Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


116. Клемпарський Микола Миколайович. Правове регулювання пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ: дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Клемпарський М.М. Правове регулювання пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено аналізу та вирішенню проблем правового регулювання пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ. Визначено місце та роль пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ у системі їх соціально-правового захисту. З’ясовано сутність та особливості пенсійних правовідносин в органах внутрішніх справ. Подано характеристику видів пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ. Досліджено правовий статус суб’єктів пенсійних правовідносин, визначено особливість об’єкта пенсійних правовідносин. З’ясовано правові підстави виникнення, зміни та припинення пенсійних правовідносин в органах внутрішніх справ. Запропоновано можливі джерела фінансування пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ. Розглянуто юридичні гарантії пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ. Сформульовано пропозиції щодо внесення конкретних змін і доповнень до нормативно-правових актів із зазначених питань.

У результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором сформульовано висновки, пропозиції і рекомендації, спрямовані на удосконалення правового регулювання пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ України. Основні з них такі:

  1. Зроблено висновок про необхідність перегляду існуючих у Положенні про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ термінів граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ та внесення відповідних змін до нього, оскільки придатність до служби в органах внутрішніх справ конкретного працівника повинна вирішуватись у кожному випадку окремо з урахуванням стану здоров’я, професійних якостей та інших обставин.

  2. Надано пропозиції щодо удосконалення чинного Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, серед яких: по-перше, необхідно визначити конкретний день (число) місяця, до якого щомісячно повинен бути проведений розрахунок з пенсіонером. По-друге, варто передбачити можливість виплати недоотриманих з причини смерті сум пенсії не тільки членам родини померлого, але і будь-якій особі, яка утримувала пенсіонера. По-третє, слід було б передбачити процедурну норму, яка містила б правило про те, що в тих випадках, коли документи для призначення пенсії викликають які-небудь сумніви у працівників пенсійних служб, обов’язок доводити їх юридичну вірогідність покладається на пенсійні служби. Якщо зазначені органи не зможуть довести юридичну неповноцінність представлених документів, то питання про їхню вірогідність повинно бути вирішене на користь заявника. По-четверте, беручи до уваги характер та особливість правоохоронної діяльності працівників органів внутрішніх справ, зроблено висновок про доцільність статтю 21 „Розміри пенсій по інвалідності” доповнити пунктом „в” такого змісту: „У випадку, коли інвалідність настала під час безпосереднього виконання обов’язків із охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки та боротьби з правопорушеннями (затримання правопорушника, його доставлення та охорони тощо) пенсії по інвалідності призначаються у розмірі 100 процентів від відповідних сум грошового забезпечення незалежно від групи інвалідності”.

  3. З огляду на різносторонній характер служби в органах внутрішніх справ запропоновано на рівні Кабінету Міністрів України прийняти нормативний акт, у якому було б визначено перелік посад осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, що мають право на пенсію за вислугу років. До цього списку необхідно віднести працівників органів внутрішніх справ, які безпосередньо виконують завдання з виявлення, розкриття і розслідування злочинів, ведуть боротьбу з організованою злочинністю і наркобізнесом, зі злочинами у сфері економіки, охороняють громадський порядок та забезпечують громадську безпеку. Пенсію за вислугу років для цих осіб варто призначати за наявності 20 років вислуги. Іншим працівникам органів внутрішніх справ, які безпосередньо не беруть участь у правоохоронній діяльності, у вузькому її розумінні, варто встановити необхідну вислугу років для призначення пенсії - 25 років. Крім того, деякі посади в органах внутрішніх справ не слід включати в перелік посад, що дають право на пенсію за вислугу років (наприклад, посади працівників підрозділів по роботі з персоналом, фінансово-економічного управління, першого відділу, медичних частин, навчальних закладів системи МВС України, науково-дослідних установ тощо).

  4. Запропоновано, що окремі періоди служби за браком документів і неможливість їх одержання через відсутність архівних даних можуть бути, як виняток, підтверджені наказами по особовому складу.

  5. Обґрунтовано, що при обчисленні вислуги років на пільгових умовах слід керуватися записами в послужному списку особової справи, які здійснюються на підставі наказів начальників органів внутрішніх справ (командирів військових частин) про направлення і повернення з пунктів виконання завдань, де чинним законодавством установлено пільгове обчислення вислуги років для призначення пенсії.

  6. Запропоновано до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 р. „Про порядок обчислення вислуги років, призначення і виплати пенсій грошового утримання особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей” внести доповнення про можливість підтвердження вислуги років на підставі показань свідків у випадках відсутності документів і неможливості їх отримання. Більш того, спірні питання повинні бути розглянуті керівниками підрозділів роботи з персоналом з прийняттям відповідного рішення до видання наказу про звільнення.

