Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Прилипко Сергій Миколайович. Предмет права соціального забезпечення : дис... д-ра юрид. наук: 12.00.05 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2007. — 382арк. — Бібліогр.: арк. 352-382.



Анотація до роботи:

Прилипко С.М. Предмет права соціального забезпечення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право, право соціального забезпечення. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, м. Харків, 2007.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних та практичних проблем соціального забезпечення громадян України, а також виробленню пропозицій, спрямованих на вдосконалення законодавства про соціальне забезпечення.

У роботі розроблено нові концептуальні підходи до окреслення сфери дії та визначення предмета права соціального забезпечення, конкретизовано модель структуризації правовідносин, що виникають з приводу соціального забезпечення. Особливе місце приділяється пенсійним правовідносинам. Визначено поняття і зміст права соціального забезпечення, його місце в системі права на підставі аналізу співвідношення приватного та публічного права, а також наголошено на доцільності введення соціального права. З урахуванням специфіки соціально-економічних процесів, що нині відбуваються в Україні, аргументовано доводиться необхідність виокремлення особливостей методу правового регулювання права соціального забезпечення.

У дослідженні запропоновано авторське бачення визначення організаційно-правових форм соціального забезпечення, а також з нових позицій висвітлення характерних особливостей та сутності загальнообов’язкового державного соціального страхування як основної організаційно-правової форми соціального забезпечення громадян України. Сформульовано авторське визначення понять “соціальна політика” і “соціальне забезпечення”. Внесено пропозицію про прийняття Закону України ”Про соціальну політику”.

У дисертації з’ясовано особливості та сутність гарантій у соціальній сфері, внесено пропозицію про необхідність розробки та запровадження соціального бюджету як гарантії реалізації конституційного права на соціальне забезпечення; запропоновано розробити та прийняти Закон України ”Про соціальний бюджет”, створення єдиного Національного фонду соціального страхування як одного із засобів удосконалення управління та поліпшення соціального забезпечення; обґрунтовано пропозицію проведення правового експерименту в соціальній сфері.

В роботі робиться висновок про необхідність при розробці нових законодавчих положень виходити із принципу солідарності; надано авторську характеристику соціального ризику як підстави соціального забезпечення; визначено основні напрями стратегії розвитку законодавства про соціальне забезпечення; обґрунтовано положення щодо необхідності кодифікації законодавства про соціальне забезпечення.

У результаті здійснення в даній дисертаційній роботі комплексного дослідження й аналізу поняття та місця в правовій системі права соціального забезпечення, предмета та методу цієї галузі, організаційно-правових форм соціального забезпечення, а також сучасного стану та перспектив розвитку права соціального забезпечення, проведеного на основі аналізу поглядів науковців з питань соціального забезпечення, аналізу чинного законодавства, теоретичного осмислення наукових праць правників інших галузей права, автором сформульовані наступні висновки та пропозиції.

1. Право на соціальне забезпечення – це визнана Конституцією України, міжнародним співтовариством і гарантована державою Україна можливість людини одержати соціальну допомогу та підтримку для задоволення фізіологічних, соціальних і духовних потреб в обсязі, необхідному для гідного життя у тих випадках, якщо внаслідок впливу соціального ризику громадянин з не залежних від нього причин не має джерел та засобів до існування. Підґрунтям реалізації права на соціальне забезпечення є розбудова соціальної держави.

2. Право соціального забезпечення – це система правових норм, встановлених державою та угодами на підставі законодавства, які відбивають соціальну політику держави, спрямовану на правове врегулювання всіх відносин з матеріального забезпечення в певних організаційно-правових формах законодавчо визначених категорій громадян України, які з не залежних від них причин унаслідок настання соціального ризику не можуть забезпечити себе самостійно.

Право соціального забезпечення, як і будь-яка інша самостійна галузь, має власний предмет і метод правового регулювання, власні принципи, правові джерела, організаційно-правові форми здійснення соціального забезпечення, які розкривають специфіку правового регулювання надання соціального забезпечення.

