Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


Воронич-Семченко Наталія Миколаївна. Проблема дефіциту йоду та особливості діяьності центральної нервової системи, можливості корекції (експериментально-клінічне дослідження) : Дис... д-ра наук: 14.03.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Воронич-Семченко Н.М. Проблема дефіциту йоду та особливості діяльності центральної нервової системи, можливості корекції (експериментально-клінічне дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія.- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2009.

Створена структурно-функціональна концепція змін центральної нервової системи на тлі йодного дефіциту, яка розширює уявлення про особливості діяльності ЦНС за умов гіпотиреозу (в тому числі при латентній формі), розкриває можливості корекції. Вивчені аспекти метаболічних порушень, їх роль та місце в патогенезі гіпотиреозу на тлі йододефіциту. Встановлено морфологічні особливості кори головного мозку, базальних гангліїв та мозочка щурів при гіпофункції щитоподібної залози в умовах йододефіциту в експерименті. Доведена ефективність фармакологічної корекції препаратом „Йодид-100” гормонального профілю, показників ліпідного обміну та рівня нітрит-іону, морфо-функціональних змін структур головного мозку за умов експериментального гіпотиреозу. З’ясовний негативний вплив хлору та фтору на результат корекції гіпотиреозу йодидом калію. Проаналізовано тиреоїдний статус дітей шкільного віку, які проживають на територіях легкого та помірного дефіциту йоду, в тому числі дітей із соціальною депривацією. Виявлено порушення розумового, психофізіологічного та фізичного розвитку школярів із латентним гіпотиреозом за умов йодного дефіциту, аргументована доцільність і ефективність використання при цьому препарату „Йодид-100”. Створена математична модель, яка дозволяє прогнозувати наявність гіпотироксинемії та йодного дефіциту при зниженні коефіцієнта IQ. З’ясовані та обгрунтовані психофізіологічні патерни латентного гіпотиреозу.

У дисертаційній роботі представлено нове вирішення актуальної проблеми фізіології та клінічної медицини – вплив йододефіциту на особливості діяльності та структуру центральної нервової системи. Проведеними дослідженнями тиреоїдного статусу, стану ліпідного обміну, морфологічних та психофізіологічних характеристик центральної нервової системи науково підтверджені критерії виявлення та особливості корекції йододефіциту. З’ясовані та обгрунтовані маркери ранньої діагностики і корекції латентного гіпотиреозу та його інтелектуальних і психофізіологічних проявів. Це дозволило сформулювати наступні висновки:

1. Тиреоїдний статус експериментальних тварин за умов йодної депривації характеризується зниженням вмісту гормонів щитоподібної залози на тлі зростання ТТГ та порушеннями співвідношення між ними (зміни індексів Т3/Т4, ТТГ/Т4, ІТІ – інтегрального тиреоїдного індекса).

2. Дефіцит йоду в організмі порушує обмін ліпідів (збільшується вміст загального холестерину та тригліцеридів, зменшується рівень -ліпопротеїнів) та знижує вміст нітрит-іону в сироватці крові. Ці зміни наростають по мірі послаблення компенсаторної здатності щитоподібної залози за умов йододефіциту і корелюють із показниками тиреоїдного статусу. Така тенденція підтверджена в експериментах та при клінічних спостереженнях. З метою ранньої діагностики метаболічних змін та порушення балансу в системі ліпідного обміну доцільним є визначення індексів холестерин/тригліцериди, холестерин/-ліпопротеїни. За умов виявлення дисліпідемії (у першу чергу гіперхолестеринемії вище 7 ммоль/л) пропонується визначення показників функціональної активності щитоподібної залози.

3. В умовах експериментального гіпотиреозу на тлі йододефіциту в нейронах рухових та сенсорних ділянок кори головного мозку, базальних ядер, мозочка виникають поліморфні дистрофічні зміни різного ступеня вираженості. Виявлені морфологічні зміни узгоджуються із ступенем порушення тиреоїдного та ліпідного статусу.