  7. Обґрунтовано доцільність внесення до чинного пенсійного законодавства, а саме Законів України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, „Про недержавне пенсійне забезпечення”, „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” доповнення щодо передбачення вичерпного переліку підстав виникнення, зміни та припинення пенсійних правовідносин, що підвищить ефективність правозастосовчої діяльності в сфері пенсійного забезпечення і сприятиме захисту прав, свобод та законних інтересів суб’єктів пенсійних правовідносин.

  1. Беручи до уваги: по-перше, майже однаковий розмір зарплати працівників органів внутрішніх справ, що не можна сказати про інші сфери суспільно корисної праці (наприклад, сферу економіки); по-друге, низький рівень пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ порівняно із минулою заробітною платою в системі МВС України, запропоновано впровадження поряд із загальнодержавним пенсійним забезпеченням - недержавного шляхом створення корпоративних (професійних) пенсійних фондів, призначенням яких буде додаткове пенсійне забезпечення працівників органів внутрішніх справ. При цьому вирішиться питання щодо впорядкування професійних пільг працівникам органів внутрішніх справ у зв’язку з умовами праці і встановлення порядку їх фінансового забезпечення.

  2. Зроблено висновок про доцільність передбачення у чинному пенсійному законодавстві правил, підстав та умов відшкодування матеріальної та моральної шкоди у разі неправильного призначення пенсії (або несвоєчасного її призначення), внесення у документи неправильних відомостей щодо стажу, заробітку, суми страхових внесків та інших юридично значущих обставин), розголошення цих відомостей, несвоєчасної виплати пенсійних коштів, незаконної відмови у призначенні пенсії тощо.

  3. Доцільно поширити дію Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати на пенсійні правовідносини. Воно передбачає проведення компенсації у випадку затримки виплати заробітної плати на один і більше календарних місяців, якщо індекс цін на споживчі товари і тарифів на послуги за період затримки зріс на один відсоток.

  4. У чинному Законі „Про недержавне пенсійне забезпечення” доцільно передбачити, що працівник, уклавши трудовий договір з роботодавцем певної галузі чи у сфері певної професії, автоматично стає суб’єктом професійного пенсійного страхування, тобто разом із роботодавцем сплачує страхові внески. Це обумовить його право на пенсію за системою професійного пенсійного страхування, яка буде основною до виникнення в нього права на пенсію за системою обов’язкового державного пенсійного страхування і додатковою після виникнення цього права.

Публікації автора:

1.Клемпарський М.М. Сучасний стан соціального захисту працівників органів внутрішніх справ // Актуальні проблеми держави та права. – Одеса, 2000. - Вип.9.- С.190-193.

2.Клемпарський М.М. Щодо створення недержавних пенсійних фондів // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2001. - Вип.16. – С.336-340.

3.Клемпарський М.М. Щодо проблем недержавного пенсійного забезпечення // Право і безпека. – Харків, 2002. - №2. – С.63-66.

4.Клемпарський М.М. Щодо пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ // Актуальні проблеми управління персоналом ОВС України: Матеріали науково-практич. конф. – Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр.справ, 2002. – С. 207-211.

5.Клемпарський М.М. Співвідношення термінів “соціальний захист” та “соціальне забезпечення” в законодавстві України // Право і безпека. – Харків, 2003. - №23. – С.90-93.

6.Клемпарський М.М. Щодо створення недержавних пенсійних фондів // Актуальні проблеми науки трудового права в сучасних умовах ринкової економіки: Матеріали науково-практичної конференції, м. Сімферополь, 19-20 травня 2003 р. / За ред. проф. В.С.Венедиктова. – Харків: Нац. ун-т внутрішніх справ, 2003. – С.211-215.

7. Організаційно-правові засади професійної підготовки персоналу органів внутрішніх справ України: Наук.-практ. посібник / Венедиктов В.С., Іншин М.І., Клемпарський М.М., Мельник К.Ю., Музичук О.М., Шопіна І.М.; За ред. В.С.Венедиктова. – Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2003. – 212 с.

8. Клемпарський М.М. Напрямки удосконалення правового регулювання пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ // Кодифікація трудового законодавства України: стан та перспективи: Матеріали науково-практичної конференції, м. Запоріжжя, 25-26 червня 2004 р. / За ред. проф. В.С.Венедиктова. – Харків: Нац. ун-т. внутрішніх справ, 2004. – С.296-303.

9. Клемпарський М.М. Місце та значення професійно-орієнтаційної роботи в системі МВС України // Система початкової професійної підготовки персоналу ОВС України: стан та перспективи: Матеріали науково-практичної конференції, м. Суми, 4-5 червня 2004 р. – Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр.справ, 2004. – С. 31-35.