Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Капліна Галина Анатоліївна. Проблеми правового регулювання оплати праці у : Дис... канд. наук: 12.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Капліна Г.А Проблеми правового регулювання оплати праці у ринкових умовах України і шляхи їх вдосконалення – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Харківський національний університет внутрішніх справ, м. Харків, 2009 р.

Дисертація присвячена дослідженню проблем правового регулювання оплати праці у ринкових кризових умовах, а також виробленню пропозицій, спрямованих на їх подолання.

Визначене поняття оплати праці, заробітної плати та винагороди за працю як категорій трудового права, виявлене співвідношення цих категорій. Обґрунтовані пропозиції щодо законодавчого закріплення принципів оплати праці. Досліджено заохочувальний способ правового регулювання оплати праці у сучасних умовах; розроблені пропозиції з його законодавчого закріплення. Досліджені державні гарантії в оплаті праці, і внесені пропозиції з удосконалення їх правового регулювання. Доведено, що у сучасних умовах роль та значення способів державного регулювання не зменшується. Досліджені та сформульовані правові підходи з удосконалення колективно-договірного та індивідуально-договірного регулювання оплати праці.

У дисертації подане теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке виявляється у вирішенні проблем регулювання відплатності найманої праці, вдосконаленні понятійного апарату і формулюванні науково-практичних рекомендацій, які мають бути покладені в основу якісного перетворення механізму правового регулювання оплати праці у сучасних кризово-ринкових умовах.

1. Інститут оплати праці не містить належного юридичного інструментарію, що виявляється у безсистемному застосуванні термінів «оплата праці», «заробітна плата», «винагорода за працю» без чіткого їх розмежування. Вказаний недолік має бути усунений у новому Трудовому Кодексі України шляхом закріплення відповідних термінів.

2. Оплата праці включає всю сукупність виплат, які можуть належати працівнику у процесі здійснення ним трудової діяльності. Дефініцію оплати праці у трудовому законодавстві доцільно закріпити у такій редакції: «Оплата праці – це система правовідносин, спрямованих на забезпечення грошових виплат роботодавцем працівнику, тарифікацію і нормування праці відповідно до законодавства, колективних договорів, угод, локальних нормативних актів і трудового договору».

3. Заробітна плата є складовою частиною оплати праці. Визначення заробітної плати через категорію «винагорода» не виражає її правову природу та суперечливе по суті. У ринкових умовах заробітна плата має обов'язково відображати економічний аспект і розглядатися як еквівалент відшкодування ціни праці, витраченої працівником.

4. Винагорода за працю є додатковою виплатою працівнику за досягнення певного результату праці, виногороді не властивий характер системності і регулярності.

5. Правовідносини з оплати праці мають бути виділені зі складного комплексного трудового правовідношення у самостійний вид і класифіковані : 1) за суб'єктним складом; 2) за об'єктом. Кожний з видів правовідносин з оплати праці має свої специфічні особливості, які повинні враховуватися при їх правовому регулюванні.

6. Об'єктивно необхідним є законодавче закріплення принципів оплати праці у нормах інституту оплати праці. Центральне місце у системі принципів оплати праці мають посісти «принцип справедливості в оплаті праці» і «принцип рівної оплати за рівну працю», які необхідно законодавчо наповнити конкретним змістом.

7. Заохочувальний спосіб регулювання оплати праці у сучасних ринкових умовах посідає особливе місце серед загальноприйнятих способів і має активно застосовуватися. Для цього заохочення має виступати як суб'єктивне право працівника на додаткову виплату при досягнутому ним високому результаті праці, і становити кореспондуючий обов'язок роботодавця. Заохочення зі сфери «винагорода» має перейти до сфери «додатковий заробіток», на який має право працівник.

8. Заохочення як правова категорія має змінити свою інституційну приналежність і розглядатися у межах інституту оплати праці та знайти відбиття у вигляді дефініції, яка повинна бути закріплена законодавчо.

