Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Волошин Володимир Іванович. Пріоритети та засоби зміцнення економічної безпеки малого і середнього підприємництва : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Волошин В.І. Пріоритети та засоби зміцнення економічної безпеки малого і середнього підприємництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2008.

У дисертації розглянута сукупність питань обґрунтування змісту та удосконалення механізмів зміцнення економічної безпеки підприємництва країни як базису безпеки національної економіки. В якості об’єкта дослідження обрано економічну безпеку малого і середнього підприємництва в системі економічної безпеки держави. Окреслено зміст поняття економічної безпеки підприємництва, об’єктивні передумови дослідження цієї проблеми, а також її роль у механізмі забезпечення національної економічної безпеки. Розроблено методичні підходи до оцінки рівня економічної безпеки малого і середнього бізнесу. Проаналізовано тенденції розвитку та проведено аналіз рівня економічної безпеки сектора МСП. З використанням економіко-математичних методів виявлено фактори впливу на рівень економічної безпеки цього сектора економіки. Розроблено концептуальні підходи щодо удосконалення державної політики у сфері розвитку та забезпечення економічної безпеки сектора МСП в Україні. Обґрунтовано пріоритети, методи і засоби удосконалення інституційного базису економічної безпеки МСП на центральному і регіональному рівнях ієрархії управління економікою.

У дисертації наведено узагальнення та нові теоретичні і прикладні підходи до вирішення науково-прикладної задачі зміцнення економічної безпеки МСП в системі економічної безпеки держави. Отримані науково-теоретичні, методичні та практичні результати дозволяють зробити такі висновки:

1. Економічна безпека підприємництва відіграє визначальну роль у зміцненні безпеки національної економіки та є передумовою її стабільного розвитку. Існує взаємозалежність між розвитком сектора МСП та забезпеченням таких функціональних складових безпеки держави, як: фінансова, соціальна, технологічна, продовольча, зовнішньоекономічна, демографічна, енергетична та екологічна. Розвиток місцевих малих і середніх підприємств спроможний запобігти загрозам безпеці держави в умовах глобалізації, а також забезпечує: удосконалення галузевої, регіональної та внутрішньорегіональної структури економіки; розвиток менш промислово розвинених територій, малих міст; впровадження інновацій; збільшення обсягів надходжень до місцевих бюджетів; реалізацію ресурсного потенціалу економіки; збільшення рівня зайнятості та покращання якості життя населення; формування середнього класу.

2. Удосконалення сутнісних характеристик категорії „економічна безпека підприємництва” дозволило визначити перелік критеріїв економічної безпеки сектора МСП, які необхідно враховувати органам державного управління при здійсненні моніторингу економічної безпеки підприємництва: ефективність фінансово-господарської діяльності та використання ресурсного забезпечення; частка прибуткових та діючих підприємств; витратомісткість виробництва; конкурентоспроможність продукції (послуг); динаміка обсягів господарської діяльності та кількості діючих підприємств (зокрема, у базових галузях економіки); галузева структура; інвестиційна та інноваційна активність; реалізація експортного потенціалу; стабільність регуляторної політики; наявність дискримінаційних дій по відношенню до суб’єктів підприємницької діяльності; розвиненість інфраструктури безпеки підприємництва.

3. Результати аналізу засвідчили, що рівень економічної безпеки МСП в Україні є недостатнім. Це актуалізує потребу в розробці та реалізації механізмів зміцнення економічної безпеки цього сектора економіки для більшості областей України. У галузевому розрізі, як показав аналіз на прикладі окремої області, найвищий рівень економічної безпеки МСП спостерігається у торгівлі та будівництві, секторі колективних, громадських та особистих послуг; середній у промисловості, транспорті і зв’язку, готельному та ресторанному бізнесі, освіті та охороні здоров’я; найнижчий в операціях з нерухомістю та у сільському господарстві.

4. Висновки з проведеного регресійного аналізу дозволяють стверджувати, що існує негативний вплив на обсяги реалізації продукції у розрахунку на одне підприємство таких показників: частка реалізованої продукції у цьому секторі; рівень злочинності; стан інфраструктури і громадської підтримки бізнесу; на динаміку частки діючих підприємств сектора МСП негативно впливають: збільшення кількості підприємств на 10 тис. осіб наявного населення та частки промислових підприємств, а на зміну частки прибуткових підприємств сектора МСП збільшення середньорічного фінансового результату підприємств цього сектора економіки. Певна суперечливість виявлених взаємозв’язків підтверджує також недосконалість статистичного спостереження за сектором МСП в Україні (усталений перелік кількісних індикаторів розвитку підприємництва є неповним та недостатнім для проведення адекватної оцінки рівня його безпеки).

