Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Нестерцова-Собакарь Олександра Володимирівна. Правове становище жінки на українських землях у складі Російської імперії у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. : Дис... канд. наук: 12.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Нестерцова-Собакар О. В. Правове становище жінки на українських землях у складі Російської імперії у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Харківський національний університет внутрішніх справ. Харків, 2009.

Дисертація містить комплексне дослідження правового становища жінок на українських землях у складі Російської імперії у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Проаналізовані як публічно-правовий, так і приватноправовий статус жінок, його залежності від станової належності. Показано залежність розширення прав жінок від суспільного руху в Російській імперії.

Розкрито особливості регулювання становища жінки нормами цивільного та сімейного права, впливами правових традицій Гетьманщини та українського звичаєвого права. У пореформені часи посилилося залучення жінок до службово-трудової діяльності. Важливим чинником цього став розвиток жіночої освіти на українських землях: як початкової, так і середньої, професійної й особливо вищої освіти.

У висновках підводяться основні підсумки дослідження, завдяки якому отримало розв’язання на монографічному рівні самостійне суттєве для науки історії держави і права завдання відтворення за допомогою відповідних методів наукового пошуку правового становища жінки на українських землях у складі Російської імперії у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.

Рух за досягнення рівноправності жінок не був лише жіночим, його підтримували прогресивні представники чоловічого політикуму, мислителі тощо. Це був об’єктивний процес, притаманний європейському політико-правовому простору, спрямований на досягнення рівноправ’я чоловіків і жінок шляхом розширення правоздатності й дієздатності других до рівня перших, підвищення соціального становища жіноцтва. Жіночий рух в усіх його проявах, у тому числі національно забарвленому на українських землях вбачався самодержавством як загрозливий для його устоїв. Консерватизм і реакційність царату відносно до «жіночого питання» був чи не єдиною послідовною лінією гендерної політики держави. Ця політика була фактично відсутньою. Вона проявлялася час від часу, не була скоординованою і послідовною.

Особливості правового статусу жінок на українських землях у складі Російської імперії стосувалися переважно приватноправової сфери. Як і в інших європейських державах часів абсолютизму, жінки (якщо вони, звичайно, не посідали тронів) не мали ніяких політичних прав. Особливості цивільно-правового та сімейно-правового становища українських жінок найбільш проявлялися на територіях колишньої Гетьманщини. Відповідні норми стосувалися передусім Полтавської та Чернігівської губерній. Вони зберігали свою чинність і у пореформені десятиріччя. Продовжувало діяти в селянському середовищі й українське звичаєве право.

Селянська реформа 1861 р., а також подальші реформи судової, адміністративної систем та освіти мали історично прогресивний вплив на становище жінок у губерніях Наддніпрянський України. Пов’язані з реформою зміни соціальної структури населення та демографічної ситуації, подальший розвиток капіталістичних відносин як у промисловості, так і у сільському господарстві сприяли залученню жінок у суспільне виробництво, підвищенню їх ролі у економічному житті суспільства та приводили до розвитку освіти жінок. У 80-х рр. ХІХ ст., завдяки розвитку жіночої освіти, внаслідок ускладнення структури і функціональної різноманітності діяльності державних і самоврядних адміністративних структур жінки все більше набували можливість працювати в органах державної та муніципальної влади за вільним наймом. Поступово вони почали отримувати право вступати на державну службу з усіма перевагами і пільгами, у тому числі пенсійним забезпеченням, хоча й не мали права отримувати чини, нагороди, носити формені мундири тощо.

Протягом другої половини ХІХ – початку ХХ століть правовий статус жінок у Російській імперії пережив досить значні зміни. Реальні суспільні процеси випереджали їх відображення у консервативному позитивному російському праві. Об’єктивна тенденція до рівноправ’я чоловіка й жінки в подружжі, рівності їх цивільно-правового статусу так і не знайшла належного прояву в законодавстві Російської імперії.

Публікації автора:

Статті у фахових з юридичних наук виданнях:

1. Нестерцова-Собакарь О. В. Проблеми та перспективи розвитку законодавства України про рівні можливості жінок і чоловіків у сфері праці / О. В. Нестерцова-Собакарь // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: зб. наук. пр. Донецьк. 2002. № 4. С. 19-26.

2. Нестерцова-Собакарь О. В. Розвиток державно-правового стану юридичної освіти жінок та юридичної практики в Україні / О. В. Нестерцова-Собакарь // Право України. 2003. № 6. С. 129-132.

3. Нестерцова-Собакарь О. В. Законодавче забезпечення трудової діяльності українських жінок : історико-правові аспекти / О. В. Нестерцова-Собакарь // Право України. 2005. № 9. С. 116-119.

4. Нестерцова-Собакарь О. В. Боротьба українських жінок за політичні права: історія і сучасність / О. В. Нестерцова-Собакарь // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності : зб. наук. пр. Донецьк. 2005. № 3. С. 12-20.

5. Нестерцова-Собакарь О. В. Особливості правового становища українських жінок за цивільним законодавством Російської імперії у другій половині XIX на початку XX століття / О. В. Нестерцова-Собакарь // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ : зб. наук. пр. Дніпропетровськ. 2005. № 1 (20). С. 110-117.

6. Нестерцова-Собакарь О. В. Державно-правовий статус жінки в Російській імперії у другій половині XIX на початку XX ст. : на матеріалах українських губерній / О. В. Нестерцова-Собакарь // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2007. Вип. 37. С. 54-61.

7. Нестерцова-Собакарь А. В. Проблемы политического равноправия женщин и мужчин в Украине: история и современность / А. В. Нестерцова-Собакарь // Ідея правової держави: історія та сучасність : матеріали міжнародної наукової конференції пам’яті П. І. Новгородцева (треті Новгородцевські читання), 22–23 квітня 2003 р. Луганськ : Луганська академія внутрішніх справ МВС України імені 10-річчя незалежності України. 2004. С. 78-83. (Спецвип. Вісника ЛАВС, ч. 4).