3. Поділ права на публічне і приватне може мати лише методологічне значення щодо вивчення історії розвитку системи права, а також діалектичного зв’язку між приватними та публічними інтересами. Якщо приватне право спрямоване на задоволення потреб окремої людини, забезпечує свободу і приватну ініціативу, то публічне право захищає загальнодержавні інтереси за допомогою владних методів. У демократичному суспільстві публічне право не меншою мірою, хоча дещо іншими методами, захищає інтереси людини. Позиція щодо необхідності відмови від уявлення про право як систему його галузей та інститутів і обмеження цього поняття двома структурними підрозділами – публічним і приватним правом – має певні недоліки. Такий підхід призводить до збіднення вчення про різноманітність предметів, методів, принципів правового регулювання, якими відрізняються одна від одної галузі права, що можуть складатися всередині як приватного, так і публічного права або на їх межі. Крім того, згадана вище позиція суперечить вимогам сьогодення, бо саме нині відбувається бурхливий розвиток права.

4. Потрібно у ст. 46 Конституції України термін „ право на соціальний захист” замінити на – “право на соціальне забезпечення”.

5. Достатній життєвий рівень не є усталеним, тому що він змінюється залежно від соціально-економічних та інших чинників. Завдання держави полягає у створенні належних умов для людини, щоб вона могла своєю працею забезпечити гідну матеріальну базу для себе і своєї сім’ї. Рівень життя – багатогранна і складна категорія, що характеризує сукупність реальних соціально-економічних умов життєдіяльності людей, насамперед, у сфері споживання і тому є найважливішою характеристикою соціального процесу.

6. Необхідно розробити і прийняти Закон України „Про соціальну політику”, в якому має бути закріплено: визначення соціальної політики, принципи її здійснення, мета та завдання, гарантії соціальної політики, механізм реалізації, повноваження суб’єктів соціальної політики, джерела фінансування. У цьому законі пропонується закріпити таке визначення: соціальна політика – це сукупність правових, організаційних, економічних заходів, організаційно-правових форм діяльності відповідних суб’єктів соціально-політичного життя, спрямованих на формування і задоволення соціальних потреб, що відображають життєво важливі інтереси людини і суспільства, і реалізацію конституційних соціальних прав людини.

7. Слід розробити і прийняти Закон України “Про соціальний бюджет”, у якому закріпити таке визначення: консолідований соціальний бюджет – це зведений урядом та затверджений Верховною Радою України як законодавчим органом держави баланс витрат на соціальні потреби населення України у формах та видах, встановлених законодавством, а також доходів на їх покриття на наступний бюджетний період. Основні показники соціального бюджету щорічно затверджуються Законом України (Бюджетною резолюцією) і є обов’язковими при прийнятті Державного бюджету України. Крім зазначеного, у цьому законі слід визначити й закріпити мету і завдання соціального бюджету, його функції і загальні принципи; суб’єктів, які розробляють та відповідають за соціальний бюджет; механізм і строки формування та затвердження соціального бюджету; співвідношення соціального бюджету і Державного бюджету України; соціальні нормативи, показники та параметри, які повинні затверджуватися в Бюджетній резолюції; соціальну квоту; джерела фінансування; рівень забезпечення соціальних нормативів.

8. Однією з особливостей соціального забезпечення є ідея солідарності. Вона випливає з почуття взаємної відповідальності, яке об’єднує громадян як членів суспільства, єднає всі покоління – минулі, теперішнє й майбутні. Солідарність є основою будь-якого суспільства. Людина живе і працює в певному суспільстві, а тому мало на що здатна без його допомоги, особливо в тих випадках, коли настає старість, трапляється хвороба, самотність, бідність тощо. Людина є соціальною істотою, яка створена, щоб жити в суспільстві, і є частиною єдиного солідарного цілого. Солідарність та загальний добробут єднають суспільство, зміцнюючи довіру людини до людини. Соціальне законодавство необхідно реформувати з урахуванням солідарних засад.

9. Об’єктивною основою для виникнення соціально-забезпечувальних відносин і відмежовування їх від інших суспільних відносин, урегульованих правом, виступають соціальні ризики, через які особа втрачає роботу чи інші засоби для існування з не залежних від неї причин і самостійно не може подолати те скрутне становище, у якому вона опинилася (втрата годувальника, роботи, техногенна катастрофа, тяжке матеріальне становище, самотність тощо).

