Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Галаган Володимир Іванович. Правові та криміналістичні проблеми вдосконалення кримінально- процесуальної діяльності (на матеріалах органів внутрішніх справ України): дисертація д-ра юрид. наук: 12.00.09 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Галаган В.І. Правові та криміналістичні проблеми вдосконалення кримінально-процесуальної діяльності (На матеріалах органів внутрішніх справ України). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. - Національна академія внутрішніх справ України. Київ, 2003.

У дисертації послідовно розглядаються теоретичні питання поняття і структури кримінально-процесуальної діяльності, її сутності та завдань. Визначаються особливості початку, змісту і закінчення кримінально-процесуальної діяльності, специфіки її здійснення різними підрозділами органів внутрішніх справ України.

Розглядаються спірні та нормативно неврегульовані питання щодо видів, стадій, етапів кримінально-процесуальної діяльності та повноважень суб’єктів її здійснення, техніко-криміналістичних і тактичних прийомів, що застосовуються у розслідуванні злочинів. Аналізуються недоліки правового врегулювання ряду слідчих дій та практики їх проведення, формулюються висновки і пропозиції з досліджуваних питань.

Констатується, що у дисертації за її темою наведене теоретичне узагальнення і вирішені завдання правового регулювання і науково-методичного забезпечення кримінально-процесуальної діяльності підрозділів дізнання і досудового слідства МВС України, обґрунтована авторська концепція шляхів і напрямків її оптимізації при провадженні в кримінальних справах за встановленою для цих органів підслідністю. Головними науковими і практичними результатами дисертації є:

1. Обґрунтування положень про те, що кримінальний процес - це один із врегульованих законодавством видів судочинства, який складається з кримінально-процесуальної діяльності органів дізнання й досудового слідства при провадженні у кримінальних справах, та суду по їх розгляду, має визначену чинним КПК стадійність, мету і завдання кожної зі стадій, визначає вичерпний перелік учасників і суб’єктів судочинства, їх права, обов’язки і відповідальність, умови реалізації і прийняття відповідних рішень. Сутністю кримінально-процесуальної діяльності, яку здійснює визначене коло уповноважених суб’єктів, є, по-перше, дотримання процесуальної форми провадження у кримінальних справах і прийняття необхідних процесуальних рішень; по-друге, здійснення пошуково-пізнавальних дій, спрямованих на збирання фактичних даних про подію злочину й доведення винуватості у його вчиненні конкретних осіб.

2. Визначення кримінально-процесуальної діяльності органів внутрішніх справ України як регламентованої законом діяльності органів дізнання й досудового слідства по здійсненню своїх повноважень при проведенні процесуальних дій по розкриттю і розслідуванню злочинів, у результаті яких виникають, змінюються або припиняються кримінально-процесуальні відносини між суб’єктами і учасниками такої діяльності, збирається та досліджується сукупність доказів, необхідних для прийняття відповідного передбаченого законом рішення в конкретних кримінальних справах.

3. Виснування положень, згідно з якими до видів кримінально-процесуальної діяльності органів внутрішніх справ України віднесені дії органів дізнання, дії слідчого, дії експерта; до етапів кримінально-процесуальної діяльності - попередній, початковий, наступний і заключний; формулювання пропозиції, яка змістовно співпадає з висловленими міркуваннями у літературі (В.Т. Маляренко та інші) про те, що у чинному КПК стадія порушення кримінальної справи названа невдало і її слід замінити згідно з призначенням назвою “перевірка і вирішення заяв і повідомлень про злочини”.

4. Теоретико-прикладне мотивування міркувань з дискусійних питань про припустимість збирання доказів захисником, у тому числі шляхом застосування науково-технічних засобів при участі у проведенні слідчих дій, а також про проведення так званих попередніх досліджень чи експертиз у експертних установах МВС України і Міністерства юстиції України за безпосереднім зверненням захисника та необхідність у зв’язку з неясностями, що виникають при провадженні у кримінальних справах, чіткого законодавчого врегулювання цих питань.

