Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Трибрат Руслан Олександрович. Продуктивні якості закономірності формування ліній та родин свиней породи дюрок української селекції : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Херсонський держ. аграрний ун-т. - Херсон, 2005.



Анотація до роботи:

Трибрат Р.О. Продуктивні якості та закономірності формування ліній та родин свиней породи дюрок української селекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2005.

Дисертація присвячена визначенню особливостей формування генеалогічної структури стада свиней породи дюрок української селекції (ДУС) та їх продуктивних якостей.

Узагальнено результати селекції свиней породи дюрок при чистопорідному розведенні в процесі створення нової генеалогічної структури племінного стада ВАТ „Племзавод „Степной” та нового типу породи дюрок української селекції в цілому. Встановлена ефективність нових ліній і родин при внутрішньопорідній селекції.

Виконаними дослідженнями розширені теоретичні уявлення про механізм породоутворюючого процесу та формування генеалогічної структури і константності породи. Визначені особливості імуногенетичних показників крові тварин різних ліній та родин, що було використано для аналізу структури породи.

Проведено зоотехнічну та економічну оцінку використання тварин різних ліній та родин, та визначено їх роль у подальшому удосконаленні породи, розроблено науково-обґрунтовані пропозиції виробництву щодо використання наявної генеалогічної структури стада.

Використання сформованої генеалогічної структури забезпечує ефективність ведення селекційно-племінної роботи з новим типом породи, що не потребує залучення інших популяцій породи.

У результаті проведених досліджень по визначенню продуктивних якостей і закономірностей формування ліній та родин свиней породи дюрок української селекції можна зробити такі висновки:

1. В результаті цілеспрямованої селекційно-племінної роботи, шляхом відбору та підбору за відтворювальними якостями поряд із збереженням високих відгодівельних та м’ясних якостей в умовах ВАТ „Племзавод „Степной” сформовано 5 нових ліній, в основу яких закладено генотипи тварин американської, чеської, англійської та датської селекції. Сформовані лінії склали генеалогічну структуру нового заводського типу свиней породи дюрок (ДУС) і за показниками продуктивності відповідають рівню кращих світових аналогів, а за багатоплідністю перевищують їх.

2. Лінія Далекого сформована на основі поєднання генотипів американської та чеської селекції, лінії Бистрого - в результаті поєднання чеської, американської та англійської селекції, Степного - на основі поєднання генотипів чеської, американської та англійської популяцій, Вітаміна – на основі генотипів чеської, американської і датської селекції, Дерзкого – в результаті поєднання генотипів чеської, англійської та датської популяцій.

3. В результаті імуногенетичного тестування встановлено, що для нових ліній заводського типу свиней породи дюрок української селекції типовими були генотипи А-- (за винятком тварин лінії Дерзкого), Ваа (за винятком тварин лінії Бистрого), Fb/Fb (80,6-100,0%), Gb/Gb, Ha/H-. Відсутність гомозиготних по алелю Еaeg кнурів вказує на те, що плідники породи дюрок з такими генотипами елімінуються в процесі інтенсивного штучного добору.

4. Парування між собою тварин з високим ступенем генетичної дистанції може бути передумовою виникнення в потомства ефекту гетерозису, тому результати досліджень повинні бути враховані в подальшій племінній роботі зі стадом. З цією метою слід інтенсивно використовувати кнурів лінії Дерзкого ( частка крові датської селекції).

5. За відтворювальними якостями тварини сформованих ліній переважали свиней вихідних ліній: за багатоплідністю на 0,83 гол., за кількістю поросят при відлученні на 0,81 гол. Серед нових ліній найвищі показники мали свиноматки лінії Далекого (багатоплідність 11,61 гол., % збереженості 93,1%, р>0,95).

6. За відгодівельними якостями вірогідної різниці між показниками тварин різних ліній нового типу не встановлено. Вік досягнення 100 кг у потомків кнурів склав 178 днів, середньодобовий приріст 745 г, витрати корму на 1 кг приросту 3,65 корм. од. За м’ясними якостями вірогідної різниці між показниками тварин різних ліній нового типу не визначено. Встановлено зменшення товщини шпику над 6-7 грудним хребцем у тварин нового типу (ДУС) порівняно з тваринами вихідного поголів’я на 0,6 мм (р<0,95).

7. Встановлено високий від’ємний зв’язок між середньодобовим приростом тварин на відгодівлі та витратами корму на 1 кг приросту, середній зв’язок між віком досягнення живої маси 100 кг та витратами корму на 1 кг приросту, середній від’ємний зв’язок між забійним виходом та товщиною шпигу над 6-7 грудним хребцем. Найменший кореляційний зв’язок (-0,06) встановлено між віком досягнення живої маси 100 кг та забійним виходом тварин. Визначено коефіцієнти кореляції: між кількістю поросят на час відлучення з багатоплідністю (+0,72), між молочністю свиноматок та масою гнізда при відлученні (+0,81).

8. Встановлено, що м’ясо свиней нового селекційного досягнення за шкалою оцінки відповідає високій та нормальній якості. Так, у середньому вміст протеїну у м’ясі тварин сформованих ліній становив 21,36%, а жиру - 3,93%, що свідчить про високу його якість.

9. Прибуток від реалізації додатково отриманого приплоду в розрахунку на 1 основну свиноматку нового заводського типу свиней породи дюрок української селекції (ДУС) з підвищеними відтворювальними якостями при 2,05 опоросах за рік становить 1215 грн.

10. Для підвищення ефективності племінної роботи з новим заводським типом ДУС та з породою в цілому при підборі необхідно використовувати тварин отриманих в результаті поєднання різних географічних популяцій, що забезпечує гетерогенний підбір при чистопорідному розведенні та підвищує продуктивність тварин.

11. Подальше удосконалення породи дюрок можливе при цілеспрямованому використанні тварин нових ліній заводського типу, за умови обов’язкового врахування їх генетичної подібності. Особливого значення при цьому набуває використання тварин лінії Дерзкого, науково-обґрунтоване застосування яких дасть можливість підтримувати достатньо високий відсоток генетичного поліморфізму як у стаді, так і у породі в цілому без залучення крові тварин інших географічних популяцій.

Публікації автора:

  1. Топіха В.С., Волков А.А., Трибрат Р.О. Характеристика генеалогічної структури свиней породи дюрок української селекції // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв. Редакційно-видавничий відділ МДАУ. - Вип. 2, - 2001. – С. 107-110. (Експериментальна частина).

  2. Трибрат Р.О. Порода дюрок та її удосконалення в умовах України // Вісник аграрної науки Причорномор'я. - Миколаїв. Редакційно-видавничий відділ МДАУ. 2002.-Вип. З.-С. 194-197.

  3. Топіха В.С., Волков А.А., Трибрат Р.О. Характеристика генеалогічної структури свиней породи дюрок української селекції // Тваринництво України, 2002. - №2. – С. 11-13. (Експериментальна частина).

  4. Топиха В., Герасименко В., Волков А., Луговой С., Трибрат Р. Иммуногенетические параметры свиней породы дюрок украинской селекции и крупной белой // Свиноводство, 2003. - №1. – С. 6-8. (Аналітична частина).

  5. Трибрат Р.О. Імуногенетична характеристика стада свиней породи дюрок ВАТ "Племзавод Степний" // Вісник Сумського НАУ. - Суми. ВАТ Сумська обласна друкарня, "Козацький вал". - 2003. - Вип. 7. - С. 241-246.