10. Важливою ознакою соціально-забезпечувальних відносин є неодмінна участь у них держави в особі спеціальних органів: органів соціального захисту, державної служби зайнятості або соціальних фондів. Також для соціально-забезпечувальних відносин характерне використання методу соціального надання послуг, виплат, а також принципу соціальної солідарності при розподілі соціальних коштів.

11. З урахуванням наведених у дисертації підходів, поглядів та позицій правників можна зробити такі висновки щодо визначення предмета права соціального забезпечення: а) предметом права соціального забезпечення є система суспільних відносин із задоволення першочергових і найнеобхідніших потреб тих громадян та їх сімей, які з об’єктивних, визнаних суспільством (державою) поважних причин опинились у складній (здебільшого негативній) життєвій ситуації, шляхом надання їм матеріального забезпечення чи допомоги в різних організаційно-правових формах; б) під обставинами, які призводять до складної життєвої ситуації (обставинами), слід розуміти: вік, хворобу, часткову або повну втрату працездатності, інвалідність, безробіття, бідність, безпритульність, малозабезпеченість, самотність, сирітство, тимчасову непрацездатність, смерть годувальника, стихійне лихо, техногенну катастрофу, нещасний випадок на виробництві та професійне захворювання та інші визначені на законодавчому рівні обставини; в) складна життєва ситуація – це така ситуація, в якій особа опинилася з не залежних від неї обставин і неспроможна їх подолати власними зусиллями або за допомогою тих членів своєї родини, які зобов’язані надати таку допомогу.

12. На нинішньому етапі становлення системи соціального забезпечення України предметом регулювання норм права соціального забезпечення виступають наступні види суспільних відносин: а) відносини з обов’язкового державного соціального страхування; б) пенсійні відносини, які засновані на засадах обов’язкового соціального страхування, а також відносини з пенсійного забезпечення окремих категорій громадян; в) відносини з приводу забезпечення громадян допомогами; г) відношення з приводу надання громадянам натуральних соціальних послуг, медичної допомоги і лікування; д) відносини з приводу забезпечення громадян компенсаційними виплатами; е) відносини з приводу встановлення юридичних фактів, реалізації і захисту права на той або інший вид соціального забезпечення, тобто відносини процедурного і процесуального характеру.

Кожен із вказаних видів суспільних відносин має складну структуру, оскільки існує чотири фонди із загальнообов’язкового державного соціального страхування, декілька видів пенсій за віком і пенсій за вислугу років, різні види допомог, які фінансуються за рахунок державного бюджету або місцевого бюджету тощо.

У ринкових умовах усе більшого значення набувають відносини із загальнообов’язкового державного соціального страхування. Вони мають складний суб’єктний склад (страхувальники, страховики, застраховані особи) та складну структуру (із перерахування обов’язкових страхових внесків, управління страховими фондами на засадах соціального партнерства, з різноманітних відповідних виплат тощо).

13. Особливостями методу правового регулювання права соціального забезпечення є: 1) поєднання централізованого, регіонального та локального регулювання при збереженні централізованого як основного способу і визначення того, що держава і в умовах запровадження загальнообов’язкового державного соціального страхування є основним суб’єктом соціального забезпечення; 2) наявність нормативних та договірних засобів впливу, тобто особливого поєднання імперативних та диспозитивних елементів у правовому регулюванні; 3) специфічність правового статусу суб’єктів правовідносин із соціального забезпечення (наявність у них значних повноважень), а також зумовленість виникнення, зміни і припинення цих правовідносин певними юридичними фактами – подіями (страховими чи соціальними випадками); 4) необхідність волевиявлення громадянина на реалізацію свого права на соціальне забезпечення і рішення відповідного органу про надання громадянину цього права; 5) специфічність правового статусу суб’єктів правовідносин із соціального забезпечення, наявність у них значних повноважень, відсутність субординації і підпорядкування по відношенню один до одного; 6) поєднання різноманітних джерел фінансування соціального забезпечення (за рахунок державного бюджету, обов’язкових страхових внесків, коштів органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та інших не заборонених державою джерел).

