Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Совгиря Ольга Володимирівна. Правовий статус парламентської опозиції (порівняльно-правовий аналіз) : дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Совгиря О. В. Правовий статус парламентської опозиції (порівняльно-правовий аналіз).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ. - 2005.

Дисертація є одним із перших в Україні монографічних досліджень, яке спеціально присвячено аналізу правового статусу парламентської опозиції.

Автор визначає загальне поняття парламентської опозиції, поняття парламентської опозиції в Україні, поняття опозиційного Кабінету Міністрів в Україні; аналізує розвиток політико-правової думки щодо становлення у ній концепції парламентської опозиції; дає теоретико-правове обґрунтування поняття “парламентська опозиція” у конституційному праві України; аналізує правовий статус парламентської опозиції у зарубіжних країнах; розглядає питання щодо становлення та перспектив правового регулювання статусу парламентської опозиції в Україні.

На основі проведеного дослідження автором було розроблено проект закону, що містить регулювання правового статусу парламентської опозиції в Україні (зокрема, права, обов’язки, відповідальність парламентської опозиції тощо).

У висновках сформульовані такі, зокрема, результати дослідження.

1. На думку автора, до обов’язків парламентської опозиції можна віднести наступні:

1) додержуватись вимог Конституції України, Закону, що визначатиме правовий статус парламентської опозиції, інших законів України, Регламенту Верховної Ради України;

2) не закликати до вчинення, не вчиняти або будь-яким чином не сприяти вчиненню дій, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення. Суб’єкти парламентської опозиційної діяльності не можуть створювати, матеріально утримувати або брати участь в утриманні воєнізованих формувань;

3) не використовувати для залучення нових членів – народних депутатів України – матеріальні, фінансові та інші способи, що передбачають отримання вигоди тими, кому пропонується входження до складу парламентської опозиції, або іншими, пов’язаними з ними суб’єктами.

2. Визначаючи місце парламентської опозиції у системі конституційно-правових відносин, автор дійшов до висновку про те, що віднесення парламентської опозиції до суб’єктів конституційного права України як галузі права та конституційних правовідносин характеризується певною парадоксальністю, яка полягає у тому, що парламентська опозиція в Україні, не маючи прямого нормативного закріплення свого правового статусу, фактично виступає суб’єктом як конституційного права, так і конституційних правовідносин.

На думку автора, до суб’єктів парламентської опозиційної діяльності повинні належати: депутатські фракції (групи), блоки, які у встановленому Законом порядку заявили про свій перехід в опозицію, об’єднана парламентська опозиція.

3. Щодо способу формування парламентської опозиції, то, на думку автора, найбільш прийнятним для формування парламентської опозиції в Україні є заявочний принцип (з використанням порядку створення парламентської опозиції аналогічного до порядку створення фракцій (груп), передбаченого Регламентом Верховної Ради України), оскільки він враховує можливість переходу до парламентської опозиції навіть однієї фракції (групи). Цей же принцип має діяти і при утворенні об’єднаної парламентської опозиції, оскільки підписання угоди або іншого документу із заздалегідь визначеними у законодавстві вимогами до нього є створенням формальних перешкод до утворення парламентської опозиції.

4. У тих державах, для яких парламентська опозиція є новим інститутом (а до таких держав належить і Україна), з огляду на законодавче забезпечення практично всіх інших аспектів парламентської діяльності, не варто, на думку автора, пускати питання функціонування парламентської опозиції на самоплив. У цих державах норми права повинні стати “бар’єром”, який покликаний відгородити парламентську опозицію від налагоджених механізмів державної влади шляхом законодавчої регламентації тих аспектів діяльності парламентської опозиції, в яких вона взаємодіє із державною владою, а також тих, які можуть стати об’єктом штучних перешкод для її діяльності з боку державної влади. У таких державах інституціоналізація парламентської опозиції має розглядатися як явище необхідне, а конституціоналізація – як можливе.

5. Після проведення вже розпочатої конституційно-правової реформи, в результаті якої планується перехід України до парламентсько-президентської форми правління, неодмінною умовою успішного функціонування вказаної форми правління має стати законодавче закріплення правового статусу парламентської опозиції. Таке закріплення, на думку автора, повинно знайти місце у Законі України “Про парламентську більшість та політичну опозицію”, проект якого розроблений автором у частині, що стосується парламентської опозиції, та поданий у Додатку А до роботи.

Публікації автора:

1. Совгиря О. Законодавче закріплення правового статусу парламентської опозиції в Україні // Підприємництво, господарство і право.-2004.-№ 8.-С. 124-127.

2. Совгиря О. В. Парламентська опозиція в Україні у ХVІ – на початку ХХ ст. // Бюлетень Міністерства юстиції України.-2004.-№ 10.-С. 94-103.

3. Совгиря О. Правовий статус парламентської опозиції у Великобританії // Підприємництво, господарство і право.-2004.-№ 11.-С. 77-81.

4. Совгиря О. В. Правові засади діяльності опозиційного Кабінету Міністрів: загальна характеристика // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. -Вип. 60.- 2004.- С. 36-39.

5. Совгиря О. В. Сучасний стан та перспективи нормативно-правового регулювання правового статусу парламентської опозиції в Україні // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. -Вип. 61.- 2004.- С. 82-84.

6. Совгиря О. В. Правовий статус парламентської опозиції в Україні: перспективи законодавчого регулювання // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. -Вип. 62.- 2004.- С. 116-118.

7. Совгиря О. Конституційне закріплення статусу парламентської опозиції в Україні // Юридичний вісник України. - № 3.- 22-28 січня 2005.- С. 10.

8. Совгиря О. В. Правовий статус політичної опозиції в Україні: перспективи законодавчого регулювання // Управління великими містами: адміністрування та безпосередня демократія (проблеми теорії і практики): Матеріали ІІ українсько-польської науково-практичної конференції (Львів 4-5 грудня 2003 р.).-Львів, 2004.-С. 469-477.

9. Совгиря О. В. Права та обов’язки парламентської опозиції в Україні // Молодь у юридичній науці: збірник тез доповідей Міжнародної наукової конференції молодих вчених “Треті осінні юридичні читання”. - Хмельницький: В-во ХУУП, 2004.-С. 97-98.

10. Совгиря О. В. Місце парламентської опозиції у системі конституційного права України як галузі права та науки // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу-2004”. Том 50. Право. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004.-С. 20-22.