5. У роботі аргументовано, що органам державного управління необхідно формувати стратегічні цілі політики зміцнення економічної безпеки МСП за такими пріоритетними напрямами: підвищення рівня ресурсного забезпечення малих і середніх підприємств; покращання показників ефективності їх функціонування та забезпечення розширеного відтворення економічного потенціалу. Водночас, генеральною метою політики доцільно визначити формування підприємницького середовища з високим рівнем захисту життєво важливих інтересів малих і середніх підприємств та сприятливого для структурно збалансованого розвитку цього сектора економіки. Основними принципами державної політики повинні стати: забезпечення нормативно-методичного регламентування економічної безпеки підприємницької діяльності та реалізації політики її зміцнення на всіх рівнях державного управління; солідарна відповідальність бізнесу і влади щодо формування безпечного підприємницького середовища; створення рівних умов доступу до ресурсів; забезпечення прозорості регуляторної політики та відносин „влада-бізнес”; стимулювання ефективного використання ресурсного потенціалу, запровадження інноваційних та ресурсоощадних технологій; посилення рівня адаптивності підприємництва до умов глобалізації та відкритості національної економіки.

6. Механізм інституційного забезпечення та громадського контролю за зміцненням економічної безпеки сектора МСП в Україні потрібно акцентувати на таких аспектах: ефективна регуляторна політика та система нормативно-методичного, фінансового, організаційно-економічного регулювання діяльності підприємств; участь органів державної влади усіх рівнів у забезпеченні економічної безпеки підприємництва; повноцінна інфраструктура та розгалужена мережа недержавних інституцій сприяння розвитку і безпеці підприємницької діяльності.

7. Як доведено у роботі, державна політика забезпечення економічної безпеки МСП в Україні повинна реалізовуватися на всіх рівнях ієрархії управління економікою. До пріоритетних інституційних та організаційно-економічних заходів органів державного управління центрального рівня видається доцільним включити: покращання програмного та нормативного регламентування економічної безпеки підприємництва, посилення мотивації органів місцевого самоврядування до здійснення заходів зі зміцнення економічної безпеки. До стратегічних пріоритетів політики регіональних та місцевих органів державного управління віднесені: посилення ролі регіональних та місцевих органів влади у формуванні безпечного підприємницького середовища; удосконалення регуляторної політики; протидія проявам монополізму, „клієнтських” відносин та корупції у відносинах „влада-бізнес”; зміцнення фінансової безпеки підприємництва через розвиток мережі страхових та гарантійних фондів, кредитної кооперації.

8. Невід’ємним складником механізму забезпечення економічної безпеки МСП є всебічне сприяння зміцненню конкурентоспроможності вітчизняних підприємств цього сектора економіки шляхом зниження рівня енерго- та ресурсомісткості виробництва, зменшення регіональної та місцевої концентрації ринків збуту, популяризації продукції підприємств на зовнішніх ринках та підвищення їх інвестиційної активності, покращання ефективності управління та підвищення доступності кредитних ресурсів.

Обґрунтовані у дослідженні теоретико-методичні засади, пріоритети та прикладні рекомендації можуть бути використані для удосконалення державної політики зміцнення економічної безпеки малого і середнього підприємництва. Зокрема, видається доцільним їх використання: Державним комітетом з питань регуляторної політики та підприємництва України (при уточненні Національної програми підтримки підприємництва та Методики розробки програм підтримки підприємництва); регіональними та місцевими органам державного управління, підприємницькими асоціаціями (при розробці цільових програм підтримки підприємництва); правоохоронними органами (для удосконалення системи фізичного захисту майна та персоналу підприємств від злочинних посягань).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Волошин В.І. Система забезпечення економічної безпеки підприємства / Волошин В.І., Гуменюк А.М. // Актуальні проблеми міжнародних відносин: [Зб. наук. праць]. – К.: Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т міжнар. відносин, 2007. – Вип. 66.1. – С.181-185. Особистий внесок автора: запропоновано модель системи забезпечення економічної безпеки підприємства.

