Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Гурджі Юлія Олексіївна. Правовий захист особи в кримінальному процесі України: теорія та методологія : дис... д-ра юрид. наук: 12.00.09 / Одеська національна юридична академія. — О., 2007. — 486арк. — Бібліогр.: арк. 443-486.



Анотація до роботи:

Гурджі Ю.О. Правовий захист особи в кримінальному процесі України: теорія та методологія. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2007.

У дисертації розглядаються проблемні теоретично-правові і методологічні питання механізму забезпечення прав і законних інтересів особистості у сфері кримінального правосудця України. Окремо аналізуються підходи, розповсюджені в сучасній теоретико-правовій науковій літературі, до вивчення гарантій прав особи в теорії права і в кримінально-процесуальному праві. На основі аналізу сучасних поглядів на теоретико-правову проблематику юридичних заходів в правовій теорії і юридичній практиці визначається авторське бачення низки методологічних питань, пов'язаних з перспективою досліду юридичних засобів кримінально-процесуального захисту прав і законних інтересів особи в сучасній Україні. Підкреслюється особлива методологічна роль теорії юридичного процесу в наукових дослідах, які орієнтовані на формування в Україні режиму правової захищеності громадян у сфері кримінального правосуддя. Важлива роль у питанні методологічного обновлення і забезпечення кримінально-процесуального дослідження правозахисної проблематики відведена ведучим методологічним підходам, якими користуються в сучасному правознавстві. Йдеться про інструментальні, аксіологічні, антропологічні методологічні підходи. Особлива роль відводиться проблематиці праворозуміння у формуванні складної світогляду пізнавального горизонту галузевого дослідника.

Основні висновки по дисертаційному дослідженню такі ідея прав людини, органічно пов'язана з натуро — правовою доктриною, виступає основою предметного і функціонально-цільового змісту системи гарантій прав особи, одночасно з політико — правовою раціоналізацією ідей прав людини питання про гарантії розвивається в контексті проблематики вітчизняного конституціоналізму;


за допомогою схеми «поняття гарантій прав особи» фіксується предмет гарантій (свободи, права, законні інтереси), їх мета, суб'єкти, а також форма буття гарантій (реалізація, забезпечення, захист, охорона прав, свобод и законних інтересів), структуроване таким чином поняття дозволяє сформувати уявлення про предмет і метод правового регулювання у сфері забезпечення прав особи, дослідницька установка впливає на структуру поняття гарантій прав особи і позначається в центральному елементі поняття, тобто в роботах з акцентуацією функціональних ознак і проявів системи гарантій це - «механізм», в роботах з домінуючою нормативно-правовою проблематикою і питаннями перспектив законотворення це - «норми права», в роботах, які фіксують основну увагу на правозахисник засобах, мова йде в основному про відповідні правозахисні інституції та інше, зміст і обсяг поняття, як і класифікаційний матеріал розвиваються в теперішній час за рахунок гармонізації національного законодавства і міжнародно-правових стандартів у сфері забезпечення прав людини;

методологічне значення у дослідженні правового захисту особи в кримінальному процесі мають два аспекти буття правового статусу в кримінально-процесуальному праві по-перше, це проблеми набуття і перспективи удосконалення процесуального статусу учасника судочинства, по-друге, - проблеми його реалізації, в обох випадках перед нами схожа структура проблем, яка вказує напрями теоретичної галузевої проробки проблематики правового захисту особи - юридична формалізація процедури набуття і реалізації статусів, мінімізація дискретних повноважень суб'єктів, відповідальних за провадження по кримінальній справі, розвиток кримінально-процесуальних статусів обов'язково передбачає врахування концепції циклічності процесу, це означає, що наряду з корелятивною складовою (право — обов'язок), законодавець повинен взяти до уваги структуру циклу правозастосування, тобто нормативну й інструментальну забезпеченість кожного етапу правозастосовчого циклу, тут же законодавцю необхідно враховувати і структуру суб'єктивного права, беручи до уваги і особливості процесуально-правової відповідальності;

визначені напрями динаміки кримінально-процесуальних юридичних засобів - заміна репресивно-пошукових рис правосуддя якостями змагальності судочинства, де процедура досягнення окремих кримінально-процесуальних цілей набуває характеру діалогічності, особливо виділено значення і перспективність комплексного міждисциплінарного підходу до вирішення науково-практичних задач забезпечення правової захищеності особи в кримінальному процесі, де важлива роль відводиться неюридичним засобам, механізмам, які виступають повноправними інструментами для досягнення цілей правового (юридичного) характеру;

системний підхід слід розглядати як найважливішу складову в загальній стратегії дослідження процесуально-правового і галузевого захисту особи, провідна роль цього методологічного засобу проявляється тільки на певному етапі, мета якого -встановлення теоретичної моделі вивчаємого правового об'єкта, на наступних стадіях дослідницької програми, кожна з яких визначається своїми пізнавальними задачами, притягуються, на основі принципу додатковосп, інші методологічні засоби;


виявлена провідна роль праворозуміння у формуванні світоглядної установки, пізнавального горизонту дослідника у вивченні механізму правового захисту особи в кримінальному судочинстві; самостійний акцент зроблено на необхідності залучення в галузеві (кримінально-процесуальні) дослідження юридичної герменевтики, що буде сприяти підвищенню ефективності правозастовчого процесу в галузевій правозахисній діяльності ex officio; показано самостійне методологічне значення питань про права людини і статус цього правового феномена в сучасному праворозумінні, про принципи взаємоіснування натуро- і позитивно-правового способів буття права, які розкрито в контексті правової онтології, у співвідношенні якостей ефективності і справедливості політико — правових інститутів, про співвідносність універсальних і культурно-специфічних цінностей, втілених у правовій проблематиці міжнародного і національного права.

