.І. Формування творчої самостійної діяльності студентів в умовах модульно-рейтингової технології навчання // Підвищення якості підготовки фахівців шляхом інтеграції навчання і наукових досліджень: Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-методичної конференції. - Полтава. - 2001. -С.212-216.

11. Костельна Л.І., Храбатин Р.І. Дистанційне навчання - реальність XXI століття // Методологічні та організаційні аспекти навчального процесу: фундаментальна підготовка фахівців; технологія дистанційного навчання: Збірник матеріалів VIII науково-методичної конференції. - Івано-Франківськ. - 2002. - С.96-102.