9. Державне регулювання оплати праці актуалізується в умовах ринкових відносин; воно здійснюється за двома напрямами: 1) створення відповідного правового поля і встановлення державних гарантій у сфері оплати праці; 2) регулювання праці працівників бюджетної сфери. Необхідно, щоб це регулювання носило комплексний характер і відповідні правові норми містилися у межах єдиного інституту – „Оплата праці”, що має знайти законодавче відбиття в окремій книзі Трудового кодексу.

10. Правова природа мінімальної заробітної плати полягає у тому, що: 1) це соціальна гарантія для осіб найманої праці, що забезпечує у безумовному порядку відплатність їх праці; 2) гарантує одержання певної грошової суми при виконанні простих і загальнодоступних трудових обов'язків, що не вимагають наявності певної кваліфікації, досвіду відповідної роботи, при мінімальній інтенсивності праці; 3) розмір грошової суми, що гарантується, має забезпечувати працівнику рівень життя, не нижчий за прожитковий мінімум; 4) встановлення оплати праці на рівні мінімальної заробітної плати можливе у передбачених законом випадках.

11. Чинне визначення мінімальної заробітної плати має бути викладене у такій редакції: «Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір грошової суми, не нижчий за рівень прожиткового мінімуму, що виплачується за просту, некваліфіковану працю працівнику, який не має досвіду роботи у цій сфері».

12. Диференціація мінімальної заробітної плати за критеріями галузевої і територіальної ознак є виправданою, доцільної і такою, що відповідає принципу справедливості в оплаті праці. Законодавчо слід встановлювати два види розмірів мінімальної заробітної плати – місячний і погодинний. При цьому необхідно закріпити, що погодинна мінімальна заробітна плата застосовується у тих випадках, коли використовується гнучка зайнятість або режим неповного робочого дня.

13. Необхідно вдосконалити державні гарантії у сфері оплати праці, а саме: 1) законодавчо передбачити виплату грошових сум, які належать працівнику, щотижнево, що дозволить зберігати її купівельну спроможність в умовах інфляційних процесів, підвищить соціальну значущість цієї гарантії у державному правовому регулюванні; 2) закріпити у новому Трудовому кодексі дефініції гарантійних і компенсаційних виплат, які у чинному законодавстві не передбачені; 3) встановити письмову форму узгодження з роботодавцем факту використання працівником свого майна у виробничих цілях.

14. Оплата праці всіх працівників бюджетної сфери має визначатися на підставі Єдиної тарифної сітки із застосуванням системи надбавок, доплат і заохочень. Необхідно, щоб в оплаті праці бюджетників законодавчо була встановлена постійна складова – базовий посадовий оклад. А система надбавок, доплат і заохочень має розглядатися як змінна складова і залежати від конкретних результатів і специфіки трудової діяльності.

15. У ринкових умовах договірний спосіб регулювання оплати праці виступає рівнозначним, разом з державним способом, регулятором відносин у цій сфері і має бути легалізований. Необхідність розширення договірного поля регулювання оплати праці зумовлює доцільність закріплення статусу держави як суб'єкта колективно-договірних відносин у сфері оплати праці і застосування принципу трипартизму у регулюванні соціально-партнерських відносин.

16. Зважаючи на розвиток глобальних інтеграційних процесів, необхідно: 1) законодавчо закріпити поняття «регіон»; 2) передбачити ще один рівень колективно-договірного регулювання оплати праці – територіальний, який здійснюватиметься у межах окремо взятої області; 3) легалізувати наднаціональний рівень договірного регулювання оплати праці, встановивши, що це регулювання здійснюється відповідно до принципів оплати праці, закріплених у національному законодавстві.

17. Слід законодавчо передбачити 1) у змісті колективного договору має бути встановлена система заохочень, а також визначена ступінь участі трудового колективу у розподілі прибутку; 2) норму, відповідно до якої, якщо колективний договір на підприємстві не укладений, то роботодавець зобов'язаний у письмовій формі, шляхом прийняття спеціального документа, погоджувати з найманими працівниками порядок оплати праці на підприємстві, зокрема порядок застосування заохочень.

