Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Тищенко Ольга Ігорівна. Проблеми обрання та оскарження запобіжного заходу у вигляді взяття під варту в досудовому провадженні по кримінальній справі : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2007. — 215арк. — Бібліогр.: арк. 184-211.



Анотація до роботи:

Тищенко О.І. Проблеми обрання та оскарження запобіжного заходу у вигляді взяття під варту в досудовому провадженні по кримінальній справі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09- кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2007.

У дисертації розглянуто теоретичні та практичні проблеми застосування та оскарження запобіжного заходу у вигляді взяття під варту в досудовому провадженні по кримінальній справі. Визначається сутність даного запобіжного заходу, підстави, предмет доказування. Встановлюється процесуальне положення учасників судового розгляду при застосуванні запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, розкриваються особливості дослідження доказів у даному судовому засіданні.

Розроблені пропозиції щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства України, яке регламентує застосування та оскарження запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, яке полягає у вивченні проблем обрання та оскарження запобіжного заходу у вигляді взяття під варту в досудовому провадженні по кримінальній справі та формулюванні окремих пропозицій щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства.

1. Наукове та практичне значення має запропонований новий підхід до визначення підстав обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, які можуть бути умовно класифіковані на кримінально-правові, кримінально-процесуальні й фактичні.

2. Сукупність таких підстав визначає предмет доказування при обранні запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, який охоплює: по-перше, дані про злочин, у вчиненні якого підозрюється (обвинувачується) особа; по-друге, дані про особу, щодо якої обирається даний запобіжний захід; по-третє, обставини, пов’язані з необхідністю обрання такого запобіжного заходу.

3. У роботі зосереджено увагу на вирішенні проблеми ефективності і правомірності застосування до обвинуваченого (підозрюваного) запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, у зв’язку з чим пропонується закріпити в КПК положення про те, що взяття під варту як запобіжний захід застосовується у справах про злочини, за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад п’ять років.

4. На підставі вивчення матеріалів слідчої і судової практики встановлені випадки направлення органом дізнання, слідчим до суду необґрунтованих подань про обрання до обвинуваченого (підозрюваного) запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Тому в дисертації обґрунтована необхідність закріплення на законодавчому рівні вимог щодо форми й змісту такого подання органу дізнання, слідчого.

Акцентується увага на тому, що гарантією правомірного застосування до особи запобіжного заходу у вигляді взяття під варту має бути винесення прокурором відповідної постанови, якщо він погоджується з поданням органу дізнання, слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. У випадку незгоди прокурора з даним поданням слідчого, його рішення має бути оголошено потерпілому, якому роз’яснюється право звертатися до суду з питанням про обрання до обвинуваченого (підозрюваного) цього запобіжного заходу.

5. З метою збереження таємниці досудового слідства і забезпечення охорони прав та законних інтересів осіб, щодо яких обирається цей запобіжний захід, пропонується проводити закрите судове засідання при розгляді подання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.

6. Наукове та практичне значення має визначення специфіки кримінально-процесуального положення учасників судового розгляду при вирішенні питання щодо застосування до обвинуваченого (підозрюваного) запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. На підставі цього в роботі запропонована класифікація на обов’язкових, факультативних та ситуативних учасників.

7. У дисертації наводяться додаткові аргументи, що предметом судового розгляду при вирішенні питання про обрання до особи запобіжного заходу у вигляді взяття під варту є наявність зазначених у поданні підстав (кримінально-правових, кримінально-процесуальних і фактичних) для його застосування.

8. На підставі аналізу норм чинного законодавства та практики його застосування автором досліджена правова природа рішень, які приймаються судом у зв’язку з розглядом подання про застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.

9. Запропонована класифікація учасників судового розгляду при перевірці в апеляційному порядку правомірності рішення суду щодо застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження його строку. Визначена необхідність законодавчого розширення кола осіб, які вправі подати апеляцію на зазначені рішення суду. В роботі звертається увага на необхідність продовження встановленого законом строку розгляду апеляції до 3 діб у зв’язку з необхідністю виклику свідків, надання доказів тощо.

10. За результатами проведеного дослідження, розроблено низку законодавчих новел щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства України.

Публікації автора:

1. Тищенко О.І. Судовий порядок при застосуванні запобіжного заходу тримання під вартою // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. збірник. – 2004. – № 69. – С. 189-195.

2. Тищенко О.І. Предмет доказування при обранні запобіжного заходу тримання під вартою // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2004. – № 3. – С. 215-219.

3. Тищенко О.І. Особливості судового розгляду при обранні запобіжного заходу тримання під вартою // Проблеми законності. Респ. міжвідом. наук. збірник. – 2005. – № 73. – С. 202-208.

4. Тищенко О.І. Процесуальне положення учасників судового розгляду при обранні запобіжного заходу у виді тримання під вартою // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. збірник. - 2006. – № 82. – С. 190-196.

5. Тищенко О.І. Проблемні питання апеляційного оскарження рішення суду щодо застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою // Питання боротьби зі злочинністю. Збірник наук. праць. Випуск 11 / Ред. кол.: Ю.В. Баулін (голов. ред.) та ін. – Х.: Вид-во „Кроссроуд”, 2006. – С. 124-130.

6. Тищенко О.І. Судовий контроль за обранням запобіжного заходу взяття під варту // Нове законодавство України та питання його застосування: тези доп. та наук. повід. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів (м. Харків, 26-27 груд. 2003 р.) / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – С. 147-149.

7. Тищенко О.І. Предмет доказування при обранні запобіжного заходу тримання під вартою //Актуальні проблеми правознавства: Тези доп. та наук. повід. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – С. 168-172.

8. Тищенко О.І. Процесуальне положення учасників судового розгляду при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою // Право обвинуваченого на кваліфікований захист та його забезпечення: Матеріали міжнародного науково-практичного семінару, 1-2 груд. 2005р.; м. Харків / Редкол.: В.В. Сташис (голов. ред.) та ін. – Х.: К.: ЦНТ „Гопак”, 2006. – С. 197-200.