Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Саїв Сергій Степанович. Правове регулювання міграції та реєстрації фізичних осіб в Україні (адміністративно-правовий аспект) : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. — К., 2007. — 194арк. — Бібліогр.: арк. 177-189.



Анотація до роботи:

Саїв С.С. Правове регулювання міграції та реєстрації фізичних осіб в Україні (адміністративно-правовий аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2007.

Дисертація являє собою комплексне дослідження проблем адміністративно-правового регулювання міграції та реєстрації фізичних осіб на сучасному етапі розвитку українського суспільства.

В роботі розглядаються та аналізуються різні світоглядні уявлення, точки зору і наукове ставлення до міграції та реєстрації фізичних осіб, вирізняються історико-правові передумови виникнення і розвитку міграційних та реєстраційних процесів, проводиться паралель між пропискою та реєстрацією фізичних осіб. Досліджується система актів, що утворюють нормативні основи регулювання міграційних процесів та реєстрації фізичних осіб. Здійснено аналіз процедури реєстрації фізичних осіб за місцем проживання та перебування, визначено проблеми даної процедури і запропоновано шляхи їх розв’язання. Розглядаються питання діяльності органів, під юрисдикцією яких знаходиться управління міграційними та реєстраційними процесами, тобто визначено коло суб’єктів правовідносин у сфері міграції, а також реєстрації фізичних осіб. Представляються та аналізуються заходи адміністративного примусу, які застосовуються у протидії порушенням міграційних та реєстраційних правил відповідно до потрійного призначення: адміністративно-запобіжні заходи, заходи адміністративного припинення і адміністративні стягнення.

Викладається ряд загальнотеоретичних висновків, обґрунтовуються науково-практичні рекомендації щодо зваженого та ефективного порядку реєстрації фізичних осіб.

Ключові слова: міграція, реєстрація фізичних осіб, свобода пересування, місце проживання, адміністративний примус, протидія, адміністративна відповідальність.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та вирішення нової наукової проблеми, яка полягає у розробці організаційно-управлінських засад регулювання міграції та реєстрації фізичних осіб, а також реалізації адміністративно-примусових заходів у протидії порушенням міграційних та реєстраційних правил. У результаті проведеного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, які спрямовані на досягнення поставленої мети:

1. Вивчені в ході дослідження кількісні і якісні тенденції дають підстави стверджувати, що порушення міграційних та реєстраційних правил сьогодні перетворились у зону підвищеної кримінальної активності. У зв’язку з цим, потребують подальшого наукового опрацювання питання організації та здійснення протидії цим явищам, зокрема з урахуванням специфіки злочинної діяльності у досліджуваній сфері.

2. Питання щодо дотримання прав людини при обробленні конфіденційних відомостей про особу можна врегулювати лише законодавчим актом. Ось чому, прийняття Закону України «Про Єдиний реєстр персональних даних», що передбачить створення єдиної державної системи реєстрації, обліку та ідентифікації фізичних осіб в Україні, дозволить в комплексі вирішити питання правового регулювання означеної проблеми. В основу розробки цього Закону повинна бути покладена мета реалізації конституційного права на збирання, зберігання, використання та поширення інформації персонального характеру, в тому числі конфіденційної інформації про особу, в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

3. Враховуючи, що практично для всіх міністерств та відомств, які мають завдання і повноваження у цій сфері міграції та реєстрації фізичних осіб, регулювання міграційними процесами (вплив на них) не є безпосереднім змістом їхньої діяльності, на нашу думку, належало б створити на базі Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, що діє у складі МВС України, а також структурних підрозділів Державного комітету України у справах національностей та міграції Державну міграційну службу України. Першим кроком у вирішенні цього питання має стати внутрішнє організаційне реформування Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб в Державний департамент міграційної служби як урядовий орган державного управління у складі МВС України. Така модель створення Державної міграційної служби України дозволить, по-перше, забезпечити у стислі терміни її ефективне функціонування та комплексний підхід до вирішення міграційних питань, по-друге, зберегти професійне ядро та увесь кадровий потенціал, і, по-третє, уникнути додаткових витрат із Державного бюджету України для створення нової розгалуженої інфраструктури, включаючи, насамперед, побудову системи підготовки фахівців, формування реєстрів обліку населення, мереж зв‘язку тощо.

4. Класифікацію заходів адміністративного примусу, які застосовуються міліцією у протидії порушенням міграційних та реєстраційних правил, здійснено з використанням ознак, сформульованих дисертантом, зокрема, враховано всі обставини, пов’язані з регламентацією правових та фактичних підстав, умов, порядку і кінцевої мети застосування цих заходів. Відповідно до цього заходи адміністративного примусу, які застосовуються міліцією у протидії порушення міграційних та реєстраційних правил, поділено на три групи: адміністративно-запобіжні заходи, заходи адміністративного та адміністративні стягнення.

5. Орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.

6. Ефективність протидії порушенням міграційних та реєстраційних правил безпосередньо пов’язана з удосконаленням координації дій та зусиль усіх її суб’єктів, інтенсивнішим використанням інтегративних властивостей системи, налагодженням більш чітких внутрішніх і зовнішніх інформаційних зв’язків, створенням вітчизняної законодавчої нормативної бази, яка повинна відповідати найсучаснішим європейським та світовим стандартам у даній сфері діяльності.

7. Обґрунтовано пропозиції щодо обмеження негативного впливу запровадження віз для українських громадян, які в’їжджають до країн ЄС, шляхом: надання дешевих або безкоштовних віз; відкриття багаторазових довгострокових віз; удосконалення пунктів пропуску на кордонах для запобігання довгих черг; використання сучасної електронної техніки для прискорення митних процедур. Загалом ми вважаємо розумним кроком у розвитку міграційної політики України вирішити питання про більш широке використання асиметричної візової політики між Україною та ЄС, з повним одностороннім скасуванням візових вимог з боку України щодо громадян країн ЄС.

Публікації автора:

  1. Саїв С. Міграція як складова еволюційного розвитку Української держави // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 5. – С. 126-130.

  2. Саїв С. Проблеми попередження нелегальної міграції // Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України. – 2005. – № 5. – С. 160-164.

  3. Саїв С.С. Досвід зарубіжних країн боротьби з нелегальною міграцією // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – 2006. – № 32. – С. 42-47.

  4. Саїв С. Роль міграції в розвитку українського суспільства // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених. – Спеціальний випуск у 2-х частинах. – Ч.2. – Сімферополь, 2005. – С. 151-156.

  5. Саїв С. Проблемні питання видворення за межі України // Влада. Людина. Закон. – 2005. – № 7. – С. 80-81.

  6. Саїв С. Ефективна міграційна політика як запорука забезпечення основних прав людини // Збірник тез наукових доповідей VI всеукраїнської науково-практичної конференції «Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини». – Острог, 28-29 квітня 2005 року. – С. 186-187.

  7. Саїв С.С. Основні канали нелегальної міграції // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Організаційно-правові основи взаємодії органів внутрішніх справ із місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування щодо припинення масових заворушень і групових порушень громадського порядку і запобігання їм». – Донецьк, 27 січня 2006 року. – С. 120-123.