Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Мовчан Анастсасія Олегівна. Правове регулювання відносин із добору кадрів у ринкових умовах : Дис... канд. наук: 12.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Мовчан А. О. Правове регулювання відносин із добору кадрів у ринкових умовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2009.

Дисертацію присвячено аналізу актуальних теоретичних і практичних проблем, пов’язаних з правовим регулюванням механізму добору кадрів, юридичними гарантіями соціально–трудових прав у відносинах із добору кадрів. У роботі досліджуються поняття, ознаки відносин із добору кадрів, їх місце у предметі трудового права, відмінності відносин із добору кадрів від відносин із працевлаштування.Аналізується правове регулювання механізму добору кадрів. Значну увагу приділено організаційно-правовим формам добору кадрів, а також юридичним гарантіям соціально-трудових прав у відносинах із добору кадрів.

На підставі проведеного дослідження сформульовано конкретні пропозиції щодо вдосконалення трудового законодавства України.

У дисертації отримано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в з’ясуванні правової природи відносин із добору кадрів, їх ознак, відмінних рис від відносин із працевлаштування та трудових правовідносин, що становлять предмет трудового права. Як наслідок вирішення цієї наукової проблеми на підставі аналізу законодавства, поглядів науковців, узагальнення судової практики розгляду питань щодо відмови у прийнятті на роботу, досвіду зарубіжних країн сформульовано такі висновки і пропозиції:

1. Особливостями, які характеризують відносини з добору кадрів, є наступні: а) виникають без участі органів, що надають допомогу у працевлаштуванні; б) належать до відносин, що передують укладенню трудового договору; в) слугують підґрунтям трудових правовідносин; г) складають предмет трудового права.

2. Відносини з добору кадрів – це суспільні відносини, що виникають при залученні кандидатур на заміщення посади, відборі за допомогою загального та спеціальних способів того, хто відповідає вимогам, обумовленим трудовою функцією, характером майбутньої роботи та умовами її виконання, прийнятті на роботу у разі встановлення відповідності професійних, ділових та особистісних якостей цим вимогам.

3. Основними принципами добору кадрів є:

– добровільність вступу у правовідносини;

– оперативність, ефективність;

– гласність;

– відповідність якостей кандидата вимогам роботи;

– застосування організаційно-правових форм добору, що не суперечать чинному законодавству і прийнятим нормам моралі;

– забезпечення права особи на захист гідності при застосуванні організаційно-правових форм добору;

– сприяння установ державної служби зайнятості та організацій, що надають послуги з працевлаштування у проведенні добору необхідного роботодавцю кандидата, а особі – роботи;

– заборона дискримінації.

4. Під діловими якостями претендента на посаду слід розуміти здатність фізичної особи виконувати певну трудову функцію завдяки її професійно-кваліфікаційним якостям (професії, спеціальності, кваліфікації), стану здоров’я, рівня освіти, досвіду роботи за спеціальністю та їх відповідності вимогам, зумовленим характером майбутньої роботи та умовами її виконання.

5. Найбільш узагальненими критеріями для здійснення добору кадрів слідвважати: професійні, ділові та особистісні якості особи–кандидата у працівники.

6. Організаційно-правовими формами добору кадрів необхідно вважати сукупність норм, що регулюють порядок і умови залучення, відбору і прийняття на роботу осіб–кандидатів у працівники.

7. Внесено пропозицію про закріплення у трудовому законодавстві норми щодо відомостей, які повинні (обов’язкові), а які можуть (факультативні) містити оголошення про прийняття на роботу. Інформація про вакансії, яку розміщено в оголошеннях, має відповідати принципам відкритості, доступності, об’єктивності, вірогідності, повноти, точності, законності.

8. Рішенню конкурсної комісії щодо результатів конкурсу необхідно надати обов’язкового для роботодавця характеру.

9. Запропоновано вважати випробування умовою трудового договору, встановлюваною за бажанням роботодавця, і такою, що не вимагає попередньої згоди особи–кандидата у працівники.

