Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


166. Логвиненко Микола Іванович. Правове регулювання діяльності міліції по забезпеченню політичного права громадян на свободу зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій: дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Логвиненко М.І. Правове регулювання діяльності міліції по забезпеченню політичного права громадян на свободу зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07. - теорія управління, адміністративне право і процес, фінансове право, інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню правового регулювання діяльності міліції по забезпеченню політичного права громадян на свободу зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій. В роботі досліджено соціально-політичний зміст свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Автором проаналізовано юридичні засади свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.

Значну увагу здобувач приділив аналізу соціально-юридичного механізму реалізації свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Автор дослідив поняття механізму і система гарантій реалізації свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. В роботі досліджені основні форми і методи діяльності органів внутрішніх справ України щодо забезпечення соціально-юридичного механізму реалізації громадянами свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Окрім цього досліджено питання профілактики ОВС адміністративних проступків та інших правопорушень, які вчиняються під час проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.

В роботі автор сформулював основні напрямки удосконалення чинного законодавства щодо забезпечення права громадян на свободу зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Представлено проект Закону України “Про масові акції” для подальшого законодавчого закріплення.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України та практики його застосування, теоретичного осмислення ряду наукових праць в різних галузях знань, автором сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на визначення сутності правового регулювання діяльності міліції по забезпеченню політичного права громадян на свободу зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій. Основні з них такі:

  1. Соціальне призначення політичних свобод як одного з аспектів свободи особи, полягає в тому, щоб забезпечити всі необхідні умови і засоби для участі громадян, їх об’єднань у суспільно-політичному і державному житті. Політична свобода означає свободу розпоряджатися своїми загальнонародними, державними правами. Вона охоплює сферу політичних відносин, для яких характерно насамперед те, що вони регулюються державою.

  2. Свобода зборів, мітингів, вуличних походів і маніфестацій – це цивілізовані форми висловлення народом свого ставлення до дій державних органів влади, органів місцевого самоврядування, окремих посадових осіб, своєї думки з приводу суспільно-політичних питань, привернення до них уваги громадян.

  3. Правовий зміст свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, крім диференціації за інститутами, включає наявність правомочностей трьох основних видів: право на позитивні дії (самостійне поводження володаря права), право вимоги (дії зобов'язаних осіб), право претензії (звернення до державного захисту).

  4. Масові заходи - це організована, санкціонована, або несанкціонована форма активних дій груп людей, або індивідуальні дії особи в громадських місцях з метою виявлення їх волі, захисту своїх прав і свобод, законних інтересів, задоволення потреб в економічній, політичній, соціально-культурній, інших матеріальних та духовних сферах.

Збори - спільна присутність, засідання фізичних осіб у певному приміщенні з метою вироблення спільної колективної думки з питань державного та суспільного значення, для їх гласного обговорення і вирішення.

Мітинг - зібрання фізичних осіб, яке проводиться поза приміщенням і має на меті вплив на суспільну думку шляхом оприлюднення певної позиції з питань суспільного та державного значення, а також виявлення масової підтримки цієї позиції учасниками зібрання.

Демонстрація - масовий хід фізичних осіб по визначеному маршруту в знак вираження певних суспільно-політичних настроїв з використанням засобів наочної агітації (прапорів, гасел, транспарантів, портретів, символів, емблем тощо).

Похід - організований рух фізичних осіб протягом певного часу по визначеному маршруту, який проводиться без використання атрибутики, передбаченої для демонстрації.

  1. Систему гарантій прав, свобод і обов’язків підрозділяють на дві групи: загальні і спеціальні правові (юридичні). Загальні умови (гарантії) треба кваліфікувати на політичні, економічні та ідеологічні, які являють собою сукупність економічних, політичних, ідеологічних факторів, що створюють максимум можливих на даному етапі розвитку суспільства і держави умов і причин для реалізації прав і свобод громадян. Юридичні гарантії треба поділити за галузями права на конституційно-правові, адміністративно-правові, цивільно-правові, кримінально-правові, кримінально-процесуальні і т.д., включаючи і міжнародно-правові.

  1. Компетенція системи органів міліції в сфері забезпечення реалізації свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, включає такі групи повноважень: повноваження щодо охорони громадського порядку на вулицях, площах і в інших громадських місцях проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій; повноваження щодо забезпечення безпеки дорожнього руху в місцях проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій; повноваження, пов'язані з проведенням дізнання і розслідування справ про порушення законодавства про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій; повноваження щодо виконання судових вироків, постанов і визначень у справах про порушення законодавства про свободу зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, згідно яких визначена міра покарання не пов'язана з позбавленням волі.

  2. Основними формами діяльності міліції щодо забезпечення прав громадян на свободу зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій на наш погляд є: правозастосовна, організаційна і правоохоронна.

  3. Профілактика ОВС адміністративних проступків та інших правопорушень, які вчиняються під час проведення зборів, мітингів, вуличних походів та демонстрацій має поділятися на такі види: загальна спеціальна профілактика, індивідуальна профілактика.

Індивідуальна профілактика має складатися з наступних стадій: а) доделіктна профілактика б) припинення вчинення правопорушення на стадії приготування або замаху; в) профілактичні міри по факту вчиненого правопорушення; г) профілактичні міри після вчинення правопорушення.

  1. Автором визначено основні напрямки вдосконалення законодавства щодо забезпечення права громадян на свободу зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій. Представлено проект Закону України “Про масові акції”, який подано на розгляд до комітету правотворчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України.

Публікації автора:

  1. Логвиненко М.І. Про форми проведення маніфестацій // Право України. – 2002. – №. 8. – С. 101-106.

  2. Логвиненко М.І. Законодавчі засади права громадян на вільні зібрання// Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2001. – № 15. – С. 228-234.

  3. Логвиненко М.І. Основні форми реалізації права громадян на свободу маніфестацій // Вісник Національного університету внутрішніх справ. –2001. – № 16. – С. 142-148.

  4. Логвиненко М.І. Історико теоретичний аспект становлення свободи маніфестацій в європейський політично-правовій думці // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. – Вип. 17. – С. 82-90.

  5. Логвиненко М.І. Свобода маніфестацій у контексті інших політичних свобод громадянина // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2002. – Вип. 19. – С. 192-196.

  6. Логвиненко М.І. Основні форми діяльності міліції у ході реалізації громадянами свободи зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій // Право і безпека. – 2002. – № 4. – С. 108-112.