Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право


Станиславський Валерій Петрович. Правове регулювання вирощування і реалізації високопродуктивного насіння зернових культур. : Дис... канд. наук: 12.00.06 - 2005.



Анотація до роботи:

Станіславський В.П. Правове регулювання вирощування і реалізації високопродуктивного насіння зернових культур. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.06. – земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. Харків, 2004.

Дисертація є комплексним дослідженням проблем правового регулювання вирощування і реалізації високопродуктивного насіння зернових культур в сучасних умовах. В роботі виділено ознаки та сформульовано поняття насінництва. Обґрунтовані засади його здійснення.

Аналізуються суб'єкти насінництва, види договорів на вирощування і реалізацію високопродуктивного насіння зернових культур. Висловлені пропозиції щодо удосконалення законодавства України, що регулює відносини у сфері вирощування, реалізації високопродуктивного насіння зернових культур та підвищення його ефективності.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у виявленні особливостей та закономірностей правового регулювання відносин у сфері насінництва в сучасних умовах.

Головними науковими і практичними результатами роботи, досягнутими автором у процесі дисертаційного дослідження, є такі:

1. Відповідно до основних етапів становлення і розвитку законодавства щодо вирощування і реалізації високопродуктивного насіння зернових культур в умовах незалежності України слід визначити два етапи. Перший – початок 90-х років і до середини 2002 р. - етап формування засад правового механізму регулювання відносин по вирощуванню і реалізації високопродуктивного насіння зернових культур. Закони, прийняті в цей період, характеризуються значним масивом імперативних норм, що регулюють відносини в сфері насінництва. Другий - з середини 2002 р. - дотепер - період активного розвитку законодавства про насінництво. Норми прийнятих у цей період спеціальних законів і підзаконних актів регулюють відносини по гарантованому використанню, виробництву і реалізації суб'єктами насінництва високопродуктивного насіння зернових культур, це дає підставу зробити висновок про наявність специфічного інституту правового регулювання насінництва в системі аграрного права України.

2. Ознаками насінництва є: використання вихідного матеріалу (сорту насіння), попередньо отриманого від селекції; організація державного сортовипробування насіння зернових культур; розмноження, зберігання і поліпшення сортових, посівних і врожайних якостей (властивостей) насіння; здійснення сортового і посівного контролю насіння.

3. Насінництво - це діяльність суб'єктів по використанню вихідного матеріалу (сортів насіння), попередньо отриманого від селекції, по організації державного сортовипробування, розмноженню, зберіганню, поліпшенню якості (властивостей) насіння здійсненню за ним сортового і посівного контролю, а також по забезпеченню виробництва, реалізації і використання насіння у рослинництві.

4. Порядок здіснення насінництва варто розглядати як визначені законами, підзаконними актами, статутами засади, дотримання і використання яких є обов'язковими для суб'єктів насінництва.

5. Насінництво здійснюється на таких засадах: оптимального поєднання публічних і приватних інтересів у насінництві; раціонального використання та охорони сільськогосподарських угідь в процесі насінництва; екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людини; здійснення незалежного контролю в насінництві.

6. Специфіка насінництва полягає в тому, що вирощування високопродуктивного насіння зернових культур організоване за принципом вузької спеціалізації і здійснюється по трьохланковій схемі, кожній із яких відповідають визначені суб'єкти насінництва, що мають паспорт на виробництво і реалізацію відповідної категорії (оригінального, елітного, репродукційного) насіння зернових культур і які занесені в Державний реєстр виробників насіння.

7. Система договорів на реалізацію продукції насінництва зумовлена специфікою суспільних відносин, що складаються у насінництві. По-перше, об'єктом зобов'язань по договорам є особлива продукція - це насіння визначеної категорії високопродуктивних сортів конкретної зернової культури, що характеризується: а) недопущенням заміни сортової чистоти і зміною посівних якостей, кондицій насіння; б) особливими умовами зберігання, транспортування; в) проведенням необхідної апробації і хімічного опрацювання після її одержання. По-друге, особливість правовідносин у цій сфері виявляється в ціноутворенні на продукцію.

8. Види договорів на реалізацію продукції насінництва
доцільно представити таким чином: договір купівлі-продажу; договір поставки; договір контрактації продукції насінництва; договір міни.

9. Подальший розвиток законодавства, що регулює суспільні відносини в сфері вирощування, реалізації й використання високопродуктивного насіння зернових культур, підвищення його ефективності доцільно здійснювати шляхом прийняття "Положення про насінницькі господарства в Україні", внесення доповнень до Законів України "Про насіння і садивний матеріал", "Про охорону прав на сорти рослин" та ін.