Публікації автора:

  1. Гурджи Ю.А. Процессуальное обеспечение прав личности: вопросы теории: Монография. - Одесса: Пальмира, 2006. - 173 с.

  2. Гурджи Ю.А. Правовая защита личности в уголовном процессе: вопросы теории и методологии: Монография. - Одесса: ОРИГУ НАГУ, 2007. - 352 с.

  3. Гурджи Ю.А. Право потерпевшего на неприкосновенность личной жизни: процессуальные гарантии правомерности ограничения. - В сб.: Матер. міжнарод. наук.-практ. конференції «Актуальні проблеми діяльності ОВС по попередженню, розкриттю та розслідуванню злочинів». - Ч. 2. - Одеса: НДРВВ ОІВС, 2000. – С. 198-202.

  4. Гурджи Ю.А. Уголовно-процессуальная активность потерпевшего: критерии формирования понятия. - У зб.: Актуальні проблеми держави та права. - Одеса: Одеська національна юридична академія. - 2001. - Вип. 10. - С. 101-106.

  5. Гурджи Ю.А., Аленин Ю.П. Предварительное расследование: процессуальные гарантии информированности потерпевшего. - У зб.: Актуальні проблеми держави та права. - Одеська національна юридична академія, 2001. - Вип. 10. – С. 69-76 (думка щодо поняття процесуальної інформованості потерпілого та щодо видів гарантій).

  6. Гурджи Ю.А. Активная позиция потерпевшего: проблемы формирования и реализации // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. - Вип. 11. — К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2001. – С. 428-432.

  7. Гурджи Ю.А. К вопросу о постановке и исследовании проблемы гарантий прав личности в уголовном судопроизводстве Украины. - В зб.: «Становлення і розвиток правової системи України» /Тези доп. і наук. повідомл. наук.-практ. конференції» (Київ, 21 березня 2002 p.). - Київ: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. - С. 35-37.

  8. Гурджи Ю.А. Гарантии прав личности в уголовном процессе: постановка и исследование проблемы в Украине // Юридический вестник. - 2003. - № 1. - С. 66-70.


  9. Аленін Ю.П., Гурджі Ю.О. Публічна природа гарантій прав особи у кримінальному процесі //Право України. - 2003. - № 4. – С. 30-32.

  1. Гурджі Ю.О. Процесуальний статус особи, взятої під захист //Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - 2003. - № 1. – С. 197-203.

  2. Гурджи Ю.А. О методологической функции философии права в исследовании проблемы гарантий прав личности в уголовном процессе. //Держава і право: 36. наук. праць. Юридичні і політичні науки. Вип. 19. — К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. - С. 478-483.

  3. Гурджи Ю.А. Природа уголовно-процессуальных гарантий прав личности: философско-правовой аспект //Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: 36. наук. праць. - Дніпропетровськ, 2003. - № 1(10). - С. 92-98.

  4. Гурджи Ю.А. Процессуальный статус лица, взятого под защиту: субъектный состав //Науковий вісник Юридичної академії МВС: 36. наук. праць. - Дніпропетровськ, 2003. - № 3. - С. 295-304.

  5. Гурджі Ю.О. Гарантії прав особистості в кримінальному процесі: аксіологічний аспект //Вісник Одеського ін-ту внутрішніх справ.-2003. - № 2. – С. 69-75.

  6. Гурджи Ю.А. Уголовно-процессуальные правоотношения: методологический аспект развития //Держава і право: 36. наук. праць. - Вип. 20. - К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького, 2003. - С. 366-372.

  7. Гурджі Ю.О. Перспективи розвитку принципу публічності в кримінальному процесі: методологічний аспект. - У зб. наук. праць «Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності» Донецького ін-ту внутрішніх справ МВС України. - Донецьк, 2003. - № 1. – С.134-141.

  8. Гурджі Ю.О. Кримінально-процесуальне забезпечення прав особи: питання методології дослідження //Південноукраїнський правничий часопис. - 2006. -№3.-С. 151-155.

  9. Гурджі Ю.О. Ефективність кримінально-процесуальної форми юридичного процесу //Юридична Україна. - 2006. - № 12. - С. 82-86.

  10. Гурджи Ю.А. К вопросу о перспективах совершенствования уголовно- процессуального механизма обеспечения прав личности. - У зб. наук. праць: Держава і право. - К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. - 2006. - № 34. - С. 431-437.

  11. Гурджі Ю.О. Кримінально-процесуальні засоби захисту особи: аксиологічний підхід. - У зб. наук. праць «Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності». - Донецьк: Донецький юрид. ін-т Луганського ун-ту внутрішніх справ, 2007. - Вип. 1. — С. 146-153.

  12. Гурджі Ю.О. Юридичні засоби захисту особи в кримінальному судочинстві: інструментальний підхід //Право України. - 2007. - № 2. - С. 131-134.

  13. Гурджі Ю.О. Правовий захист особи у кримінальному процесі: системний підхід // Право України. - 2007. - № 8. – С. 116-121.

  14. Гурджі Ю.О. Поняття і механізм забезпечення правової захищеності особи в кримінальному процесі //Юридична Україна. - 2007. - № 5. - С.76-80.


  15. Гурджі Ю.О. Гарантії прав особи: функціональна характеристика. В зб. наук. праць: Держава і право. - К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. - 2007. - № 36. - С. 440-448.

  16. Гурджі Ю.О. Система гарантій прав особи: зміст та класифікація. - У зб. наук. праць: Актуальні проблеми держави і права. - Одеса, 2007. - Вип. 32. - С. 237-245.

  17. Гурджі Ю.О. Праворозуміння в методології дослідження правового захисту особи в кримінальному процесі //Південноукраїнський правничий часопис. - 2007. - № 2. – С. 52-54.