Ізуїта Петро Олександрович. Правове регулювання охорони праці в умовах ринкової економіки : Дис... канд. наук: 12.00.05 - 2008.
Анотація до роботи:
Правове регулювання охорони праці в умовах ринкової економіки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Харківський національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2008.
Дисертацію присвячено проблемам правового регулювання охорони праці в Україні. Здійснено теоретичний аналіз категорій: «праця», «охорона праці», «безпечні та здорові умови праці», «контроль за додержанням законодавства про охорону праці», «нагляд за додержанням законодавства про охорону праці». Визначено місце і роль інституту охорони праці в системі трудового права України. Обґрунтовано, що охорона праці як інститут трудового права представлений сукупністю правових норм, що регулюють відносини по забезпеченню безпечних та здорових умов праці, а також спеціальних умов праці жінок, неповнолітніх, інвалідів та осіб, які працюють на роботах зі шкідливими, важкими і небезпечними умовами праці. З’ясовано зміст права на охорону праці. Проаналізовано сучасний стан правового регулювання охорони праці в Україні. Досліджено законодавство Європейського Союзу з охорони праці. Розроблено конкретні пропозиції щодо удосконалення правового регулювання відносин у сфері охорони праці в умовах ринкової економіки.
Ключові слова: охорона праці, нагляд, контроль, профспілки, умови праці.
Охорона праці як інститут трудового права представлений сукупністю правових норм, що регулюють відносини по забезпеченню безпечних та здорових умов праці, а також спеціальних умов праці жінок, неповнолітніх, інвалідів та осіб, які працюють на роботах зі шкідливими, важкими і небезпечними умовами праці.
Право на охорону праці є складовим елементом трудових прав людини. Це право поширюється на всіх без виключення осіб, які працюють на підприємствах, установах, організаціях України. В той же час, для певних категорій громадян встановлено спеціальний правовий режим охорони праці. Це жінки, неповнолітні, інваліди та особи, які працюють на роботах зі шкідливими, важкими і небезпечними умовами праці.
Під безпечними та здоровими умовами праці слід розуміти такі зовнішні умови, в яких перебуває працівник під час роботи, при яких йому не загрожує небезпека отримання травм або професійних захворювань.
Існує необхідність у ратифікації таких конвенцій Міжнародної Організації Праці в сфері охорони праці: Конвенції про техніку безпеки та гігієну праці на портових роботах № 152, Конвенції про безпеку та гігієну праці та виробниче середовище № 155, Конвенції про служби гігієни праці №161, Конвенції про безпеку та гігієну праці у будівництві №167, Конвенції про безпеку в застосуванні хімічних речовин на виробництві № 170.
З огляду на важливість питання охорони праці для суспільства та держави вважаємо за доцільне викласти п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України у наступній редакції: «основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці та її охорони, зайнятості, шлюбу, сім’ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров’я; екологічної безпеки».
Доцільно в ході розробки нового Трудового кодексу України включити в нього після якісної переробки норми Закону України «Про охорону праці», який потім скасувати.
Існує необхідність у проведенні інкорпорації нормативного матеріалу в сфері охорони праці. За її результатами потрібно видати Офіційний збірник законодавства з охорони праці, в який увійдуть після якісної переробки всі підзаконні нормативно–правові акти в цій сфері.
Одним з найдійовіших засобів забезпечення додержання норм та стандартів в сфері охорони праці є державний нагляд і контроль та громадський контроль. Під контролем за додержанням законодавства про охорону праці слід розуміти діяльність уповноважених державних органів, профспілкових організацій та уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці по здійсненню аналізу стану справ щодо додержання норм і стандартів в сфері охорони праці та перевірці правильності, доцільності та ефективність використання усіх повноважень перевіряємого в цій сфері. Під наглядом за додержанням законодавства про охорону праці слід розуміти діяльність уповноважених державних органів стосовно організацій, що не перебувають у їх підпорядкуванні, яка полягає у здійсненні аналізу стану справ щодо додержання норм і стандартів у сфері охорони праці.
Публікації автора:
1. Ізуїта П.О. Поняття належних та безпечних умов праці // Форум права. – 2007. – №2. – С.70-74 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2006-3/06momppo.pdf.
2. Ізуїта П.О. Забезпечення здорових та безпечних умов праці як одна з юридичних гарантій суб’єктів трудових правовідносин // // Право і безпека. – 2006. – №4. – С.105 - 107.
3. Ізуїта П.О. Співвідношення понять нагляд та контроль у сфері охорони праці (теоретичний аспект) // .збірник наукових праць. Серія право, випуск 7, 2006, С.63-68.
4. Ізуїта П.О. Право на охорону праці як складова права на працю та одне з невід’ємних прав людини і громадянина // // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2006. Вип.34. – С.222 – 230.