Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Червінська Тетяна Михайлівна. Проблемно-орієнтована оцінка інноваційного потенціалу агропромислового комплексу : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Червінська Т.М. Проблемно-орієнтована оцінка інноваційного потенціалу АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03. – економіка і управління національним господарством.

Центр досліджень науково-технічного потенціалу і історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України, м. Київ, 2008 р.

Дисертація присвячена проблемі оцінки інноваційного потенціалу агропромислового комплексу. В процесі дослідження поглиблено теоретичне розуміння сутності та структури інноваційного потенціалу АПК, показано, що його складові не сумуються механічно, а перебувають у складній нелінійній взаємодії. Обґрунтовано необхідність використання проблемно-орієнтованого підходу до оцінки інноваційного потенціалу, розвинена і адаптована до специфіки агропромислової сфери методика проблемно-орієнтованої оцінки інноваційного потенціалу. На її основі здійснено прогнозно-аналітичне дослідження із залученням експертів-аграріїв. Це дозволило окреслити найбільш перспективні напрями інноваційного розвитку АПК, виявити проблемні питання в реалізації інновацій, отримати об’єктивну оцінку реальних можливостей підприємств АПК по впровадженню відповідних технологій.

Вивчено динаміку кадрового потенціалу аграрної науки і показано, що в ній продовжуються кризові явища й для відновлення нормальних процесів відтворення наукового потенціалу АПК та виходу його на стаціонарний режим розвитку потрібно принаймні 8 років, в той же час проект Загальнодержавної комплексної програми розвитку українського села на період до 2015 року не передбачає реальних заходів, спрямованих на відновлення наукового потенціалу і домінування інноваційного фактору в розвитку аграрної сфери.

Показано, що, незважаючи на досить низький загальний рівень комерціалізації наукових розробок, інноваційні процеси у вітчизняному АПК, все ж наростають. Відзначено нове явище в економіці українського сільського господарства – поява ряду успішних приватних інноваційних фірм, для яких надання консультацій і навчання кадрів (навіть на безоплатній основі) стало органічною частиною інноваційного бізнесу.

На основі виконаного в процесі дисертаційного дослідження теоретичного аналізу інноваційних процесів сформульовано власне визначення інноваційного потенціалу АПК як економічної категорії, що відображає здатність агропромислового комплексу до інноваційного розвитку і характеризує можливості даної конкретної системи сприймати новітні досягнення науки і техніки, нові технології, сорти рослин, породи тварин та забезпечувати на цій основі постійне відтворення і технічне та технологічне переозброєння виробництва, освоєння нових видів продукції, яка може задовольняти потреби споживачів. Запропоновано при аналізі передумов та механізмів забезпечення інноваційного розвитку трактувати поняття інноваційного капіталу як функціональне поєднання і взаємодію трьох капіталів: інтелектуального, соціального та фінансового. Останній представляє собою грошовий капітал сформований у процесі розподілу і перерозподілу вартості валового внутрішнього продукту шляхом заощаджень (нагромадження), які здійснюються підприємствами і організаціями, структурами фінансового і не фінансового секторів економіки, що включає державний сектор, та некомерційні організації при урахуванні розвитку науково-дослідної та впроваджувальної діяльності, інноваційної культури тощо.

Поглиблено теоретичне розуміння сутності та структури інноваційного потенціалу АПК, показано, що його складові не сумуються механічно, а перебувають у складній нелінійній взаємодії. Зокрема, при оцінці потенціальних можливостей конкретної інновації її науково-технологічна складова (потенціальні можливості технологічної ідеї, розробки) фактично має бути помноженою на виробничу складову (інноваційний потенціал підприємства, галузі, країни).

Обґрунтовано необхідність використання проблемно-орієнтованого підходу до оцінки інноваційного потенціалу, виходячи з того, що його загальні обліково-звітні характеристики, є недостатніми для вирішення конкретних завдань управління інноваційними процесами. Розвинена і адаптована до специфіки агропромислової сфери методика проблемно-орієнтованої оцінки інноваційного потенціалу, яка дозволяє отримати об’єктивну оцінку реальних можливостей підприємств АПК по впровадженню відповідних технологій, виявити найгостріші і проблематичні аспекти такого впровадження, що має важливе значення для формування загальнодержавної інноваційної політики в Україні, обґрунтування системи заходів щодо цілеспрямованого розвитку складових інноваційного потенціалу та вибору найдоцільніших форм їх взаємодії. З використанням даної методики організовано оцінку інноваційного потенціалу АПК по відношенню до технологій, визнаних експертами найбільш перспективними в процесі прогнозно-аналітичного дослідження із залученням експертів – фахівців-аграріїв. Це дозволило визначити основні проблемні питання розвитку інноваційного потенціалу АПК та технологічні напрями й інноваційні технології, найбільш перспективні для вітчизняного рослинництва, землеробства, бджільництва, запровадження енергозберігаючих технологій тощо.

