Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Судова влада, прокурорський нагляд, організація правоохоронної діяльності, адвокатури


Мельник Олег Володимирович. Проблеми прокурорського нагляду за додержанням законів при розслідуванні вимагань: дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2006.



Анотація до роботи:

Мельник О.В.Проблеми прокурорського нагляду за додержанням законів при розслідуванні вимагань. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.10 –судоустрій; прокуратура та адвокатура. - Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. - Харків, 2006.

Робота присвячена прокурорському нагляду за додержанням законів органами, які провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство у справах про вимагання. Досліджуються предмет та об’єкти, завдання й повноваження прокурора по нагляду за додержанням законів органами, які провадять ОРД, дізнання та досудове слідство; розроблено тактику й методику прокурорсько-наглядової діяльності у справах про вимагання; запропоновані шляхи оптимізації та критерії оцінки роботи прокурора на досудовому слідстві.

Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення Законів України «Про прокуратуру», «Про оперативно-розшукову діяльність», КПК України, наказів Генерального прокурора України.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, що полягає в розробці основних теоретичних положень і практичних питань прокурорського нагляду за додержанням законів при розслідуванні вимагань. Зроблено, зокрема, такі висновки:

1. Прокурорський нагляд за додержанням законів на досудовому слідстві обмежений спеціальними (особливими) предметом та об’єктами нагляду, завданнями й повноваженнями прокурора в цій сфері діяльності. Завдання прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять ОРД, дізнання та досудове слідство, у загальному вигляді сформульовані КПК України, Законами України «Про прокуратуру», «Про оперативно-розшукову діяльність» ; спеціальні завдання визначені КПК України стосовно окремих стадій та етапів досудового слідства, а окремі виникають під час застосування прокурором правових засобів нагляду за законністю конкретних дій і рішень органів дізнання та досудового слідства.

2.Поєднання прокурором на досудовому слідстві таких взаємовиключних функцій, як здійснення нагляду та кримінального переслідування, не відповідає конституційному призначенню органів прокуратури. Пропонується позбавити прокурора повноважень, спрямованих на здійснення кримінального переслідування, за рахунок підсилення відомчого контролю на досудовому слідстві.

3. Методика прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які здійснюють ОРД, дізнання та досудове слідство – це заснована на досягненнях науки та практики система певних правил, технічних прийомів і положень, які реалізуються прокурором шляхом наданих йому законом повноважень, спрямованих на оптимальні способи застосування методу пізнання конкретної оперативно-розшукової справи, матеріалу перевірки або кримінальної справи через їх попереднє сприйняття й накопичення запасу знань, достатніх для забезпечення нагляду за додержанням законів зазначеними органами.

4.Тактика прокурорської діяльності – система наукових положень і рекомендацій щодо організації та здійснення нагляду за додержанням законів на досудовому слідстві, з огляду на завдання, покладені на прокурора, з урахуванням наглядової ситуації, що складається, з метою досягнення визначеного законом результату. Складниками тактики прокурорсько-наглядової діяльності є загальні, спеціальні, а також окремі приписи щодо здійснення останньої..

5.Прокурорсько-наглядова ситуація – певне положення (становище), яке визначається сукупністю й характером інформації, що є в розпорядженні прокурора на відповідному етапі нагляду за розслідуванням конкретної кримінальної справи, а також діями й рішеннями уповноважених осіб органів, які здійснюють ОРД, дізнання та досудове слідство, стосовно виконання ними кримінально-процесуального та іншого законодавства.

6.Оптимізація прокурорського нагляду за законністю дій і рішень органів, які здійснюють ОРД, дізнання й досудове слідство, має відбуватися в таких напрямках : 1)дослідження співвідношення прокурорського нагляду, відомчого й судового контролю як способів забезпечення законності на досудовому слідстві з метою досягнення його найбільшої оптимальності; 2)визначення критеріїв оцінки ефективності цієї діяльності прокурора.

7.Критеріями оцінки ефективності діяльності прокурора по нагляду за додержанням законів органами, які провадять ОРД, дізнання та до судове слідство, є: 1)повнота і своєчасність використання прокурором повноважень, спрямованих на попередження й усунення порушень закону; 2)принциповість в усуненні порушень закону та 3) неупередженість при притягненні винних осіб до відповідальності. Названі критерії мають знайти відбиття у адекватних кількісних і якісних показниках діяльності прокурора по кожному матеріалу і кримінальній справі, що перебувають у провадженні вказаних органів.

8.Внесено пропозиції, спрямовані на вдосконалення Законів України «Про прокуратуру», «Про оперативно-розшукову діяльність», КПК України щодо оптимізації повноважень прокурора в дослідчому кримінальному процесі, досудовому слідстві, а також в організації прокурорського нагляду за дотриманням законів органами, які провадять ОРД, дізнання та досудове слідство.