5. Розробка текстових доповнень і уточнень до чинних норм законодавчих актів України (до Законів України “Про міліцію”, “Про оперативно-розшукову діяльність”, “Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю” тощо) і відомчих нормативно-правових документів (до Настанови про діяльність експертно-криміналістичної служби МВС України, Інструкції про проведення дізнання у Збройних Силах України та ін.) з суперечливих питань правового врегулювання проведення таких слідчих дій, як огляд, обшук, виїмка, призначення експертизи, накладення арешту на поштово-телеграфну кореспонденцію, зняття інформації з каналів зв’язку та інших слідчих дій.

6. Функціонально-змістовні прикладні пропозиції деталізації поняття “конфіденційна інформація”, призначення її видів залежно від специфіки кримінально-процесуальної діяльності органів внутрішніх справ України і правового врегулювання порядку її використання уповноваженими суб’єктами при провадженні дізнання і досудового слідства.

7. Обґрунтування положень про наявність протиріч, які породжують неясності при вилученні правоохоронними органами документів у банківських установах України та пропозиції щодо доповнення статті 62 Закону України “Про банки і банківську діяльність” вказівкою про те, що на стадії досудового розслідування вилучення банківських документів повинно здійснюватися за постановою слідчого про проведення виїмки, санкціонованою прокурором або його заступником, як це нині передбачено у статті 178 КПК.

8. Виснування точки зору з дискусійних у спеціальній літературі й практичній діяльності органів внутрішніх справ України питань застосування у розкритті й розслідуванні злочинів деяких технічних засобів виявлення, фіксації, вилучення, дослідження і використання слідів і речових доказів (поліграфу, одорологічних методів тощо). Враховуючи, що протягом тривалого часу висловлені спірні міркування з цих питань на рівні лише теоретичних узагальнень, доцільне створення на базі Науково-дослідного інституту проблем боротьби зі злочинністю і ДНДЕКЦ МВС України спеціальної науково-дослідної групи фахівців по проведенню поглибленого комплексного дослідження цих проблем, вивченню досвіду правоохоронних органів інших держав, розробці пропозицій щодо законодавчого унормування, порядку і умов використання цих методів, їх впровадження у діяльність органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів України.

9. Визначення сутності розвідувального допиту як одного з тактичних прийомів отримання відомостей про факти від осіб, які за матеріалами кримінальної справи можуть бути обізнані про інші злочини чи їх епізоди, а також осіб, до них причетних; суперечливих питань щодо залучення спеціалістів органами міліції, внутрішніх військ, державного пожежного нагляду на досудових стадіях процесу та висловлення пропозицій про врегулювання у відомчих нормативних актах України порядку і умов їх допустимості при розслідуванні кримінальних справ.

10. Теоретико-процесуальне обґрунтування спірних питань віднесення до оперативно-розшукових матеріалів, зібраних органами дізнання, порядку прилучення їх слідчим до кримінальної справи шляхом винесення відповідної постанови і використання цих матеріалів при проведенні слідчих дій.

11. Формулювання на основі критичного аналізу законопроектів з окремих питань кримінального судочинства (“Про дактилоскопію”, “Про працівників органів досудового слідства та їх соціальний захист”, “Про відшкодування громадянам матеріального збитку, заподіяного злочинами” та ін.) пропозицій щодо усунення наявних у них невідповідностей нормам Конституції України, чинному кримінально-процесуальному законодавству України.

У дисертації висловлені й інші положення, висновки і пропозиції по окремих питаннях здійснення кримінально-процесуальної діяльності органами внутрішніх справ України, спрямовані на подальше вдосконалення її правового врегулювання, які можуть бути використані у навчальному процесі вищих навчальних закладів МВС України та Міністерства освіти і науки України, у практичній діяльності по розкриттю й розслідуванню злочинів, законодавчій роботі.

Публікації автора:

  1. Монографії

1. Проблеми вдосконалення кримінально-процесуальної діяльності органів внутрішніх справ України. - К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2002. - 300 с.

2. Статті в наукових фахових виданнях України і країн СНД

1. Про деякі питання діяльності слідчого, що потребують свого вирішення // Право України. - 1992. - № 10. - С. 32-34 (у співавторстві з В.П. Климчуком, частка дисертанта - 75 %).