Вивчено динаміку кадрового потенціалу аграрної науки і показано, що в ній продовжуються кризові явища й для відновлення нормальних процесів відтворення наукового потенціалу АПК та виходу його на стаціонарний режим розвитку потрібно принаймні 8 років. В той же час аналіз основних положень проекту Загальнодержавної комплексної програми розвитку українського села на період до 2015 року в Україні свідчить, що дана програма не тільки не передбачає адекватного зростання обсягів наукових досліджень, а навіть планує зменшення їх частки в загальному фінансуванні, тобто вона не зорієнтована на відновлення наукового потенціалу і на домінування інноваційного фактору в розвитку аграрної сфери.

Порівняння інноваційних потенціалів окремих сільськогосподарських підприємств Київської області, що дало можливість оцінити рівень їх інноваційної готовності та виявити приховані резерви, які при наявності певних умов можуть бути використані для поліпшення виробничо-господарської діяльності суб’єктів господарювання АПК. Показано, що, незважаючи на досить низький загальний рівень комерціалізації наукових розробок, інноваційні процеси у вітчизняному АПК, все ж наростають. Це підтверджено, вивченням досвіду роботи ефективних провайдерів інноваційних розробок – нових комерційних структур, котрі функціонують на принципах агрохолдингів, які в сучасних умовах швидко освоюють ринок інновацій, а також досвідом роботи інститутів, які зуміли адаптуватися до ринкових умов.

Проаналізовано основні тенденції в еволюції інформаційного забезпечення інноваційної діяльності в агропромисловому виробництві, показано, що попри наростання його ключового значення в інноваційному процесі, в Україні воно не відповідає сучасним вимогам. Продемонстровано, що в ринкових умовах значних переваг порівняно з традиційним інформаційним забезпеченням, яке надається державними установами, набуває приватне консультування. Відзначено нове явище в економіці українського сільського господарства – поява ряду успішних приватних інноваційних фірм, для яких надання консультацій і навчання кадрів (навіть на безоплатній основі) стало органічною частиною інноваційного бізнесу.

Показано, що вітчизняна практика підготовки та профорієнтації кадрів, яка не адаптована до сучасних умов інноваційного оновлення АПК стає сьогодні однією з найгостріших проблем інноваційного розвитку аграрних підприємств і підвищення інноваційної культури АПК. Вивчено передовий досвід підготовки спеціалістів аграрного профілю в модельних інноваційних господарствах України та в зарубіжній практиці і зроблено висновок, що означені підходи заслуговують схвалення і поширення.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

1. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Щодо інвестиційно-інноваційної політики АПК // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону : Наук. зб. – Вип. 2. / За ред. І.Г. Ткачук. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 107-111 (Автор: 0,2 д.а., особистий внесок – досліджено проблематику інвестиційно-інноваційної діяльності в АПК, запропоновано напрями її вирішення).

2. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Чинники мотивації персоналу аграрних підприємств // Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності / Зб. наук. праць Міжнародної науково-практичної конференції від 19-20 травня 2004 р. – К.: КНЕУ, 2004 – С.364-368 (Автор: 0,22 д.а., особистий внесок – проведено оцінку основних чинників мотивації трудової діяльності працівників аграрних підприємств).

3. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Деякі аспекти інноваційної політики АПК України // Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні / Вісник ХНАУ. – Харків, 2006. – № 8. – С. 340-344 (Автор: 0,2 д.а., особистий внесок – визначено основні недоліки формування інноваційної політики АПК).

4. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Щодо інноваційного розвитку АПК // Зб. наук. праць Луганськ. національн. аграрн. універ. / За ред. В.І. Ткаченко. – Луганськ, 2006. – № 62 (85) – С. 238 – 242 (Автор: 0,2 д.а., особистий внесок – визначено основні складові інноваційного потенціалу та їх особливості).

5. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Матеріальне стимулювання працівників в АПК // Ринкові трансформації та розвиток продуктивних сил аграрного сектора / Вісник ХНАУ. –Харків, 2004. – № 8. – С.197-201 (Автор: 0,2 д.а., особистий внесок – запропоновано нові підходи до матеріального стимулювання працівників аграрної сфери).

6. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Мотивація праці в умовах інноваційного розвитку АПК // Проблеми науки. – К.: 2005. – № 1.– С. 35-41 (Автор: 0,25 д.а., особистий внесок – проаналізовано особливості формування трудових мотивів в умовах інноваційного розвитку виробництва).

7. Червінська Т.М. Інноваційна політика АПК // Теорії мікро- і макроекономіки / Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. проф. Мальчина Ю.М., Ніколаєнко Ю.В. – К.: 2005. – Вип. 20. – С. 278-285 (0,7 д.а).

8. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Мотивація праці в контексті інноваційного розвитку АПК // Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК / Вісн. Харків. національного технічного універ. сільського господарства. – Харків, 2004. – Вип. 32. –С. 75-78 (Автор: 0,2 д.а., особистий внесок – проаналізовано основні аспекти мотиваційного механізму в умовах інноваційного розвитку аграрних підприємств).

9. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Мотивація трудової діяльності у контексті інноваційного розвитку АПК // Теорії мікро- і макроекономіки / Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. проф. Мальчина Ю.М., Ніколаєнко Ю.В. – К.: 2005. – Вип. 18 – С. 68-75 (Автор: 0,23 д.а., особистий внесок – визначено основні чинники мотивації трудової діяльності та способи поліпшення їх використання).