14. З метою скорочення адміністративних витрат необхідно, щоб управління загальнообов’язковим соціальним страхуванням здійснював єдиний Національний фонд соціального страхування, до складу якого входили б відділення: пенсійного страхування; страхування від безробіття; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; медичного страхування.

Єдине центральне управління допоможе уникнути громіздкої фінансової структури, сприятиме зменшенню адміністративних витрат, удосконаленню підстав та умов соціального забезпечення, більш чіткому розмежуванню організаційно-правових форм соціального забезпечення.

Національний фонд соціального страхування буде брати участь у розробці політики соціального забезпечення на загальнодержавному рівні; узагальнювати, аналізувати всі витрати в соціальній сфері, виявляти недоліки щодо соціального забезпечення і вносити відповідні пропозиції; здійснювати облік, збір та акумуляцію обов’язкових страхових внесків та контролювати їх використання.

Керівним органом Національного фонду має бути Правління, кількісний та персональний склад якого затверджується Верховною Радою України. Робочим органом Фонду є Виконавча дирекція, яка формується Правлінням та підзвітна йому.

15. На сучасному етапі склалося теоретичне й практичне підґрунтя для систематизації соціального законодавства. Систематизацію законодавства з питань соціального забезпечення необхідно проводити шляхом кодифікації, результатом якої на основі перегляду чинного законодавства і внесення в нього змін має стати створення нового об’єднаного нормативно-правового акта, який би на основі єдиних принципів регулював зазначену сферу відносин і був розрахований на тривалий час. Таким чином, однією з умов правового забезпечення і впровадження чіткої, логічно послідовної та прозорої системи соціального забезпечення є розробка і прийняття комплексного систематизованого нормативного акта – Соціального кодексу України, який би увібрав найважливіші норми і на найвищому рівні комплексно врегулював усю сукупність відносин у цій сфері.

У Загальній частині зазначеного акта повинні міститися правові норми щодо сфери дії, предмета регулювання, принципів соціального забезпечення, кола суб’єктів правовідносин, джерел фінансування тощо. В Особливу частину Кодексу необхідно включити норми, які детально регламентуватимуть підстави, порядок і розміри надання громадянам України різних форм та видів соціального забезпечення. Правові норми Особливої частини повинні поділятися на інститути, які регулюють окремі види соціальних правовідносин: обов’язкового соціального страхування, пенсійного забезпечення, з надання медичних послуг, державних допомог, матеріально-побутового забезпечення й обслуговування інвалідів та осіб похилого віку тощо.

Кодифікація законодавства про соціальне забезпечення усуне множинність і суперечності нормативних актів, виданих різного часу з різних питань, значною мірою полегшить користування ними, сприятиме законності й підвищить гарантії реалізації прав громадян України у сфері соціального забезпечення.

16. Узагальнення поглядів правників та аналіз чинного соціального законодавства свідчить, що система соціального забезпечення складається з трьох елементів, які відрізняються колом суб’єктів, джерелами фінансування, умовами та метою забезпечення.

У сучасних умовах відповідно до міжнародно-правових норм та українського законодавства система соціального забезпечення включає до себе такі організаційно-правові форми: 1) соціальне страхування за рахунок обов’язкових страхових внесків до відповідного фонду загальнообов’язкового соціального страхування та добровільних внесків до зазначених фондів або недержавних страхових фондів; 2) державне забезпечення та надання соціальних послуг окремим категоріям громадян за рахунок державного бюджету; 3) соціальна допомога та соціальна підтримка непрацездатних громадян за рахунок державного та місцевих бюджетів.

Чітке визначення організаційно-правових форм є підставою і гарантією реалізації конституційного права на соціальний захист.