2. К вопросу о проведении экспертизы в стадии возбуждения уголовного дела // Теоретические и практические проблемы обеспечения раскрытия и расследования преступлений криминалистическими методами и средствами. Научные труды. - К.: КВШ МВД СССР, 1992. - С. 50-56.

3. Теоретичні аспекти початкового етапу розслідування // Проблеми удосконалення кримінального та кримінально-процесуального законодавства: Міжвузівський збірник наукових праць. - К.: УАВС, 1993. - С. 154-159.

4. Вилучення речових доказів при проведенні слідчих дій: проблеми та деякі шляхи їх вирішення // Теоретичні та практичні проблеми використання можливостей криміналістики і судової експертизи у розкритті й розслідуванні злочинів. - К.: УАВС, 1996. - С. 120-124.

5. Деякі проблеми законодавчого врегулювання діяльності органів внутрішніх справ по перевірці заяв (повідомлень) про злочини // Актуальні питання розслідування злочинів у сучасних умовах: тактика, методика, інформаційне забезпечення: Збірник наукових праць. - К.: УАВС, 1996. - С. 155-160.

6. Тактична інформація та її значення у ході розслідування злочинів // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Збірник наукових статей. - Донецьк, 1998. - № 2. - С. 115-121.

7. Вдосконалення навчального процесу працівників органів внутрішніх справ України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 1998. - № 3. - С. 46-49.

8. Конфіденційна інформація: поняття, зміст і значення в кримінально-процесуальній діяльності органів внутрішніх справ України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 1999. - № 1. - С. 168-174.

9. Вбивства на замовлення (Криміналістична характеристика виконавців) // Економіка, фінанси, право. - 1999. - № 8. - С. 29-31.

10. Суб’єкти кримінально-процесуальної діяльності на досудових стадіях процесу // Вісник Запорізького юридичного інституту, 1999. - № 3. - С. 76-83.

11. Значення інформації, отриманої у ході розвідувального допиту (процесуальний та криміналістичний аспекти) // Збірник наукових праць Академії Прикордонних військ України. - Хмельницький, 1999. - № 8. - С. 201-205 (у співавторстві з В.П. Кологривовим, частка дисертанта - 50 %).

12. Використання поліграфу: за і проти // Українське право. - 2000. - № 1 (13). - С. 172-175.

13. Участь громадян у кримінальному судочинстві та проблеми їх захисту за чинним законодавством // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. - Донецьк, 2000. - № 2. - Ч. 2. - С. 202-205.

14. Особливості дослідження елементів криміналістичної характеристики у справах про вбивства на замовлення // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2000. - № 2. - С. 221-225 (у співавторстві з В.П. Кологривовим, частка дисертанта - 50 %).

15. Перспективи та проблеми впровадження в практику органів внутрішніх справ України автоматизованих дактилоскопічних ідентифікаційних систем // Вісник Академії правових наук України. - 2000. - № 3. - С. 189-194 (у співавторстві з С.Ю. Петряєвим, частка дисертанта - 55 %).

16. Співвідношення кримінально-процесуальної і оперативно-розшукової діяльності органів внутрішніх справ України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2000. - № 3. - С. 36-40.

17. Деякі питання судового контролю за кримінально-процесуальною і оперативно-розшуковою діяльністю органів дізнання і досудового слідства // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - 2000. - № 4. - С. 106-111.

18. Деякі методи отримання інформації при дослідженні паперових грошей іноземних держав // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2000. - № 4. - С. 152-156 (у співавторстві з С.Ю. Петряєвим, частка дисертанта - 50 %).

19. Стан нормативного забезпечення діяльності органів дізнання по встановленню обставин пожеж // Право України. - 2000. - № 7. - С. 73-76.

20. К проблеме использования полиграфа органами предварительного расследования Украины // Теория и практика применения полиграфа в правоприменительной деятельности / Под ред. А.Г. Сапрунова и С.Л. Николаева. - Сочи, 2000. – С. 40-47 (у співавторстві з О.В. Бауліним, К.Л. Федоровим, частка дисертанта - 60 %).

21. Проблеми використання конфіденційної інформації на досудових стадіях кримінального процесу // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. - 2001. - № 2. - С. 87-92 (у співавторстві з В.В. Матвієнком, частка дисертанта - 70 %).