10. Доведено необхідність будь-які обмеження, виключення або переваги, не зумовлені характером майбутньої роботи чи умовами її виконання, вважати дискримінацією.

11. Внесено пропозицію щодо поділу відмови у прийнятті на роботу на правомірну й неправомірну. При цьому правомірна відмова повинна відповідати вимогам обґрунтованості та законності. Обґрунтованість передбачає наявність причин і мотивів, через які роботодавець може відмовити особі у прийнятті на роботу. Рішення про відмову в прийнятті на роботу можна визнати обґрунтованим, якщо воно обумовлено оцінкою ділових якостей особи, яка влаштовується на роботу. Законність правомірної відмови у прийнятті на роботу вказує як на змістову (з точки зору причин), так і на формальну (з точки зору форми прийняття) відповідність цього рішення всім вимогам законодавства, яке регулює прийняття на роботу.

12. Внесено пропозицію створити Комісію по забезпеченню рівних можливостей у галузі зайнятості. Обов’язки щодо цього покласти на Міністерство праці і соціальної політики України.

Публікації автора:

1. Мовчан А.О. Деякі гарантії реалізації права на працю під час існування відносин із добору кадрів/ А. О. Мовчан // Право і безпека. – 2006. – № 5/2 (№ 2). – С. 105–109;

2. Мовчан А. Критерії добору кадрів при прийнятті на роботу як основа реалізації права на працю / А. О. Мовчан // Підприємництво, госп-во і право. – 2006. – № 4. – С. 43– 46;

3. Мовчан А.О. Правове регулювання конкурсного порядку добору кадрів / А. О. Мовчан // Вісн. Запорізького юрид. інституту. – № 2 (35). – 2006. – С. 44– 48;

4. Мовчан А.О. Правове регулювання спеціального порядку добору кадрів / А. О. Мовчан // Ученые записки Таврич. нац. ун-та им. В. И. Вернадского. – Том 21 (60). – № 2. – 2008. – С. 297– 302.

5. Мовчан А.О. Правове регулювання відмови у прийнятті на роботу: національне законодавство і міжнародні стандарти / А. О. Мовчан // Захист соціальних та економічних прав людини: міжнародні стандарти і законодавство України : матер. наук.-практ. конф.; м. Київ, 12 бер. 2004 р. / за ред. О. Ф. Штанька,Н. Б. Болотіної. – К. : КЮІ МВС Укр., 2004. – Ч. 1. – С. 73–76;

6. Мовчан А.О. Ділові якості особи і їх вплив на добір кадрів/ А. О. Мовчан // Кодифікація трудового законодавства України: стан та перспективи : матер. наук.-практ. конф.; м. Запоріжжя, 25–26 черв. 2004 р. / за заг. ред. проф. В.С. Венедиктова. – Х. : Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ. – Х., 2004. – С. 179–184;

7. Мовчан А.О. Випробування як форма добору кадрів /А. О. Мовчан // Форми соціально-правового захисту працівників у службово-трудових відносинах : матер. наук.-практ. конф.; м. Суми, 2–4 черв. 2005 р. / за ред. проф. В. С. Венедиктова. – Х. : Укр. асоц. фахівців труд. права. – Х., 2005. – С. 245–249;

8. Мовчан А.О. До питання про добір кадрів у ринкових умовах / А. О. Мовчан // Трудове право України в контексті європейської інтеграції : матер. наук.-практ. конф.; м. Харків, 25–27 трав. 2006 р. / за ред. проф. В.С. Венедіктова. – Х. : Укр. асоц. фахівців труд. права; Харк. нац. ун-т внутр. справ. – Х., 2006. – С. 324–328;

9. Мовчан А.О. Правове регулювання загального порядку добору кадрів / А. О. Мовчан // Соціально-захисна діяльність держави в умовах ринкових відносин : матер. наук.-практ. конф.; м. Чернігів, 31 трав.–2 черв. 2007 р. / за ред. проф.В. С. Венедіктова. – Чернігів : Укр. асоц. фахівців труд. права, Черніг. держ. ін-т права, соц. технологій та праці, 2007. – С. 231–234.