Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Уханьова Ольга Олегівна. Правова регламентація лізингу як засобу сприяння технічному прогресу : Дис... канд. наук: 12.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Уханьова О.О. Правова регламентація лізингу як засобу сприяння технічному прогресу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04 – господарське право, господарсько-процесуальне право. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2009.

У дисертації сформульовано визначення господарсько-правової конструкції лізингу як сукупності правових засобів забезпечення здійснення лізингової діяльності з метою реалізації державної інвестиційної політики щодо розширеного відтворення основних засобів виробництва у сфері господарювання. Аргументовано необхідність розробки Концепції розвитку лізингу в Україні як одного з напрямків державної інвестиційної політики, спрямованої на забезпечення реновації та інновації основних фондів. Досліджено особливості правової регламентації відносин фінансового та оперативного лізингу як виду господарської діяльності, прав і обов’язків учасників договору лізингу, питання державного стимулювання його розвитку та обґрунтовано пропозиції з удосконалення законодавства про лізинг як засіб сприяння технічному прогресу та залучення інвестицій.

Проведене дослідження дозволило здійснити теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в обґрунтуванні напрямків удосконалення правової регламентації лізингу у сфері господарювання. У вирішення наукового завдання обґрунтовано нові наукові положення і пропозиції щодо удосконалення лізингового законодавства з метою підвищення ефективності застосування лізингу як засобу сприяння технічному прогресу.

На підставі проведеного дослідження сформульовано наступні основні висновки:

1. Обґрунтовано, що лізинг у сфері господарювання спрямований на забезпечення реалізації державної інвестиційної політики щодо розширеного відтворення основних засобів виробництва та кваліфікується як вид господарської діяльності, а не окрема угода. З урахуванням цього сформульовано визначення господарсько-правової конструкції лізингу як виду господарської діяльності – професійної діяльності, що передбачає систематичне укладення гнучкої системи договорів (основних договорів лізингу і допоміжних договорів страхування, технічного обслуговування, купівлі-продажу тощо), а також пільговий режим інвестування у процесі здійснення лізингової діяльності. Підкреслено особливе функціональне призначення лізингу як засобу сприяння технічному прогресу та узагальнено правові відмінності лізингу від оренди у сфері господарювання.

2. Підкреслено необхідність відображення в положеннях ГК України про лізинг спрямованості інвестування на відновлення (реновацію) або оновлення (інновацію) основних фондів. Запропоновано викласти визначення лізингу в ГК України в такій редакції: «Лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів в основні фонди з метою їх реновації або інновації, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів».

3. Результатом дослідження стану державної підтримки розвитку лізингу в Україні став висновок про необхідність розробки Концепції розвитку лізингу в Україні, спрямованої на стимулювання реновації та інновації основних фондів та забезпечення технічного прогресу в Україні.

4. Аргументовано необхідність узгодження Закону “Про фінансовий лізинг” з засадами правового регулювання лізингових відносин, закріпленими у ГК України. Запропоновано уточнення визначення фінансового лізингу у Законі України «Про фінансовий лізинг» із урахуванням ознак, які притаманні цьому виду лізингу та передбачені у нормах міжнародних конвенцій про фінансовий лізинг.

5. Обґрунтовано доцільність деталізації правової регламентації оперативного лізингу у ГК України із відповідним розширенням сфери його застосування, у тому числі, щодо цiлiсних майнових комплексів комунальних підприємств та їх структурних пiдроздiлiв, у складі яких використовуються інновації, що дозволить залучити інвестиції у ті сфери господарювання, де присутній значний публічний інтерес.

6. З метою забезпечення розвитку лізингу як засобу сприяння технічному прогресу розроблено низку пропозицій щодо вдосконалення його правової регламентації, зокрема, щодо кваліфікаційних ознак користування лізинговим майном, правових можливостей сублізингу, пільгового режиму здійснення лізингової діяльності, оптимізації оподаткування лізингу, прав та обов’язків сторін договору лізингу і гарантій стабільності лізингових відносин, застосування лізингу у комунальному господарстві, залучення інвестицій на засадах лізингу, тощо.

За результатами дослідження сформульовані конкретні пропозиції щодо внесення змін і доповнень до ГК України, ЦК України, Законів України «Про фінансовий лізинг», «Про оподаткування прибутку підприємств», «Про інвестиційну діяльність», «Про режим іноземного інвестування».

Публікації автора:

1. Уханьова О.О. Договір оренди у порівнянні з іншими господарськими договорами / О.О. Уханьова // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – 2007. – № 1. – С. 526-533.

2. Уханьова О.О. Правове регулювання лізингу в Російській Федерації / О.О. Уханьова // Гармонизация законодательства Украины и международная интеграция: внешнеэкономическая деятельность: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С. 364-377.

3. Уханьова О.О. Зарубіжний досвід правового регулювання лізингу як засобу стимулювання економіки / О.О. Уханьова // Економіка та право. – 2007. – № 3 (19). – С. 59-66.

4. Уханьова О.О. Німецький досвід правової регламентації лізингових відносин у сфері господарювання / О.О. Уханьова // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер.: Право. – 2008. – Вип. 9. – С. 357-360.

5. Уханьова О.О. Лізинг як господарсько-правова конструкція сприяння технічному прогресу / О.О. Уханьова // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: зб. наук. праць. – Донецьк: ДІВС, 2008. – № 2. – С. 284-295.

6. Уханьова О.О. Правові засади впровадження лізингу у комунальне господарство міста / О.О. Уханьова, Р.А. Джабраілов // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – 2008. – № 1. – С. 360-367 (Особистий внесок – обґрунтування необхідності вдосконалення чинного законодавства України щодо розширення переліку об’єктів, що можуть бути передані у лізинг; уточнення окремих положень про лізинг як правову конструкцію залучення інвестицій).

7. Уханьова О.О. Удосконалення стимулюючих функцій договору лізингу / О.О. Уханьова // Правове регулювання господарських відносин в окремих галузях економіки: напрями вдосконалення: зб. наук. пр. / НАН України. Ін-т економіко-правових досліджень. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2008. – С. 115-128.

8. Уханьова О.О. Правове забезпечення лізингу у зарубіжних країнах / О.О. Уханьова // Зб. тез наукових робіт учасників ІІІ Міжнар. цивілістичної наук. конф. студентів та аспірантів (4-5 квіт. 2008 р.) / МОН України. Одеська нац. юрид. акад. – Одеса: Фенікс, 2008. – С. 289-291.

9. Уханева О.О. Совершенствование института ответственности лизингополучателя в договоре лизинга / О.О. Уханева // Трансформація юридичної відповідальності на сучасному етапі розвитку суспільства: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Донецьк, 12 черв. 2008 р.). – Донецьк: ДонУЕП, 2008. – С. 73-76.

10. Уханьова О.О. Загальна характеристика лізингу як господарсько-правової конструкції сприяння технічному прогресу / О.О. Уханьова // Господарсько-правове забезпечення розвитку сучасної економіки України: зб. тез Всеукр. наук.-практ. конф. «Господарсько-правове, цивільно-правове та фінансово-правове забезпечення розвитку сучасної економіки України» (Донецьк, 14 листоп. 2008 р.): у 3-х ч. –Донецьк: ТОВ «Цифрова типографія», 2008. – Ч. 2. – С. 88-90.