Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право


Бригадир Іван Васильович. Правове регулювання забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту. : Дис... канд. наук: 12.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Бригадир І.В. Правове регулювання забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.06 – земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Україна, Харків, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню правового регулювання забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту. Наведено юридичну характеристику права екологічної безпеки, проаналізовано міжгалузевий інститут правового регулювання суспільних відносин, що виникають з приводу забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту, дано визначення та класифікацію загроз екологічній безпеці в автотранспортній галузі, досліджено основні правові заходи та засоби попередження негативного впливу автомобілів на життя і здоров’я людини та довкілля, визначено основні завдання і способи впливу державних та недержавних органів на стан гарантованості екологічної безпеки, досліджено роль юридичної відповідальності в даній сфері, сформульовано низку пропозицій з удосконалення законодавства України для забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту.

У результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, здійснено нове вирішення наукового завдання, яке полягало у визначенні поняття екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту, розробці наукової моделі правового механізму забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту, науковому обґрунтуванні пропозицій щодо удосконалення системи чинного законодавства України. Дисертантом сформульовано низку висновків, пропозицій і рекомендацій, що можуть мати як теоретичне, так і практичне значення:

1. При визначенні поняття „екологічна безпека” за відправну точку слід брати права та інтереси індивідуума як основної соціальної цінності в державі, а життя та здоров’я людини розглядати як основний об’єкт охорони від негативного впливу, в тому числі автомобільного транспорту. А тому поняття „екологічна безпека в сфері автомобільного транспорту ” необхідно визначати як стан захищеності життєво важливих інтересів людини, суспільства, держави та довкілля, за якого гарантується право кожної людини на здорове та безпечне навколишнє середовище й існують необхідні умови для захисту довкілля, відтворення природних об’єктів і задоволення інших прав громадян та інтересів держави, який досягається шляхом виконання юридичними та фізичними особами нормативних вимог щодо експлуатації автомобільних транспортних засобів, перевезення ними вантажів та їхнього обслуговування.

2. Систему правових норм, що регулюють суспільні відносини із забезпечення екологічної безпеки у сфері автомобільного транспорту, необхідно розглядати як міжгалузевий правовий інститут, який формується з метою охорони довкілля, гарантування кожному здорового і безпечного навколишнього середовища та створення необхідних умов для захисту довкілля, відтворення природних об’єктів і задоволення інших прав громадян та інтересів держави.

3. До основних джерел загрози екологічній безпеці в галузі автомобільного транспорту необхідно відносити:

автомобільні транспортні засоби та їхня безпосередня експлуатація;

вантажі, що перевозяться автомобільним транспортом;

сфера забезпечення діяльності автомобільного транспорту – автозаправні станції, станції технічного обслуговування автомобілів, автомобільні мийки, автотранспортні підприємства, автомобільні шляхи тощо.

4. Усі правові засоби гарантування екологічної безпеки за основними напрямками і способами правового впливу необхідно поділити на такі групи:

забезпечення екологічної безпеки при експлуатації транспортних засобів: правові засоби зменшення викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря від роботи автомобілів; правові засоби попередження негативного впливу автомобіля на життя і здоров’я людини та довкілля після виведення його з експлуатації як транспортного засобу; правові засоби забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту через поліпшення якості пального; правові засоби гарантування екологічної безпеки при поводженні з витратними матеріалами;

гарантування екологічної безпеки при перевезенні вантажів: економіко-правові та адміністративно-правові засоби;

забезпечення екологічної безпеки сфери обслуговування діяльності автомобільного транспорту.

5. З метою гарантування екологічної безпеки при перевезенні вантажів необхідно виділяти економіко-правові та адміністративно-правові засоби. Перші застосовуються для економічного стимулювання забезпечення екологічної безпеки та фінансування необхідних заходів. Другі включають у себе вимоги, що висуваються державою до транспортної діяльності, включаючи необхідність укладення певних договорів.

6. Усі правові вимоги щодо екологічної безпеки в галузі транспортної інфраструктури доцільно класифікувати за джерелами загроз на вимоги до: автозаправних станцій, станцій технічного обслуговування автомобілів, автомобільних мийок, автотранспортних підприємств, автомобільних шляхів. Це дозволить виявити причини виникнення загроз екологічній безпеці, вжити необхідних заходів для їх усунення та недопущення повторення в майбутньому.

7. Роль державних органів у сфері забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту залежить від їхніх функціональних повноважень та організаційно-правового рівня, що дає змогу визначити їх систему та коло повноважень у цій сфері. Проведений аналіз доводить необхідність розширення компетенції посадових осіб МВС для здійснення належного контролю за вмістом забруднюючих речовин у відпрацьованих газах автомобіля та покарання осіб, винних у його перевищенні, усунення прогалин в правовому статусі інспекторів Державної екологічної інспекції.

8. Залучення представників громадських організацій природоохоронного спрямування та громадян до процесу здійснення контролю у сфері забезпеченні екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту дає можливість без виділення додаткових коштів домогтися більш високого рівня дотримання законодавства України та охопити контролем сфери суспільних відносин із забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту.

