Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Гойсюк Світлана Миколаївна. Продуктивність озимого ріпака залежно від особливостей та агротехніки вирощування в умовах південної частини Західного Лісостепу України : Дис... канд. наук: 06.01.09 - 2003.



Анотація до роботи:

Гойсюк С.О. Продуктивність озимого ріпака залежно від сортових особливостей та агротехніки вирощування в умовах південної частини Західного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. Вінницький державний аграрний університет. Вінниця, 2003.

Визначено кращі сорти озимого ріпака для одержання найбільш підвищеного збору харчової олії з одиниці площі та для реалізації на світовому ринку на харчові та кормові цілі. Встановлено оптимальний спосіб сівби озимого ріпака для умов зони та розроблена система удобрення озимого ріпака, яка дозволила підвищити екологічність насіння та зменшити частку використання мінеральних (синтетично одержаних) добрив в технології вирощування культури.

Найвищий рівень урожайності насіння озимого ріпака (3,09 і 3,40 т/га) забезпечили сорти Свєта та Галицький при сівбі звичайним рядковим способом (15 см) з внесенням під основний обробіток ґрунту органічного добрива екогран в нормі 1,0 т/га з послідуючим весняним підживлення азотними добривами в дозі N150.

В дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо підвищення продуктивності та якості насіння озимого ріпака залежно від сортових особливостей та агротехніки вирощування в умовах південної частини Західного Лісостепу України. Наукове завдання вирішене шляхом встановлення кращих сортів та оптимального способу їх сівби в умовах регіону. Підвищена якість насіння одержана за рахунок сортових особливостей озимого ріпака і зменшення кількості використання синтетичних мінеральних добрив шляхом застосування в основному удобренні цієї культури органічного добрива екогран.

  1. Зимостійкість та збереженість рослин до періоду збирання залежала від сортових особливостей культури, способу сівби та системи удобрення озимого ріпака. Кращі показники (межах 63,9 – 65,7 %) були в сортів Свєта та Галицький при звичайному рядковому способі сівби та внесенні в основне удобрення екограну в нормі 1,0 т/га і весняному підживленні в нормі N150.

  2. Застосування органічного добрива екогран в нормі 1,0 т/га + N150 при звичайному рядковому способі сівби озимого ріпака підвищувало максимальну площу листкової поверхні культури на 0,83 – 2,33 тис. м2/га і накопичення сухої речовини на 0,25 – 0,62 т/га порівняно із внесенням норми мінеральних добрив (N176 P96 K36), що розраховувалась на запрограмований урожай, внаслідок чого сорти озимого ріпака в умовах регіону формували підвищені показники чистої продуктивності фотосинтезу (4,96 – 5,48 г/м2 за добу) та фотосинтетичного потенціалу (2,357 – 2,570 млн. м2 дн./га) посівів.

  3. Сівба озимого ріпака звичайним рядковим способом при внесенні екограну в нормі 1,0 т/га + N150 підвищує коефіцієнт використання ФАР до рівня 1,77 – 2,08 %, що більше порівняно із варіантами контролю (N176 P96 K36) залежно від сорту на 0,04 – 0,09 %.

  4. Сівба озимого ріпака широкорядним способом в погодно-кліматичних умовах, що забезпечують його високий відсоток перезимівлі, знижує вартість технологічної операції боротьби з бур’янами на 113,85 грн/га.

  5. Внесення органічного добрива екогран в нормі 1,5 т/га та міжрядні розпушування ґрунту при широкорядному способі сівби підвищують біологічну активність ґрунту на 73 мг/м2год за виділенням СО2 порівняно із нормою мінеральних добрив (N176 P96 K36), розрахованою на запрограмований урожай озимого ріпака.

  6. Найвищий рівень врожайності озимого ріпака (3,09 – 3,40 т/га) в умовах південної частини Західного Лісостепу України забезпечують сорти Свєта та Галицький при сівбі їх звичайним рядковим способом з шириною міжрядь 15 см. А внесення в основне удобрення органічного добрива екогран в нормі 1,0 т/га + N150 спроможне не тільки діяти на урожайність озимого ріпака на рівні норми мінерального добрива, розрахованої на запрограмовану урожайність, а й суттєво підвищувати продуктивність цієї сільськогосподарської культури.

  7. Кращий коефіцієнт водоспоживання (928,68 м3/т) встановлено в посівах сорту Галицький при сівбі його звичайним рядковим способом та застосуванні в системі удобрення озимого ріпака екограну в нормі 1,0 т/га + N150.

  8. Оптимальні технологічні показники якості насіння для харчових і кормових цілей має сорт Свєта, олійність якого становить 44,3 – 44,8 % при вмісті в олії ерукової кислоти в межах 1,52 -1,59 % та в шроті глюкозинолатів – 14,31 – 14,38 мкмоль/г.

  9. Енергетична оцінка систем удобрення озимого ріпака показала, що при застосуванні екограну в нормі 1,0 т/га + N150 коефіцієнт енергетичної ефективності технології вирощування озимого ріпака підвищується на 0,07 порівняно із внесенням норми мінеральних добрив (N176 P96 K36), розрахованої на запрограмований урожай. За економічною ефективністю, сівба сортів озимого ріпака Свєта і Галицький звичайним рядковим способом забезпечує в умовах регіону рентабельність вирощування культури в межах 115,9 – 126,17 %.

Публікації автора:

  1. Гойсюк С.О. Біологічні властивості озимого ріпака та його продуктивність при застосуванні екологічно чистих добрив // Праці науково-виробничої конференції „Оптимізація структури агроландшафтів і раціональне використання ґрунтових ресурсів”. – К.: 2000. – С. 84 – 85.

  2. Бахмат М.І., Гойсюк С.О. Зимостійкість озимого ріпака в умовах південної частини Західного Лісостепу України // Зб. наук. пр. Подільської державної аграрно-технічної академії. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2001. – Вип. 9, - С. 7 – 9. (автором одержано та узагальнено результати досліджень і підготовлено статтю до друку)

  3. Гойсюк С.А. Использование экограна в качестве предпосевного удобрения озимого рапса в условиях южной части Западной Лесостепи Украины // Сб. науч. тр. Международной конференции посвященной 30-летию научно-исследовательского института крупяных культур. – Каменец-Подольский: Абэтка, 2002. – С. 257 – 260.

  4. Гойсюк С.О. Енергетичний аналіз та економічна ефективність технології вирощування озимого ріпака в умовах південної частини Західного Лісостепу України // Вісник Львівського державного аграрного університету: Агрономія. - 2003. - № 7. – С. 423 – 429.

  5. Гойсюк С.О. Вплив способів сівби і норм добрив на збереженість рослин та урожайність озимого ріпака в умовах південної частини Західного Лісостепу України // Корми і кормовиробництво. – Вінниця: Тезис, 2003. - № 50. – С. 100 – 105.

  6. Гойсюк С.О. Використання енергії сонячної радіації посівами озимого ріпака в умовах південної частини Західного Лісостепу України // Корми і кормовиробництво. – Вінниця: Тезис, 2003. - № 51. – С. 221 – 226.