4. Ефективним для корекції гіпотиреозу на тлі дефіциту йоду в експерименті є використання йодиду калію. Позитивний вплив від корекції йододефіциту залежить від конкурентного всмоктування інших галогенів (погіршується в присутності іонів хлору та фтору). Надмірне поступлення хлору чи фтору до організму може виступати причиною погіршення засвоєння йоду в неендемічному регіоні, а також знижувати ефективність застосування йодовмісних фармакологічних препаратів. Тому при лікуванні препаратами йоду рекомендовано обмежити надходження до організму хлору, фтору та їх сполук.

5. При помірному чи легкому йододефіциті в дітей шкільного віку виникає латентний гіпотиреоз, на що вказує зростання вмісту ТТГ у сироватці крові на тлі нормальних показників йодованих гормонів щитоподібної залози та зростання частки Т3 тиреоїдного гормонального спектру. Ступінь гіпотиреозу корелює із рівнем йодного забезпечення організму та залежить від регіонального ступеня йододефіциту. У школярів із латентним гіпотиреозом спостерігається збільшення індексів Т3/Т4 – на 8,00 - 44,00 %, ТТГ/Т4 – у 1,71 - 3,11 рази, зменшення ІТІ на 26,33 - 71,26 %. З метою ранньої діагностики дисбалансу в системі тиреоїдних гормонів доцільним є визначення вільного Т4 (FT4) та індексів Т3/Т4, ТТГ/Т4, ІТІ.

6. Гіпофункція щитоподібної залози на тлі йододефіциту перш за все супроводжується порушеннями інтелекту, психофізіологічними розладами (зниженням стійкості та інтенсивності уваги на 14,65 - 42,69 %, сповільненням темпу сенсомоторних реакцій на 10,80 - 28,63%, збільшенням показників рефлексометрії на 19,63 - 21,44 %) та дисгармонійністю фізичного розвитку дітей шкільного віку.

7. Між рівнем розумового розвитку, даними психофізіологічного статусу та показниками тиреоїдної системи існує кореляційний зв’язок. Створена математична модель дозволяє прогнозувати наявність гіпотироксинемії (на 88,6%) та йодного дефіциту (на 88,6%) при зниженні коефіцієнту IQ. Для скринінгового тестування з метою визначення IQ доцільним є використання адаптованої методики CFET Р. Кеттела. З’ясовані інтелектуальні та психофізіологічні патерни можуть служити діагностичним критерієм при оцінці йодного забезпечення організму та функціональної здатності щитоподібної залози.

8. Психофізіологічні зміни діяльності центральної нервової системи піддаються корекції „Йодидом-100”. Після застосування препарату (по 100 мкг йоду на добу протягом 3-х місяців) відновлюється гормональний статус, стабілізується ліпідний обмін, на 19,75–26,26 % зменшуються розміри щитоподібної залози, на 30,90–39,34 % зростає коефіцієнт інтелекту, на 14,29 - 60,69% покращується концентрація уваги та темп сенсомоторних реакцій, збільшується кількість дітей із гармонійним фізичним розвитком. Запропонована фармакологічна корекція може бути рекомендована для профілактики та лікування йододефіциту.

9. Діти із соціальною депривацією становлять групу ризику щодо належного забезпечення організму йодом і потребують постійного контролю та профілактики йододефіциту і його наслідків незалежно від території проживання.

10. На основі отриманих результатів створена структурно-функціональна концепція змін центральної нервової системи на тлі йодного дефіциту. За умов йододефіциту в організмі тварин виникають дистрофічні зміни у структурах головного мозку (нейронах рухових та сенсорних ділянок кори, базальних ядер, мозочка). Структурні зміни мозку викликані метаболічними порушеннями та ослабленням протективного впливу оксиду азоту на нейрони. Такі порушення супроводжуються зниженням розумового розвитку (зменшенням інтелекту), сенсомоторними розладами (ослабленням стійкості та інтенсивності уваги, сповільненням темпу сенсомоторних реакцій) та відставанням у фізичному розвитку дітей шкільного віку. Психофізіологічні, соматичні та біохімічні зміни є зворотними на стадії латентного гіпотиреозу і піддаються корекції препаратами йоду.

