Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Судова влада, прокурорський нагляд, організація правоохоронної діяльності, адвокатури


360. Штогун Сергій Григорович. Правові проблеми організації і функціонування місцевих загальних судів в Україні: дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Штогун С.Г. Правові проблеми організації і функціонування місцевих загальних судів в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.10 - Судоустрій; прокуратура й адвокатура. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню правових проблем організації та функціонування місцевих загальних судів в аспекті здійснення судової реформи в Україні.

Визначено місце судової влади в системі поділу влад. Розкрито владний характер судових функцій. Висвітлено місце і роль місцевих загальних судів в судовій системі України. Висунуто пропозиції щодо напрямів і шляхів прискорення судово-правової реформи в цілому і стосовно місцевих загальних судів зокрема.

В роботі обґрунтовано необхідність розширення повноважень голів місцевих судів загальної юрисдикції, зміну порядку призначення суддів на адміністративні посади, вдосконалення роботи органів суддівського самоврядування, виведення державної судової адміністрації з підпорядкування виконавчої влади в підпорядкування судової влади.

Звернено увагу на проблеми реалізації міжнародно-правових стандартів щодо організації і діяльності місцевих загальних судів та статусу суддів цих судів.

Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства, яке закріплює механізм організації та функціонування місцевих загальних судів.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і по-новому вирішені наукові завдання, що полягає у вивченні і дослідженні сутності правового забезпечення функціонування і організації місцевих загальних судів.

Головними науковими і практичним результатами роботи є наступні висновки:

1. Підсумовуючи дослідження питань організації і функціонування місцевих загальних судів загальної юрисдикції в аспекті здійснення судової реформи в Україні дисертант вбачає ряд правових, економічних, соціологічних проблем в організації та функціонуванні місцевих загальних судів і з метою їх усунення дисертант вважає за необхідне законодавчо закріпити обрання суддів на адміністративні посади голови апеляційного суду – конференцією суддів, а голови місцевого суду – загальними зборами суддів.

2. Реорганізувати державну судову адміністрацію в управління судової адміністрації Верховного Суду України, вивівши його із підпорядкування виконавчої влади і створити низові структури даного управління.

3. Розробити Концепцію вдосконалення організації та діяльності місцевих загальних судів на 2005-2010 роки” якою передбачити ряд заходів по вдосконаленню роботи місцевих загальних судів в напрямку їх незалежності та самостійності в зв’язку чим:

надати місцевим загальним судам статусу юридичної особи із самостійним балансом та рахунком в установах банку;

передбачити в штаті місцевого суду заступника голови суду по господарських питаннях з правом підпису на банківських документах та бухгалтера;

в Законі України “Про державний бюджет України на 2005 рік” та на наступні роки необхідно передбачати належний процес формування бюджету в частині фінансування місцевих загальних судів з тим, щоб виділених коштів було достатньо для здійснення незалежного судочинства. Видатки на утримання судів повинні передбачити у цьому Законі окремим рядком для кожного суду;

надати право голові місцевого суду рекомендувати суддів на посади його заступників;

надати голові місцевого суду право ініціювати дисциплінарне провадження стосовно суддів місцевого суду перед кваліфікаційною комісією суддів;

процесуально закріпити розгляд всіх категорій справ по першій інстанції за місцевими судами дотримуючись принципу рівності перед законом;

законодавчо закріпити обов’язкову спеціалізацію в місцевих загальних судах серед суддів по розгляду кримінальних та цивільних справ.

розробити диференційований порядок сплати державного мита при зверненні до суду у відповідності від отриманого річного прибутку заявника;

4. Розробити Інструкцію про порядок ведення діловодства в місцевих загальних судах.

5. Розробити Положення про функціональні обов’язки працівників апарату суду та судових розпорядників де передбачено функціональні обов’язки кожного працівника апарату місцевого загального суду;

6. Законодавчо передбачити конкурсний відбір кандидатів для призначення на посаду судді місцевого суду і розробити Положення про конкурсні комісії суддів.

7. Переглянути правові норми, які регулюють компетенцію органів суддівського самоврядування і привести їх у відповідність до Конституції України, зокрема:

виключити із компетенції членів Ради суддів України право ініціювання дисциплінарної відповідальності суддів;

ввести квоту участі голів судів та їх заступників в керівних органах суддівського самоврядування не більше від загальної кількості їх членів;

законодавчо закріпити перелік питань в діяльності судів по яких можуть проводити перевірки органи суддівського самоврядування.