17. Основні ознаки соціального страхування: соціальне страхування фінансується за рахунок обов’язкових страхових внесків, які солідарно сплачують роботодавці і працівники при можливій участі держави у формі додаткових страхових внесків або дотацій за рахунок загальних податків; обов’язкова участь усіх громадян з деякими винятками; внески акумулюються в спеціальних фондах, за рахунок яких виплачуються допомоги та здійснюється підтримка; за соціальним страхуванням забезпечуються працівники у всіх випадках втрати ними працездатності або у випадку втрати заробітку в разі безробіття; надлишки у фонді обов’язкового соціального страхування, не використані на сплату допомоги, інвестуються для розвитку економіки і одержання додаткового доходу; особисті права на соціальне забезпечення та отримання допомоги (які визначені законодавством) гарантуються наявністю обліку страхових внесків без перевірки доходів або потреби застрахованої особи; розмір внесків і допомоги часто залежить від того, скільки застрахований працівник заробляє або заробляв; страхування від трудового каліцтва, а також професійного захворювання цілком фінансується за рахунок роботодавця при можливій участі держави за рахунок податків; управління системою обов’язкового соціального страхування здійснюється на засадах соціального партнерства; держава надає підвищені соціальні гарантії застрахованим особам у системі соціального страхування.

18. Важливе значення при запровадженні обов’язкового соціального страхування має рівень фахівців, які будуть працювати у зазначеній сфері. На порядок денний стає питання підготовки нового покоління правників, таких як юрист-фінансист, юрист-актуарій тощо. Юрист-актуарій – це фахівець, який використовує правовий, математичний апарат, статистичні і юридичні методи, фінансово-правовий аналіз для оцінки фінансових та правових наслідків від невизначених майбутніх подій. Це дає змогу системам обов’язкового соціального страхування оцінювати свої фінансові зобов’язання, майбутні грошові потоки та необхідні страхові внески.

19. Загальнообов’язкове державне соціальне страхування є системою заходів із соціального забезпечення громадян за умовами та видами, встановленими законодавством, за рахунок страхових внесків, що сплачуються роботодавцями та громадянами до відповідного фонду загальнообов’язкового соціального страхування.

Страхування забезпечує відповідність між розміром страхових внесків працюючого і рівнем соціального забезпечення, гарантує його надання в разі настання страхових випадків та зменшує фінансове навантаження на державний бюджет.

20. Державне забезпечення – це організаційно-правова форма соціального забезпечення, яка полягає в наданні соціальних виплат та інших соціальних послуг окремим громадянам за рахунок державного бюджету. Зазначена форма має централізований характер, який знаходить свій вираз у тому, що коло осіб, які забезпечуються, а також певні види соціального забезпечення встановлюються виключно законами України, а обсяги фінансування чітко закріплюється щорічно в Державному бюджеті України. Таким чином, усі такі виплати, послуги та суб’єкти визначаються законодавством.

Специфіка кола осіб, які забезпечуються за рахунок бюджетних коштів, полягає в тому, що вона охоплює, по-перше, осіб, які отримують забезпечення у зв’язку з певною суспільно корисною діяльністю (під час якої вони могли і не підлягати загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню) при настанні обставин, які визнаються соціально поважними; по-друге, все населення країни забезпечується певними видами соціального забезпечення без будь-якого зв’язку з працею.

21. Соціальна підтримка (піклування) – це система заходів із матеріального забезпечення за рахунок державного й місцевого бюджетів та інших джерел фінансування громадян, які не набули з різних причин юридичного права на пенсії та інші види допомог, але потребують соціальної допомоги і не можуть самостійно вийти із скрутного становища.

Соціальна підтримка надається у вигляді матеріальної допомоги, соціального обслуговування та різноманітних пільг найменш захищеним категоріям населення в індивідуальному порядку після перевірки наявності у них засобів для існування. Вид, форма і розмір соціальної підтримки залежать від особливостей кожного окремого випадку.

22. При запровадженні реформи в соціальній сфері пропонуємо попередньо здійснювати правовий експеримент. Вважаємо за доцільне прийняття розробленого на основі даного дисертаційного дослідження Проекту постанови Верховної Ради України “Про порядок організації проведення правових експериментів”.

Публікації автора:

Монографія: Прилипко С.М. Проблеми теорії права соціального забезпечення: Моногр. – Х.: П.П. „Берека-Нова, 2006. – 264 с.