Публікації автора:

1. Воронич-Семченко Н.М. Вплив дефіциту йоду на рівень інтелектуального, фізичного розвитку, показники серцево-судинної та дихальної систем дітей шкільного віку / Н.М. Воронич-Семченко // Буковинський медичний вісник. - 2003. - Т.7, № 4.- С. 51-52.

2. Боцюрко В.І. Вплив йододефіциту на розумовий та фізичний розвиток дітей гірської зони Прикарпаття / В.І. Боцюрко, Н.М. Воронич, І.Г. Бабенко, Н.В.Скрипник, Ю.В. Боцюрко, Я.А. Орішко // Буковинський медичний вісник. - 2004. - Т. 8, № 3-4.- С. 130-133. (Дисертант провела огляд літератури, клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

3. Воронич-Семченко Н.М. Стан здоров’я дітей гірського регіону Прикарпаття / Н.М. Воронич-Семченко, В.І. Боцюрко, В.М. Гаврилюк, І.В. Тимків // Галицький Лікарський вісник. - 2007. – Т. 14, № 1. - С. 27-29. (Дисертант визначила мету дослідження, проаналізувала дані літератури, інтерпретувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

4. Воронич-Семченко Н.М. Особливості корекції гіпотиреозу та порушень ліпідного обміну за умов йододефіциту / Н.М. Воронич-Семченко // Фізіологічний журнал.- 2007. - Т. 53, № 3. - С. 38-42.

5. Voronich-Semchenko N. The state of thyroid gland and phychical development of socially deprived children during treatment by “Iodide-100” / N. Voronich-Semchenko // Фізіологічний журнал. - 2007.- Т. 53, № 5 .- С. 81-85.

6. Воронич-Семченко Н.М. Біохімічні показники сироватки крові щурів з гіпотиреозом та в умовах корекції препаратом „Йодид-100” / Н.М. Воронич-Семченко // Фізіологічний журнал. - 2007. - Т. 53, № 6.- С. 9-13.

7. Воронич-Семченко Н.М. Аналіз розумового розвитку школярів високогір’я Прикарпаття та інтактного за вмістом йоду в навколишньому середовищі регіону / Н.М. Воронич-Семченко, В.І. Боцюрко, І.В. Ємельяненко // Галицький Лікарський вісник. - 2007. – Т. 14, № 4.- С. 33-37. (Дисертант визначила ідею, провела огляд літератури, клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

8. Воронич-Семченко Н.М. Динаміка вмісту тиреоїдних гормонів, ліпідів сироватки крові у дітей з латентним гіпотиреозом на тлі корекції йодидом-100 / Н.М. Воронич- Семченко // Архів клінічної медицини. - 2007. - № 2 (12).- С. 64-67.

9. Воронич-Семченко Н.М. Вплив тиреоїдного статусу на нервово-психічний розвиток та вегетативну нервову систему дітей шкільного віку / Н.М.Воронич-Семченко, Б.М. Павликівська // Буковинський медичний вісник. - 2007. - № 4. - С. 22-27. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

10. Воронич-Семченко Н.М. Порівняльна характеристика розумового розвитку дітей, які проживають в йододефіцитному та інтактному регіонах / Н.М.Воронич-Семченко // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 2007, № 4. - С. 40-48.

11. Тучак О.І. Зміни вільнорадикального окислення ліпідів, активності антиоксидантної системи, вмісту оксиду азоту при йододефіцитному гіпотиреозі / О.І. Тучак, Н.М. Воронич-Семченко // Фізіологічний журнал. - 2008. - Т. 54, № 1. - С. 54-57. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела планування експерименту, виконала експериментальні дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

12. Воронич-Семченко Н.М. Аналіз розумового розвитку соціальнодепривованих дітей із субклінічним гіпотиреозом / Н.М. Воронич-Семченко, А.П. Юрцева // Biomedical and biosocial anthropology. – 2008. - № 10.- С. 59 – 62. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

13. Воронич-Семченко Н.М. Тиреоїдний статус та морфологічні зміни ЦНС за умов корекції експериментального гіпотиреозу / Н.М. Воронич-Семченко // Вісник наукових досліджень. - 2008. - № 1.- С. 71-73.

