Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Турчак Ірина Олександрівна. Правове регулювання договорів поставки в умовах ринкових реформ в Україні (цивільно-правовий аспект). : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Турчак І.О. Правове регулювання договорів поставки в умовах ринкових реформ в Україні (цивільно-правовий аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право та цивільний процес, сімейне право; міжнародне приватне право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню правового регулювання договорів поставки в умовах ринкових реформ в Україні. Проаналізовано джерела правового регулювання відносин поставки в Україні. Досліджені проблемні питання, які виникають на практиці у зв’язку з врегулюванням договору поставки в Цивільному кодексі України та Господарському кодексі України. Обґрунтовується доцільність визначення загальних положень про договори в Цивільному кодексі України. Встановлено, що відносини з поставки окрім кодифікованих актів все ще продовжують регулюватись окремими актами законодавства Союзу РСР.

Проаналізовано ознаки договору поставки, які дозволяють виокремити його з-поміж інших договорів та розглядати як вид договору купівлі-продажу.

Визначаються суттєві умови договору поставки, порядок його укладання, виконання та припинення.

Розглянуто цивільно-правові способи забезпечення належного виконання договору поставки. Визначено відповідальність за невиконання та неналежне виконання договору поставки.

На підставі проведеного дослідження сформульовані пропозиції з удосконалення правового регулювання договорів поставки, внесення змін до законодавства України про договори поставки.

У Висновках викладаються найбільш важливі теоретичні положення дисертаційного дослідження, формулюються пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання договорів поставки в умовах ринкових реформ в Україні, основними з яких є такі:

1. Правове регулювання договорів поставки в умовах ринкових реформ це діяльність, спрямована на упорядкування, розвиток та охорону цивільних правовідносин, які виникають з поставки, на засадах поєднання державного нормативно-організаційного впливу та свободи вибору дій сторін договору

2. Враховуючи коло суб’єктів, які можуть укладати договір поставки, пропонується визначення договору поставки, закріплене в Цивільному


кодексі України, викласти в наступній редакції: «Договір поставки – це договір, за яким постачальник (юридична особа, фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності), зобов’язується передати в обумовлені строки (строк), що не збігаються з моментом укладення договору, товари у власність покупця для використання у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов’язаних з особистим (сімейним, домашнім) або іншим подібним використанням, а покупець зобов’язується прийняти і сплатити за них певну грошову суму».

3. В сучасних умовах ринкових перетворень однією з основних ознак договору поставки поряд з суб’єктним складом (сторони – юридичні особи та фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності), метою придбання товарів (не для особистого споживання), слід виокремити саме тривалість відносин, що може передбачати здійснення декількох поставок товарів в межах одного договору, що спрямовано на забезпечення довготривалих стабільних зв’язків між учасниками ринкових відносин.

4. З метою уникнення колізій між Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України в сфері регулювання договірних відносин обґрунтовується доцільність закріплення загальних засад укладання, виконання та припинення договорів, у тому числі й договорів поставки, в Цивільному кодексі України.

5. Враховуючи міжнародну практику та звичаєву природу Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати «Інкотермс» слід передбачити в Господарському кодексі України право, а не обов’язок сторін на їх використання при укладанні та виконанні договору поставки, у зв’язку з чим пропонується викласти ч. 4 ст. 265 Господарського кодексу України в наступній редакції: «умови договорів поставки можуть викладатися сторонами відповідно до Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати «Інкотермс».

6. Наявність колізій між нормативно-правовими актами, неповне нормативне регулювання окремих питань договірного права, наявність різних підходів до вирішення однакової категорії судових спорів, обумовлює важливість прийняття вищими судовими інстанціями рекомендаційних роз’яснень з питань застосування законодавства при вирішенні справ та роз’яснення застосування законодавства на основі узагальнення судової практики та аналізу судової статистики та їх застосування, які слід розглядати як важливе джерело регулювання відносин, що виникають з договору поставки.

7. Встановлення шестимісячного строку для пред’явлення позову у зв’язку з неякісною продукцією (ч. 8 ст. 269 Господарського кодексу


України), обмежує права покупців та не сприяє здійсненню ефективного захисту їх прав та інтересів, у зв’язку з чим необхідно привести норми Господарського кодексу України у відповідність до норм Цивільного кодексу України та передбачити строк для подання позову в один рік.

8. Відповідно до ст. 225 Господарського кодексу України сторони господарського зобов’язання мають право за взаємною згодою заздалегідь визначити погоджений розмір збитків, що підлягають відшкодуванню, у твердій сумі або у вигляді відсоткових ставок залежно від обсягу невиконання зобов’язання чи строків порушення зобов’язання сторонами. Закріплення такого положення щодо збитків не є обґрунтованим, адже при такому формулюванні збитки фактично набувають ознак неустойки (штрафу або пені). Крім того, специфіка збитків полягає в тому, що заздалегідь складно чітко передбачити їх розмір, у зв’язку з тим, що він обумовлюється багатьма об’єктивними чинниками, які сторони в повному обсязі не можуть передбачити.

Публікації автора:

1. Турчак І.О. Суб’єкти та структура договірних зв’язків за договором поставки /І.О. Турчак //Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Зб. наук. праць. – Івано-Франківськ : «Плай», 2002. – Вип. Х. – С. 90 – 94.

2. Турчак І.О. Основні аспекти виконання договору поставки /І.О. Турчак //Наше право. – 2003. – № 3. – С. 74 – 79.

3. Турчак І.О. Поняття та сутність договору поставки /І.О. Турчак //Держава і право: Зб. наук. праць. – Київ: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. – 2003. – Вип. 20. – С. 293 – 298.

4. Турчак І.О. Відшкодування збитків, завданих внаслідок невиконання договору поставки /І.О. Турчак //Південноукраїнський правничий часопис. – 2008. – № 4. – С. 149-150.

5. Турчак І.О. Поняття кількості та якості як істотних умов договору поставки /І.О. Турчак //Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина в Україні: Регіональна міжвузівська конференція молодих вчених та аспірантів, 22 квітня 2005 р.: тези доп. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 79 – 82.

6. Турчак І.О. Договір поставки: форма і порядок укладання /І.О. Турчак //Четверті Прибузькі юридичні читання: Міжнародна науково-практична конференція, 28-29 листопада 2008 р.: тези доп. – Миколаїв, 2008. – С. 212 – 214.

7. Турчак І.О. Використання правил Інкотермс при укладанні договорів поставки /І.О. Турчак //Сьомі осінні юридичні читання: Міжнародна


наукова конференція, 28-29 листопада 2008 р.: тези доп. – м. Хмельницький, 2008. – С. 277 – 278.

8. Турчак І.О. Застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів при укладанні договорів поставки /І.О. Турчак //Життя І.В. Шерешевського як духовна єдність між поколіннями юристів: Міжнародна наукова конференція, 13 грудня 2008 р.: тези доп. – м. Одеса, 2008. – С. 101 – 103.

9. Турчак І.О. Сторони договору поставки за Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України /О.І. Турчак //Юридичні особи публічного права як учасники цивільних правовідносин: Круглий стіл, 6 лютого 2009 р.: тези доп. – Ч. 2. – Дискурс молодих науковців та викладачів. – м. Ірпінь, 2009. – С. 48 – 50.