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Прилипко С.М. Розмежування права соціального забезпечення та трудового права // Право України. – №10. – 1999. – с. 58-61.

2. Прилипко С.М. Шляхи вдосконалення соціального законодавства // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 42. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2000. – с. 101-106.

3. Прилипко С.М. Недержавне пенсійне забезпечення у системі соціального захисту в Україні // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 43. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2000. – с. 63-66.

4. Прилипко С.М. Деякі питання пенсійної реформи в Україні // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 46. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2001. – с. 88-93.

5. Прилипко С.М. Деякі питання щодо змісту конвенції Міжнародної організації праці №102 про мінімальні норми соціального забезпечення // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 48. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2001. – с. 91-96.

6. Прилипко С.М. Правове регулювання зайнятості населення // Пробл.законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. – 49. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2001. – с. 104-113.

7. Прилипко С.М. Пенсійне страхування в Україні // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 51. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2001. – с. 170-177.

8. Прилипко С.М. Деякі питання соціального страхування // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 50. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2001. – с. 87-92.

9. Прилипко С.М., Гончарова Г.С, Жернаков В.В. Нове дослідження проблем теорії трудового права // Право України. – 2001. – №5. – с. 144-146.

10. Прилипко С.М., Гончарова Г.С, Жернаков В.В. Спірні питання застосування ст.26 Закону України „Про відпустки” // Право України. – 1999. – №9. – с. 43-47.

11. Прилипко С.М., Гончарова Г.С, Жернаков В.В. Підручник з пенсійного права є, але чи є пенсійне право? // Право України. – 1998. – №9. – с. 138-140.

12. Прилипко С.Н. Правоотношение по праву социального обеспечения // Пробл. законності. Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 58. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – с. 61-70.

13. Прилипко С.М. Організаційно-правові форми соціального захисту // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 59. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – с. 44-53.

14. Прилипко С.М. Конвенції та рекомендації Міжнародної організації праці як джерела права соціального забезпечення //Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во Хар РІ НАДУ „Магістр”, 2003. – №2(17). – Ч. 2. – с. 219-225.

15. Прилипко С.М. Основні принципи соціального забезпечення в умовах соціальної держави та ринкової економіки // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 60. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – с. 107-115.

16. Прилипко С.М.. Право на соціальне забезпечення – одне з найважливіших соціально-економічних прав людини // Держава і право: Зб. наук. пр.– Вип. 19. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. – с. 323-329.

17. Прилипко С.М. Солідарні засади у соціальному забезпеченні // Право України. – 2003. – №1. – с. 83-86.

18. Прилипко С.М. Право на пенсійне забезпечення та його реалізація в умовах ринкової економіки // Право України. – 2003. – №2. – с. 45-48.

19. Прилипко С.М. Деякі питання застосування адресної соціальної допомоги// Академія правових наук України. Державне будівництво та місцеве самоврядування: Зб. наук. пр. – Х.: Право, 2003.– № 5. – с. 130-136.

20. Прилипко С.М. Правові проблеми соціального забезпечення в умовах переходу до ринкових відносин// Правова держава: Щорічн. наук. пр. – Вип. 14. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. – с. 338-345.

21. Прилипко С.М. Роль Пенсійного фонду України в соціальному забезпеченні населення // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 64. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – с. 44-53.

22. Прилипко С.М. До питання предмета права соціального забезпечення // Проблеми законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 65 – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – с. 106-112.

23. Прилипко С.М. Визначення методу права соціального забезпечення в сучасних умовах // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип.66. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – с. 64-72.

24. Прилипко С.М. До питання матеріального забезпечення пенсіонерів в умовах ринкової економіки // Держава і право: Зб. наук. пр. – Вип. 23. – К.: Ін-т держави і права ім В.М. Корецького НАН України, 2004. – с. 216-223.

25. Прилипко С.М. Юридична природа та сутність загальнообов’язкового державного соціального страхування // Правова держава: Щорічн. наук. пр. – Вип.15. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – с. 216-229.

26. Прилипко С.М. Деякі питання імплементації міжнародних норм у правову систему України // Держава і право: Зб. наук. пр. – Вип.24. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – с. 258-265.