14. Воронич-Семченко Н.М. Співвідношення показників тиреоїдної системи та рефлексограми у школярів з латентним гіпотиреозом за умов лікування препаратом „Йодид-100” / Н. М. Воронич-Семченко // Практична медицина. - 2008. – Т. XIV, № 1. - С. 62-68.

15. Воронич-Семченко Н.М. Морфологічні особливості ЦНС щурів з експериментальним гіпотиреозом на тлі йододефіциту та за умов корекції / Н.М.Воронич-Семченко, С.Б. Геращенко, І.В. Ємельяненко // Галицький Лікарський вісник. - 2008. – Т. 15, № 1. – С. 9-11. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела планування експерименту, виконала експериментальні дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

16. Воронич-Семченко Н.М. Фізичний та психічний розвиток дітей з латентним гіпотиреозом на тлі лікування йодидом-100 / Н.М. Воронич-Семченко // Архів клінічної медицини.- 2008. - № 1 (13). – С. 21-25.

17. Воронич-Семченко Н.М. Ефективність корекції експериментального гіпотиреозу препаратом „Йодид-100” за умов надмірного поступлення до організму хлору / Н.М. Воронич-Семченко // Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоров’я: Всеукр. наук.-практ. конф., 2008 р. / Український медичний альманах.- 2008. – Т.11, №1 (додаток).- С. 277 – 279.

18. Воронич-Семченко Н.М. Застосування препарату „Йодид-100” для корекції психофізіологічних розладів у дітей з латентним гіпотиреозом / Н.М.Воронич-Семченко // Вісник наукових досліджень. - 2008.- № 2. - С. 3-5.

19. Воронич-Семченко Н.М. Функціональна здатність щитоподібної залози та морфологічний стан структур головного мозку у щурів з експериментальним йододефіцитним гіпотиреозом / Н.М. Воронич-Семченко // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 2008.- № 2 .- С. 7-13.

20. Воронич-Семченко Н.М. Кореляція тиреоїдного статусу з показниками ліпідного обміну та рівнем психофізіологічного розвитку дітей із латентним гіпотиреозом / Н.М. Воронич-Семченко // Фізіологічний журнал.- 2008.- № 3. – С. 57-64.

21. Voronich-Semchenko N. The chenges of biochemical indexes of the blood serum in rats with hypothyrosis / N. Voronich-Semchenko, A. Sklyarov, I. Emelyanenko // ANNALES Universitatis Mariae Curie-Sklodowska Sectio DDD PHARMACIA. - 2004.- Vol. XVII, № 2.- P. 303-306. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела планування експерименту, виконала експериментальні дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

22. Yemelyanenko I. Dynamics of metabolic processes in experimental hypothyroidism and features of their correction / I. Yemelyanenko, N. Voronych-Semchenko, O. Tuchak, Y. Bortnyk // ANNALES Universitatis Mariae Curie-Sklodowska Sectio DDD PHARMACIA. - 2008.- Vol. XXI, N 1.- P. 152-155. (Дисертант визначила завдання дослідження, здійснила огляд літератури, провела планування експерименту, виконала експериментальні дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

23. Воронич-Семченко Н.М. Рівень інтелектуального та фізичного розвитку дітей шкільного віку, які проживають на території з дефіцитом йоду в біосфері / Н.М. Воронич-Семченко, І.В. Ємельяненко // Екологічний вісник. - 2003.- № 7-8 (17-18). - С. 10-11. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

24. Боцюрко В.І. Порушення інтелектуального розвитку школярів Прикарпаття в умовах йододефіциту / В.І. Боцюрко, Н.М. Воронич, І.Г. Бабенко // Сучасні проблеми ендокринологічної допомоги дітям: наук.-практ. конф. з міжн. участю, 27-28 лист. 2003 р. - С. 38-40. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