  2. Волошин В.І. Проблеми боротьби з криміналізацією підприємницького середовища / Волошин В.І. // Вісник Львівської комерційної академії: [Зб. наук. праць]. – Л.: ЛКА, 2006. – Вип. 20. – С.416-426 (Серія економічна).

  3. Волошин В.І. Кримінальні аспекти іноземного інвестування / Волошин В.І., Хомин О.Й. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: [Сб. науч. труд.]. - Донецк: ДонНУ, 2006. – C. 515-519. Особистий внесок автора: доведено негативні наслідки криміналізації іноземного інвестування на економічну безпеку бізнесу в Україні та розроблено заходи щодо їх усунення.

  4. Волошин В.І. Стратегія українсько-польського транскордонного співробітництва в умовах розширення ЄС / Волошин В.І., Борщевський В.В. // Вісник Львівської комерційної академії: [Зб. наук. праць]. – Л.: ЛКА, 2005. – Вип. 18.1. – С.259-265 (Серія економічна). Особистий внесок автора: доповнено стратегічні підходи до розвитку українсько-польського транскордонного співробітництва заходами, направленими на зміцнення економічної безпеки підприємництва.

  5. Волошин В.І. Наслідки приєднання України до угоди ГАТС для сектору туристичних послуг в контексті державної регіональної політики: методи оцінки / Волошин В.І., Чорний О.Т. // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Ч.3. – Чернівці, 2005. – Вип.VI. – С.27-33 (Економічні науки). Особистий внесок автора: обґрунтовано напрями потенційного впливу приєднання України до угоди ГАТС на рівень економічної безпеки туристичного бізнесу.

  1. Волошин В.І. Глобалізація та іллегалізація світового господарства / Волошин В.І., Мокій А.І., Лучечко І.С., Шульга М.І. // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ: [Сб. науч. труд.]. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – С.96-102. Особистий внесок автора: розроблено заходи зміцнення економічної безпеки вітчизняних підприємств в умовах глобалізації.

  2. Волошин В.І. Декриміналізація підприємницького середовища як інструмент підвищення рівня економічної безпеки держави / Волошин В.І. // Вісник Львівської комерційної академії: [Зб. наук. праць]. – Л.: ЛКА, 2006. – Вип. 23. – С.80-83 (Серія економічна).

  3. Волошин В.І. Економічна безпека підприємництва в умовах європейської інтеграції України / Волошин В.І., Васильців Т.Г. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: [Сб. науч. труд.] - Донецк: ДонНУ. – 2007. – С. 1639-1644. Особистий внесок автора: обґрунтовано передумови та чинники впливу на економічну безпеку сектора малих і середніх підприємств в умовах європейської інтеграції України.

  4. Волошин В.І. Обґрунтування структурних змін на регіональному рівні / Волошин В.І., Флейчук М.І., Дідич О.-Г.О. // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ: [Сб. науч. труд.] – Свиштов-Донецк, 2006. – С. 393-398. Особистий внесок автора: обґрунтовано рекомендації органам державного управління в контексті розробки напрямів структурних змін на регіональному рівні, які сприятимуть формуванню безпечного підприємницького середовища.

У інших виданнях:

  1. Волошин В.І. Економічна безпека підприємництва: регіональний вимір / Воротін В.Є., Васильців Т.Г., Волошин В.І. // Експертна доповідь "Україна в 2007 році: внутрішнє і зовнішнє становище та перспективи розвитку". – К.: Національний інститут стратегічних досліджень, 2008. – С.134-136. Особистий внесок автора: обґрунтовано рекомендації регіональним органам державного управління організаційно-економічні заходи зі зміцнення економічної безпеки підприємництва.

  2. Волошин В.І. Вдосконалення структурної побудови та змісту регіональної інноваційної стратегії / Волошин В.І., Мокій О.А. // Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція: XV міжнар. наук. практ. конф. – Чернівці, 2006. – С. 165-169. Особистий внесок автора: обґрунтовано взаємозалежність забезпечення економічної безпеки бізнесу та розвитку регіонального інноваційного потенціалу.

  3. Волошин В.І. Наслідки вступу України до СОТ для сектора туристичних послуг в контексті державної регіональної політики / Волошин В.І., Чорний О.Т. // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці, 2005. – Вип. III. –– С.126-129. Особистий внесок автора: виявлено можливі негативні наслідки для вітчизняних туристичних підприємств за умови вступу України до СОТ.