Мінаєва Ольга Михайлівна. Правове регулювання податкового обліку в Україні : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ України. — Х., 2007. — 201арк. — Бібліогр.: арк. 188-201.
Анотація до роботи:
Мінаєва О.М. Правове регулювання податкового обліку в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Харківський національний університет внутрішніх справ. – Харків, 2007.
Дисертаційне дослідження присвячено проблемі правового регулювання податкового обліку в Україні та питанням його реалізації у податковому законодавстві України. У дисертації детально досліджені поняття та правова природа податкового обліку, особливості його ведення, поглиблено зміст та особливості методів та засобів ведення податкового обліку, досліджена взаємодія платників податків і контролюючих та правоохоронних органів з приводу ведення податкового обліку та подання податкової звітності. В роботі містяться пропозиції щодо конкретних змін нормативно-правових актів, що регулюють питання ведення податкового обліку, подання податкової звітності.
В роботі досліджено податковий облік, його співвідношення з бухгалтерський обліком, розглянуто податкову звітність, особливості її подання та взаємодію платника податку з контролюючими та правоохоронними органами в процесі реалізації останньої стадії податкового обов‘язку. В ході дослідження проблем, які увійшли до дисертаційної роботи, ми дійшли наступних висновків:
При регулюванні певної сфери відносин практично неможливо обійтися лише термінами та інструментами, поняття яких розкривається в нормативних актах виключно податкового законодавства. З огляду на природу й особливості відносин, що регулюються і податковим законодавством, відповідні терміни та поняття мають специфічні риси, які пов’язані з імперативним методом, неможливістю змінювати об’єм чи характер обов’язків або прав.
Запропонований варіант зміни редакції ст. 67 Конституції України, який полягає у закріпленні в ній крім обов’язку зі сплати податку обов’язків, з податкового обліку та звітності.
Застосування конструкції обов’язку передбачає, в першу чергу, чітке конституційне веління, що спрямоване на оподаткування. Саме тому, на наш погляд, вихідним повинне бути положення відповідної статті конституції, що передбачає підстави обов’язку зі сплати податків. Виділення саме обов’язку, а не зобов’язання обумовлює деталізацію цього на наступній сходинці законодавчого впливу – загальному податковому законі.
Фінансово-правове підпорядкування в контексті його співвідношення з державним регулюванням відносин у сфері фінансів, є не формальним, а змістовним. Платник податку ніяким чином організаційно не підпорядковується податковим або іншим контролюючим органам, але безумовність податкового обов’язку формує всі підстави доцільності та законності аналізу останніми всіх дій платників, що можуть бути пов’язані з оподаткуванням їх майна, доходів, діяльності.
В залежності від ступеня участі бухгалтерського обліку в системі податкового обліку можна виділити три види податкового обліку: а) переважно бухгалтерський податковий облік, при якому показники податкового обліку формуються переважно, а під час й винятково за рахунок даних бухгалтерського обліку; б) змішаний податковий облік, який обумовлює існування показників, які формуються на основі даних бухгалтерського обліку, але з використанням певних методів оподатковування; в) абсолютний податковий облік, що припускає самостійне існування й застосування показників податкового обліку, які формуються без участі бухгалтерських способів обліку операцій і майна, винятково за рахунок методик, що склалися в сфері оподатковування.
Важливим є питання співвідношення бухгалтерського й податкового обліку, при цьому бухгалтерський облік стосується другої частини податкового обліку (облік об'єктів оподатковування), тоді як облік платників здійснюється за рахунок спеціальних процедур, у спеціалізованих формах і до бухгалтерського обліку відношення не має.
Чинну податкову реєстраційну систему України класифіковано з точки зору деталізації реєстрів юридичних осіб-платників податків за двома ознаками: а) за ознакою платника; б) за ознакою виду податку чи збору.
Виокремлено ряд послідовних етапів процесу організації обліку: 1) попередній – на якому підприємство визначає свою облікову політику; 2) акумулюючий – на якому відбувається збір та обробка первинної інформації про всі витрати підприємства, понесені за звітний період, і розподіл їх між усіма підрозділами підприємства; 3) розподіляючий – етап, коли на рахунках обліку буде зібрано всі витрати, безпосередньо понесені цими підрозділами; 4) калькуляційний – етап, на якому визначається калькуляція собівартості продукції (послуг) допоміжних підрозділів.
Публікації автора:
Мінаєва О.М. Зміст та види облікових обов‘язків згідно з податковим законодавством України // Правові аспекти практики вирішення спорів і перегляду в касаційному порядку судових рішень щодо сплати податків та обов‘язкових платежів суб‘єктами господарювання. Матеріали науково-практичної конференції. – Ірпінь, 2003. – С. 41-43.
Минаева О.М. К проблеме определения коллизий финансового законодательства Украины, регулирующего деятельность контролирующих органов // Проблемы развития аудита в странах с переходной экономикой (Материалы международной научно-практической конференции). – Баку, 2004. – С. 178-180.
Мінаєва О.М. Правові основи здійснення податкового обліку в Україні. // Регіональні проблеми боротьби з економічною злочинністю: Матеріали регіональної науково-практичної конференції. Донецьк, 19 травня 2004 року. – Донецьк: ДЮІ МВС при ДонНУ, 2004. – С. 161-164.
Мінаєва О.М. Правове регулювання податкового обліку в Україні. // Науковий вісник національної академії ДПС України. – 2004. – № 25. – С. 241-246.
Мінаєва О.М. Правове регулювання обов‘язків платників податків щодо податкового обліку // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – № 2. – 2005. – С. 104-108.
Минаева О.М. К вопросу об учетных обязанностях плательщиков обязательных платежей // Таможенно-правовая политика России в условиях вступления в ВТО: Материалы международной научно-практической конференции, 14-15 апреля 2006 г. – Саратов: СГСЭ, 2006. – С. 90-94.
Минаева О.М. Некоторые аспекты учетных обязанностей налогоплательщиков по законодательству Украины // Научные труды. Российская академия юридических наук. Выпуск 6. В трех томах. Том 2. – М.: Издательская группа «Юрист», 2006. – С. 189-192.
Минаева О.М. Место обязанности по налоговому учету в системе налоговой обязанности. // Финансовое право. – 2006. – №11. – С. 30-33.
Мінаєва О.М. До питання про співвідношення структурних елементів податкового обов‘язку // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2007. – № 36. – С. 38-42.
Мінаєва О.М. Правова природа обліку елементів об‘єкту оподаткування. // Університетські наукові записки. – 2007. – № 1. – С. 42-46.