25. Воронич-Семченко Н.М. Особливості психічного та фізичного статусу дітей із соціопатичних сімей в умовах помірного йододефіциту / Н.М. Воронич-Семченко, Б.М. Павликівська, А.П. Юрцева, І.В. Ємельяненко // Культура здоров’я як предмет освіти: міжн. наук.-метод. конф., 2-9 червня 2006 р. - С. 48-51. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

26. Ємельяненко І.В. Вплив дефіциту йоду на основні вегетативні функції організму / І.В. Ємельяненко, Н.М. Воронич-Семченко // Центральні і периферичні механізми вегетативної нервової системи: VIII Міжн. конф., присв. пам’яті академіка О.Г. Баклаваджяна, 3 травня 2003 р. / Архив клинической и экспериментальной медицины. - Т. 12, № 1.- 2003 р. Додаток.- С. 36. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

27. Воронич-Семченко Н.М. Стан розумового та фізичного розвитку дітей за умов дефіциту йоду в організмі / І.В. Ємельяненко, Н.М. Воронич-Семченко // Довкілля і здоров’я: Всеукр. наук.-практ. конф., 14 березня 2003 р.: тези доп. - III, 2003. - С. 31-32. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

28. Воронич-Семченко Н.М. Соматичний та психічний розвиток дітей шкільного віку, які проживають на території біогеохімічної провінції Прикарпаття / Н.М. Воронич-Семченко, І.В. Ємельяненко // Ювілейний VIII з’їзд ВУЛТ (Всеукраїнського Лікарського Товариства), присв. 15-річчю організації (1990-2005 рр.): тези доп. - 21-22 квітня 2005 р. – IV, 2005. - С. 183. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

29. Воронич-Семченко Н.М. Зміни біохімічних показників сироватки крові щурів з гіпотиреозом та на тлі корекції препаратом „Йодид-100” / Н.М.Воронич-Семченко, І.В. Ємельяненко, О.Я. Скляров, О.І. Тучак // Ювілейний VIII з’їзд ВУЛТ (Всеукраїнського Лікарського Товариства), присв. 15-річчю організації (1990-2005 рр.), 21-22 квітня 2005 р. : тези доп. - Київ, 2005. - С. 402-403. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела планування експерименту, виконала експериментальні дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

30. Воронич-Семченко Н.М. Особливості корекції гіпотиреозу в експерименті / Н.М. Воронич-Семченко, О.О. Шляховенко, Т.М. Семенюк // XVII з’їзд Укр. фізіол. тов-ва з міжн. уч., 18-20 травня 2006 р.: тези доп. - Фізіологічний журнал. - 2006. - Т. 52, № 2.- С. 120. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела планування експерименту, виконала експериментальні дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

31. Ємельяненко І.В. Вплив дефіциту йоду на показники фізичного розвитку, функціональний стан центральної нервової системи, серцево-судинної та інших систем організму і шляхи їх корекції / І.В. Ємельяненко, Н.М. Воронич-Семченко, О.І. Тучак, Л.С. Грубеляс, В.В. Остапов // XVII з’їзд Українського фізіологічного товариства з міжнародною участю, 18-20 травня 2006 р.: тези доп. - Фізіологічний журнал. - 2006. - Т. 52, № 2.- С. С.187-188. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне та психофізіологічне дослідження, проаналізувала і узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

32. Воронич-Семченко Н.М. Рівень розумового та фізичного розвитку дітей шкільного віку за умов йододефіциту / Н.М. Воронич-Семченко, І.В.Ємельяненко // Довкілля і здоров’я : Всеукр. наук.-практ. конф., 27-28 квітня 2006 р. – IV, 2006. - С.20. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

33. Воронич-Семченко Н.М. Особливості психічного розвитку дітей за умов різного ступеню дефіциту йоду в організмі // Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі та патології: III Всеукр. наук. конф., присвячена 70-річчю з дня народження Г. М. Чайченка: тези доп. / Київ, 4-6 жовтня 2006 р.-К.: „Знання України”, 2006.- С. 23-24.