27. Прилипко С.М. Удосконалення правового механізму соціального захисту малозабезпечених сімей // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. –Вип.71. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005. – с. 66-75.

28. Прилипко С.М. Проблеми вдосконалення правового регулювання пенсійного забезпечення наукових працівників // Пробл. законності: Респ. міжвід. наук. зб. – Вип. 75. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005. – с. 69-76.

29. Прилипко С.М. Визначення системи права соціального забезпечення // Вісн. Академії правових наук України. – 2006. – № 1 (44). – с. 148-154.

30. Прилипко С.М. До питання визначення організаційно-правових форм і видів соціального забезпечення // Правова держава: Щорічн. наук. пр. – Вип.17. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2006. – с. 242-249.

31. Прилипко С.М. До питання співвідношення „приватного” та „публічного” у праві соціального забезпечення // Держава і право: Зб. наук. пр. – Вип.32. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2006. – с. 244-250.

Виступи, тези, що додатково відображають наукові результати дослідження

1. Прилипко С.М. Право на соціальний захист – одне з найважливіших прав людини // Тези доп. та наук. повідомлень наук. конф. професорсько-викладацького складу “Права людини і правова держава”. – Х.: 1998. – с. 133-135.

2. Прилипко С.М. Систематизація законодавства про соціальний захист // Матеріали міжнарод. науково-практич. конф. “Систематизація законодавства в Україні: проблеми теорії та практики” – К.: Ін-т законодавства Верховної Ради України, 1999. – с. 357-359.

3. Прилипко С.М. Міжнародні стандарти у соціальному забезпеченні // Матеріали міжнарод. науково-практ. конф. “Актуальні проблеми формування правової держави в Україні (До 50-ї річниці Конвенції про захист прав людини та основних свобод)”. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2000.– с. 88-91.

4. Прилипко С.М. Державні освітні стандарти як засада управління // Матеріали науково-метод. конф. „Проблеми сучасної вищої юридичної освіти”. – Х.: Нац. юрид. акад.України, 2000. – с. 7-9.

5. Прилипко С.М. Соціальне страхування як один із механізмів реалізації конституційного права громадян на соціальний захист // Матеріали наук. конф. “Конституція України – основа модернізації держави та суспільства”. – Х.: Право, 2001. – с. 203-205.

6. Прилипко С.М. Управління у сфері загальнообов’язкового соціального страхування // Зб. наук. пр. Української академії держ. управління при Президентові України. – Вип. 1/2001. – Х.: Укр. акад. держ. управління при Президентові України, 2001. – с. 40-41.

7. Прилипко С.М. Право на соціальне забезпечення в умовах ринкової економіки // Актуальні проблеми трудового права в сучасних умовах ринкової економіки: Матеріали науково-практ. конф. – Х.: Міністерство внутрішніх справ України, Нац. ун-т внутріш. справ, 2003. – с. 202-208.

8. Прилипко С.М. До питання вдосконалення права громадян на соціальне обслуговування. Кодифікація трудового законодавства України: стан та перспективи // Матеріали науково-практичної конф. – Х.: Укр. асоціація фахівців трудового права, Нац. ун-т внутріш. справ, 2004.– с. 262-267.

9. Прилипко С.М. До питання принципу солідарності як основної засади у соціальному забезпеченні громадян. Форми соціально-правового захисту працівників у службово-трудових відносинах // Матеріали науково-практ. конф. – Х.: Укр. асоціація фахівців трудового права, 2005. – с. 294-298.

10. Диспозитивні елементи в праві соціального забезпечення // Трудове право України в контексті європейської інтеграції: Матеріали науково-практ. конф. – Х.: Укр. асоціація фахівців трудового права, Харків. нац. ун-т внутріш. справ, 2006. – с. 440-444.

11. Прилипко С.М. Визначення функцій права соціального забезпечення як основа реалізації конституційного права громадян на соціальний захист // Теоретичні та практичні проблеми реалізації Конституції України: Тези доповідей та наук. повідомлень учасників всеукраїнської науково-практ. конф. – Х.: Нац. юрид. акад України, 2006. – с. 393-397.