22. Особливості провадження дізнання у внутрішніх військах МВС України // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. - Донецьк, 2001. - № 2. - С. 211-218.

23. Проблемні питання використання матеріалів оперативно-розшукової діяльності в розслідуванні злочинів // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2001. - № 3. - С. 220-228.

24. Сутність кримінально-процесуальної діяльності органів внутрішніх справ України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. - 2001. - № 5. - С. 170-177.

25. Розкриття банківської таємниці: деякі проблеми співвідношення банківського та кримінально-процесуального законодавства // Підприємництво, господарство і право. - 2001. - № 6. - С. 90-92 (у співавторстві з Е.Г. Галецьким, частка дисертанта - 70 %).

26. Сутність криміналістичного забезпечення розкриття і розслідування злочинів // Проблеми пенітенціарної теорії і практики. - 2001. - № 6. - С. 73-77.

27. Использование специальных знаний при установлении обстоятельств пожаров // Криминалистика и судебная экспертиза. - 2001. – № 50. - С. 78-85.

28. Застосування деяких заходів процесуального примусу у світлі додержання конституційних прав і свобод людини // Вісник Верховного Суду України. - 2002. - № 1(29). - С. 59-63.

29. Защита участников уголовного процесса и некоторые вопросы повышения ее эффективности // Вестник Калининградского юридического института. - 2002. – № 1. - С. 130-133.

3. Інші статті, тези виступів на конференціях і семінарах

1. Використання в навчальному процесі матеріалів, зібраних в спеціалізованому класі криміналістики // Наукові розробки Академії - вдосконаленню практичної діяльності та підготовки кадрів органів внутрішніх справ. - К.: УАВС, 1994. - С. 248-251.

2. Дотримання прав громадян при розслідуванні кримінальних справ // Правовий статус особи: стан, проблеми, перспективи: Збірник наукових статей. - К.: Академія праці та соціальних відносин, 1998. - С. 29-32.

3. Теоретичні і практичні проблеми використання конфіденційної інформації в розслідуванні злочинів // Актуальні проблеми юридичної психології: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 18-20 травня 1999 р. - К.: РВВ КІВС,1999. - С. 15-16.

4. Шляхи оптимізації навчального процесу // Збірник наукових праць Академії Прикордонних військ України. – Хмельницький, 1999. – № 8. – С. 206-210.

5. Питання застосування поліграфу в діяльності органів внутрішніх справ // Конституційні гарантії захисту людини у сфері правоохоронної діяльності: Матеріали науково-практичної конференції. - Дніпропетровськ, 1999. - С. 321-326.

6. Особливості отримання згідно з Конституцією України санкції суду на проведення слідчих дій (На матеріалах анкетування працівників органів дізнання та слідства МВС України) // Використання сучасних досягнень науки і практики у підвищенні ефективності боротьби зі злочинністю: Тези доповідей науково-практичної конференції. - К.: НАВСУ, 2000. - С. 113-116.

7. Актуальні проблеми законодавчого забезпечення діяльності органів внутрішніх справ України щодо розкриття і розслідування злочинів // Науковий вісник Дніпропетровського юридичного інституту МВС України. - 2001. - № 1. - С. 232-240.

8. Проблеми законодавчого врегулювання експертної діяльності на підприємницьких засадах // Теорія та практика криміналістичного забезпечення розкриття та розслідування злочинів у сучасних умовах: Тези доп. міжнар. наук.-практ. конференції. - К., 2001. - Ч. 1. - С. 229-232.

9. Дискусійні питання процесуального врегулювання зняття інформації з каналів зв’язку в чинному законодавстві України // Теорія і практика застосування чинного кримінального і кримінально-процесуального законодавства у сучасних умовах: Тези доповідей науково-практичної конференції. - К., 2002. - Ч. 2. - С. 8-9.

10. Проблеми розкриття банківської таємниці в кримінальному судочинстві // Вісник Луганської академії внутрішніх справ МВС України: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції - 2002. - Спеціальний випуск у 2-х ч. - Ч. 2. - С. 59-62.

11. Проблемні питання виїмки документів у банківських установах України // Актуальні проблеми сучасної криміналістики: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - Сімферополь, 2002. - Ч. 2. - С. 144-151.