18. Суб'єктами колективно-договірних відносин з оплати праці на виробничому рівні є трудовий колектив і роботодавець, трудовий колектив бере участь у колективно-договірних правовідносинах з оплати праці безпосередньо (на рівні малочисельних підприємств або у роботодавців-фізичних осіб) або через представницький орган. Компетентне представництво інтересів сторін у колективно-договірних відносинах з оплати праці передбачає наявність спеціальних знань – економічних, юридичних, аудиторських та ін. Представницький орган трудового колективу має формуватися самостійно трудовим колективом для кожного випадку переговорного процесу з поіменною вказівкою складу цього органу і наданням йому відповідних повноважень. Угоди, досягнуті цим органом, має підлягати затвердженню зборами трудового колективу для надання їм юридичної сили, а члени цього органу мають бути підзвітними трудовому колективу.

Публікації автора:

1. Каплина Г.А. Концептуальные подходы к регулированию минимальной заработной платы как социальной гарантии в оплате труда в условиях рыночных отношений // Актуальні проблеми права: Теорія і практика –Луганськ: Вид-во СНУ імені В. Даля. – №5. – 2003. – с.200-208.

2. Каплина Г.А. Теоретические подходы к определению системы гарантий в трудовом праве // Актуальні проблеми права: Теорія і практика.–Луганськ: Вид-во СНУ імені В.Даля. – 2004. – №6. – с.

3. Капліна Г.А. Проблеми правового регулювання оплати праці працівників бюджетної сфери // Актуальні проблеми права. - Луганськ: Вид-во СНУ імені Володимира Даля. -2005.-№7.- с.133-140.

4. Капліна Г.А. Методи правового регулювання оплати праці: міжнародний досвід // Актуальні проблеми права: Теорія і практика. Зб.наук.праць.-Луганськ: Вид-во СНУ імені В.Даля. .- 2006.-№8.-с.243-247.

5. Капліна Г.А. Індивідуально-договірне регулювання оплати праці в трудовому договорі // Актуальні проблеми права: Теорія і практика. Зб.наук.праць.- Луганськ: Вид-во СНУ імені В. Даля. 2007.- № 9.-с.175-182.

6. Капліна Г.А. Ґендерна диференціація оплати // Актуальні проблеми права: Теорія і практика.- Луганськ: Вид-во СНУ імені В. Даля. - 2007.- № 10.-с.67-75.

7. Капліна Г.А. Заохочувальні способи правового регулювання оплати найманої праці в умовах ринкових перетворень // Юридична Україна .-2008.-№7(67)-с. 80-85.

8. Правові проблеми представництва інтересів працівників в колективно-договірному-регулюванні оплати праці на локальному рівні // Актуальні проблеми права: Теорія і практика. Зб.наук. праць.-Луганськ: Вид-во СНУ імені В. Даля. 2008.- № 11.-с.111-115.

9. Правові проблеми регулювання оплати праці у проекті Трудового кодексу України // Актуальні проблеми права: Теорія і практика. Зб.наук.праць.-Луганськ: Вид-во СНУ імені В.Даля. 2008.- № 12.-с.100-104.

10. Капліна Г.А. Заохочувальний метод правового регулювання оплати найманої праці в умовах ринкових перетворень // Юридичний журнал .-2008.-№3-с.84-87.

11. Капліна Г.А. До питання класифікації системи державних гарантій по оплаті праці: В зб. Трудове право України в контексті європейської інтеграції : Матеріали науково-практичної конференції; м.Харків, 25-27 травня 2006р.- Х.:Українська асоціація фахівців трудового права, Харківський національний університет внутрішніх справ,2006. – с.257 – 261.

12. Капліна Г.А. Заохочувальні норми в сучасному трудовому праві України: В зб. Соціально-захисна діяльність держави в умовах ринкових відносин” : Матеріали науково-практичної конференції м. Чернігів, 31травня-2 червня 2007р.- Чернігів:Українська асоціація фахівців трудового права, Чернігівський державний інститут права,соціальних технологій та праці, 2007.–с.209-213.

13. Капліна Г.А. Трансформація окремих правових принципів оплати праці в ринкових умовах. – В зб. Трудове право України: сучасний стан та перспективи :Матеріали науково-практичної конференції м.Сімферополь, 22-24 травня 2008р.-Сімферополь:Українська асоціація фахівців трудового права, 2008.-с.137-146.