Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Клепікова Ольга Вікторівна. Правове регулювання перевезень вантажів морським транспортом: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Клепікова О.В. Правове регулювання перевезень вантажів морським транспортом. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04. – господарське право; господарсько-процесуальне право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

В дисертації досліджено систему нормативно-правових актів України з питань морських вантажних перевезень, правову природу договору морського перевезення вантажу, сформульовано визначення коносамента та узагальнено його правові функції. Запроваджено вживання терміну «учасники морського перевезення вантажу» та терміну «провізна плата» замість терміну «фрахт». Визначено стадії морського перевезення вантажу, досліджено правову природу демереджа та диспача.

В роботі обґрунтовано висновки щодо вдосконалення законодавства України про морські вантажні перевезення шляхом внесення змін та доповнень до Кодексу торговельного мореплавства України та прийняття Правил перевезення вантажів морським транспортом.

У висновках за результатами дослідження викладені найбільш важливі наукові та практичні результати, одержані в дисертації, сформульовані конкретні пропозиції з вдосконалення законодавства про морські вантажні перевезення.

1. Законодавство про морські вантажні перевезення становить сукупність правових норм, які регулюють суспільні відносини у сфері організації і здійснення морських вантажних перевезень.

2. За предметом правового регулювання законодавство про морські вантажні перевезення відноситься до такого інституту господарського законодавства як транспортне законодавство. Визначаються комплексне і спеціальне законодавство про морські вантажні перевезення.

3. Договір морського перевезення вантажу є угодою, за якою перевізник зобов’язується доставити ввірений йому відправником вантаж з порту відправлення у порт призначення у встановлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачу), а відправник зобов’язується сплатити за перевезення вантажу провізну плату.

4. Договір морського перевезення вантажу є господарським договором, самостійним видом договору, що застосовується у сфері торговельного мореплавства. Договір фрахтування морського судна не є видом договору морського перевезення вантажу.

5. Учасниками морського перевезення вантажу є суб’єкти господарювання, які організують морські вантажні перевезення, сприяють їх здійсненню або здійснюють їх безпосередньо.

6. Коносамент – це товаророзпорядчий документ, який видається на підставі і на виконання умов договору морського перевезення вантажу, засвідчує факт приймання вантажу до перевезення і виконання пов’язаних з цим обов’язків сторін.

7. Коносамент не є договором морського перевезення вантажу. Коносамент містить загальні істотні умови договору морського перевезення вантажу, а тому є доказом наявності і змісту цього договору.

8. Процес морського перевезення вантажу включає три стадії: прийом вантажу до перевезення, переміщення вантажу, видача вантажу.

9. Сталійний, контрсталійний та надконтрсталійний час є правовими категоріями, які характерізують терміни виконання навантажувально-розвантажувальних робіт, зокрема: сталійний час – це час, протягом якого вантаж повинен бути навантажений на судно або розвантажений; контрсталією є час після перебігу сталії, протягом якого судно затримується для завершення навантажувально-розвантажувальних робіт; надконтрсталією є час після перебігу контрсталії, коли судно затримується під навантаженням або розвантаженням.

10. Сплата демереджа є штрафною санкцією, яка застосовується до відправника або одержувача вантажу за простій судна протягом контрсталійного часу, а диспач – це премія, яку перевізник сплачує відправнику або одержувачеві у випадку дострокового виконання вантажних робіт, тобто до перебігу сталійного часу.

Публікації автора:

1. Клепікова О.В. Правова природа договору морського перевезення вантажів // Вісник Вищого арбітражного суду України. – 2000. - № 3(11). – с. 222- 226.

2. Клепікова О.В. Предмет і метод правового регулювання відносин, що виникають у сфері перевезення вантажів морським транспортом // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. – 2001. - Випуск 41. – с.72-74.

3. Клепікова О.В. Правова природа коносамента // Підприємництво, господарство і право. – 2001. - № 10. – с. 29-32.

4. Клепікова О.В. Сталійний, контрсталійний та надконтрсталійний час як правові категорії // Вісник господарського судочинства. – 2002.- № 4.– с. 183-190.