9. Інститут юридичної відповідальності за екологічні правопорушення, у тому числі правопорушення у сфері забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту, слід у подальшому вдосконалювати за рахунок посилення відповідальності, особливо шляхом розширення санкцій майнового характеру.

10. Для вдосконалення практики застосування законодавства України щодо юридичної відповідальності за порушення правових вимог сфері екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту необхідно відмовитися від „моногалузевої” відповідальності і комплексно застосовувати всі норми законодавства.

11. Міжнародну співпрацю із забезпечення екологічної безпеки в галузі автомобільного транспорту необхідно здійснювати в контексті приведення законодавства України у відповідність до вимог ЄС (acquis communautaire). Для якісного виконання даного напрямку роботи, на думку дисертанта, основну увагу слід приділяти розробці та впровадженню на території України загальнодержавного програмного документа з комплексної перебудови і розвитку вітчизняної транспортної системи як складової європейської на зразок Білої Книги „Європейська транспортна політика до 2010-го: час для рішень”.

Публікації автора:

1. Бригадир І. В. Пріоритетність вимог екологічної безпеки як необхідна складова оптимального розвитку Харківського регіону: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [Регіон-2003: Стратегія оптимального розвитку]. (Харків. 22–25 квітня 2003 р.) / Гол. ред. колегії В. С. Бакіров / РВВ Харк. нац. ун-ту ім. В.Н. Каразіна – Харків. – 2003. – С. 341–342.

2. Бригадир І. В. Деякі проблеми правового забезпечення екологічної безпеки при транспортуванні нафти в басейні Чорного моря: материалы конф. молодых ученых по проблемам Черного и Азовского морей. [Понт Эвксинський ІІІ] (Севастополь. 27–30 мая 2003 г.) – Севастополь. – 2003. – С. 86–87.

3. Бригадир І. В. Право екологічної безпеки – міжгалузевий інститут права: матеріали наук.-практ. конф. [Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених]. (Харків. 20 черв. 2003 р.) / Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ. – Харків.: Нац. ун-ту внутр. справ, 2003. – С. 124–126.

4. Бригадир И. В. Усовершенствование деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения экологической безопасности: материалы междунар. науч.-практ. конф. адъюнктов, аспирантов и магистров [Права граждан, правоохранительная и правоприменительная деятельность в России и Украине: состояние и перспективы развития]. (Белгород. 25-26 мая 2003 г.) Часть 2. / ОНиРИО БелЮИ МВД России. – Белгород: ОНиРИО БелЮИ МВД России, 2003. – 230 с – С. 34–40.

5. Бригадир І. В. Війна за мирний атом / І. В. Бригадир // Український юрист. Журнал сучасного правника. – № 8. – 2003. –
С. 20 – 23.

6. Бригадир І. В. Щодо необхідності удосконалення діяльності органів внутрішніх справ у сфері забезпечення екологічної безпеки / І.В. Бригадир // Экология и промышленность. – № 1. – 2004. – С. 20-22.

7. Ivan V. Brygadyr. Law and its Observance / Ivan V. Brygadyr // The Ukrainian journal of business law. – Vol. 3. – No. 7. – July 2005. – С. 14.

8. Бригадир І. В. Деякі проблеми існування права екологічної безпеки: матеріали наук.-практ. конф. [Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених]. ( Харків. 12 трав. 2006 р.) / Вид-во Харк. нац. ун-ту внутр. справ. – Харків: Харк. нац. ун-т внутр. справ, 2003. – С. 137–140.

9. Бригадир І. В. Стан та перспективи запровадження вимог „Євро-2, 3, 4, 5” до автомобілів в Україні: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [Актуальні проблеми реформування приватного права України]. (Запоріжжя 8 груд. 2006 р.) / У 2 ч. – Ч.ІІ. – Запоріжжя: Юрид. ін-т ДДУВС. – 2006. – 132 с. – С. 47–50.

10. Бригадир І.В. Правове регулювання екологічної безпеки: стан та перспективи розвитку / І. В. Бригадир // Південноукраїнський правничий часопис. – Одеса. – №2. – 2007. – С. 116–117.

11. Бригадир І. В. Діяльність в сфері автомобільного транспорту як загроза екологічній безпеці / І. В. Бригадир // Вісн. Харк. нац. ун-ту внутр. справ. – № 37. – 2007. – С. 415–421.

12. Бригадир І. В. Правові засоби забезпечення зменшення негативного впливу відпрацьованих газів автомобіля на людину та довкілля / І. В. Бригадир // Вісн. Харк. нац. ун-ту внутр. справ. – № 38. – 2007. – С. 255–262.

13. Бригадир І. В. Роль цивільно-правової відповідальності в забезпеченні екологічної безпеки автомобільного транспорту / І. В. Бригадир // Вісн. Харк. нац. ун-ту внутр. справ. – № 40. – 2008. – С. 307 – 312.