Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Судова влада, прокурорський нагляд, організація правоохоронної діяльності, адвокатури


Середа Віктор Олександрович. Проблеми підвищення ефективності діяльності прокурора з підтримання державного обвинувачення в суді: дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2006.



Анотація до роботи:

Середа В.О. Проблеми підвищення ефективності діяльності прокурора з підтримання державного обвинувачення в суді. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.10 – судоустрій; прокуратура та адвокатура. Національна юридична академія імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2005.

Дисертацію присвячено комплексу теоретичних та практичних питань, пов’язаних з підвищенням ефективності діяльності прокурора з підтримання державного обвинувачення в суді. На підставі аналізу наукової літератури, нормативно-правових актів, судової і прокурорської практики досліджено сутність підтримання державного обвинувачення в суді як ключової конституційної функції прокуратури, вироблено систему критеріїв оцінки ефективності вказаної прокурорської діяльності.

Досліджено провідні напрямки підвищення ефективності підтримання прокурором державного обвинувачення на основі міжнародно-правових рекомендацій. Розроблено структуру Концепції підвищення ефективності підтримання прокуратурою державного обвинувачення в суді в умовах реформування прокурорської системи.

У дисертації сформульовано пропозиції з удосконалення нормативного регулювання діяльності прокурора з підтримання державного обвинувачення в суді.

У висновках наведено теоретичні узагальнення й запропоновано нове вирішення наукового завдання, суть якого полягає в комплексному дослідженні аспектів підвищення ефективності діяльності прокурора з підтримання державного обвинувачення в суді.

Зокрема, розкрито зміст конституційної функції прокуратури з підтримання державного обвинувачення в суді шляхом відображення двох її складових (підфункцій): а) власне підтримання державного обвинувачення в суді; б) сприяння суду в забезпеченні законності при відправленні правосуддя у кримінальних справах.

Для підвищення ефективності діяльності прокурора з підтримання державного обвинувачення в суді пропонується система критеріїв і показників оцінки результатів прокурорської роботи. Підкреслюється, що при визначенні ефективності прокурорської діяльності слід враховувати двоєдине процесуальне положення прокурора як державного обвинувача і його роль зі сприяння суду в забезпеченні законності при здійсненні правосуддя у кримінальних справах.

Критеріями оцінки ефективності діяльності прокурора з викриття винності підсудного у скоєнні злочину визначено: а) забезпечення повноти, всебічності й об’єктивності дослідження доказів; б) обґрунтування юридичної кваліфікації злочину; в) повнота виявлення причин і умов скоєння злочину; г) достатність заходів щодо відшкодування заподіяної злочином шкоди; д) обґрунтування запропонованої міри покарання.

Критеріями ефективності, що характеризують ступінь досягнення прокурором цілі щодо своєчасності й адекватності реагування на порушення закону, виступають: а) своєчасність і адекватність реагування на порушення закону в процесі судового розгляду; б) своєчасність і адекватність реагування на незаконні судові рішення.

Обґрунтовується необхідність комплексної розробки аспектів оцінки й підвищення ефективності прокурорської діяльності в суді за двома напрямками, які враховують результати діяльності прокурора, що підтримує державне обвинувачення в суді, і рівень організації даної роботи керівником прокуратури в цілому.

Основними чинниками підвищення ефективності підтримання прокурором державного обвинувачення в суді називаються удосконалювання правового, організаційного, кадрового й науково-методичного забезпечення.

Розроблено структуру Концепції підвищення ефективності підтримання прокуратурою державного обвинувачення в суді в умовах реформування прокурорської системи.

Публікації автора:

1. Середа В.О. Визначення правового статусу прокурора в суді першої інстанції // Вісн – прокуратури. – 2001. – № 4. – С.61-63.

2. Середа В.О. Критерії оцінки роботи державного обвинувача в суді//Вісн – прокуратури. – 2000. – №3.– С.71-74.

3. Середа В.А. Критерии эффективности работы прокурора по поддержанию государственного обвинения в суде // Питання конституційно-правового статусу прокуратури України та удосконалення її діяльності: Зб.наук. пр.// Ред. кол.: Л.М.Давиденко, П.М.Каркач (від. редактори) та ін. – Х.: ІПК Генеральної прокуратури України, 1999. – С. 118-121.

4. Середа В.О. Поняття обвинувачення в кримінальному процесі//Право і Безпека. – Х. – 2003/2”2.– С.136-138.

5. Середа В.О. Сприяння надійному захистові прав громадян у судовому розгляді кримінальних справ засобами державного обвинувачення //Сучасні проблеми захисту прав людини в умовах розбудови правової держави та громадянського суспільства в Україні: Ма - ли. всеукр. наук.-практ. конф., 21 трав. 2004 р., м. Львів/ Редкол.: Ортинський В.Л.(голов. ред.) та ін. – Наук. вісн. Львів. юрид. ін-ту (Зб. наук. пр.). – Львів: Львів. юрид. ін-т МВС України, 2004.– №2(2).– С.199-206.

6. Середа В.А.Проблемы реализации прокурором конституционной функции по поддержанию государственного обвинения в суде// Актуальні проблеми сучасної науки: Ма-ли наук.-теорет. конф., присвяченої 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні, 12 травня 2005 р. м. Суми /Редкол.: Логвиненко М.І.(голов. ред.) та ін.(Зб. наук. пр.). – Суми: Сум. філ. нац. ун-ту внутр. справ, 2005. – С.29-30.

7. Середа В.О. Шляхи підвищення ефективності участі державного обвинувача в дослідженні доказів у судовому розгляді кримінальних справ // Право і безпека. – Х..– 2003. – № 2”3. – С.133-134.