10. Попович А.С., Червинская Т.М. К вопросу о сущности и структуре инновационного потенциала // Инновационное сотрудничество государств – участников СНГ – путь в будущее (по материалам конференции и инновационного форума государств участников СНГ). – М.: 2006. – С. 471-474. (Автор: 0,22 д.а., особистий внесок – запропоновано власне визначення і структуру інноваційного потенціалу ).

ХІ Международная научно-практическая конференция «Проблемы и перспективы инновационного развития экономики». Москва – Киев – Симферополь – Алушта, 2006. – С. 392-396 (Автор: 0,22 д.а. особистий внесок – запропоновано власне визначення і структуру інноваційного потенціалу).

11. Червінська Т.М. Формування інноваційного потенціалу агропромислового комплексу // Наука та наукознавство / Додаток. Матеріали п’ятої щорічної конференції з наукознавства та історії науки (Добровські читання). – К.: 2005. – № 4. – С. 218-223 (0,6 д.а.).

12. Попович О.С., Червінська Т.М. Проблемно-орієнтована оцінка інноваційного потенціалу науково-технічних розробок та технологій при прогнозно-аналітичних дослідженнях // Наука та наукознавство. – К.:– 2006. – № 3. – С. 42-47 (Автор: 0,2 д.а., особистий внесок – проаналізовано результати прогнозно-аналітичного дослідження).

13. Червінська Т.М. Дослідження інноваційного потенціалу АПК // Теорії мікро- і макроекономіки / Зб. Наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. проф. Мальчина Ю.М., Ніколаєнко Ю.В. – К.: 2007. – Вип. 26. – С.259-269 (0,8 д.а.).

14. Червінська Т.М. Інноваційний потенціал АПК: суть, структура // Продуктивність агропромислового виробництва / Науково-практичний збірник НДІ «Украгропромпродуктивність». – К.: 2006. – №3. – С.85-94 (0,8 д.а.).

15. Червінська Т.М. Інформація як чинник формування інноваційного потенціалу АПК // Проблеми науки. – К.: 2006. – № 11. – С. 45-51 (0,6 д.а.).

16. Червінська Т.М. Науковий та виробничий потенціали інноваційної діяльності АПК // Проблеми науки. – К.: 2007. – № 1. – С. 35-41 (0,6 д.а.).

17. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Информационный фактор в системе управления научно-инновационной деятельностью АПК // Сборник научных статей 2-й Международной научно-практической конференции от 17-18 мая 2007 г. – Минск, 2007. – Вып. ІІ. – С. 107-109 (Автор: 0,3 д.а., особистий внесок – визначено основні підходи до використання інформаційної складової інноваційного потенціалу).

18. Червінська Т.М. Проблемно-орієнтована оцінка інноваційного потенціалу АПК // Наука та наукознавство / Додаток. Матеріали VІІ щорічної конференції з наукознавства та історії науки (Добровські читання). – К.: 2007. – №4. – С. 104-112 (0,7 д.а).

19. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Інформація як чинник стратегічного розвитку інновацій в АПК // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: Науковий збірник / За ред. І.Г. Ткачук. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, 2007. – Вип. Ш. – Т.1. – С. 13-20 (Автор: 0, 5 д.а., особистий внесок – проаналізовано інформаційну складову інноваційного потенціалу АПК).

20. Червінська Т.М. Методичні підходи до оцінювання інноваційного потенціалу АПК України // Проблеми науки. – К.: 2008. – №4. – С. 26-31 (0,6 д.а.).

21. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Щодо формування інформаційної і кадрової складових інноваційного потенціалу АПК // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: Науковий збірник / За ред. І.Г. Ткачук. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, 2008. – Вип. ІV. – Т. І. – С.272-277 (Автор: 0,4 д.а., особистий внесок – проаналізовано особливості використання інформаційної і кадрової складових).

В інших виданнях:

1. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Залучення зарубіжного капіталу в агропромисловий сектор України // Культура народов Причерноморья / Научный журнал. – 2005. – № 59. – С. 171-172 (Автор: 0,1 д.а., особистий внесок – розглянуто особливості залучення зарубіжних інвестицій в агропромислове виробництво).

2. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Інноваційний потенціал АПК // Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК / Тези доповідей Другої міжнародної науково-практичної конференції від 13-15 червня 2005 р. – Мелітополь, 2005. – С. 140-141 (Автор: 0,1 д.а., особистий внесок – розглянуто сутність і структуру інноваційного потенціалу АПК).

3. Червінська Л.П., Червінська Т.М. Методика проблемно-орієнтованої оцінки інноваційного потенціалу АПК // Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активації інвестиційно-інноваційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країни у світове співтовариство / Збірник тез доповідей Міжнародної науково-практичної конференції від 18 травня 2007 року. – Тернопіль, 2007. – Частина 2. – С.263-265 (Автор: 0,17 д.а., особистий внесок – проаналізовано результати проблемно-орієнтованої оцінки інноваційного потенціалу).