8. Реалізовуючи міжнародно-правові стандарти що до статусу суддів місцевих загальних судів в законодавстві України слід в першу чергу враховувати вимоги Європейської Хартії про закон “Про статус суддів.”

Разом з тим на думку дисертанта основною проблемою реалізації міжнародних правових стандартів що до статусу суддів в законодавстві України є положення хартії, що при прийнятті нових законів або внесенні змін в чинне законодавство не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.

З метою усунення порушень даної міжнародно-правової норми дисертант вважає за необхідне:

прийняти п.2. ст.13 Закону України “Про статус суддів” в попередній редакції до змін внесених Верховною Радою України 8 жовтня 1999 року;

внести в КК України статті, якими передбачити кримінальну відповідальність за наклеп та образу судді;

визначити строк призначення судді на посаду голови місцевого суду у відповідності до редакції ст.23 Закону України “Про судоустрій” від 5.06.1981 року із внесеними змінами;

розширити повноваження голови місцевого суду у відповідності до ст.26 Закону України “Про судоустрій” від 5.06.1981 року із внесеними змінами.

Публікації автора:

1. Штогун С.Г. Судова реформа – шлях до вдосконалення захисту прав і свобод людини і громадянина // Право України. — 2002. — № 8. — С.34–37.

2. Штогун С.Г.Проблеми правових гарантій незалежності суддів в Україні. // Право України. — 2003. — № 3. — С.42–45.

3. Штогун С.Г. Оскарження дій прокурора в суді, як гарантія незалежності суду в Україні. Тези доп. та наук. повідомлень. // Наукові записки. Серія “Право” Матеріали наукової конференції “Проблеми державотворення, захист прав людини в Україні та політична реформа” 20.04.2003 р. – Острог, НУ “ОА”, 2003. – С.60-67;

4. Штогун С.Г.Оскарження дій прокурора в суді. // Вісник прокуратури. – 2003. – № 9. – С.100–103.

5. Штогун С.Г.Оскарження дій прокурора в суді: проблемні питання. // Право України. – №12. – 2003 – С.60-63.

6. Штогун С.Г. Судова реформа чи криза судової системи? // Прокуратура Людина Держава. – 2004 - №1. – С .99.

7. Штогун С.Г. Становлення суду присяжних. // Прокуратура Людина Держава. – 2004 - №3. – С .99.

8. Штогун С.Г. Судова влада в Україні. Навчальний посібник. – Острог, 2003. – 178.

9. Штогун С.Г.Суддівське самоврядування як конституційна гарантія незалежності та недоторканості суддів. // Право України. – 2004. – № 6. – С. 18-

10. Штогун С.Г. Правові проблеми реформування місцевих загальних судів. Тези доп. та наук. повідомлень. // Наукові записки. Серія “Право.” Матеріали всеукраїнської наукової конференції “Проблеми державотворення, захисту прав людини в Україні” 21-22 травня 2004 року – Острог, НУ “ОА”, 2004. – С.344-353;

11.Штогун С.Г.Правові проблеми діяльності органів суддівського самоврядування в Україні.Тези доп. та наук. повід.//Збірник наукових статей. Випуск ХІІ.”Плай”.Івано-Франківськ,,2004,.- С.49-54.

12.Штогун С.Г. Реформування судової влади в сучасних умовах.//Вісник Верховного Суду України№8(48).-С.33-35

13. Штогун С.Г. Судова реформа наполовину.// Урядовий кур’єр. – 2001. – №156. – С.5

14. Штогун С.Г.Судова влада в контексті перемін. // Урядовий кур’єр. – 2003. – №75. – С.3

15. Штогун С.Г. На шальках адміністративного суду. // Урядовий кур’єр. – 12.02. 2004. – №27 – С. 16

16. Штогун С.Г. Военные суды – за и против. // Юридическая практика №20(334), 18 мая 2004 г. –С.8.

17. Штогун С.Г. Військові суди: за і проти // Урядовий кур’єр. – 1.07. 2004. – №121. – С. – 16

18. Штогун С.Г. Ностальгія по нагляду за судами. // Урядовий кур’єр. – 19.08. 2004. – №156 (2490). – С. 16