34. Воронич-Семченко Н.М. Особливості психофізіологічного статусу дітей шкільного віку із соціопатичних сімей, які проживають на території помірного йододефіциту / Н.М. Воронич-Семченко, І.В. Ємельяненко // XI конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств, 28-30 серпня 2006 р.: тези доп. - 2006. - С. 636. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

35. Ємельяненко І.В. Особливості психологічного та фізичного статусу дітей Прикарпаття на тлі йододефіциту / І.В. Ємельяненко, А.П. Юрцева, Н.М.Воронич-Семченко, Б.М. Павликівська // Збереження та зміцнення здоров’я дітей : обл. педагог. чит., 27 квітня 2006 р.: мат. доп. - 2007. - С. 32-34. (Дисертант визначила мету дослідження, провела літературний огляд, клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

36. Воронич-Семченко Н.М. Ефективність корекції препаратом „Йодид-100” психофізичного статусу соціальнодепривованих дітей шкільного віку, які проживають на території помірного йододефіциту / Н.М. Воронич-Семченко, І.В. Ємельяненко // IX З’їзд Всеукраїнського Лікарського Товариства (ВУЛТ), 10-12 травня 2007 р.: тези доп. – 2007. - С. - 151. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

37. Воронич-Семченко Н.М. Ефективність корекції йододефіциту препаратом „Йодид-100” за умов надмірного поступлення в організм хлоридів та фторидів / Н. М. Ворнич-Семченко // Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини : Міжн. наук.-практ. конф., 25-26 вітня 2007 р.: тези доп. - С. 24.

38. Воронич-Семченко Н.М. Залежність рівня психічного розвитку соціальнодепривованих дітей шкільного віку, які проживають на території помірного йододефіциту від ступеня тиреомегалії / Н.М. Воронич-Семченко, І.В.Ємельяненко // Довкілля і здоров’я: Всеукр. наук.-практ. конф., 24-25 квітня 2007 р.: тези доп. – III, 2007. - С. 10. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

39. Юрцева А.П. Порушення фізичного та психосоматичного стану у школярів із соціопатичних сімей в умовах помірного йододефіциту та їх корекція / А.П.Юрцева, Б.М. Павликівська, Н.М. Воронич-Семченко, І.В. Півторак // Медико-соціальні проблеми дитячого віку: наук.-практ. конф., 12-13 квітня 2007 р.: тези доп. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2007. - С. 146-149. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

40. Юрцева А.П. Стан вегетативної регуляції у дітей з йододефіцитом / А.П.Юрцева., І.В. Ємельяненко, Б.М. Павликівська, Н.М. Воронич // Ендокринна патологія у віковому аспекті : наук.-практ. конф., 29-30 лист. 2007 р.: тези доп. - 2007. - С. 105-106. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

41. Воронич-Семченко Н.М. Значення хлору, фтору та селену в розвитку гіпотиреозу на тлі йододефіциту в експерименті / Н.М. Воронич-Семченко, Л.В.Николишин, Ю.В. Бортник // Сучасні методичні підходи до аналізу стану здоров’я : II Всеукр. наук.-практ. конф., 17-18 березня 2008 р.: тези доп., 2008. - С. 59. (Дисертант визначила мету дослідження, здійснила огляд літератури, провела клінічне і психофізіологічне дослідження, проаналізувала та узагальнила одержані результати, обґрунтувала висновки, підготувала матеріал до друку).

42. Воронич-Семченко Н.М. Застосування йодиду-100 для профілактики нервово-психічних розладів у дітей із субклінічним гіпотиреозом / Н.М.Воронич-Семченко // Довкілля і здоров’я : Всеукр. наук.-практ. конф., 24-25 березня 2008 р. - IV, 2008. - С. 17-18.

43. Тести для визначення інтелектуального розвитку дітей та дорослих: навч.-метод. посіб. для лікарів та студентів / [Вітенко І.С., Воронич-Семченко Н.М., Ємельяненко І.В., Боцюрко В.І., Кметюк Я.В.] – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2002. – 107 с. (Дисертант проаналізувала літературні дані, здійснила пошук та адаптувала підібрані тести для використання в Україні, підготувала матеріал до друку).