Зокрема, з метою вдосконалення чинного законодавства й організації прокурорського нагляду за додержанням законів названими органами, пропонується внести наступні зміни та доповнення :

а)до Закону України «Про прокуратуру»:

- у гл. 2 Закону «Про прокуратуру» («Нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство») закріпити наглядові повноваження прокурора в зазначеній галузі, спрямовані на виявлення й усунення порушень закону. Це стосується перш за все права прокурора безперешкодно (за посвідченням) входити у приміщення органів, які провадять ОРД, дізнання та досудове слідство; мати доступ до документів та матеріалів, необхідних для проведення перевірки; викликати посадових осіб і громадян; вимагати від них усних або письмових пояснень щодо порушень закону; порушувати в установленому законом порядку дисциплінарне провадження; вносити подання до державних органів і посадовим особам про усунення порушень закону й умов, що їм сприяли;

- частину 1 ст.29 викласти в такій редакції : «Предметом нагляду є додержання органами дізнання та досудового слідства під час прийняття процесуальних рішень і вчинення процесуальних дій положень Конституції України, КПК України, інших законодавчих актів, міжнародно-правових договорів та угод, учасником яких є Україна».

б) до КПК України – доповнити :

- статтю 227 - правом прокурора виключати той чи інший доказ із системи доказів по справі як неприпустимий;

- частину 1 ст.97 - обов’язком прокурора, слідчого, органу дізнання приймати не тільки заяви й повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, а й предмети й документи, пов’язані з викладеними в заявах і повідомленнях фактами. Одночасно у ч.1 ст.95 - зробити посилання на необхідність складання протоколу одержання таких предметів і докуменетів;

- надати право слідчому й дізнавачу при проведенні перевірки повідомлення про злочин виконувати окремі слідчі дії по закріпленню слідів злочину і встановленню особи, яка його вчинила (огляд місця події, освідування, призначення судової експертизи тощо), про що складати відповідні протоколи;

- ст.114-1 - правом начальника слідчого відділу скасовувати незаконні постанови слідчого про зупинення досудового слідства, а у випадках виявлення інших незаконних і необгрунтованих постанов – невідкладно звертатися з мотивованим поданням до прокурора про скасування таких постанов.

в) що стосується Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»: доповнити ст.14 такими суб’єктами нагляду, як прокурори міст, районів та прирівняних до них;

г) до наказів Генерального прокурора України:

- внести зміни до п.5.1 наказу Генерального прокурора України № 4 гн від 19.09.05 р. «Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів органами, які проводять дізнання та досудове слідство», передбачивши щоденне проведення перевірок законності затримання підозрюваних та їх утримання в місцях тимчасового обмеження свободи громадян;

Публікації автора:

1.Мельник О.В. Прокурорський нагляд за правильністю кримінально-правової кваліфікації вимагання // Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ. – 2002.-Вип.18.-С.104-109.

2.Мельник О.В.Особливості застосування законодавства про відповідальність за вимагання // Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ.- 2002.-Вип.19.-С.24-28.

3.Мельник О.В.Форми та методи прокурорського нагляду за додержанням законів органами досудового слідства при розслідуванні справ про вимагання //Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ.- 2003.-Вип.23.-С.66-70.

4.Мельник О.В.Сутність прокурорського нагляду за дотриманням законів при розслідуванні вимагань //Вісн. Нац. ун-ту внутр. справ.- 2004.-Вип.28.-С.20-23.

5.Мельник О.В.Використання результатів оперативно-розшукових заходів у процесі доказування у справах про вимагання //Вісн. прокуратури.-2006.-№ 2.-С.95-100.

6.Мельник О.В. Прокурорський нагляд як засіб забезпечення економічної безпеки в сучасних умовах //Шлях України до економічної безпеки : Матер.наук.-практ.конф.- МВС України, Нац. ун-т внутр. справ, 16-17.04.04р.- Х.: Нац.ун-т внутр.справ,2004.- С.79-80.

7.Мельник О.В. Проблеми прокурорського нагляду за розслідуванням службових злочинів, поєднаних із вимаганням // Проблеми запобігання службовим злочинам у сфері господарської діяльності : Матер.наук.-практ.семінару.-К - Х:Юрінком Інтер, 2005.-С.160-163.

8.Мельник О.В.Прокурорський нагляд за законністю прийняття рішення слідчим про притягнення особи як обвинуваченого //Право обвинуваченого на кваліфікований захист та його забезпечення : Матер.міжнар.наук.-практ.семінару 1-2.12.2005 р. - Х-К.: 2006.-С.170-173.